Jump to content

Srpski Sirotinjski Ongaku


Woland

Preporučeni Komentari

Ja verujem da moze da se uradi tehnicki ispravan trafo za 211.

U tom smislu da ima vrlo nizak opseg u niskim F, i visokim F.

To su velicine 120Hy i jako jako malih kapacitivnosti

Uz minimalni fazni pomeraj. Kao i DC sekundara ispod 0.5 oma

.

ALI to nije moguce uraditi standardnim prozorom jezgara, vec saonim koja imaju veci prozor.

I minmum dinamicke permeabilnosti lamela od 800. ili 1000-1200.

Nile problem kvadratura jezgra nije u pitanju snaga.

Jednostavno nije moguce smestiti veci broj namotaja i neohodnu izolaciju, kao ni vrlo debalu zicu paralelnih sekundara

u standardni prostor trafoa predvidjen za bakar... :)

.

Sve ovo je prevashodno odredjno cinjenicom da 211 ima visok unutrasnji otpor Ri kao jedan odd osnovnih podataka iz licne karte. to je oko 4000 oma. Uporedjenja radi kod 300B je to 800oma cca. a kod 2A3 600 oma cca.

.

U tom smislu je preporuka razmatrati power cev iste snage i istog pakovanja i podnozija. Kao i grejanja ali znatno manjeg Ri

845 oko 1700 oma. Pa je samim tim veoma olaksano izvodjenjaili nabavka izlaznog trafoa.

.

Kao dokaz zaovo sto navodim mogu se konsultovati formule iz literature. recimo Jelakovic za pocetak.

.

Ako cevi imaju podnozija gde se lako menjau i "ubadaju" to ne znaci da to mora biti haoticno i napamet :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako budete nevaljali, staviću Babušku da tera 211.

To ce biti bas "teranje", visokotranskonduktivana strujana cev sa otvorenom anodom u malom balonu, u brute force rezimu pogoni sofisticiranu DHT cev sa velikom zatvorenom anodom, u vecem balonu i male transkonduktanse... Rezltat - parenja... xxx... :)

A one RS241 sto drzis u steku? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ,

 

koja je po tvom mišljenju idealna drajverska cev za 211?

Pa prodji kroz ova 3 kriterijuma. Izbor drivera ne u tehnickom smislu nego u konceptualnom zavisi i koje ispravljacice mislis da koristis kao i kondenzatore.

Ako ides na ispravljanje sa diodam stavi neki driver koji zadovoljava samo tenicke minimume.

Ako je to cevno, klasicno sa prigusnicama  i recimo blok kondovima, onda neku mozda malo egzoticniju DHT cev

moze i 211 kao driver, 300B mislim da moze isto ovako napamet... Mozda moze i paralelna 6SN7GTA.

Imas gore predlozenih i drugih tipova... Bitna je i nabavljivost.

Ali pre svega je potrebno racunski na osnovu poznatih parametata proveriti da li je OK ili nije.

...

Pre razmatranja bilo kakvog drivera pogledaj koja ti je snaga potrebna i proveri da li moze tu snagu dobiti sa minimumom izoblicenja? Nije cilj uzeti podatke iz datasheetova gde su snage i setovanja dati za izoblicenja od 5% ili 10%. Ne pise naa svim datasheetovima ali je to bio standard.

Mislim ne znaci ti nista 15W sa 10% izoblicenja. Pa ma kojim driverom da pogonis...

...

Ali ako mislis koristiti jezgra od 6000 kvardata sa lokalnog buvljaka samo zbog toga sto su "velika" za OT - onda zaboravi sve...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...znači i dalje na osnovu rečenog uz puno uvažavanje svake sugestije mi nije jasno šta će tu biti sirotinjski,

 

-DH drajver cevi to nisu

-211 definitivno nije

-izlazni nebuvljakis trafoi pogotovu

-ispravljačka i filtarska sekcija koja napaja cevi sa 1.2kV sa adekvatnim merama bezbednosti i pouzdanosti

-o čemu mi tu diskutujemo, o izvodljivim stvarima u našem realnom okruženju ili o maštarijama koje prevazilaze naše tehničke i novčane mogućnosti?

