Jump to content

GM70


dunavko

Preporučeni Komentari

davno,davno,kod bradaca u stanu ,u njegovoj sobi on napravio malu "gluvu sobu" i jos gomila stvari,uredjaja.puna soba.nemas gde da sednes.pa onda onaj slucaj sa onim poznatim radioamaterom,imo onaj pozivni znak Yu itd..prico drugar.uvece,zvoni telefon,zena tog radioamatera  sva uplakana - "umro mile".sok.ovaj drugar pita - pa gde je ,u kapeli?a ona dalje- imam veliki problem,on lezi u njegovoj sobi. e sada opis sobe ,velika soba ,u sobi lavirint od knjiga,casopisa,kutija,uredjaja,bog te pita cega sve nema i u sredini tog lavirinta jedan stocic ,dve fotelje i lezaj uza zid. Opet zena nastavlja:bili ovi iz mrtvacnice,nece da ga nose.kazu ne mogu da prodju a nezgodno da ga uspravljaju.nego ,dobila sam od njih obecanje da ako se soba izprazni do ujutro i oni ce ga izneti.u suprotnom moracu sama da organizujem transport.Eto.vi,kolege ,pomagajte kako znate!! i kaze mi drugar,ja pozovem one njegove kolege i cele noci mi smo iznosili stvari iz sobe i tako smo i ih podelili ko je sta stigao da uzme.sada su ovi sto su uzeli te stvari u istoj opasnosti.po meni naravoucenije koje je tu zbog toga, glasi: biraj cistinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Otprilike u ovo doba, pre dve godine, zamenjeni su svi elektroliti u napajanju visokog napona za sve cevi, za GM70 uzeti od Ivaila Ničikoni i to je unelo ozbiljan pomak u zvuku, jer se od predhodnih 5, jedan skroz naduo, ostali hmmm,  ko zna koliko su i bili stari kad ih je Gosn Đoka ugradio. Tad je zaboden i par novih GM70 i podešene radne tačke.

Pre par meseci, požalim se da mi nekako na nakoj numeri kopni zvuk, ajd reko, godine čine svoje i uši jednostavno stare, a i prošao sam operaciju. Pa onda počne da se javlja pucket povremeno, ajd opet, cevaš je to, upalo neko neki kineski mikser u zgradi, dok u nekom trenutku se nije desio kao pucanj, gasi pa pali amp, opet pucanj. Fala Bogu, Gosn Buca Maričić mi je prvi komšija od skora, uređaj na sto, jedan Ničikon naduvan skroz, drugi počeo da raste, izdržali su 2 godine svega, doduše, bili su izgleda izloženi grejanju jer nisam odigo šasiju od police. Pošaljem poruku Ivailu i Jelenku na Viber, ne odgovaraju, izlistam net, u Silkenu Talijinski kondiši Kendeil, pitam Šolaju, reče mi da Graf koristi njihove kondove, al ne zna koje, ma odem kupim i zamenim svih 5 komada. Usput zamenjen i Alpsov potenciometar koji je šušnuo, mada ga ne koristim, uređaj nikad nije zvučao ovako za sve vreme koliko ga imam, da mi neko reko da ti elkosi mogu tolki napredak da naprave, reko bi da je budala. 

Tih dana, drugar kod koga je moja nekadašnja Hiraga, tražio mi TVC preamp da čuje, ajd nek nosi al da mi iznese iz podruma Euridice, uređaj od 32 kila, line sa TFK e88cc. Sve to lepo radi, al prevrčući po kutijama koje mi je supruga "arhivirala", nađem par 6n23p, ne znajući uopšte da ih imam, zabodem ih i to toliko napuni zvuk da mi pala vilica, tako da definitovno shvatam zabludu podcenjivanja ruskih cevi koju sam imao, uprkos GM70. Nabavim i par vojno testiranih 6n23p, dodatno bogatsvo zvuka, juče nisam mogao da se nasluša ceo dan. E, sad ću probati da ubacim nešto umesto TFK 801s, koja važi za najbolju u toj grupi cevi, tako da u ampu budu sve ruske, ili ukrajinske lampe, ali ih oni nisu nikad pravili, nešto blizu bi možda mogla da bude 6n1p.

