Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

@ Zen

 

OK. Zvučnik SR-1 4-way ( imp. 3 - 5,5 Ohma, eff. 86 dB/2,83V/1m) mora da su napravili samo da bi prodavali svoja pojačala velike snage. https://passlabs.com/products/speaker/sr/sr-1

 

U krajnjem slučaju, umesto lamentiranja ovde, nabavite Dyn Special 25 ili Sonus Faber Extrema, pa u prostoriji od 20-30 m2 uporedite sa nekim dvosistemcem sa Pro 15" i hornom.

Faktora dobre reprodukcije ima mnogo, dinamika je samo jedan, čak ne ni nužno da bi i to bilo bolje kod Pro zvučnika. Dinamika je sposobnost reprodukovanja širokog raspona glasnoće, bez kompresije, a Pro jedinice imaju kruto vešanje. Za dinamiku je bolje što labavije vešanje. Max SPL je druga stvar. Plašim se da ovde neki brkaju (visoki) SPL i dinamiku. 

 

P.S. Imam utisak da ono što sam kačio u temi "Male ili velike membrane" nije rezultovalo time da bar neko krene da računa potrebne: SPL-ove u prostoriji xx m2, potrebne veličine jedinica, njihove hodove, max electrical/acoustical power, i druge parametre. A to je samo početak tzv. faze pred-projekta (pre izbora jedinica za projekat). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, biće tih Suma nekoliko do kraja godine, prošetaj i poslušaj pa donesi sud.

Meni jednostavno bolje sviraju veliki drajveri velike osetljivosti  to je to.

 

Beš ga, svako voli drugačiji zvuk. Inače bi nam bilo dosadno ovuda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa Zen, i da i ne. Moji 'fifi' zvucnici mi se vise svidjaju a Tannoy je prodat. E sad to sto je bas losiji je mislim ipak do kvaliteta ovih drugih, kako god ih epitetirali.Sa druge strane, ono sto sam do sada cuo, 15 Tannoy treba da ide u vecu (veliku) a bogami i visu sobu. Tada sviraju puno bolje, mnogi to zanemaruju. Treba im prostora i tu nema diskusije. Moze svirati u i u WCu ali, slozit ces se, nisu bas za to ;-)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja moram samo da ispravim da nemaju sve Pro jedinice kruto vesanje ali istina je da vecina ima.

 

 

Ni jedan nema ispod 0,7 mm/N (prosek 0,15-0,35) Pogledaj 6"-7" Accuton i SB Acoustics - 2,2-2,5 mm/N uz lagane i krute membrane, duge hodove, visok Qms (low loss vešanje) , i mogućnost da lepo dobace do 2,5 kHz (-3 dB off-axis).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Meni jednostavno bolje sviraju veliki drajveri velike osetljivosti  to je to.

 

 

Slušao sam mnoge projekte sa Pro jedinicama i hornama i meni je to previše "harsh", grubo, nekada i lagano napadno na srednjima i visokima. Često je loš balans duž opsega, bass "tanak" u odnosu na ostatak. I pitao sam da li je bilo nekog poređenja, jer sam očekivao konkretan odgovor. Interesantno da ja na ovu temu na forumima i u razgovorima (skoro) nikada nisam dobio direktan i konkretan odgovor.

 

OK je imati preferencije i sklonosti ka nekim koncepcijama i vrstama zvuka, ali se ne može raspravljati o kvalitetnoj reprodukciji kada se nema referenca i druge vrste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušao sam mnoge projekte sa Pro jedinicama i hornama i meni je to previše "harsh", grubo, nekada i lagano napadno na srednjima i visokima. 

 

da li moze informacija o mnogim projektima sa pro jedinicama i hornama, konkretno koji zvucnici?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.greatplainsaudio.com/  Ima ovde prilicno dobrih primera sa mekim vesanjem.

