Jump to content

Koji 24bit DAC? (split iz SissySIT)


shonne

Preporučeni Komentari

Skinuo sam neki Prodigy full opus, našao po torentima baš lepe neke CD ripove, kvalitetan FLAC... I sve je na 16/44100. Ustvari, to je CD zapis, pa je normalno da je tako.

Kreće pitanje, čemu, al realno, čemu 24 bitni DAC? Skine se poneki FLAC u 24-bitnom zapisu, ali odakle je ripovano? Ako je sa CD-a, to je onda originalno 16-bitni zapis, i ako ga pretvoriš u 24 bita, nisi dobio ništa, dobio si 16 regularnih i dodatnih 8 UVEK praznih bitova (ili popunjenih šumom).

image.png

Jedino ako je rip sa SACD-a ili LP-a, ali onda pak bolje naći DSD fajlove i ići na DSD DAC.

Kad pogledaš, nema nekog preteranog smisla 24/32-bitni DAC, sem ako se ne baviš audio/studijskom produkcijom?

Samo naglas razmišljam... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eno ti pun rutraker SACD.  Ja sam sebi ripujem ISO u flac 24bit 192Khz :buehehe:

Što je najbolje čujem razliku - preko Iron SE . Nije ogromna razlika - ali se primećuje. 

Mnogo podseća na gramofon - veoma :D

 

Takođe tehnički gledano razlika je kao između 8-megapixel fotografija i 12 megapixel DSLR.

Mnogo veća rezolucija - kod audio zapisa - može isto da se uveličava - i to po gainu - od 1-6 nivo u decibelima a da ne šušti ništa

 

Primer - našao sam SACD Enigme - prvi album  - koja se inače čuje slabije -4db

Pa moraš dosta da odvrneš....

Ripovao sam ga na +6 db na 24bit 192khz - niti ima šum - niti ima izobličenje

 

Obratno neće da može - da sa 16bit 44khz - pojačaš gain - a da ne pojačaš i šum/ ne dobiješ izobličenje.

Može samo sa najvećeg (preko 100 puta većeg od CD) na manji format 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa besmisleno je ako imas 16 bita kvantifikovanih podataka prebacivati to u 24 i vise bita, bez ponovnog digitalizovanja analognog signala. Sto se zapisa tice.

Osim ako je sprava koja iscitava te zapise optimizovana za odredjene pakete, tada moze da se konstatuje drugaciji rad sistema, ali nikako "vise muzike" nego sto je ima nakon inicijalne digtalizacije.

Ono sto se moze razmotriti za razmisljanje je varijanta 8 ili 12 bitnog zapisa ali znacajno vece frekvencije semplovanja, zarad preciznije rezolucije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj DAC je trenutno kod @guja011 na operacionom stolu.

Menjamo sve opampove u OPA1612AID - direktni lemovi na PCB....

Uz to kad ga već rastavlja - pravi mi i linearno napajanje sa LM317 sa full filtracijom.

Metalno kućište - trafo 10W - IEC - šrimovan kabl do - Power insertera - bz na bm adapter gde je +5 prekinuto....

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jok. Više od 5,2 V neće da daje. Ali je amperaža duplo veća od PC :D

 

7 minutes ago, vladd said:

Bzveze, daj neku ozbiljniju :D 

Ta je primer.  Guja ubacuje neku svoju .

Pošto nema PC ne može da odgovori 

 

Šta god da ubaci biće bolje od USB - tako da me boli briga šta je unutra.

A izgleda da su mu linearna napajanja specijalnost :smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, mutayu said:

A ostatak?

Pa napisah iznad - 3 x OPA1612AID -ide u DAC - made in USA.

Trebalo bi danas da izađe sa carine. I da podigne.

Osim toga - sve su šrimovani kablovi. 

Drugo mi ništa ne treba sa OPAMP koncepcijom. 

Eventualno može bolji i precizniji clock da se ubaci u DAC - ali nećemo sad da eksperimentišemo sa tim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...