Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Jel se nešto dešava sa temom, a da ja ne znam?:aggressive:

Tehničko pitanje, imam SBB 100 mbitni ruter, PC i NUC su povezani preko njega krajnje jeftinim UTP kablom. Kad kopiram muziku sa PCa na NUC, brzina je oko 22mbs. Da li bi sa boljim kablom brzina bila veća, ali bez promene rutera. Ako mora i ruter, koji bi bio za preporuku, ne znam jel SBB ima opciju bržeg. 

Da, jel potrebno, ili bolje, da UTP kabl bude širmovan, dužine 5 i 3m?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Treba ti Gigabitni svič između dva računara za veću brzinu.

 

WWW.BCGROUP-ONLINE.COM

TP LINK Switch Gigabit Easy Smart 5x RJ45 10/100/1000Mbps metalno kuciste (SG105E) Tip Web upravljivi Mrežni standardi: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3a...

Ja sam završio posao sa ovakvim.  

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SBB router i, recimo, gore ponuđeni sa:

WWW.AVMARKET.RS

Mrežni kabl kategorije CAT5e. Ima široku primenu kod različitih vrsta mreža - koristi se za povezivanje na internet, IPTV, rutere, mrežne snimače i IP kamere, itd.

 

Računari se povežu za gore ponuđeni kao što su, ranije-sada, bili povezani na SBB router i to je to.

Da, naravno, SBB ima Giga router-e.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, zika said:

SBB router i, recimo, gore ponuđeni sa:

WWW.AVMARKET.RS

Mrežni kabl kategorije CAT5e. Ima široku primenu kod različitih vrsta mreža - koristi se za povezivanje na internet, IPTV, rutere, mrežne snimače i IP kamere, itd.

 

Računari se povežu za gore ponuđeni kao što su, ranije-sada, bili povezani na SBB router i to je to.

Da, naravno, SBB ima Giga router-e.

Da bude, još, jasnije.

Iz router-a se otkače UTP (2, postojeća, ako ih nema više) cable-ovi i ubode jednom stranom samo onaj mali patch cable.

U novokupljeni router, uključen na napajanje koje došlo uz njega, se ubodu sva tri (ili više) cable-a i to je to.

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, zika said:

SBB router i, recimo, gore ponuđeni sa:

WWW.AVMARKET.RS

Mrežni kabl kategorije CAT5e. Ima široku primenu kod različitih vrsta mreža - koristi se za povezivanje na internet, IPTV, rutere, mrežne snimače i IP kamere, itd.

 

Računari se povežu za gore ponuđeni kao što su, ranije-sada, bili povezani na SBB router i to je to.

Da, naravno, SBB ima Giga router-e.

Sad sam prvi put pogledo koji SBB ruter imam, menjali su ga izgleda, gigabitni je, EVW 32 C, onda-k, samo bolji kabl? Hteo sam širmovani jel idu blizu audio ožićenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo proverite da li je, na oba računara, net port podešen kako valja. Razlika, koju pominjete, kako sam ja shvatio, pouzdano nije zbog cable-a. Makar ne ako je OK.

WWW.PRACTICALNETWORKING.NET

We’ll start off with a disambiguation of all the Ethernet Wiring terminology. Then we'll answer: Why do we need Crossover Cables? What exactly is Twisted Pair? How is a bit transmitted across the wire? Finally, we’ll wrap things up with a look at the standard for Gigabit Ethernet.

 

Izmenjeno od zika
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, zika said:

Prvo proverite da li je, na oba računara, net port podešen kako valja. Razlika, koju pominjete, kako sam ja shvatio, pouzdano nije zbog cable-a. Makar ne ako je OK.

Dobri su bili portovi, ali se transfer putem Anydeska vršio preko neta, kad je prebačen na lokalnu mrežu, SSD-SSD ide 100mbs, a HDD-SSD je oko 70. Anydesk se raskonektuje svakih deset munuta, pa instaliran Teamviwer, ubačen NUCov SSD kao particija na komandni PC i sad prebacivanje ide prostim prevlačenjem ili copy/paste, krajnje jednostavno. Zezo se drugar, trajalo je to malo duže nešto, nije mi dao da ga pitam i da naučim, tako da sam i dalje ko mentol, samo pali-gasi.

No, desilo se nešto čudno. Kolko dugo već slušam NUC i nakjuče se javiše na zvučnicima piskovi ko kad se nekad čuo net na telefonu. Sinoć opet, kad se izvuče USB kabl, ništa, definitivno je od NUCa. Pomerasmo napojni kabl od štekera do ispravljača, čas ga ima, čas nema, stavimo drugi kabl, nema ništa. Prođe jedno desetak minuta, opet se javi piskanje, supruga pomeri kabl na podu, tišina. Na kraju, uzmem kabl i počnem da ga pomeram i savijam, kako to radim, menja se intenzitet, nađem položaj de je tišina. 

