Jump to content

Lowther - modifikacija zvučnika 6C


Lemić

Preporučeni Komentari

Slušao si moj osnovni par Lowthera, D10 DAC, TVC preamp, amp sa starim potom i ne znam dal sa, ili bez Telefunkena ECC 901. Ovo sada je nekoliko stepenika iznad, naiđi na slušanu, kad god, svaki dan se sluša. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...

Život melje, vreme leti. Sistem unapređen kroz novi USB DAC koji je isto znatno poboljšan i onda pauza. Nedavno su rađene još dve opcije sa Lauterima, jedna je otišla ka gornjem spektru i dobio se malo agresivan taj opseg, a donji skraćen, a druga obrnuto, bas koji je na ivici da smeta, dok visoki nekako kruti, stegnuti i previše obično meki. Postoji treća opcija koja je za moje uši trenutno optimum svega i služiće kao reper za dalje. Sve je praktično napipavanje na slepo, bez obzira što se teoretski zna u kom pravcu vodi, ali se ne zna gde je granica i našta će izaći, pa je svako iskustvo dragoceno.

WWW.FACEBOOK.COM

Here is my first strictly Lowther modification. New FC drivers in preparing, and the first finished pair is a “energized magnet” pm6c. The others will be custom made matched pairs, but with my own...

Čovek iz Subotice je  uradio elektromagnet sa zavidnim rezultatom, zapitah što onda nebih mogao i ja i sad je na tome akcenat. Tražeći kolko se moglo, zaključio sam da nije isključivo nužno da se koristi Armco gvožđe, već da sa može dobar rezultat dobiti sa nekim uobičajenim nisko ugljeničnim čelicima koji su u širokoj upotrebi, kao što su recimo kovano i meko gvožđe, hladno valjani i svetlo vučeni.  Problem mi je što nikako nisam uspeo da nađem tablice kakvoće sa standardima za čelik, trgovci ne znaju ništa, ili sam ja na takve nailazio, strugari znaju razlike u pogledu obrade, ali ne ulaze u sastav. Našao sam da čelik JUS  Č 0146 bi bio možda upotrebljiv, ali ne izguglah ništa, mora izgleda da se vrte telefoni pa dok se ne nađe ili dosadi. Ako ko može da pripomogne, dobrodošao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa, čisto gvožđe ne postoji praktično, Armco je najčistije, a sve ostalo se naziva čelikom, jedino ima kovano gvožđe, a pod njim se podrazumevaju već neki gotovi polu proizvodi u bravariji. 

Šta znam, ovo je još jedan praktičan primer:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je, uz to, građevinska armatura je verovatno puna raznorznog otpada. Našao sam navodno najčistije gvožđe, kočione paknove za želznicu, oni su jako meki jer jedino tako mogu da koče frikcijom na točkove. Ali, nisu oni debeli da bi izvuko potreban prečnik, ponuđeno mi je da ih kovač prekuje u neki gabarit, ti si napisao da ugljenik ulazi u liv pri grejanju na ugalj, tako da ništa od toga. Ima mekog gvožđa u Germaniji, postavljen link ovde, a Armca u Holandiji, blizu mi oba mesta familiji, ali nebih se cimao za prvi i probni par magneta. Kod ovog rešenja, nepoznato je sve, kolki gabarit tela sveukupno, koja debljina žice i broj navoja, te napajanje, kolka struja i napon, može da dođe do finog grejanja i onda ćorak. Mislim da je racionalno uzeti šta može da se nađe po stovarištima i probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, Lemić reče

čisto gvožđe ne postoji praktično

Koliko se secam cisto gvodje se strucno naziva "zhelezo" i vrlo retko se pravi u nekim vecim kolicinama..... Otac je bio metalurg pa se ponekad prisetim sta je pricao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo sada, Lemić reče

ti si napisao da ugljenik ulazi u liv pri grejanju na ugalj

Ne sećam se toga.

