Jump to content

Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

Sviralo je dobro, čak iznenađujuće za zvučnike tog gabarita, ali svakako da je za punu analizu potrebno slušanje u normalnoj sobi. Ovde je uticaj imala i površina sobe, mada su se i sa tim nosili muški, ali i raspored inventara u kafeu koji je uslovio postavku, zatim gužva, em je bilo dosta ljudi koji su došli da slušaju, em je bilo i gostiju sa strane, čija deca igraju u susednoj prostoriji folklor, a koji su non stop cirkulisali tamo amo, vrata non stop otvorena, galama koju takva atmosfera neminovno proizvede, loša akustika sobe. No i pored svega toga je pokazan potencijal, koji će mene lično naterati da svratim kod Bokija na kafu i poslušam u kućnim uslovima zvučnike.

Ovako, mogu da kažem da je reč o zvučniku koji lagano izlazi na kraj sa svim žanrovima muzike, odlične dinamike, dobrog volumena, masnog zvuka sa prilično dubokim basom.

O ostatku sistema će bolje konstruktor, sve je njegova radinost, pa čak i intervencije na Nak cd-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvucnici su impresivni. Iako je prostor zvonjava, a ambijent klasicni zamor u kaficu, zvucnici su dominirali.

To da su gabaritno mali se primeti samo dok se gledaju(mada sam ja zavirivao okolo i sumnjao na onaj sabwoofer sa slike :)

Ne mislim da preterujem ako kazem da su svetska klasa, i dizajna i konstrukcije i zvuka.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iako je meni sinoć bilo drugo slušanje, prvo bilo kod Borisa kod kuće, pa celo popodne, ipak je uspeo da me po drugi put iznenadi, opet prijatno. Malo sam se pribojavao kako će iizaći na kraj sa višestrulo većom prostorijom, šta će ostati od njegovog basa. Kad vidi vraga, ne daje on ni bende za prostoriju, istera iz sebe poželjno dubok ali bitnije čist bas kao od šale. Retka kombinacija relativno dubkog basa za tako malu zapreminu ali bez muljanja ili petljanja. Ni ne pamtim kada sam slušao malu kutiju tako velikog srca. Mogao bi da posluži kao pokazni i dokazni rimerak da i mala kutija može da ima pre svega balans, ali i bas, kakve ljudi tvrde da ne mogu. Ono što se meni dopada kod ove kutije su dve stvari. Prvo, ono "suck-out" udubljenje odziva tako tipično za dvopojasne kutije na prelazu sa donjeg na gornji drajver se jedva i nazire da postoji, više intuitivno nego jasno, što će reći da kutij ima zaista superlativni balans da joj pozavide i mngo veće i skuplje kutije, i drugo, da je napravljena sa "no bullshit" koncepcijom, ono što ima ima, ono što nema ne folira da ima, ali zato ono što ima je baš onako kako bi to idealno trebalo da ima. Dodatno, ni u jednom trenutku nisam imao utisak da igde folira i/ili gubi definistanost i koherenciju, mada je bilo materijala koji, hajde da budem fin, baš i nije nešto dobro snimljen (MP3). Kompresija dinakime? Ova kutija ni ne zna šta to znači.

Boris je koristio sopstveni sistem. Izvor je bio Nakamichi CD čitač, preko nekog modela (ne znam kog) Pass preamp-a i Borisove verzije Elektorovog Medium Power snagša. Za razliku od originala, na izlazu ne koristi BD 911/912 tranzistore u triplikatu, već nominalno Toshiba 2SC5200/2SA1943 u duplikatu (dva para). Nakon gotovo 2 sata rada pri relativno velikim snagama uređaj je jedva bio topao, ni pomena od nekakvog krčkanja, čemu j bar donekle doprinela činjeica da je amp bio montiran na potpunootvorenom postojlu. Skroz kabriolet verzija. Lično podržavam taj opšti pristup jer mi je nenormalno i neprorodno da se za pogon kutije koristi oprema koja je višestruko skuplja od same kutije, ovako svako može da čuje šta se dobija od jednog normalnog sistema, a ne od veoma lično sklopljenog sistema od ezoterije kakvu većina niti ima, niti će ikada imati.

Što se publike tiče, mislim da je veći deo poprilično slušao iako to možda i nije tako delovalo. Bar u muzičkim delima u saglasnosti sa njihovim ukusom, a bilo je svega, od Patricie Barber sa pesmom "The Beat Goes On" pa do Bach-ovih fuga na crkvenih orgulja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, Mikorist said:

Ja bih rekao slušni aparat i mozak. :smesna:

Tehnicki si u pravu, ali. Ja kao prvo , ne racunam sebe u audiofile, vec u namcore, naucenog da kritikuje i kriticki posmatra, prvenstveno da trazi manu. Takva mi je struktura posla da je to neophodno, a nakon 30 godina, ne moze se odupreti uticaju.

Znaci, mozak slobodno mogu da iskljucim :) , kao element pozitivnog uticaja, ili upliva fascinacije.

Ono sto sam mogao da primetim, osim utiska da bas svira tacno, jasno i bez "foliranja", sto Dejan rece, cega nema to ne svira, ne pravi vestacki basove, kretanje membrane je tacno i jasno, jedva primetno, i bez suvisnih kretnji. To je sa jedne strane pohvala i za pojacalo, ali praviti onakav utisak, a delovati da su zvucnici neprikljuceni..to je malo reci fascinantno. Tu nema uticaja ni sluha ni mozga, da bi se prejudiciranjem definisalo stanje.

