Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

Ja probao klasicne kalote sa ugradjenim namotajem na TAD-ove.

nisu mogle da se uklope. razlika par milimetara.

Nadam se da si proverio precizno konkretne dijametre pre kupovine...

.

Inace imam neka merenja za BD15 i TS podatke. Mislim da je to veoma dobar zvucnik.

Zvuci neverovatno ali ide komotno i do 4KHz. Zvuk je jako prijatan i topao.

Mislim da je to neki Custom order - Beyma.

.

Koja je to verzija 8 ili 16 oma?

.

 

BD15 TS params

Fs - 38.9 Hz

Re - 13.6 ohm

Mms - 66 gr.

BL - 28.5

Qts - 0.25

Qes - 0.26

Qms - 5.12

Vas - 258.2 liter

Vd - 513 dm3

Rms - 3.16

Sd - 855 cm2

Coil height - 7mm

Air Gap height - 14mm

Sensitivity - 99.6dB

Power - 150Watt

Overal diameter - 388 mm

.

primetiti jako malu pokretnu masu od 66 gm za 15in driver.

I vrlo veliki Force Factor.

.

Prema nekim as-is izracunavanjima za onken cab, jedinica od znacaja je pokretna masa.

sto je manja - vece sanse za uspesniji dizajn...

Ali to je ipak mozda previse gambling. Mozda probati onken ali ne lepiti kutiju lepkom nego samo pricvrstiti nekim jacim selotejpom. Tako da moze da se upotrebi i kao BR ili neki drugi CAB. Nesto isplanirati da bude modularno, pa na osnovu slusanja i merenja izvuci zakljucke?

...

Evo i jedan stari Francuski dizajn - iz ruske knjige.

Ribet & Desjardins loudspeaker Cabinet design. :)

/

I onken XLS kalculator

post-96-0-32991100-1452711435_thumb.jpg

X DRIVER ONKEN_CALC 2.xls.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, dok ne nabaviš i ovo

 

:smesna:

 

kud mu rece ...... nece se smiriti dok to ne kupi .........

 

Ma vid'o ja tih stvari za bolesnike... To je za one koji pljunu više za foto opremu nego što sam ja potrošio na fifi :)

 

Ima npr da se kupi takva kasica prasica, jedino što nije prasica ...

 

Jedina stvar koja mi je oduvek falila je adapter-konverter za spajanje na teleskop, ali za teleskop koji mi u kući imamo, nema adaptera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sta je problem za takvog svajsera da napravi adapter?

Cevka, loza tamo, loza vamo,...

 

Nije baš tako jednostavno. Reč je o bazičnom 700/90 (čitaj: jeftinom) teleskopu i sve je poprilično klimavo. Aparat je cca 700-1000gr sa objektivom a ceo sklop/sistem stativa, protivtegova itd je labilan. Gledao ja još onomad. Krajnje nezahvalno. Bilo bi super kada bih si mogao priuštiti neki malo kvalitetniji teleskop ali onda već zadirem u klasu cene preko 300.000 dinara što mi je van pameti skupo za ono za čega meni paše kao igračka... Periodično slikanje Meseca (2-3x godišnje) ne vredi mi toliko... Hoću reći, teleskop je cheap construction pa ne može da se nosi sa nakačenim fotoaparatom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda nakalemi neku skype kameru(sa vecom rezoluijom).Pomocu stapa i kanapa ( sto ono kazu ako ne moze da se popravi sa WD40 ili sa lepljivom trakom).

 

Da, to će baš biti moguće izoštriti i napraviti slike koje pariraju aparatu sa ASC senzorom i 20Mp... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stigli driveri za TAD2001. Realizovala mi se ideja da se iskombinuje TAD magnet i Tannoy aluminijumska dijafragma iz Monitor serije. Operaciju je izveo Dalibor Milovanović iz Svrljiga, kapa dole za rad. TAD driver je stigao do mene sa nekom platnenom dijafragmom i spaljenim namotajem. Vremenom sam našao par neispravnih HPD visokotonaca sa neoštećenom dijafragmom i tada sam poslao delove u Svrljig. Majstor je presadio Tannoy dijafragmu u TAD korpu, pa je napravio namotaj prilagodjen TAD magnetu prečnika 48mm, centrirao je namotaj i fiksirao za dijafragmu. Sve je ispalo kako treba, prosvirali su iz prve. Sada se usviravaju u radionici na JLH 2,5w pojačalu i Aiwa tuneru sa početka 80-ih

post-205-0-48275900-1452804183_thumb.jpg

post-205-0-71044800-1452804259_thumb.jpg

post-205-0-06026400-1452804298_thumb.jpg

post-205-0-76381100-1452804368_thumb.jpg

post-205-0-32042000-1452804403_thumb.jpg

post-205-0-25347400-1452804433_thumb.jpg

post-205-0-16473900-1452804466_thumb.jpg

post-205-0-61864900-1452804734_thumb.jpg

post-205-0-09446300-1452804780_thumb.jpg

post-205-0-86006400-1452804815_thumb.jpg

post-205-0-85889400-1452805188_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog cega se na kompresione tvitere uvek stavljaju horna ili waveguide, nisam do video da se negde koriste bez ikakvog "dodatka" (osim, za sada kod mene :D )?

