Jump to content

Poređenje XA30.5 vs. XA30.8 a bogumi i XA60.8


shonne

Preporučeni Komentari

snaga pojacala

Prms=Urms^2/Rload

Urms * 2 = Upeak

Upeak * 1.41 = Upp

 

iz Upp dobijas voltage envelope, tj. Upp je voltage envelope

iz Upp/Rload dobijas current envelope

ako znas jos da definises serijske gubitke kroz izlazne elemente, to plus Upp - dobijas potrebne rail(s)

 

vazi za pojacalo od 1W isto kao  i za pojacalo od 1MW

sad, zavisno koja fela OS je upotrebljena, lako se odluciti koja mirna struja je potrebna da bi dobio sto hoces

u zavisnosti od koja fela OS je upotrebljena, mozes da odredis nivo A klase i nivo B klase 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Zen Mod said:

snaga pojacala

Prms=Urms^2/Rload

Urms * 2 = Upeak

Upeak * 1.41 = Upp

 

iz Upp dobijas voltage envelope, tj. Upp je voltage envelope

iz Upp/Rload dobijas current envelope

ako znas jos da definises serijske gubitke kroz izlazne elemente, to plus Upp - dobijas potrebne rail(s)

 

vazi za pojacalo od 1W isto kao  i za pojacalo od 1MW

sad, zavisno koja fela OS je upotrebljena, lako se odluciti koja mirna struja je potrebna da bi dobio sto hoces

u zavisnosti od koja fela OS je upotrebljena, mozes da odredis nivo A klase i nivo B klase 

 

 

 

 

saznam, javim...na sta sam mislio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije tu problem u prooraačunu snage, već u gradijentima generisanih energija koje treba sprovesti.

Nelsonov sprave su u višem rangu, da bi bile primenljive paušalne formulice i uprosečeni koeficijenti.

Pogotovo što smo skloni da te paušalne formulice odabiramo da projekat bude povoljniji po finansije. 

Koeficijenti su tabelarni i uprosečeni, veći je osvrt na geometriju i naviknutu "estetiku" hladnjaka.

Hladnjak mora da zadovolji energetski zahtev, i nažalost i estetski, pošto je deo oklopa, kutije.

Izvor je linijski, vrlo intenzivan, pa se mora obratiti pažnja i na kondukciju i na konvekciju, odnosno u korenu izvora obezbediti solidan toplotni kapacitet, pošto je aluminijum relativno loš(možda je izraz spor bolji) provodnik toplote, delovi velikog hladnjaka nemaju istu efikasnost ni istu konvekciju(koja ponajviše zavisi od razlika temperatura, kao i kondukcija, ali hladnjaka i okoline, a zatim sledi površina), pa je svaka transformacija linijskog u površinski izvor korisna, pošto povečava gradijent sprovođenja toplote. I proširuje zonu efikasnog rada hladnjaka.

 

Deo posla se može završiti formulama, ali za najefikasniji rad hladnjaka u bilo kom opsegu generisanih snaga dotične sprave, i održanja uskog opsega temperaturnih razlika poluprovodnika, je neophodan eksperiment, merenja temperatura u raznim pozicijama i tačkama, nakon određenog vremena, uz blagu cirkulaciju vazduha da se obezbedi relativno stabilna temperaturna referenca okoline.

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Nije tu problem u prooraačunu snage, već u gradijentima generisanih energija koje treba sprovesti.

Nelsonov sprave su u višem rangu, da bi bile primenljive paušalne formulice i uprosečeni koeficijenti.

Pogotovo što smo skloni da te paušalne formulice odabiramo da projekat bude povoljniji po finansije. 

Koeficijenti su tabelarni i uprosečeni, veći je osvrt na geometriju i naviknutu "estetiku" hladnjaka.

Hladnjak mora da zadovolji energetski zahtev, i nažalost i estetski, pošto je deo oklopa, kutije.

Izvor je linijski, vrlo intenzivan, pa se mora obratiti pažnja i na kondukciju i na konvekciju, odnosno u korenu izvora obezbediti solidan toplotni kapacitet, pošto je aluminijum relativno loš(možda je izraz spor bolji) provodnik toplote, delovi velikog hladnjaka nemaju istu efikasnost ni istu konvekciju(koja ponajviše zavisi od razlika temperatura, kao i kondukcija, ali hladnjaka i okoline, a zatim sledi površina), pa je svaka transformacija linijskog u površinski izvor korisna, pošto povečava gradijent sprovođenja toplote. I proširuje zonu efikasnog rada hladnjaka.

