Jump to content

NIXIjeve meditacije o kablovima


NIXIE

Preporučeni Komentari

pre 32 minuta, Brijac reče

(jbg marketing klasican

kakav marketing kada ne postoji nikakav info.

drugo, ovu istu žicu ima @NIXIE samo je godina proizvodnje 1989 godina...ista fabrika...

Neprejebiv kabl. 

 

Pravio @NIXIE pre 30 godina kabl. Isto svira kao ovaj. Nije ni boju promenio. :buehehe:

 

On kad je imao ovaj kabl ja nisam znao šta je posrebren kabl. To ovde nije postojalo sem u VTI :D

20201227_135251.thumb.jpg.597c15dcb35e943c6e610cdd4fc536d8.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mil spec marketing u audio industriji. 

Ta firma za 60 godina postojanja ima 10 zaposlenih. B2b profil im je eh... 

No dobro, ako mislite da je to sto je mil spec (visoko temperaturni) bolje nego upocc mono core bolji za signal, ko sam ja da sudim 😁

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Pre par decenija tražismo neki dobar kabl, tad nije bilo izbora ko danas, nego daj šta daš. I kum nađe slučajno nekog lika koji je to prodavao, proba i kaže odlično je uzimaj. Ja uzmem dva bunta po 20m, jedan 22AWG i jedan 24AWG, nije imao više ovog debljeg. I trošio ja to polako svih ovih godina i na kraju potošio. Nešto malo je ostalo ovog tanjeg. Kod Mike je 22AWG što sam pazario na ebaj, nije isti proizvođač, ali isto mi zvuči ko onaj stari.

Visokotemperaturni je zbog teflonske izolacije, a posrebren valjda zato što u avijonima i tenkovima ne sme da koridira ni pod razno. Ista je i ona Dunavkova žica ako posmatraš samo parice, malo je deblja, 20AWG. Sve je to isti bakar i izolacija.

Kupio sam još na ebaj jedan bunt 6m, još tanjeg, 28AWG, dve parice i širm, boje narandžaste,  samo mi ovaj 22AWG malo bolje zvuči.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, NIXIE reče

što sam pazario na ebaj, nije isti proizvođač, ali isto mi zvuči ko onaj stari.

EC20U9-3SF 1989 je stari

Part Alternates: EC20U93SF, E22C09STW MIL-C-55021/2, MILC550212

Manufactures

Astro Industries, INC
Rockwell Collins, INC
NEMA, INC
W. L. Gore, INC

4 proizvođača ima istog kabla....:D

 

Bez kotura nema šanse da ustanovimo koji je.

Recimo da je Gore najčuveniji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mora da znaci sa koristi istu zicu, vec zicu koja je po tom standardu (temperatura). Ne pise da li je posrebrena, pozlacena, niklovana itd. :) Ne sumnjam da je u tom periodu manjkalo kvalitetnih zicki, proizvodni procesi nisu bili na danasnjem nivou. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citam sa speca, nesto me mrzelo arhivu da otvaram :) Kao sto rekoh, pre vise decenija, nije postojao/bio je redak, kvalitetan proizvodni proces prerade metala koji danas postoji. Uzimao si najbolje u trenutku sta si mogao da priustis. Nije izgovor za danas :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Brijac said:

Mil spec marketing u audio industriji. 

Ta firma za 60 godina postojanja ima 10 zaposlenih. B2b profil im je eh... 

No dobro, ako mislite da je to sto je mil spec (visoko temperaturni) bolje nego upocc mono core bolji za signal, ko sam ja da sudim 😁

Probao sam nekih mil spec vs neotech monokristal u oversized teflonu i batalio mil spec. Nemam bukvalno ni jedan jedini kabl sa bilo kakvim širmom, šildom ili skrinom više u sistemu osim koaksijalnog 75 ohm digitalca. USB, phono, IC, zvučnički, naponski, sve je bez opleta i radi :) Nema nikakvog šuma

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to, ne moze da se poredi. Prosto kada imamo dostupno tehnologiju, i jako pristojno cenovno (bukvy je cena manja nego te mil zicke), ne vidim zasto ne ici na tu varijantu ako ce nam uredjaj svirati odredjen zivotni period :)

Za shield je lako, ima stroke, shield, nema ili ima slabo, bez shielda. Phono je vec druga prica, za to uvek ima strokice dovoljno i zna se. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 47 minuta, Mikorist reče

Biće do kraja sveta rasprava da li treba koaksijalni ili ne - sa šildom ili bez šilda. :D



Mozda nema potrebe za raspravom jer ponegdje je obavezan, a ponegdje nije. Pisao si koliko ti je zgrada "zagadjena" i da je sve bolje sa shieldom. 
Ponegdje nije obavezan. Kod mene, a evo i Gluv i Udaren kaze da ni kod njega nema potrebe za shieldom.
Zato u ovom trenutku mislim da ako netko ima srece da mu soba/zgrada/kuca nije u nekoj ruzi "elektromagnetskih/intergalaktickih/VHF-UHF vjetrova" tada ne treba koristiti shield.
Buduci da vecina ljudi koji kabele shvacaju ozbiljno vjeruje da i dielektrik utjece na konacan rezultat, onda je mozda logicno odbaciti i shield ako se moze.

Kod mene je samo jednom bilo nekakvih problemcica sa kabelima, tj. shieldom i to sa phono kabelom, a to se rijesilo pomicanjem kabela gore-dolje-lijevo-desno dok se nije pronasao polozaj u kojem je tisina.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Phono i twisted pair bez shirm-a radi bez problema ako je aparat u metalnoj kutiji,  bar kod mene.

Bez kutije, na otvorenom, radi uz par uslova :

Tuner sa zicom umesto antene ne sme biti u prostoriji.

Do skoro sam imao povremene pojave pozadinskog shuma, kad gurnem uvo u veliku hornu - tripovao kojesta vezano za razloge - a onda sam odneo tuner sa zicom u dnevnu sobu, da majka moze slusati radio.

Od tada nema vise nikakvih pozadinskih shumova. "Progledao sam" kako se kaze.

Tuner i njegova zica, kako su to Japanci prodavali zajedno umesto prave antene - pravio je pichvajz za phono - nije to bilo glasno ali dovoljno da umisljam oscilacije cevi ili mosfet-a na phono izlazu.

 

Drugi uslov je da signalno izicenje bude bar 30mm udaljeno od HV vodova.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...