Jump to content

GM70


dunavko

Preporučeni Komentari

pa pricamo onako, trazeci moguce objasnjenje za prevremeno crkavanje toga kod tebe

kad vec nisi dao sematski prikaz stvarne situacije, onda bi sve bilo jasno iz prve 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, dao bi da imam i da se razumem. Uređaj je slušan 7,8 godina, kad je ova tema nastala, kontrolisani su prvougrađeni elkosi, koji su verovatno bili ugrađeni kao polovni. Pre 2 godine su crkli, dal od povišenog napona il im došlo vreme, nem pojma, potom novi Ničikoni stradaju nakon 2 godine. Ostalih 10 ili 11, za male cevi, su bili u redu, menjani čisto da se inoviraju jer ni njima se nije znala istorija kad su prvi put ugrađeni. Probaću da nađem šemu napajanja, mada mislim da je standardna Ongakuova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Lemić said:

......... novi Ničikoni stradaju nakon 2 godine. .......

ako su original, imas problem

ako nisu original, onda verovatno nemas

za vise info, batali Ongaku semu ako nisi siguran da jeste radjeno po njoj - pitaj coveka koji ih je menjao, on sigurno zna sta je na licinome mestu :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Lemić said:

Ne znam o čemu pričate, kod mene su 5 elkosa za taj napon.

Pa u pitanju su pretpostavke o konfiguraciji.

Moja pretpostavka je da su dva redno pa jos dva u paraleli za 1000V, zbog napona a da se odrzi kapacitet, a peti da je za 300 i kusur volti, za ulazni stepen.

Sumnjam da su pet na red, ali opet sve je moguce.

Ako je tako onda je 40uF preostale kapacitivnosti, za to bih mogao da ti ustupim 4x 12uF/1500V...ali iskreno sumnjam da je konfiguracija takva, i potrebna je veca kapacitivnost za okvirnoh 100mA.

Bolje je naci par manjih kondova i smotati neku zavojnicu za CLC, nego koristiti kondove, pride i okolne kablove koji nisu za preko 600V 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...
On 12/27/2020 at 10:51 PM, dunavko said:

poceo,uradio sasiju,ubacio trafoe sve,i prigusnice,lim od kutije mora da bude debeo,sasija jaka i to sve ,dva kanala u kutiji,imaju jedno 40 kila a jos nije bilo gotovo.sreca da nisam dizao tu kutijetinu,udario bi me infarkt odma.ovako me udario dok smo jeli prasetinu i lokali crno pivo.e sada treca godina posle bajpasa doslo na red i to pojacalo al me nesto strah da ga dizem,sve mislim da ce me to dokusuri.al nije to los kraj.ko onaj svaler sto umro na onoj stvari.svako svoje...

Jel moze to da se spakuje u dva mono bloka od po 20kg?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...
On 3/11/2022 at 11:19 AM, Lemić said:

Otprilike u ovo doba, pre dve godine, zamenjeni su svi elektroliti u napajanju visokog napona za sve cevi, za GM70 uzeti od Ivaila Ničikoni i to je unelo ozbiljan pomak u zvuku, jer se od predhodnih 5, jedan skroz naduo, ostali hmmm,  ko zna koliko su i bili stari kad ih je Gosn Đoka ugradio. Tad je zaboden i par novih GM70 i podešene radne tačke.

