Jump to content

DIY zvučnika - predlozi


progster

Preporučeni Komentari

Hvala Kojo. Imam neke stare Sony kompresione trosistemce sa Seas drajverima iz osamdesetih proslog veka, zaljubio sam se, to je to sto meni treba. Sad nazad na bas refleks nikako.

Povremeno, ipak, razmisljam sta je alternativa. Novo kompresiono 3-sistemsko komercijalno (nema toga ni puno za razmotriti) mi je van finansijskog dometa. Ovo svira odlicno, ali godiste je takvo kakvo jeste i zbog toga pogled u samogradnju.

Kad sve saberem, moje slusalacke navike mislim da najbolje zadovoljava ta old school skola, 95% vremena slusam na relativno nizim nivoima pojacanja, trosistemac u zalivenoj kutiji osetljivosti 90+db, soba je nepunih 15m2, uz to svira sve muzike bez biranja. U osnovi, ja bih isto ovo, samo sa novijim delovima :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Reko da pitam, sta znam :)

Naslov teme je, onako, uopsten i otvoren.

Ti si jedno 32 kilometra pobegao u maratonu pravljenja kutija, ja sam jos na startu i ne znam da li uopste da potrcim i u kom pravcu, mada, ja bih tuda gde sam naumio pa makar me diskvalifikovali :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Je li mjerenje odziva u sobi u kojoj ce se zvucnici i slusati stvarno problem?

Zar necemo tako prilagoditi zvucnik bas prostoru za koji je namjenjen?

 

Pojasnio koja u postu #132 deo... ...merenja ispod 200-300Hz nisu pouzdana zbog modova sobe (mnogo talasanja se dobije) ali iznad toga itekako imaju smisla. I na višim frekvencijama ume problem da napravi po neka refleksija ali se retko dešava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam neke stare Sony kompresione trosistemce sa Seas drajverima iz osamdesetih proslog veka, .... U osnovi, ja bih isto ovo, samo sa novijim delovima :)

Stari, ne čačkaj ništa, imaš dobre kutije i uživaj. Ostavi ovim mlađim da se igraju sa drvenarijom i ostalim andromoljcima. :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojasnio koja u postu #132 deo... ...merenja ispod 200-300Hz nisu pouzdana zbog modova sobe (mnogo talasanja se dobije) ali iznad toga itekako imaju smisla. I na višim frekvencijama ume problem da napravi po neka refleksija ali se retko dešava.

Vecina refleksija je u gornjem delu spektra i to se supreponida sa 2 zvucnika.

A spektar od 100 -300 Hz je najvazniji i moze se izmeriti i utvrditi kombinacijom merenja.

Kada se uradi windowing i srednje ka basovima padnu - razlika je upravo ono sto nedostaje u zvucnoj energiji,

i ona je veca posto se visoki izdizu sa refleksijama...

...

To se vidi i na FFT rel time merenjima.

...

To implicira da merenja ne bi trebali da budu ravna vec da opadaju ka visokima od oko 150-200Hz i to oko 6db ako se meri jedan zvicnik

...

itd

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

 

10" drajver u BR kutiji je ono što ljudi zovu "previše bassa", odnosno bio bi dobar samo za neke veće prostorije sa višljim plafonom itd. Naravno govorim za standardne kućne drajvere, ne mislim na efikasne drajvere koji imaju i visok fs.

 

10" u kompresiji bi mogao da bude dobro rešenje u nekoj standardnoj sobi od 20ak kvadrata.

Izvini Kojo, ali bas od 10" nema veze sa previše basa u BR kutiji, odnosno ima u loše projektovanim kutijama. 10" ako je dobrog kvaliteta u dobro projektovanoj kutiji će te u sasvim običnoj sobu od 14 kv.m. odvući sam po sebi čak i ispod granice rezonanse sobe, što je dobro jer će ono što dibiješ biti čisto kao suza. To je fama koju su lansirali oni koju su shvatili da taj kvalitet basa podražumeva drajvere koji su 2002. koštali €240 po komadu, što bi danas bilo otprilike €340. Dakle, €680 samo za basove, što je dva puta veća cena od celod Troielsovom projekta kutije. Da se ne lažemo, ko hće High End zvuk moraće da plati i High End cene i tu nema boga.

 

Za sve navedno, izvoli doći kod mene i uveriti se sam svojeušno. Sa tvojim muzičkim materijalom. Ili pitaj Boki Toki Vokija (Borisa). Njegov kometar je bio "Au, j..o te, ala ste ga ispeglali!" Ali je bio mudar, pa me nije pitao koliko vremena i rada nas je to koštalo ("mi" - Mirko Bevenja iz B&M Acoustics i ja). Sigurno zato što je znao da će se tu raditi o mesecima posla.