Na trenutke sam imao utisak da se treba okrenuti i potraziti neke "ozbiljne" zvucnike koji sviraju...posto ovi mali, izlozeni, deluju da cute:rofl:

Jasan utisak je da se zvuk pravio "ispred njih".

Takav utisak zaista nisam doziveo na raznim sajmovima, slusanjima, sa takodje losim prostorima. Sa malim zvucnikom, na stalku visine stola..da svira onaj bas, da drzi zvuk par metara ispred zvucnika...

Besmisleno bi bilo pricati o kvakitetu visokih, posto je slusni aparat bio zasicen okolnom grajom, prostor vise nalik kupatilu nego sobi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekoliko reči o temi ostatak sistema.
Nisam hteo o tome pre prezentacije, jer svako ima svoje viđenje. Razvila bi se široka polemika. Nekada takve polemike postanu žučne, pa i krenu u pogrešnom pravcu. Hteo sam da stavim fokus na zvučnike.

Po "klasi" uređaja, prvenstveno cenovnoj, 3 su varijante u odnosu na zvučnike srednje cenovne kategorije:
1. jeftinije pojačalo i izvor. Prezenteri žele da pokažu kako zvučnik dobro svira i sa jeftinijim uređajima
Skoro ni jedna takva prezentacija nije uspela kvalitativno.
2. pojačalo i izvor slične klase kao i zvučnici. Tu se mora voditi računa o uparivanju. Dobra sinergija može doneti odličan zvuk. Neke prezentacije uspeju, a ne neke i ne baš. Sve zavisi od toga kako je izgrađen sistem.
3. pojačalo i izvor znatno više cene i klase nego zvučnici. Dosta prezentacija sa ovakvom postavkom bude vrlo uspešno.

Varijanta 1. mene lično ne interesuje. Previše kompromisa kod pojačala i izvora, mala šansa na uspeh.
Varijanta 3. je po meni nepravedna prema korisnicima, jer je to situacija koja ne postoji u praksi. Niko ne kupuje pojačalo od 20k€, izvor od 14k€ i zvučnike koji su 5% tog iznosa.

Meni je i tehnički, i zvučno, i praktično najlogičnija Varijanta 2. Zato sam i odabrao takav pristup. Imam priličan broj prijatelja audiofila koji su mogli da pomognu sa vrlo skupim pojačalom i izvorom. Mogao sam da složim nešto tipa dCS DAC i snagaš, ili McIntosh, ili možda i BFA.

Dobru pozitivnu ulogu osim sinergije i dobrog uklapanja, igra i usviranost sistema. 
Moji uređaji: Preamp Threshold NS10, snagaš MPA + mod, i Nakamichi CDP-2A zadovoljavaju sve navedene kriterijume: odgovarajuća klasa (cenovna i kvalitativna), usviranost, sinergiju (zvučnici su i tjunirani na ovom sistemu). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borise:

1. Oko izvora, tj. CD plejera. Ti znaš da se on meni u celini dopada, ali juče sam par puta poželeo da je bio tamo moj NAD C 565BEE samo zato što ima zaista MNOGO bolju rezoluciju (Wolfson DAC) posebno na visokim tonovima. I pride imaš izbor od 4 različita filtera DAC-a, a veruj mi na reč, NIJE svejedno.

 

2. Izvini, ali priča oko uparivanja pojačavača sa bilo čime, i onim isred, i onim iza, je napismeno potpisano priznanje da je pojačavač nedostatan. Nije njegovo da bira šta mu se dopada, njegovo je da obavi svoj posao bez zanovetanja. Lepo sam ti rekao da projektant nije nasumice upotrebio baš 3 para izlaznih tranzistora i ko ti je rekao da su ti dva dovoljna ti je učinio medveđu usligu. To ću ti i dokazati kada ti uparim tri para za svaki kanal, pa se zamene i dodaju. Verujem da žeš bez problema čuti razliku. To je inače vrlo dobar projekat sa jednom ugrađenom manom, a to je izbor izlaznih tranzistora, zaista ne znam zašto, jer zamene bi koštale bukvalno par eura više, a dobio bi em jače, em kvalitetnije izlazne trandže. Taj BD 911/912 uglavnom proizvodi SGS-Thomson, firma koja nije baš čuvena po svojoj pouzdanosti, potajte samo Vladda kakva su njegova iskustva. Tu treba staviti probrane i uparene ON Semi/Motorola tranzistore od po 200W, I NIŠTA DRUGO NE DIRATI. Posle ćeš da vidiš/čuješ čuda šta će da bude, da ne poveruješ.

 

3. Nije isključeno i to da pojačavaču nedostaje par volti na napajanju da protera malo veće pikove. To i jeste razlog zašto treba imati malo veću rezervu snage, za te tu i tamo pikove, a ne za stalno gruvanje. Mada, kako si i sam rekao, neki snimci su bili dosta loše snimljeni, i to za maler, oni koji su bili baš izuzetno dinamnič i koji su tražili najviše snage. A nisi mi nikada rekao koja je efikasnot tih kutija, pa nemam jasan orijentir o potrebama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Pa, rek'o si da ne možeš da nosiš taj NAD jer ima nekih mehaničkih problema. :lol:

2. Dobro. Za sada su u izlazu 2SC5200 i 2SA1943. Pa, ke videmo. Promenjeno je ponešto u shemi, kao i kompenzacija. Ispravljena greška u zaštitnom kolu. (greška je u originalnom projektu, koje nije radilo kako treba)

3. Slažem se za veću voltažu. Swinga nikada dovoljno. 
Eff. je oko 86 dB/1W/1m

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...