Šta se to desilo od nakjuče, pojma nemam, jesam malo cimnio nogom napojni kabl, učinilo se da je možda malo labaviji u konektoru, ali drugi ide tvrdo. Zašto se pomeranjem strujnog kabla javlja i gubi pisak, inače ide na produžni sa suprotnog zida, ali je sve na istoj fazi, sad se spremam da rasčistim inače zmijarnik od strujnih žica.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isključivanjem i uključivanjem komandnog PCa, TVa, D3 risivera i rutera, zaključeno da ništa ne pravi smetnje, možda oko 0,5db mereno na mobilnom osciluje hum. NUC prebačen  produžnim na drugu fazu i nema pisaka, šta se to dešava, ko će ga znati. Sad je ideja da se to raščivija, odma sam zvao električara za koga mislim da mu je dostupna merna oprema za pregled instalacije, naročito uzemljenja.

Raščišćeni kablovi, audio kompomente sve prikopčane na audio strujnu letvu, PC, TV, D3 risiver i ruter na posebne produžne koji se kopčaju na duplu utičnicu u zidu, NUC na drugu fazu, čujan pomak u zvuku, čvršći bas, bolji prostor i detalji, da ne veruje čovek. Sad ću morati da se pozabavim strujom, izvući ću iz table sa osiguračuma trofazni kabl do sistema i onda bockati dok ne nađem najbolju kombinaciju, NUC je inicijator.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Večeras preslušavasmo sva 4 USB izlaza iz NUCa, svi su 3.1 dva su sa prednje strane, oni lošije zvuče od zadnjih koji su uz UTP konekciju, od dva zadnja, donji za nijansu bolji, nekako ima više akustike. Mislio sam da UTP mora da ima neki negativan uticaj zbog blizine, ali nije tako. 

I, definitivno HDMI kabl unosi smetnju, neki brumić se javlja baš čujno, probaću ovih dana da kupim bolji kabl i sa feritima.

No, mislim da je Kuja savršeno u pravu, sve portove treba ugasiti i ostaviti samo jedan USB i LAN. Opet po njegovom savetu, downgradeovaću USB na 2.0, našao sam neku softersku opciju, ako ne, može da se fizički nešto tutne, manje zrači. 

Sutra stižu i S/FTP LAN kablovi.:dance2:

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kupljeni UTP kablovi CAT 6A, a stigli 7, još bolji, isporuka danas za sutra, cene povoljne, kablići ko lutka, Avemarket firma za preporuku. I dalje se javlja brum kad se pipne HDMi konektor kabla koji je zakopčan na TV, moraću da probam kabl sa feritima, povoljno u Borilkplus u Beogradu.

Protok sa HDD PCa na SSD NUCa ide sad 100Mbs, obrnuto ne više od 75, a pada i ispod 40Mbs, fajl od 9Gb.

Imam jedan rastavni trafo na C jezgru, na njega je išlo linerano napajanje za DAC, sad sam ga izmesatio sa te kućne faze i prebacio na drugu fazu u stanu, gde NUC nije imao piskanje,  metuo "lopova" i zakačio i NUC, tako da je muzička digitalija sad na dobrom izvoru struje. Iskreno, nisam očekivao toliki rezultat, slušali smo bili Stokfisch direktno rezani SACD predhodno, bez trafoa, zvuk je bio lošiji nego na ostalim običnim izdanjima te produkcije, ćebe na klaviru, a metlice muljave, kad se konektovalo na trafo, nema ćebeta i činele tačne. Generalno zvuk sa još više akustike i prostora, naročito po dubini. Da li je razlika samo u napajanju sa druge faze, ili je NUCu bilo značajnije da ima bolju filtraciju koju je dobio preko odvojnog trafoa, moralo bi da se zeza, ali je Mirkan izneo sud da je potrebno što bolje napajanje za audio PC, ovo to i potvrđuje.

STOKFISCH.thumb.jpg.2ba98e1af4e18a7a54c1fd5cf9b39a53.jpg

Razlika je opet kao stepenica, pričamo gosn Maričić i ja, mislio sam da što je sistem bolji, u smislu rezolucije, da je sve teže napraviti pomak u boljitku, a ispada obrnuto, nemilosrdno  čuje sve što se čačne.

Sinoć je došao novašnji prijatelj, doneo neke đunte za BMW meni, a i raznorazne za ovu pasiju. On će se prihvatiti da uradi linerarno napajanje za NUC, Gosn Neša mu je izneo niz nekih svojih ideja, "genijalno" je bio Ivčin komentar. Ima posebna tema o napajanju pa će biti nastavka u njoj. 