 

Altec 416 ima Mms 65 grama što je baš lagano za 830 cm2 (verovatno se to dosta uvija u radu). Istina ima Cms oko 0,68 mm/N i eff. oko 97,5 dB. Međutim, kako to biva, zbog veličine -3 dB off-axis je već na oko 500 Hz, prvi break-up membrane je na oko 360 Hz, tako da to nije jedinica (kao ni većina 15") koju treba forsirati preko 600 Hz. Nije da neće svirati, ali pitanje je kakvi će biti srednji u odnosu na neke drugačije kutije gde imamo krasičan (mali) srednjetonac ili čak kalotni.  Gurnite te Altec kutije pored nekog vrhunskog ATC-a (30 cm bass, 3" kalotni srednji) pa da vidimo koliko je sati. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato treba ici na midbass i resen problem. Slazem se da za dvosistemac moze da bude cupavo.

 

Altec 416 ima Mms 65 grama što je baš lagano za 830 cm2 (verovatno se to dosta uvija u radu). Istina ima Cms oko 0,68 mm/N i eff. oko 97,5 dB. Međutim, kako to biva, zbog veličine -3 dB off-axis je već na oko 500 Hz, prvi break-up membrane je na oko 360 Hz, tako da to nije jedinica (kao ni većina 15") koju treba forsirati preko 600 Hz. Nije da neće svirati, ali pitanje je kakvi će biti srednji u odnosu na neke drugačije kutije gde imamo krasičan (mali) srednjetonac ili čak kalotni.  Gurnite te Altec kutije pored nekog vrhunskog ATC-a (30 cm bass, 3" kalotni srednji) pa da vidimo koliko je sati. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moze se govoriti samo o kvalitetu odredjenog projekta i eventualnom poredjenju sa drugim odredjenim projektom

 

samo par opaski - mrzi me da quotam:

 

-ko mesa dinamiku , volumen i SPL - ko mu kriv

 

-ninja - za tvoje kuteje rekoh da su standardnije po fifi kriterijumima , ali nikako da su fifi ; isto tako rekoh sta smatram da kod Tann nije valjalo , a ne da bi tebi bili bolji od trenutnih i da je bilo sve OK

 

- ja sam imao kojekakvih kutijica naspram mojih RCA , ali se cak nesto ni modela ne secam ; mozda ce SuperFi znati - izmedju ostalog i one neke koje je on imao a da su u rangu sa opasnim bookshelf Dynaudio - aha , nadjoh sta bese -  Audiovector M1 Signature , na kojima sam dampirao cavities i menjao chokes za bolje

 

elem - ja znam sta se meni svidja ......... i to cu uvek pre naci na polju pro audio nego ; da skratim kako i zasto , da ostanem samo na tome da ne volim da vidim kako mi se trese membrana basa ko da ce da otpadne ....... i to na normalnom nivou slusanja

 

edit

ne znam sta je pro , ako ATC nije

 

edit edit - kosti mi ostale kraj ReVox 3way monitora  ali i JBL 4406 Studio monitora ; potonji su bili pre godinu i po na pregledu i takodje svirali natakareni na RCA  ; što bi rekao Woli - menščini dosta reference

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušao sam mnoge projekte sa Pro jedinicama i hornama i meni je to previše "harsh", grubo, nekada i lagano napadno na srednjima i visokima. Često je loš balans duž opsega, bass "tanak" u odnosu na ostatak. I pitao sam da li je bilo nekog poređenja, jer sam očekivao konkretan odgovor. Interesantno da ja na ovu temu na forumima i u razgovorima (skoro) nikada nisam dobio direktan i konkretan odgovor.

 

OK je imati preferencije i sklonosti ka nekim koncepcijama i vrstama zvuka, ali se ne može raspravljati o kvalitetnoj reprodukciji kada se nema referenca i druge vrste.