 

A da 10" bas može biti jako dobro rešenje u kompresionoj kutiji bar ja znam dobro, imao sam 10 godina AR5, koji je jako sličan odelu 3A Improved, sem što umesto basa od 12" ima bas od 10", ali za uzvrat impedansa mi nije 4 ego 8 Oma. Sjajna kutija, koju je zamenio kasniji model AR94, prvi zvučnik na svetu koji je 2,5 pojasni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vecina refleksija je u gornjem delu spektra i to se supreponida sa 2 zvucnika.

A spektar od 100 -300 Hz je najvazniji i moze se izmeriti i utvrditi kombinacijom merenja.

Kada se uradi windowing i srednje ka basovima padnu - razlika je upravo ono sto nedostaje u zvucnoj energiji,

i ona je veca posto se visoki izdizu sa refleksijama...

...

To se vidi i na FFT rel time merenjima.

...

To implicira da merenja ne bi trebali da budu ravna vec da opadaju ka visokima od oko 150-200Hz i to oko 6db ako se meri jedan zvicnik

...

itd

Uopšte nije nužno tako. Stavi na pod debeo tepih i zavese od zida do zida sa jedne strane, i dobićeš divno filtriranje visokih, ima samo da se šlognu. A ne može se reći da to nije realno, dosta ljudi ima tepihe po stanovima i tako sreene zavese. I eto ti problema - kako odrediti "tipičnu" ili "prosečnu" sobu. Kakvu god da uzmeš, neko će te psovati, recimo naj koji je umesto zavese ostavio ogromno prozorsko staklo, a tepih nikada nije ni imao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trottere, dobro ti kaže Zek, ne čačkaj mečku pod prečku. Jedino što bi možda mogao da uradiš jeste da zameniš sada već sigurno trošne kondenzatore na skretnici, time ćeš ga samo vratiti bliže početnom stanju. Ako te baš svrbi buđelar, pljusni parice za neke super duper kondenzatore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma, jok, ne radi se o tome :)

Imam te zvucnike odavno, na skretnici sam odmah promenio stare kondove za polipropilen Bennic i Wima. Ozicenje takodje. Nedavno sam kupuo i zamenske (identične) drajvere od istog modela pa imam u steku jos dva basa, dva srednja i dva visočija. (Ovde metnuti onaj smajli sto vrti prstom oko slepoocnice...)

Cisto sam razmisljao sta bi to moglo da se napravi a da bude slicno i da ne kosta bubreg, jerbo sam, cini mi se, video jednom ili moze biti dvaput nove komercijalne modele a da su kompresioni trosistemci sa 10" bas drajverom. Posle ugledane cene sam zaboravio sta je to bilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:connie_nutzo:

 

 

 

Drajveri za seas 3w classic su oko 300e bez poreza, carine, svalerske takse i muzickog dinara. Dodati komotno 100ak evra na to + 50e za drva + mora i malo 30ak e za furnir, farbu + sigurno oko 200ak e za skretnicu i to izadje finih 700ak evra...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad je beg bio cicija, nek se zna kad progster pravi kutije... :buehehe:

 

Tako nekako, nije baš 200e skretnica, neću mundrof da stavljam, ali izađe to dosta, moram prvo drajvere da kupim da ne prekinu seriju dok ja dođem na red... :D Za bas recimo ne moraš baš MKP ovi od 56uF...

Ja mislio da sam motam zavojnice, ali vidim ta su dve na jezgru... Gde naći jezgro...

 

PS.

Jel stavljao neko 56 konda od po jedan 1uf u paralelu do sad? :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma, jok, ne radi se o tome :)

Imam te zvucnike odavno, na skretnici sam odmah promenio stare kondove za polipropilen Bennic i Wima. Ozicenje takodje. Nedavno sam kupuo i zamenske (identične) drajvere od istog modela pa imam u steku jos dva basa, dva srednja i dva visočija. (Ovde metnuti onaj smajli sto vrti prstom oko slepoocnice...)

Cisto sam razmisljao sta bi to moglo da se napravi a da bude slicno i da ne kosta bubreg, jerbo sam, cini mi se, video jednom ili moze biti dvaput nove komercijalne modele a da su kompresioni trosistemci sa 10" bas drajverom. Posle ugledane cene sam zaboravio sta je to bilo.