Ima jedan  Windham Hill - Sounds of Wood & Steel, disk koji sam mnogo voleo da slušam na Hiragi i Tanoyima i služio mi i kao test,  pustim ga sinoć sa PCa, ma 5 dimenzija, mnogo sam zadovoljan.

Očito je lampa živo stvorenje i uređaju omogućava beskrajnost, neobično je uživanje čuti razliku između dva para cevi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Lemić reče

da mi neko reko da ti elkosi mogu tolki napredak da naprave, reko bi da je budala. 

Lampa ili tranzistor samo modulišu energiju koja je pohranjena u tim kondenzatorima. Ako oni pružaju otpor tome, a svaki pruža manje ili više, to ima neizbežne posledice po zvuk. Čak i neki jeftin uređaj kad uzmeš i zameniš elektrolite, čuje se, a gde neće na tom tvom čudu lampaškom primopredajnom. :rasta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jasno, al Ničikoni nisu divljaci, novi, ajd, možda bajati, da Talijani toliko nadzvuče, to mi neverovatno. Šta bi bilo tek sa nekim još pismenijim. Sledeći GM70, ako budem pravio, sve ima bude papir u ulju, to navodno ne stari, al neko pametniji treba da iznese mišljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, Lemić reče

možda bajati

Najverovatnije, čim su se naduvavali. Komšija moj zamenuo neke stare sa Kendell iz Silken-a u lampaškom preampu, jak efekat poboljšanja svega je imao. Bitno je da nisu stajali više od 3-4god. pre upotrebe. 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Lemić said:

Ma jasno, al Ničikoni nisu divljaci, novi, ajd, možda bajati, da Talijani toliko nadzvuče, to mi neverovatno. Šta bi bilo tek sa nekim još pismenijim. Sledeći GM70, ako budem pravio, sve ima bude papir u ulju, to navodno ne stari, al neko pametniji treba da iznese mišljenje.

za odvojne i katodne da, ali nemoj PIO za napajanje.

moze da se desi da dodju cike sa crvenim kamionima.

nije sala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta fali PIO (sta god smatrao da je pod tim imenom) ...... poenta je da je kond dobar i odgovara deklaraciji, onda nema mnogo sumnje

ono sto mi zovemo motor run - pa takvi kondovi su stavljani i stavljaju se u najzahtevnije industrijske skalamerija, gde god je visoki napon

napajanja po kojekakvim predajnicima , VAR kondenzatorske baterije ........ 

sve je to sto mi ponekad u brzini kazemo PIO , mada  papira nije videlo

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, vladd said:

Koji su tu naponi i kapaciteti u pitanju, ako nije tajna?

Bejahu neke price oko 1000V ....

1.050v, 5 elkosa od 470mf i 450v, za GM70.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Visok je to napon za njih a tesko je simetriranje, nije ni cudo sto se naduvavaju.

Ja se ne bih usudio da forsiram toliki kapacitet na tom naponu.

CLC ili serijski regulator sa nekom HV pentodom, da se upegla napon...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Lemić

Ja bih samo jednu stvar napisao. Elktroliti se ne kupuju kod Ivaila. Realno, ko zna gde to on nabavlja. Pišem ovo zato što sam i ja kupio neke elektrolite kod njega i merio sam im kapacitet. Kapacitet im nije na nominali, čak je daleko od toga. Recimo, nekakvi Matsushita 4700uF 63V su ispod 4100uF. Neki mali, Nipon 47uF 450V su oko 40uF. Svi su novi i nikada korišćeni. Verovatno bi se malo osvežoli regeneracijom. Nisam merio struju curenja, ali sad se razmišljam da li to u opšte da radim :D 

Sa druge strane imam neke metalne elektrolitske Siemens 100uF/450V NOS iz 1972. i oba su preko 100uF....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rubycon nabavljen kod Mouser-a, 47uF / 450 Vdc kod mene na Unit utc139 pokaze 44uF.

Kupovao sam i ja kod I. neke Elna 220uF kad ono pokaze 180uF. Nichicon-i od 330uF su pokazali 300uF. To je mereno kod mog servisera i pokaze mi momak kako izgleda original, mada rece da ti "Nichicon" nisu losi kad treba ugraditi puno komada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam Rubycon 100uF / 450V ali ih jos nisam merio.

