Jump to content

DIY zvučnika - predlozi


progster

Preporučeni Komentari

Ima ovde upucenijih (mnogo) ljudi od mene, koji mogu da ti daju odgovor na pitanje, mislim da nije problem kvadratura, koliko to odmicanje, najbolje probati, OB-ove je bar lako pod miskom :wink2:  preneti, ako imas nekog voljnog. Valjda nemaju svi drajveri isti faktor pritiska "unazad", koliko sam malo upoznat, navedeni philips malte ne svira u vazduhu pod navodnicima, imao sam priliku cuti uzivo, jer su u to doba vladale nekakve quasiOB varijante, dok je recimo kod takodje pomenutog Sigme to vrlo drugacije, stoga se  trpa u predkomoru kompresionu pa onda razvoj u backload hornu, mada kontam da je slican feastrex-u po tim karakteristikama, pa ga svejedno Nelson slusa na dasci. Ono sta mogu da ti kazem je da sam licno uvek odusevljen (dobro) sklepanim OB-ovima, neka brzina, image, vazduh, dinamika, prirodnost, oslobodjenost  - divota, Interesantan fenomen iz licnog iskustva, dok sam imao kuci Lorentz LP312 (opet ja), na OB, recimo pri slusanju Morphine, setajuci sa strane po sobi, imas utisak "zvucne elipse" izmedju i oko zvucnika, saksofon je "tamo" na istom mestu, kao da setam ispred njih i sa strane. Malo bitna stvar ovde, al valjda je to taj izostanak zvuka iz kompresovane/dinamicne kutije i potenciranje mog licnog ukusa. Nisam imao problem sa zidom iza, slusao sam na nekih 60cm. Najinteresantnije mi je ta tadasnja kombinacija radila sa 6c33 Setom, do djaja, Lorenz je posle gainclona "oziveo" sa 6c33 SET-om, odjednom sam slusajuci sa friendom Sara K. sa nekog live snimka, imao utisak da sedim pored masnog teksaskog kamiondzije za sankom :icon_mrgreen:  u nekoj birtijetini. Malko sale. Najvise sam se ipak ukako kad sam sluso kod coveka Lorenz na OB sa 211 SET-om.  Ne znam da li je babelfish (ispadam smesan i pretpostavljam da jeste) transkonduktantno pojacalo kao ovi iz F serije, a ako jeste, dokazano da visokoosetljivi papiri tipa Lowther, Fostex, Feastex, pa cak i gledano Yamamura driver i njegovo transconductance SS pojacalo rade odlicno u toj kombinaciji, stoga posto vidim da imas babel. dozvolih sebi slobodu da ti i  ja nesto predlozim, pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, videću i to da poslušam ako bude prilike... Ako u međuvremenu ne presečem i počnem da pravim nešto. :D

Sviđaju mi se ovi idiot-friendly projekti u kojima je sve sažvakano uzduž i popreko, da nema mnogo mozganja, takva kutija, ti drajveri, ta skretnica... Nemam ni opreme ni znanja da merim i sam projektujem bilo šta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, čuje se dobro, čuješ basa kolko oćeš a kažu treba još po dve 15"

Meni se više sviđao bas sa njih nego sa ovih kutija koje sad slušam a na njima je bas 16", na OB je bila 12"

 

Ovakav tip OB svira onoliko dobro koliko je dobar driver stavljen na njega, naravno bolji su rezultati kada su okrenuti licem ka dužini sobe i pristojno odmaknuti, oko 1m. Na klipovima nije takav slučaj nego nepovoljniji a ipak je bio jako dobar zvuk, prirodan, ne čuje se kutija jer je nema, i pozornica je ogromna.