Ti kako hoćeš, a da sam ja tvom mestu sa svim tim u ruci, porazgovarao bih sa Boki Toki Vokijem (Borisom). Ako iko može od toga da napravi išta izuzetno, to je on. Sedi i porazgovaraj, nemaš šta da izgubiš, a imaš mnogo da dobiješ. Samo ne zaboravi da poneseš sve podatke za drajvere ili bar njihove tačne oznake.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad je beg bio cicija, nek se zna kad progster pravi kutije... :buehehe:

 

Tako nekako, nije baš 200e skretnica, neću mundrof da stavljam, ali izađe to dosta, moram prvo drajvere da kupim da ne prekinu seriju dok ja dođem na red... :D Za bas recimo ne moraš baš MKP ovi od 56uF...

Ja mislio da sam motam zavojnice, ali vidim ta su dve na jezgru... Gde naći jezgro...

 

PS.

Jel stavljao neko 56 konda od po jedan 1uf u paralelu do sad? :buehehe:

Za 1uF ne znam, ali znam za likove koji su napajanje sklopili od 62 elektrolita od po 470 uF. Neki Ameri, ima tome 30-ak godina. Kada su ih pitali zašto baš ti elektroliti i zašto njih toliko, oni su mrtvi hladni rekli: "Pojma nemamo, ali to stravično dobro zvuči."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti kako hoćeš, a da sam ja tvom mestu sa svim tim u ruci, porazgovarao bih sa Boki Toki Vokijem (Borisom). Ako iko može od toga da napravi išta izuzetno, to je on. Sedi i porazgovaraj, nemaš šta da izgubiš, a imaš mnogo da dobiješ. Samo ne zaboravi da poneseš sve podatke za drajvere ili bar njihove tačne oznake.

 

OK je sve to, samo ponovo da skrenem pažnju da je izgleda došlo do "lost in translation" efekta. Interesovanje mi je u skladu sa temom, tj, diy zvučnika, pravljenje novih zvučnika od novih komponenti, a ne dorada postojećih. Postojeće sam sredio zvučno, vizuelno je to druga priča ali nije ni bitna za ovu temu.

 

Naravno, savet za konsultaciju sa Borisom (ili nekim drugim odavde) je dobar i, za mene, neophodan budući da sam jedino mogu da pokažem prstom ko dete - e ja bih to. Ako se odlučim za neki projekat sve će to doći redom na svoje. Trenutno mi je najzanimljiviji Troelsov trosistemac, pa istražujem šta ljudi misle o mojoj ideji da to bude realizovano sa 10" basom i da kutija bude kompresiona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad je beg bio cicija, nek se zna kad progster pravi kutije... :buehehe:

 

Tako nekako, nije baš 200e skretnica, neću mundrof da stavljam, ali izađe to dosta, moram prvo drajvere da kupim da ne prekinu seriju dok ja dođem na red... :D Za bas recimo ne moraš baš MKP ovi od 56uF...

Ja mislio da sam motam zavojnice, ali vidim ta su dve na jezgru... Gde naći jezgro...

 

PS.

Jel stavljao neko 56 konda od po jedan 1uf u paralelu do sad? :buehehe:

U Srbiji ćeš biti legedna samo ako zakažeš pleh orketar i deliš besplatno somun sa kajmakom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK je sve to, samo ponovo da skrenem pažnju da je izgleda došlo do "lost in translation" efekta. Interesovanje mi je u skladu sa temom, tj, diy zvučnika, pravljenje novih zvučnika od novih komponenti, a ne dorada postojećih. Postojeće sam sredio zvučno, vizuelno je to druga priča ali nije ni bitna za ovu temu.

 

Naravno, savet za konsultaciju sa Borisom (ili nekim drugim odavde) je dobar i, za mene, neophodan budući da sam jedino mogu da pokažem prstom ko dete - e ja bih to. Ako se odlučim za neki projekat sve će to doći redom na svoje. Trenutno mi je najzanimljiviji Troelsov trosistemac, pa istražujem šta ljudi misle o mojoj ideji da to bude realizovano sa 10" basom i da kutija bude kompresiona.

Naprotiv, Trotere, i ja sam te baš tako i razumeo, da razmišljaš da napraviš nove verovatno drugačije kutije sa drjaverima koje već imaš. U idealnom slučaju, da zvuče bolje od onih koje imaš. Upravo zato sam i rekao da ako iko tako nešto može da izvede od ideje do kompletnih zvučnih kutija, to je Boki Voki Toki. Samo sa njime treba razmotriti šta, kako, kada i pošto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozda nije lose ici sa drajverima za 3way classic MK2 (ustvari tu je samo bas drugi srednji i visoki su isti) te napraviti kutiju za MK2 i onda se igrati sa skretnicom..... praviti ovu za basic.... i onda u jednom trenutku kada se sakupi 250e naruci se direkt od Troelsa skretnica sa svim elementima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...