Jump to content

PC kao izvor zvuka - tema MK II


dj.nik

Preporučeni Komentari

Zene, Miko mislim da sam ovih dana zaslužio da prestanem da budem dopisni član diyaudio.rs foruma i da treba da budem unapređen u redovnog člana foruma😁.

Miko, nemoj ni slučajno da mi promeniš, pri unapređenju, avatar NOLETA; i njega sam zaslužio na onoj drugoj temi😁.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, evo kako ja proverim da li je PC poslao na DAC pravu frekvenciju.

Zaglavlje pesama (fajlovi), pored naslova i autora sadrže i učestanost odabiranja (broj u kHz) pri snimanju pesama.

Ako mi taj broj (koji piše u zaglavlju pesme) DAC isto pokaže na display, dok svira, znači da je PC poslao ispravno a DAC primio takođe ispravno.

Uvećajte slike, ispis se lepo vidi.

1. Tidal 44.1-flac codec, default za Tidal

20230218_220110.thumb.jpg.ddcc2aaada41af4fda315d8168cb902d.jpg

2. Tidal 44.1 MQA codec

20230218_215957.thumb.jpg.0d53cd8ae6c2a6a3046fb1b26fad84cb.jpg

3. DSD64 (.dsf,.dff)

20230218_215145.thumb.jpg.767bd58f55745ababee44f385cd2aa05.jpg

4. HiRes 176

20230218_215847.thumb.jpg.fd638b1affbd2b18ea9f462ecfb93e36.jpg

 

Izmenjeno od Srecko
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12. 2. 2023. at 10:46, zika reče

Podešavke za priority i memlock su u: /etc/security/limits.conf.d/ a 

Ne odgovaram, ikako, za, ikakve, posledice... :) Been burnt, not once...

to bre ima u sitna crevca ovde

GITLAB.FREEDESKTOP.ORG

Multimedia processing graphs

 

nigde nijedan sistem nije ovako podesenkao za pajpove precizno :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja zbog posla opravdano odsustvovao, a vi se raspisali!!! :D :good:

 

3 hours ago, Srecko said:

...ili možda da napravite to prvo viđenje distroa koji će:

1. imati izbor između 2 player: MPD I SquezeLite (Ralph).

2. Instaliran LMS

3. Instaliran UPMPDCLI zbog veze MPD sa LMS.

 

Bravo gosn @Srecko, sve ste napisali kako treba! :)

Verovatno ima još članova koji, poput g. Srećka i mene, žele PC koji se ponaša kao audio komponenta.

Da se pali i gasi na dugme i da nije povezan na monitor.

 

Ono što bih ja imao želju da instaliram umesto SnakeOil-a je Linux ogoljen do kostiju, bez GUI-a, samo sa osnovnim i neophodnim servisima, programima i procesima koji su potrebni za plejbek i vezu sa DAC-om.

Možda ne mora da ima ni fensi web UI kao što je SnakOil.

Bio bi dovoljan i prateći .txt fajl u kojem bi se našle sve potrebne komande za podešavanja, koje bismo mogli po želji i potrebi da ukucavamo u terminalu.

 

Znači kao što je g. Srećko već napisao:

1) Instaliran LMS

2) Instaliran Squeezelite plejer, verzija "Ralph" (mogu da pronađem tačnu oznaku)

3) Instaliran MDP plejer

4) Instaliran UPMPDCLI

...plus:

5) MyMPD za direktnu kontrolu MPD-a preko web interfejsa, u slučaju da se ne želi koristiti kombinacija LMS+UPMPDCLI

6) Instalirana Samba kako bi particija sa muzikom bila vidljiva na mreži, što je najlakši način da uređivanje muzičke kolekcije

7) Instaliran SSH kako bi se komande mogle slati preko Terminala na Mac-u ili Putty-ja na Win-u

8) Takođe bi bio možda potreban i SCP, pošto smo samo preko WinSCP-a mogli da kopiramo muziku sa Win10 PC-a na NUC, pošto Win10 ima neki problem sa Sambom

...mogućnosti podešavanja:

9) komande za podešavanje velićine RAM buffer-a za Squeezelite

10) komande za promenu clocksource-a - ja sam umesto hpet stavio tsc (i, čini mi se, dobio precizniji zvuk)

11) mogućnost davanja višeg prioriteta bitnim procesima (npr. ja sam USB-u dao realtime prioritet, i, opet čini mi se :) , dobio bolji zvuk

12) cpuset u svrhu dodeljivanja odvojenih CPU jezgara za plejer i sistem (ne znam da li bi imalo svrhe/smisla da se i USB procesu vezanom za DAC dodeli zasebno jezgro?)

13) Vezano za cpuset, NO_HZ komande razdvojene po jezgrima, recimo za jezgro kome je dodeljen plejer, itd:

(Omit Scheduling-Clock Ticks For CPUs With Only One Runnable Task

If a CPU has only one runnable task, there is little point in sending it a scheduling-clock interrupt because there is no other task to switch to. Note that omitting scheduling-clock ticks for CPUs with only one runnable task implies also omitting them for idle CPUs.)

