Jump to content

Poređenje XA30.5 vs. XA30.8 a bogumi i XA60.8


shonne

Preporučeni Komentari

  • 1 month later...
On 1/8/2023 at 11:05 PM, Zen Mod said:

60W@8R 

to znaci swing od 21V91rms, *2*1.41 to mu dodje ~ 62Vpp

ako je normalan anap, to mu je racunjajuci gubitke napajanje od nekih +/-35Vdc

 

ako je nenormalan anap nego bridged (SUSY) , uklapas se sa railovima +/-18Vdc

u svakom slucaju peak struje je pola swinga (31Vdc)/Load = 3A875

logika kaze da je Iq (opet racunamo normalan anap, dakle ne SE OS) od 1A95 enough

toplota ........ (35+35)Vdc*1A9375=135.625W

daklem, maltene da 60W A klase na taj nacin mozes da turis na jednu stranu 5U/500 Modu case, bilo to u vidu normalnog anapa ili u vidu bridged

ne obaziri se na OPdzije, tek kad krenu da ih pravu i turaju i u nesto drugo no I/V DAC-a, mozda vredi obratiti paznju

genericki line preampi i anpovi za sluske se takodje ne racunjaju

:Viannen_loungelizard:

Sta mi ne vidimo pa Pass u specifikaciji kaze da je disipacija 370W. 

Po svim proracunima za xa60 je potrebno oko 4A struje za ciste A klase. I po mojim proracunima to mu dodje nekih 120-130W, ukupno 250-260W. Nemoguce da na diode i ostale stvari ode 100W dodatnih ili Pass nesto krije u tim stvarima. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

davno bese kad sam to pisao - al ta racunica probably bese know-how sta je potrebno, a ne postupak kloniranja PL XA60.5 , 8, ili sta vec

msm, mrzi me i da gledam za 60.5 papirologiju ....... al ajd - 225W power consumption za ceo amp tj. monoblok

za 60.8 na sajtu pise 370W power consumption, opet monoblok

povecati mirnu struju za 50% je trivijalna stvar, pod uslovom da imas aluminijum i bakar na raspolaganju

ene, ako hoces da se bavis backiengineeringom do kraja, idi na Stereophile site i pogledaj merenja - koliku max snagu izbacuje 60.8

onda ce ti biti jasnije koji su railovi, a iz toga ces izvuces i zakljucak koja je mirna struja

 

ene, koliko je to predimenzionisano sam uzmi u obzir - gore je izracunato da je za 60W/8R A Class dovoljno ~140W toplote

60.5 ima 225W toplote po monobloku

60.8 ima 370W po monobloku

koga briga, imasemozese

 

mda, lako je izracunjati/izmeriti, al ne ocekujem da thermalni gubici u PSU budu iole blizu 10%

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vise mi je u glavi bilo da se nesto ne zeznem u racunici i ne budem davao pare za kutije tj hladnjake koje ne mogu da izvuku tu pricu. Nego da se radi nesto copy paste sa radnim tackama u odnosu na original. 

Interesantno je to...cak i original na merenjima je bas ispod praga mirne struje, pa opet u spec to pise. 

SK580 je dosta poskupeo, kao i sve ostalo...ostaje Modu. Imam kutiju koja je skroz identicna sa njom,  pa cu sa njom da probam jedan block. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, shonne said:

....... tu pricu.......

upravo je to ono sto ti treba da definises, sta je to za tebe

secam se svojevremeno, htedoh sebi da napravim jedan, neki ...... msm. SUSY amp po PL recipe, sta drugo

kad napravih racunicu koja je min. visina railova da nemas problema sa interelectroda capacitivnostima, pa broj izlaznih u kombinaciji sa vrednoscu source otpora, da dobijem preferiranu xconductance u izlazu, pa min. mirna struja po mosfet vertikali da se pokrenes iz memory distortion podrucja .... ispada da je najmanji SUSY amp koji bih sebi napravio vec debelo u domenu vrsne snage od 100W ........ a meni i 10 postenih wata radi posao

ene, i 30.* je vec to (100W vrsne snage)

koga briga, ionako ce XA252US da ih pojede za dorucak, sve zajedno  :smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Zen Mod said:

upravo je to ono sto ti treba da definises, sta je to za tebe

secam se svojevremeno, htedoh sebi da napravim jedan, neki ...... msm. SUSY amp po PL recipe, sta drugo

kad napravih racunicu koja je min. visina railova da nemas problema sa interelectroda capacitivnostima, pa broj izlaznih u kombinaciji sa vrednoscu source otpora, da dobijem preferiranu xconductance u izlazu, pa min. mirna struja po mosfet vertikali da se pokrenes iz memory distortion podrucja .... ispada da je najmanji SUSY amp koji bih sebi napravio vec debelo u domenu vrsne snage od 100W ........ a meni i 10 postenih wata radi posao

ene, i 30.* je vec to (100W vrsne snage)

koga briga, ionako ce XA252US da ih pojede za dorucak, sve zajedno  :smesna:

 