Ne verujem, da se recimo horna, kao u Ecijevom slucaju gore, koristi  samo da bi bilio glasniji, i onako vecina u proseku ima osetljivost od 100 do 110dB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stigli driveri za TAD2001. Realizovala mi se ideja da se iskombinuje TAD magnet i Tannoy aluminijumska dijafragma iz Monitor serije. Operaciju je izveo Dalibor Milovanović iz Svrljiga, kapa dole za rad. TAD driver je stigao do mene sa nekom platnenom dijafragmom i spaljenim namotajem. Vremenom sam našao par neispravnih HPD visokotonaca sa neoštećenom dijafragmom i tada sam poslao delove u Svrljig. Majstor je presadio Tannoy dijafragmu u TAD korpu, pa je napravio namotaj prilagodjen TAD magnetu prečnika 48mm, centrirao je namotaj i fiksirao za dijafragmu. Sve je ispalo kako treba, prosvirali su iz prve. Sada se usviravaju u radionici na JLH 2,5w pojačalu i Aiwa tuneru sa početka 80-ih

Jesi li izmerio drajvere, impedance I spl na razlicitim nivoima snage?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog cega se na kompresione tvitere uvek stavljaju horna ili waveguide, nisam do video da se negde koriste bez ikakvog "dodatka" (osim, za sada kod mene :D )?

Ne verujem, da se recimo horna, kao u Ecijevom slucaju gore, koristi  samo da bi bilio glasniji, i onako vecina u proseku ima osetljivost od 100 do 110dB.

Zavisi, koliko nisko treba da svira, kakva je impedansa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi li izmerio drajvere, impedance I spl na razlicitim nivoima snage?

Još ne - tek sada su stigle dijafragme , ali ću ih svakako odneti kod nekoga ko odgovarajuće merne uredjaje - ja ih nemam

Mogu posle rezultate merenja staviti na forum

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još ne - tek sada su stigle dijafragme , ali ću ih svakako odneti kod nekoga ko odgovarajuće merne uredjaje - ja ih nemam

Mogu posle rezultate merenja staviti na forum

Pitam zbog tvoje sigurnosti ali bih svakako voleo da vidim rezultate tih merenja :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super da su upotrebljeni ti odlicni magneti. :)

nemam pojma koji je razlog sto su im precnici kalema ne-standardnih dimenzija,

Verovatno samo taj da ne bi druge gotove membrane mogle da se koriste?

Vec se moraju izraditi posebne koje odgovaraju tom procepu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog cega se na kompresione tvitere uvek stavljaju horna ili waveguide, nisam do video da se negde koriste bez ikakvog "dodatka" (osim, za sada kod mene :D )?

Ne verujem, da se recimo horna, kao u Ecijevom slucaju gore, koristi  samo da bi bilio glasniji, i onako vecina u proseku ima osetljivost od 100 do 110dB.

I kod mene... :)

U nekoj izvedbi Westrex 2390A jedinice.

Cak mi je otvorena i kompresiona komora.

Napred su lenses i neki nosac sa listovima celofana? verovatno da poveca pritisak, a nazad mala karson horna, ipak dampirana... (mnogo su manji rezonantni pikovi).

Tako da radi u nekoj verziji polu-otvorenog dipola.

...

Medjutim nije najbolje da se koriste bez nekog opterecenja na membrani.

Moze da se osteti i polako dovede do pucanja. To vazi za sve kompresione deivere.

horna opterecuje grlom membranu. sa nalicija. A kompresiona komora sa lica membrane.

Posto su membrane kod vecine kompresionih jedinica okrenute "naopako" van faze, pa je i elektricna faza na njima okrenuta.

Suprotno od onoga kako su stoje kod klasicnog zvucnika... :)

...

Ako te ne mrzi isprobaj vrlo jednostavnu Karlson hornu.

Mnogo je manjih dimenzija, jednostavno se pravi, skoro da nema direktivnosti i mnog manje "jet-a" od drugih horni.

A dobro rasprskavanje.

Sto je neverovatno, na merenju impedanse se ponasa kao i svaka druga horna. Sa i bez couplera... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislis na Karlson tube waveguide?

Jeste to je to. Cak i verzije as-is, bez nekog izracunavanja daju ok rezultate. Uopste nije lose.

I male su dimenzije. A ugao moze da se isprobava. U originalu je to nesto nakoseno oko 30-40 deg.

ima na fotkama.

evo mozes prema ovim formulama napraviti papir koji kada savijes dobije tacnu Karlson hornu :)

Ako koristis MatCad pisi da ti posaljem gotov sheet.

.

Ja napravim sto bolji kvadrat pribliznih ralnih dimenzija, onda u fotoshopu korigujem srazmere i realne dimenzije, naparavim sablon isecem i spojim. :)

Menjas precnik i duzinu po zelji i prametrima kompresione jedinice i skretnice... :)

post-96-0-00348600-1452896481_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi je ne vole zato sto je ruzna... meni i nije bas previse ugly?

Stvarno ima mnogo "Jet-a" nego bilo koje druge horne.

Jos ako se koriguju impedantni pikovi i pravilno skrene jedinica u regionu gde pocinje rezanje.

A tu uvek ide u "crveno" - super je stvarno.

.

recimo macke i druge zivuljke imaju bas takav oblik usiju... :)

.

koji ti je to nov lep driver?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...