Elem, ne mora se grejati na ugalj, može u pećku na struju ili gas. Mislim da danas niko i ne radi sa ugljem. Tako nema promene hemijskog sastava. Može da prekuje ili odlije ono šta ti treba, jedino što za livenje treba model i kalup, zato je bolje prekovati i da se polako ohladi da ne ostaju naprezanja. Ili da posle kovanja ili livenja ide meko žarenje, al to verovatno košta jer dugo traje. Tebi za magnet nije poželjna usmeren struktura koja se dobija kovanjem, niti krupno zrno koje se dobija livenjem, zato verovatno treba ići na žarenje naknadno da se dobije uniformna sitnozrnasta struktura. Ja nisam neki ekspert za termičku obradu metala, bavim se hidrotehnikom. Pitaj nekoga ko se bavi time, ako takvih još ima, da ti tačno kaže kako da postigneš najbolji materijal od toga što ti je na raspolaganju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze ugljenik da udje u gvozdje i niskougljenicne celike. Tako se i pravi tamahagane, tradicionalan celik za katane. Ranije se tako i obogacivao celik za nozeve. No, postoji i sagorevanje (gubljenje) ugljenika ukoliko temperatura kaljenja nije odgovarajuca (uz prisustvo kiseonika). Zato se celici u dobrim uslovima kale u pecima sa inertnim gasovima. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gvožđe je kristal kad je u čvrstom stanju, kao i svi metali. Raznim legirajućim elementima i termičkom obradom postižu se razne kristalne rešetke, obično ih ima više vrsta u jednom komadu metala, za razliku od čistog gvožđa koje ima samo jedan oblik kristalne rešetke. Veličina zrna, magnetne osobine, usmerenost strukture i druge osobine dobijaju se kako termičkom tako i mehaničkom obradom. Neke su povoljne za nešto, neke nisu. Može se postići da razni delovi po preseku imaju razne kristalne rešetke, a time i drugačije osobine. Zagrevanjem do temperature rekristalizacije, prethodna struktura se gubi.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-nadji nekoga ko zna, ako ti ne znas

-kupi gde ima, sta je navedeno

-ne lutaj, nista neces uraditi nabadajuci, bez one dve stavke iznad

 

za tu rabotu - pravi materijal je prvo, inace je pilicarenje

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SCIENCING.COM

If you've ever used or made an electromagnet, it was probably an iron core electromagnet. But why is iron the most commonly used core for electromagnets? The explanation for the dominance of iron core electromagnets depends on the relative permeabilities of different materials to magnetic fields.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uh, iščitah postove, to sa običnim kovačkim prelivanjem nebi bilo onda dobro ni malo. Smederevska železara je nekad imala neke kontrolne odlivke koji su verovatno bili čisto gvožđe, ali su to novi vlasnici ukinuli, baš ih briga. Rečeno mi je da je železnička kočiona pakna jedino što bi meni došlo u obzir, a opet ne znam da li je ona u potrebnoj čistoći ili je to isto neki prljavi liv koji je mekan. Recimo, čelik za automate je mekan ko blato, tako su mi dva strugara objasnila, a u stvari imaju u sebi i olova i koje čega, od te vrste se prave šrafovi. I, gvožđe od elektromagneta dizalice sa otpada bi bilo to što treba, al tek de to da nađem. 

Ceo život sam uvek imao poteškoća kad je bilo šta atipično i specifično, vrlo teško doći do pravog sagovornika. Bio sam svojvremeno radio prigušnice u jednoj ondašnjoj ozbiljnoj firmi i pade mi napamet da uradim na trofaznom jezgru tri špulne. Zovne tehničar glavnu inženjerku, rekla mi da mora da razmisli i nikad nisam dobio odgovor, a trebalo bi da to zna iz rukava. 

Nema šta, zna se da čisto, Armco gvožđe je to što treba, ali isto tako ima na netu iskustava da i sa nekim uobičajenim čelicima je rezultat dobar. Linkovo sam gde čovek uzeo debolozidnu cevku i pločevinu, to sigurno nije Armco već  obična gvožđušija. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iz onog teksta gore, suština cele priče je u što čistijem gvožđu.

However, iron has a relative permeability of 5,000 when it is 99.8 percent pure, and the relative permeability of soft iron with 99.95 percent purity is a massive 200,000. This huge relative permeability is why iron is the best core for an electromagnet. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma, suština je kako doći do Armca ili nekog što čstijeg čelika sa što manje ugljenika. Mislio sam da to neće biti problem u smederevskoj železari ali sam se prevario. 

Branko ima ideju da se od nekih klasičnih zvučnika iskoriste polne ploče i klin, uz obradu na potrebne mere, a da se spoljne kućušte uradi nizanjem malih tuljaka od kovačkog gvožđa i ubacivanjem  prstena u obe polne ploče, kolko je potrebno za kalem membrane. Ovakve konstrukcije postoje, naravno bez ovih budževina za prilagođenje.

2 minutes ago, Mikorist said:

Metglas 1,000000 :hihihihi:

Ništa bez Mirkana, sad ima sve da bude lakše, lepše i nada sve veselije. De iskopa ovo i šta je to?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...