Pre par meseci, požalim se da mi nekako na nakoj numeri kopni zvuk, ajd reko, godine čine svoje i uši jednostavno stare, a i prošao sam operaciju. Pa onda počne da se javlja pucket povremeno, ajd opet, cevaš je to, upalo neko neki kineski mikser u zgradi, dok u nekom trenutku se nije desio kao pucanj, gasi pa pali amp, opet pucanj. Fala Bogu, Gosn Buca Maričić mi je prvi komšija od skora, uređaj na sto, jedan Ničikon naduvan skroz, drugi počeo da raste, izdržali su 2 godine svega, doduše, bili su izgleda izloženi grejanju jer nisam odigo šasiju od police. Pošaljem poruku Ivailu i Jelenku na Viber, ne odgovaraju, izlistam net, u Silkenu Talijinski kondiši Kendeil, pitam Šolaju, reče mi da Graf koristi njihove kondove, al ne zna koje, ma odem kupim i zamenim svih 5 komada. Usput zamenjen i Alpsov potenciometar koji je šušnuo, mada ga ne koristim, uređaj nikad nije zvučao ovako za sve vreme koliko ga imam, da mi neko reko da ti elkosi mogu tolki napredak da naprave, reko bi da je budala. 

Tih dana, drugar kod koga je moja nekadašnja Hiraga, tražio mi TVC preamp da čuje, ajd nek nosi al da mi iznese iz podruma Euridice, uređaj od 32 kila, line sa TFK e88cc. Sve to lepo radi, al prevrčući po kutijama koje mi je supruga "arhivirala", nađem par 6n23p, ne znajući uopšte da ih imam, zabodem ih i to toliko napuni zvuk da mi pala vilica, tako da definitovno shvatam zabludu podcenjivanja ruskih cevi koju sam imao, uprkos GM70. Nabavim i par vojno testiranih 6n23p, dodatno bogatsvo zvuka, juče nisam mogao da se nasluša ceo dan. E, sad ću probati da ubacim nešto umesto TFK 801s, koja važi za najbolju u toj grupi cevi, tako da u ampu budu sve ruske, ili ukrajinske lampe, ali ih oni nisu nikad pravili, nešto blizu bi možda mogla da bude 6n1p.

Ima jedan  Windham Hill - Sounds of Wood & Steel, disk koji sam mnogo voleo da slušam na Hiragi i Tanoyima i služio mi i kao test,  pustim ga sinoć sa PCa, ma 5 dimenzija, mnogo sam zadovoljan.

Očito je lampa živo stvorenje i uređaju omogućava beskrajnost, neobično je uživanje čuti razliku između dva para cevi.

Opet se dešava isto, ovo je treći put, tako da definitivno postoji problem, pa molim za pomoć. (Gosn Maričić je u ne baš dobrom stanju, tako da mi ne može pomoći.)

Molim da ko misli da može da pomogne, da pročita od linkovanog posta 236, pa da nađem neko rešenje.

Opet se čulo puckanje par puta i ponovo prvi elkos geknuo. Na slici se vidi da nema poklopac, našao sam ga na polici. Ostali deluju celo, uređaj dobro zvuči, ali sam dobio blagi brum na zvučnicima. Ti elkosi su na 450v, 85 stepeni, sad ima nekih na 500v i 105 stepeni. Za razliku od predhog crkavanja, sad je amp odignut od police oko 1,5 cm. Nešto nisam uspeo da skinem šemu Ongakua, ali ju je lako naći na netu. Uređaj je dupke zdudan, skoro da nema mesta da se igla ubaci. 

Vladd, ti si već pisao, pa molim da se uključiš, očigledno je ovaj viši napon od 1.000 i kusur volti problem.

Hvala unapred.

20231114_172826_Burst01.thumb.jpg.180964cb954e31f76868e9ead4fc8898.jpg

 

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema druge do staviti na sto, pa premeriti te napone u momentu paljenja, sve do momenta stalnog opterecenja ( kad su sve cevi zagrejane)

s obzirom da se koristi medjunapon (srednji izvod izmedju rednih kondenzatora), nema druge do prepraviti Cbank koristeci elkove od 470uF/350V

dva redno gore, dva redno dole, svaki sa paralelnim otporom od 220K

rezultantna kapacitivnost celije 470/4, rezultantni nazivni napon celije 1400V

ihaj

 

ako je radjeno po semi, rezultantna kapacitivnost celije je 200/2, rezultantni nazivni napon celije 1000V

 

sto ce reci, prepravkom je to malo manji kineski produzni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mouser ima sada neku kolicinu 500 Vdc + 550 Vdc kondova - ako bih morao da menjam ja bih kod njih kupio, ne bih se zaxxxx ( da izvines ) sa drugim izvorima.