20230228_200647.thumb.jpg.5c2895d96f528739a990901d7d850f29.jpg

NUC je dobio sinoć još jedan slot memorije, sad ima 16Gb:

20230228_203657.thumb.jpg.0388960766e2384242b7475663728428.jpg

Ovo je gornja strana, ispod ove metalne ploče se nalazi hladnjak za procesor, ne znam da li se dodiruju:

20230228_204654.thumb.jpg.f7644f38ce71a516739602defb7d0eaf.jpg

NUC je konačno dobio svoje mesto na polici, poklopac je odvojen da se bolje odaje toplota, mada je sinoć nakon par sati slušanja temperatura nešto toplija od moje šake, ne više od četrdesetak stepeni, možda i manje jer su mi udovi postali hladniji zbog boleščine:

20230301_191600.thumb.jpg.9d0220acc92f2083d57b151f15154d67.jpg

Noćas, probudivši se zbog tegobe, guglah i naiđoh na klip, gde čovek dodaje hladnjake na NUC:

Nisam ni znao da postoje lepljive duplofan termoprovodne folije, nađoh sinoć i na KP hladnjak koji se ovako lepi na M2 SSD. Mogu da se nađu ovde hladnjaci koji bi bili adekvatni da se zalepe na lim sa gornje strane NUCa, to bi sigurno za neki stepen obaralo temperaturi i omogućilo da se snizi brzina obrtaja ventilator turbine, ne znam dal postoji opcija da se čak isključi do neke temperature, pali i gasi ko ventilator na automobilu, @Kujić?

I ovo je odličan tutorijal za održavanje, drugi NUC mi se malo čuje, sigurno je prašnjav ko na ovom klipu:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stigao mi je juče i drugi BOXNUC7I5BNK (2019.), za "B" sistem .

20230302_103619.thumb.jpg.62526acb95b74813497585770868d517.jpg

Mislio sam lako ću da napravim identični server, no shvatih da to i nije baš tako, da ne kažem još uvek sam daleko i što je najgore nemam ni ideju kako to da učinim.

Prvi NUC (donji) je podignut sa Ubuntu 20.04 server i SnakeOil Instalerom (3 puta sam pokušao da ga podignem sa blind ISO i nije hteo).

Zvučno sam se opredelio (slušajući ga) za MPD (0.23.5) player i naravno za Tidal.

Zato je SnakeOil konfihurisan: MPD+LMS+UPMPDCLI.

To mi je omogućilo:

1. MPD zvuk.

2. LMS Media server.

3. Tidal (upravo preko "UPNP bridge" plugin-a LMS).

Upravljanje, android telefon Squeezer app.

I, malo je reći da mi je se rezultat dopao!

Po istom principu, podigao sam NUC sa 22.04 server i po istom principu instalirao i konfigurisao SnakeOill.

Malo je reći da sam bio iznenađen kada sam video da LMS ne vidi player (sa UPMPDCLI) i da "UPNP bridge" ne sadrži konfiguracioni deo.

Svašta sam pokušavao (na Google i ne nađoh puno iskustava) i ništa nisam uspeo.

Jedina prava informacija je bila iz Wiki uputstva za SnakeOil da na istoj lokalnoj mreži može da egzistira samo jedan LMS te da se prvi NUC konfiguriše kompletno (MPD+LMS+UPMPDCLI) a drugi kao klijent (shvatih) (MPD+UPMPDCLI). Naravno da nije bilo rezultata.

Rekoh probao sam svašta i tek je proradila (baš sve, i Tidal i upravljanje sa tel. i ... ) opcija: Squeezelite (Ralph)+LMS, dakako LMS isti (jedan jedini Account).

Nažalost taj zvuk je baš kako su ga opisali, milozvučan ali bez puno detalja.

Trenutno slušam SnakeOill sa MPD (sjajan zvuk), upravljam app MPDroid koja je stara i ne sviđa mi se (Squeezer je za klasu bolji) i odrekao sam se Tidal do daljnjeg (kad hoću da slušam Tidal rekonfigurisem SnakeOill što potraje minut dva).

Šta je razlog, đavo bi ga znao, moguće je da ne funkcioniše i zbog inkopatibilnosti Ver. UPNP bridge i Ubuntu 22.04.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Srecko reče

 

Nažalost taj zvuk je baš kako su ga opisali, milozvučan ali bez puno detalja.

To zavisi od kernela na ubuntu. I samo od toga. I podešavanja prioriteta sa 

/etc/default/rtirq

RTIRQ_NAME_LIST="usb snd enp2s0 enp3s0 amdgpu radeon i915 i801_smbus i8042"

kao i   rtkit-daemon.service 

Nigde ne videh kod audiofilskih linuxa ovo podešeno. Niti žele da to rade na svoju odgovornost.

Da daju prioritet USB-u u Real Time ....

Ovo sve ostalo je kozmetika -kozmetički izgled.

U kozmetiku  spoljnu svrstavam  i puštanje sa telefona.

AV Linux ima nekako najpribližnije podešavanje - ali ni on (autor AV Linuxa) - nije podesio RTIRQ_NAME_LIST

To mora svako za sebe da podesi *(na sopstveni rizik) i da mu svira - jer podiže aktivnost CPU - nemereno ;)

I tu nastaje problem - koliko NUC CPU  može da izdrži opterećenje sa recimo 90 RTIRQ - bez hladnjaka od pola metra - kolika je temperatura ? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

47 minutes ago, Mikorist said:

Nigde ne videh kod audiofilskih linuxa ovo podešeno. Niti žele da to rade na svoju odgovornost.

Da daju prioritet USB-u u Real Time ....

Nisi pazio na času! :)

Ima u SnakeOil-u sve. :)

Evo ovako je kod mene dat real time prioritet USB-u:

Screen Shot 2023-02-11 at 2.49.44 PM.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...