 

Deo posla se može završiti formulama, ali za najefikasniji rad hladnjaka u bilo kom opsegu generisanih snaga dotične sprave, i održanja uskog opsega temperaturnih razlika poluprovodnika, je neophodan eksperiment, merenja temperatura u raznim pozicijama i tačkama, nakon određenog vremena, uz blagu cirkulaciju vazduha da se obezbedi relativno stabilna temperaturna referenca okoline.

nisam bas sasvim siguran sta je projektno pitanje bilo, ali isto tako nisam siguran da si ista pojasnio, odnosno dao odgovor

mogao si i krace reci - ako ces da radis iznova, a ne da se bavis screenshotovanjem, moras da imas mentalnu sliku celog projekta, sto elektricno, sto mehanicki

drugim recima, kako bih ja to rekao - Uzmes i uradis

:rofl:

naravoucenije - moras pri svakom koraku znati sta radis; ako to nije slucaj, svodi se na srecu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, Zen Mod said:

moras pri svakom koraku znati sta radis

Da je to prosto....

Postoje trenuci odluka, kojoj se nauci prikloniti, kojem savetu u pritisku zelja i problema...

Razumeti potrebe serija, malih serija ili izrade pojedinacnih sprava, sa paletom odabranih kompromisa. Forsirati ekonomiju na par primeraka je izvor mogucih problema i na kraju stete, ako se oslanja samo na srecu i povrsnost. Ili na tabele koje su okvirne smernice uprosecenih situacija.

Poenta je bila da se nece dogoditi da lep, tanak i elegantan, pride i par kvadratnih metara velik hladnjak odradi posao ako je lokalno zagrevanje visokog prirastaja i nezgodnog tackastog oblika...ako je lakse razumeti karikiranu opciju.

Mora da se uklopi i zapremina oko poluprovodnika(zarad kondukcije) i potrebna povrsina na relativno kratkom rastojanju(zarad konvekcije ka ambijentalnom energetskom ponoru), skladno(primereno) nacinu rada poluprovodnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bitno koliko svaka pojedinacna karika u lancu

no, zadnje zanimacije su jos uvek oko najprvijih karika, nema smisla sitna crevca zagledanje u predzadnju kariku

metodicnost je majka komunikacije na tehnickim forumima, levim skretanjima postizes samo skretanje

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

volimo pomalo uvek offtop da odemo, ali nema veze...

elektricno sve znamo sta se desava, struje i napon, ujedno i disipacije, sa tim otprilike koje su nam mogucnosti, hladnjaci za koju namenu. To je reseno.

pitanje je postavljeno za snagu, priblizno na papir kako bi se izracunalo. Sve znam ,kako se koriste ove formule, sto je Zen pisao, SAGLASAN sam sa tim.

sa nekim ljudima kada razgovarao, oko snage, napomena je bila ono sto sam bio napisao. Da donekle ide 1vdc 10W pa posle opada... Zato i malo zabune,...Beta npr sa 30VAC, 42-45VDC ima 170W/8, 310W/4. Racunica mi se nikako ne slaze. Nikom ne zadirem u znanje, nego hocu da mi bude malo jasnije. Kao sto rekoh, sve do sad sto me interesovalo, saznam...pa pisem sta budem razbistrio. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Postoje gubici koji se javljaju u power supply, torus. 

Primer 4 i 8 ohma objasnjenje. 

There are losses in the power supply and the and to cause maximum power to be less at higher currents, which 4 ohm load does compared to 8 ohm load. The only way for 8 ohm load to have double the power compared to 8 ohm is to over-rate the 8 ohm power so it’s artificially high.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trebao je jedan primerak da se odradi sa sk580, ali desilo se to sto se desilo sa Zocky. Prihvatio sam da zalemim delove i pustim u rad taj primerak. Nasao vrene da pogledam ove hladnjake. Deluju bas impresivno 🤗

Moze da se i zagleda kako ima malo udubljenje, kalup. Pricali smo o tome.

IMG_20230326_133019.thumb.jpg.cf8c3b1703a932ea1d553bfbb1a3e433.jpg

Neko moje vidjenje stvari kako ce da se radi kutija, kao sto je Igor radio svoju Beta, sa ramom. I da se stave bakarne sine gde su tranzistori. Mislim da je to dobro resenje.

IMG_0021(Copy).thumb.JPG.8ebc731bf06e7b899571e3c52d52feb6.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...