Utc139 je meni dobar za film kondove, cini mi se da je relativno precizan u Nanofarad zoni.

Jos nisam probao Pikofarad, videcu pa javiti, imam Wima fkp2 od 100 i 150pF dovoljno da se vidi kako meri i da li je konzistentno merenje vise komada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, vladd said:

Visok je to napon za njih a tesko je simetriranje, nije ni cudo sto se naduvavaju.

Ja se ne bih usudio da forsiram toliki kapacitet na tom naponu.

CLC ili serijski regulator sa nekom HV pentodom, da se upegla napon...

 

Nemam kud, ispao je toliki zbog manjih gubitaka u mrežnom trafou, koji iz to ima i bolju ispunu, pa još tankolimni. Trebalo je da bude na 950v inače. Jeste, do 600v je relativno lako praviti uređaj, već na kilovolt i više, nije šala uopšte.  

Listah oglase, napisa neko da od valjda 10 cevi, 4 bacio, tako da od Ivaila više ništa. Takođe mi je pre dve godine poslao 6 manjih elkosa većeg prečnika pa sam uzeo one korejske u Silkenu, sad mi krivo što i još nekih 5 ili 6 nisam sad zamenio. Kupim na oglas 2 cevi, navedeno EV al nisu, već samo OTK, vojna kontrola. Lepo rade al više ništa na poverenje i ala Ivailo, već gospodski u radnji. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kondove sam poceo kupovati samo u Mouseru i kod nas Kendeil i Samwha za kojekakve probe.

Kemet AL7 i AL8 550Vdc kondova ima kod Mouser-a.

Koliko videh 100-330uF, long life.

A ruske cevi...eto one 6S3P imam dva lot-a, po 10 komada, morao sam da staticki merim u kolu i tako "uparim".

Jesu jeftine ali kad se probere konacno - pa jedno pola necu upotrebiti.

Tako je stanje kod vecine prodavaca na ebayu, bilo je nekih koji su prodavali upareno sa visom cenom samo nemam saznanja koliko je to dobro uradjeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Visok je to napon za njih a tesko je simetriranje, nije ni cudo sto se naduvavaju.

Ja se ne bih usudio da forsiram toliki kapacitet na tom naponu.

CLC ili serijski regulator sa nekom HV pentodom, da se upegla napon...

______________________________________________________________________________________

Visok je napon 1050V za dva 450V kondenzatora na red, kako pretpostavljam da su u upotrebi, i cesto se vidi po semama koje potenciraju ekonomicnost. 

Prosto je nemoguce da se odrzi konstantna simetrija napona u radu, dinamickom rezimu. Nije lako ni u statickom rezimu., ali se moze smanjiti procenat greske.

Hiljadu volti nije samo velika brojka, to je ozbiljno naponsko polje koje kompromituje gotovo sve izolacije koje srecemo u svakodenvnom okruzenju. Zbog velikog "dometa", ceo zahvacen ambijent mu ucestvuje u ekvivalentnoj impedansi koju vidi.

 

220uF je oko 100J na 1000V, sto je ozbiljna energija, ovog oblika, a efikasno pretvorljivog u varnicu, koju ne bi niko voleo da mu proizvodi iznenadan pucanj dok slusa muziku.   

Mehanicka energija zrna kalibra .22 je oko 200J, devetka oko 400J izlazne energije, i nije bas efikasno pretvorjiva u stetu.

 

Ako sam dobro razumeo pitanje.

Za peglanje na tim naponima sledi recenica 3, a ne klasicna metodologija uvecanja kapaciteta, nije potrebna "power bank" tehnika vec ispravljen napon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za tisucu volti , ako se ide u red sa dva konda, i 630V caps su na granici .... msm, taman dobri

ozbiljna bleeder sekcija za simetrizaciju je potrebna

ako se ide sa 450V caps, 3 kom u red, sa bleederima , a i onda je neophodno potvrditi merenjima da nema neke anomalije  u naponima 

taj red napona - filtracija se vise resava sa redni choke nego sa parallel cap ....... sto rece Vladd - energija nije problem sa tolikim naponom

tako da  - elektroliti na tim pozicijama ne crkavaju sto nisu dovoljno dobri, nego zato sto rade na granici histerije i izlozeni su ozbiljnoj toploti

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...