 

"Tanak" bas od Suma ima da te preturi preko stolice :D

 

Ja lepo napisao da ja to ne mogu da slušam casual ceo dan a volio bi da imam da isprangijam po par sati. Za celodnevku su mi EV 12TRXB neprejebivi, sviraju mi >50h nedeljno a mere se ko bulja, sa svoje dve grbe u odzivu i basom od celih 60Hz u mom ćumezu. Sreća pa puštam muziku a ne test signale. Praštaj jer numem audiofilski da objasnim... al meni lepo, po ceo dan. Ta izobličenja mi očigledno prijaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:msn-rofl:  :msn-rofl:  :msn-rofl:

 

sreca da su neki ovde ziveli godinama sa ATC pa presli na horne i hi eff

 

 

Ti si imao mali ATC dvosistemac kompresija (-6 dB na 70 Hz) u velikoj prostoriji. To je studio monitor za (vrlo) male prostorije. Pogrešni zaključci na pogrešnim premisama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušao sam mnoge projekte sa Pro jedinicama i hornama i meni je to previše "harsh", grubo, nekada i lagano napadno na srednjima i visokima. Često je loš balans duž opsega, bass "tanak" u odnosu na ostatak. I pitao sam da li je bilo nekog poređenja, jer sam očekivao konkretan odgovor. Interesantno da ja na ovu temu na forumima i u razgovorima (skoro) nikada nisam dobio direktan i konkretan odgovor.

 

OK je imati preferencije i sklonosti ka nekim koncepcijama i vrstama zvuka, ali se ne može raspravljati o kvalitetnoj reprodukciji kada se nema referenca i druge vrste.

Boki, ako bas insistiras, dodji na iduci diy susret sa svojim monitorima pa uporedi...Verovatno ce se forumasi kao i prosli put potruditi da donesu nesto za poredjenje. Inace, firma monakor, koju cesto pominjes je jos pre 20g imala 15" basove sa gumenim vesanjem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovde neki ocigledno ne razumeju da je izbor zvucnika najsubjektivniji izbor koji postoji. najsubjektivniji zato sto je to jedina komponenta u klasicnom audio lancu (bez slusalica) koji direktno komunicira sa vasim mozgom. to ne radi ni amp, ni zica, ni USB SPDIF konverter, ni gramofon, ni rucka, ni glava.

 

samim tim, on se nalazi u duboko subjektivnoj zoni audio percepcije za koju nijedno poznato inzenjersko merenje nema odgovore. dva zvucnika koja se mere vrlo slicno na svim poznatim merenjima, odziv, polarna kka, waterfall, sviraju dijametralno razlicito, jedan zvuci laboratorijski hladno i laserski precizno, drugi vam dovede frenka sinatru u sredinu sobe.

 

zadatak konstruktora je da svoju filozofiju zvuka i projektovanja ponudi kao moguc izbor, i to je sve. svako bira prema onome kako cuje muziku.

 

prica o krutom vesanju je da prostite tesko pisanje uz vetar, i to orkanski. i to i ATC superiornost i jos milion stvari koje se pominju jer se procitalo ali se nije culo. do muzike se dolazi slusanjem i iskustvom, nije cudo sto su mnogi od velikih konstruktora zvucnika iz muzicarskih porodica i da nisu zavrsili kao svajseri kutija verovatno bi drvili cemane u nekom velikom orkestru. a takvih, hvala bogu, ima i danas i to se na njihovim kutijama i cuje (recimo david haigner).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti si imao mali ATC dvosistemac kompresija (-6 dB na 70 Hz) u velikoj prostoriji. To je studio monitor za (vrlo) male prostorije. Pogrešni zaključci na pogrešnim premisama.

 

prvo moja prostorija nije velika - 22m2. drugo, da li mislis da to sto se cuje u ostatku spektra, od 70hz navise nije relevatno za ovu pricu? taj zvucnik je referentni ATC-ov dvosistemac, ima ga na stotine studija sirom sveta. pink floyd na njemu slusaju kako zvuci live dobos iz gluve sobe. ako to nije kutija koju mogu i smem da poredim sa hornama u smislu reprodukcije srednjeg spektra, onda sta smem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 i jos milion stvari koje se pominju jer se procitalo ali se nije culo. do muzike se dolazi slusanjem i iskustvom, nije cudo sto su mnogi od velikih konstruktora zvucnika iz muzicarskih porodica i da nisu zavrsili kao svajseri kutija verovatno bi drvili cemane u nekom velikom orkestru. a takvih, hvala bogu, ima i danas i to se na njihovim kutijama i cuje (recimo david haigner).

Šta reći osim  :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...