 

Većina ostalih stvari kao što je podrška za striming servise tipa Tidal, Qobuz, Deezer, itd, već postoji u okviru LMS-a, tako da to ne bi bilo potrebno odvojeno instalirati

 

Znači kako je gosn @zika slikovito rekao i pogodio pravo u metu :) :

On 2/17/2023 at 3:02 PM, zika said:

image.thumb.jpeg.cb994300efad699cde306c6f2fd41737.jpeg ili image.thumb.jpeg.fe7848e61afe00bced465a788c0532d4.jpeg

 

 

Naravno gornji spisak tvikova nije definitivan, možda su tu ubačene i neke stvari koje u stvarnosti nemaju mnogo uticaja, a neke bitnije su propuštene. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 minuta, Kuja reče

Linux ogoljen do kostiju, bez GUI-a

Ovo sto ja radim to nije. Xubuntu core minimal. 

UNIT193.NET

Kinetic Kudu/22.10 release You may wish to read the general release notes, or the Xubuntu specific notes. amd64/64bit Torrent Direct download Zsync meta file MD5, SHA-256 Mani

Oko 1 GB je ISO....

Ovo bre leti :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Mikorist said:

Ovaj  squeezeboxserver izleda sve otvara sto postoji - treba mi dva dana da proucim interfejs koliko ima opcija i formata podrzanih. Lista hard disk*(ove) kao nista.

 

 

I to si tek sada otkrio? :oldtimer::)

LMS rulez! B)

 

U suštini, kome ne treba MPD zbog drugačijeg flavour-a zvuka, dovoljan je utegnut i optimizovan Linux go k'o pištolj, samo sa LMS-on i Squeezelite-om.

Dobije se praktično Squeezebox Touch, samo sa potencijalno daleko boljim hardverom.

 

Pogledati obavezno:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Kuja said:

Gosn @Srecko i ja smo u potrazi za Linuxom sa 0% masti, za sada smo na SnakeOil-u, ali verujemo da može i bolje (full bez ulja). :)

Da!

To bi i po meni stvarno bila prava stvar.

Jedino što sam ja, sigurno, inferiorniji mogućnostima od Vas; pa su mi dovoljna osnovna i ona najbitnija podešavanja sistema da potpuno uživam u muzici i zadovoljim svoja očekivanja.

Nije da nisam sposoban da dobro čujem, naprotiv sluh mi je odličan na merenjima. Više je u pitanju neškolovanost sluha. Naravno to mi uopšte ne smeta da uživam u muzici, jer to je mnogo širi proces od suštog kvaliteta senzora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Kuja said:

I to si tek sada otkrio? :oldtimer::)

LMS rulez! B)

На крају idiotproof Daphile испаде врхунско решење..

Ради савршено на играчкама од компјутера, не постоји ништа практичније и логичније за коришћење од LMS..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ova tema se primarno odnosila na izbor hardwera, ja sam je skoro čačnu sa tog aspekta, ali se mic po mic  pretvorila u visoko specijalizovanu programersku i sad je pratim u nadi i sa iščekivanjem rešenja, ali ne bilo kakvog, već upotrebljivog za običnog slušajućeg korisnika.

Potpuno mi je nerazumljivo ovo što se piše predhodnih desetina strana, ne znam i ne zanima me da znam, jer za ovako nešto bi morao neko da mi sve instalira, pa ako nešto zeznem, morao bih opet nekoga da cimam, šta će mi onda to, čak i plaćajući.

Ovo je meni prekomplikivano u poređenju za Win, kom se svaki servis može ručno vrlo jednostavno ugasiti, Gluv_udaren je to napisao, a Minorityclen, koji je na forumu predložen, radi posao, uz AIMP player sve je vrlo jednostavno za korišćenje i podešavanje, da se reprodukuje iz predhodno učitavanje u memoriju, podesi se buffer i neke latencije, ostaje samo da se ručno određuju sampling rate i na dalje samo da se stiska play.

Bio sam ubeđen da je Linux jednostavniji i superiorniji OS, a da sam ja hendikepirani duduk, prateći sad ovo, ne bih rekao da je baš tako, a kolko znam, opšta upotreba Win i Linuxa je u nesrazmeri.

LM, nije ovo nikakva zamerka diskusiji, naprotiv, veliko HVALA, jednostavno nije za svakoga, trebalo je na vreme da se izdvoji zasebna softwerska tema, možda bi i sad to moglo da se učini. Kolko sam mogao da zaključim, nisam jedini kome je ovo prezahtevno i koji priželjkujemo konačno rešenje, bez ikakvih moći, osim da guramo kolica, barem sam ja takavih sposobnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 50 minuta, Lemić reče

Ova tema se primarno odnosila na izbor hardwera

pa tu tek niko nije odmaklao od  NULE 

ej NUC :smesna:

 

Ni SnakeOil nije opravdanje. Na svemu cu da ga namestim da radi :dodo:

 

Podignes lighttpd na bilo kojoj masini. Zipujes www folder sa SnakeOil - preneses na drugu masinu bez izolacije. Promenis u js fajlu da nema licencu :smesna:

 

Ima da napravim verziju da pise Zenmod OIL :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...