 

Mada ako ti je vizuelni dojam podjednako važan, nije za tebe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi vizualni dojam toliko bitan, ali ne do te mere da ću uzeti ploču neoplemenjene iverice, ili nerendisanu hrastovu dasku, staviti zvučnik i ostaviti tako... Ovo na klipu je recimo prihvatljivo... Ne smeta mi OB, ali nikad nisam čuo ob zvučnike... Mada, ipak bi to ostavio možda za kasnije, za neka srećnija vremena, ne znam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mamlaz, koji je to driver tweakovani na klipu? Kakva ti je bila "unutrasnjost u scenu" i razdvajanje po dubini? Imam neko misljenje - sto ne mora biti tacno, zato me interesuje, da tako siroka ploca pojebe to sto pitam ili? Jest, stage je huge, kao i image - jednostavno nekompresovan i kohezivan do bola, to je prvo sto sam doziveo sa prvim susretom OB i skonto da nema nazad, skonto sta znaci kad je nesto jednostavno superiornije, od tada samo OB ili horna sa kompromisom onkena za bass! Ovo sto ti mamlaz predlaze je do djaja, a pogledaj samo ovo    https://www.google.com/search?q=phy-hp&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMImo23-5fCxwIVwgUsCh3b0QDi&biw=1280&bih=865#tbm=isch&q=phy-hp+open+baffle Sto se tice ploce najbolje su fore sa sendvicima, ovaj francuz trpa pesak ako se ne varam u sendvic za maksimalno umrtvljenje. Zao mi je sto nikada nisam imao priliku slusati phy-hp, ali ima mnostvo vintage driver-a tog tipa iz kojih ph i jeste moderna renesansa/derivat, sa svojih gotovo 100dB mogu da zamislim dinamiku, ton  i ostalo...A tek fertin francuski iju, ma jebo sav taj danski drek :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam OB subwoofere. Eminence Alpha 15A, 4 komada. Uz malo strpljenja može se ponekad naloviti par za oko 100€ ili čak ispod toga. Kod mene zvučnik iznad sub područja nije OB ali se svodi na isto - dipol - nema kutije. Tebi bi dva bila puna kapa, a iznad neki par manjih a osetljivih fulrejndžera i eto... I to je jedna od opcija a prtljanje sa drvenarijom svedeno na minimum...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sto mamlaz fula je najkohezivnije i xo najjednostavnije i najjeftinije, al treba nadrkan driver, jedino ostaje moje pitanje - sta se desava sa stage-om unutra (3d) zbog sirine ploce? A sta se bojis preklapanja? Tu uglavnom dodajes ekstreme, dno dna i supertweeter ili ribbon za ekstenziju za maksimalni image/razdvajanje/pogled unutra u snimak/vazduh/mikrodetalje dinamiku/presence/pa i bolji bas ITD...A gde je Markiz - sto cutis :dirol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam za tvoje Alphe... I to sam razmatrao, a zaboravih da te pitam juče...

Mada sam isprva mislio da pravim kutije zbog neke estetike a ne ploče, budu li se pojavile neke Alphe možda se ipak odlučim za tu varijantu, posle ćemo videti šta će da ide iznad...

U svakom slučaju može da bude OB sub...

 

@SID

Ma mislio sam preklapanje budžeta, baš zbog tih nadrkanih drajvera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovi su bili sa RFT l3515, 100dB, mora široka ploča zbog basa, a stage nikad veći nisam čuo ali za to mora na pola sobe i nasuprot kod jako malh kutija koje mogu da to naprave ali bez takvog razumljivog basa.

Ne mora baš vintage full range koji košta bubreg, može i neki lep philips ili RFT a novo ovo bi ja volo: http://www.commonsenseaudio.com/nirvana.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovi su bili sa RFT l3515, 100dB, mora široka ploča zbog basa, a stage nikad veći nisam čuo ali za to mora na pola sobe i nasuprot kod jako malh kutija koje mogu da to naprave ali bez takvog razumljivog basa.

Ne mora baš vintage full range koji košta bubreg, može i neki lep philips ili RFT a novo ovo bi ja volo: http://www.commonsenseaudio.com/nirvana.html

I stim sto je kod tih malih kutija sve pojebano i ne lici na ovo drugo, najcesce koriscena fraza fifi naucnika - vestacki razvuceno - nije to to

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ima bila trioda....ma i nek ima nek sibilira kolko oće samo da je lepo  :buehehe:

 

Ima još par videosa sa nekim drugim pojačatorom.

 

Nebitno, neću više sa OB, ali mislim da je neprevaziđeno po odnosu uloženo dobiveno a može i na aktivu da se ide, vido kolega prodaje miniDSP, pa može da se natrpa svašta i da se lepo popegla ali ondak 2 pojačatora itd..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...