Igracu se sa kutijama kojima ce trebati dobar amp jer impedansa ce da bude bas (oko 2ohma) niska. Sa block od 40 tranz ne bi trebalo to da bude problem ganjati. Vec imam torus od 23VAC, sto sa nekim opterecenjem bi trebalo da bude na nekih 29-30vdc

Jedna stvar mi nije jasna samo. Da li postoji neka tacna racunica, tabela sa rails, i snaga u bridge  konfiguraciji?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stvari su jednostavne

za potrebnu snagu je lako izracunati strujnu i naponsku envelopu

ako je nebridge amp, stvari su logicne - odmah imas rails kad uracunas gubitke (serisjke na izlaznim elementima kao i eventualno podizanje rails, zavsino kako stojis sa odnosom modulacije OS - da li mozes ili ne mozes postici rail-to-rail)

iz strujne envelope znas koliko ti mrne struje treba za full class A , a sam odlucujes da li ces i dokle ces ici sa odnosom A-B klase

dalje - ako se iz bilo kog razloga odlucujes za bridged amp, strujna envelopa kroz teret i dalje ostaje ista , i moras da vodis racuna da je ista serijski kroz dve suprotne faze

svaka faza moze da ima ukupnu vrednost napona railova jednaku jednom railu za "obican" amp

naravno, finalno uvek vodis racuna o naponskim gubicima

ukratko - obican amp sa +/-50Vdc rails ima istu snagu kao bridged amp sa railovima +/-25V, ugrubo gledano ...... ne sabirajuci bas sve gubitke u dlaku 

cak je i disipacija isto tu negde, ako gadjas za istu snagu u A Klasi

naravoucenije - ako ti bas nije nesto neophodan bridge amp, koji ces i djavo da ga pravis, osim ako zalazis u realm velikih snaga

za heavy load ( pada om, pada om!) bolji je obican amp sa nizim rails i vecom strujom nego bridged amp koji ima milijon wata i 100K volata ........ brdiged amp uvek dovodi do situacije da dibijas voltage envelopu na izvolte, dok strujnu mozes samo dinamicki da izguras, ako hoces da upratis potencijal na isti nacin kao sto imas naponski, ode u 100 djavola po pitanju toplote, po pitanju marinije, po pitanju bakra i mirkofarada

e sad, ako neko preferira THD spektra koji se dobija sa bridged amp po default, to je druga prica

a i onda je bolje kupiti gotov D Class amp, maltene su svi bridged, A klasa ionako nije u modi

:Viannen_loungelizard:

ahem, Square Law principle

"obican", dakle ne-bridge amp - Babelfish XA252 ( ajd, cak i PL XA25  :rofl:   ) ....... konzervativno podesen strujni limit na 10A ; 50W@8R,  100W@4R, 200W@2R

 

PL nema Bal ulaz, ZML ima Bal ulaz

nije njega dzaba Nele napravio - treba ti poveliki "standardni" PL amp da to isto dobijes, jer je kontekst takav kakav je - bridged amp ........ 

ako ce ganjas kuteje koje imaju dip na 2 oma, ili begaj od bridged amp, il spremaj budjelar za dve povelike kutije koje treba da napunis

svak bira svoj otrov; mozda je i bolje to nego da kupujes Harley

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne ide klasicna racunica za snagu. Ne znam tacno formule, ali koliko sam upoznat do 100w u 8 ohma ide na svaki 1vdc 10W pa se to posle menja, drugacije...cak i xa60.8 koji je na nekih 150W u 8 ohma nije 300 na 4 vec nekih 240...i Betom je tako, 170/8 310/4...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Srecko said:

Zabušavate na sportskoj temi😁?

 Neka, veomaaaaa opravdano.

Srećan rad!

malo sam "umoran", aktuelno je neko lecenje, Srbija, korupcija :)

ovo je za amp, sta treba da se radi, pa misli malo u tu stranu, kalkulacije.

cekamo da dobije dozvolu za USA :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, shonne said:

malo sam "umoran", aktuelno je neko lecenje, Srbija, korupcija :)

ovo je za amp, sta treba da se radi, pa misli malo u tu stranu, kalkulacije.

cekamo da dobije dozvolu za USA :D

Izvinjavam se zbog nesmotrene šale.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zasto uopste mislite da za ovo boli glava. Igranje u diy, slaganje kockica 🤗

Nelsonovi ampovi tako dobro zvuce, da uopste ne planiram da se igram sa D klasom. Ne narocito u mid i high sekciji. 

D klasa po mom misljenju previse cisto, bez 'magije'. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A rekoh kao sleng vise 😁 U smislu dok ne probas ne znas. 

Imao sam prilike da slusam stogodj D klasa, purifi je za dve glave bolji. I muzikalan i ne smeta na dugo slusanje. Zato velim ljudima da probaju, malo da se razbije predrasuda i starije iskustvo sa D klasom. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, shonne said:

ne ide klasicna racunica za snagu. Ne znam tacno formule, ali koliko sam upoznat do 100w u 8 ohma ide na svaki 1vdc 10W pa se to posle menja, drugacije....

.............

ne lupaj shonne

fizika je fizika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...