Podigao bih amp na 5 cm visine za bolji protok vazduha.

Dalje ovo sto je Zen napisao.

Samo moje misljenje, nista drugo.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, ovako, amp ima iznad cevi oko 3cm do sledeće etaže, lim je iznad.

Uređaj je ko šibica pun, neko dodavanje mislim da je problem, nisam razumeo Zen, ja sam duduk za elektriku.

Ima kod Toce Nippona na 105 C stepeni i 450v, ovi sad su bili na 85 mislim.

Izmenjeno od Lemić
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Lemić said:

nisam razumeo Zen, ja sam duduk za elektriku.

nosi onda nekome ko nije

koja korist od upita ako neces razumeti?

slikaj sta napisah, odnesi amp nekome i pokazi mu sliku

 

sema je sema, evidentno je original Ongaku imao kondov koji jes blizu deklarisani napon radnom naponu u kolu, ali su garant sa deklarisanim surge naponom ihaj, tako da ne predstavlja frku nista u toku prelaznih rezima rada

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, Lemić reče

Hvala, ovako, amp ima iznad cevi oko 3cm do sledeće etaže, lim je iznad.

 



Iznad tog ampa smije biti samo plafon!
I ne, nisam rekao da ga se stavi na ormar. :D 

Uz pretpostavku da je neki uređaj dobro napravljen, većina kvarova je direktna ili indirektna posljedica grijanja. Odlaze kondenzatori, mijenjaju se otpori, otkazuju ceneri itd.
Nemoj ga držati u nikakvom raku. Može na njemu, ali nikako unutar neke police.
A za ostalo, dao je ZM recepis. Zamoli nekoga da napravi po receptu i drži amp na raku, a ne u raku.

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 14 časa, Lemić reče

Nisam razumeo šta fizički podrazumevaš pod onim šta misliš da treba da se uradi, ako mora da se dodaje nešto mnogo, nema gde.



Nisam ni pogledao shemu, ali nagađam da se ne dodaje nego se mijenja.
Na mojim VT4-c su bili kondenzatori u paraleli.....spojeni u red** zbog napona od, valjda, 1000+ V. 
Ni tvoje lampe nisu skromnije!

**Polupao sam lončiće. Paralela udvostručuje kapacite, a "u red" se udvostručuje napon. Mea kl....ovaj culpa. :) 

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, Lemić said:

Nisam razumeo šta fizički podrazumevaš pod onim šta misliš da treba da se uradi, ako mora da se dodaje nešto mnogo, nema gde.

brate Lemicu, zasto pitas kad neces razumeti?

imas CRC filter u ispravljacu 

svaki C je sastavljen od dva redno vezana konda (200uF/500Vdc) rezultantni kond je 100uF/1000Vdc

buduci da se srednja tacka izmedju 200uF kondova koristi kao medjunapon za driverski stepen, mora se zadrzati aranzman da imas tu sredinu ( tako da nemozes recimo stavljati 3 konda u red)

moj savet je bio da se svaki C (od CRC) aranzira od 4 kom 470uF/350Vdc, dva iznad 460Vdc tacke, dva ispod

nosi to nekome da uradi i zabatali pricu, bar ako ne mislis da palis protivpozarni uskoro

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

brate Lemicu, zasto pitas kad neces razumeti?

Bato moj, nije sramota pitati, kad ima nekih odgovora, iz njih će se izvući neki zaključak, ne mora pitanik da razume baš, naći će se neko ko hoće. 

Kod mene su tih 5 elektrolita od 470mf na 450v, isti kondiš prvi strada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...