 

..............................?

 

ovde ljudi na forumu imaju problem da prodaju lepo izrađena pojačalca (100-400EUR) sa kvalitetnim delovima, lepim kutijama po ceni njihovih delova gde često cena koju traže bi pokrila cenu jednog "srpskosirotinjskog" izlaznog transformatora za 211.

 

dajte uozbiljite se.

 

Možda je offtopic ali bih stavio negde na glasanje ili razmatranje sledeći predlog:

 

-kao što na plišanim medama, Lego-kockama, vozićima, barbi-ken-lutkama ima preporuka za koji uzrast deteta je igračka bezbedna/sigurna, hajte molim vas da neko potkovan sa

 

a) tehničkim znanjem i

B) zdravim razumom (ja nisam ni pod jednom tačkom :) )

 

kad se otvori neka tema gde treba švajsovati nešto zakači negda na vrhu stranice (kao što je sada zakačen "najbolji odgovor") kom tehničkom uzrastu je projekat namenjen.

 

Primer: Ako pristupimo izradi plišanog mede, mogu svi da ga završe koji imaju bar svršeno zabavište (Imaju lemilicu, kalaj, unimer, naponi i struje ih ne mogu ubiti ni pod razno, itd...) I da ne nabrajam dalje.

 

Ovo nije ni sirotinjsko ni neiskusno ni tehnički nezahtevno a pogotovu ni bezbedno i jeftino. Nemojmo se (samo)obmanjivati.

 

Zato bih nejlepše molio da za projekta imamo neku Komisiju koja će proceniti šta-je-za-koga.

 

Za finansijski deo ne mora, svako će sam da izgugla koliko košta ECC82, 10Y, 211, Tamura, Tango i ČaČaČa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

axa: Srpski Sirotinjski Ongaku :D

 

Ja se bez srama prepoznah po sirotinji, al bogatog zvuka za utehu, Srpski Ongaku sa GM70 koji će uskoro biti još "sirotinjskiji", umesto relativno skupe TFK ulazne cevi, dobiće i treću rusku lampu od 3€:

 

GM70_zpsltagwsl5.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

tss.. Ongaku košta po poslednjem guglanju (nisam se mnogo trudio) cca 50+K$, iz te perspektive jedan diy trafo koji košta 400-500€ je kikiriki.. i na tom mestu se završavaju sve analogije povezane sa rečju "sirotinjski"

 

nači nema veze sa onim "sirotinjo i Bogu si teška" :D

 

ali veoma ima veze sa diy filosofijom - deder da napravim isto ili bolje, od onog za šta nemam para da kupim.. u slučaju 211, to neće biti jeftina rabota, ali glede perspektive iz prvoga reda - ipak hoće

 

daklem sirotinjski iz naslova se ne odnosi na krajnji rezultat.. on će biti bogat i raskošan :) 

 

ubeđen sam da na ovom mestu ima znanja i umeća da bi se to ostvarilo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se bez srama prepoznah po sirotinji, al bogatog zvuka za utehu, Srpski Ongaku sa GM70 koji će uskoro biti još "sirotinjskiji", umesto relativno skupe TFK ulazne cevi, dobiće i treću rusku lampu od 3€:

 

GM70_zpsltagwsl5.jpg

Uz svo postovanje za amere ili Chinese new version 211 u  Milanu ima jedna ekipa studenata  gli amanti della club misic gde sam u vise navrata slusao utiske o jumbo cevima. . 211 ili VT4C, 845, GM57 ili UB180ili Yo-186( za mene najbolja od svih ali ekstremno retka), GM70 i td Uradci sa ruskim cevima nisu manje cenjeni od zapadnih. Posebno je impresivna cudotvorna gradnja sa GM57 odnosno UB180. Ne znam da li bi ih menjao za 300A (predecessor 300b) koja isto magicno svira. Bogati Italijan se hvalio da je pre 10 godina dao za dve nove 300A  12000E sto mu nismo bas poverovali. Isti konstruktor je u ime firme uradio i GM57.Zapanjujuce sviraju obe ma da se firma odlucila iz komercijale za 300B.  Zakljucak  - ne bezati od Rusa!

I Ruskinja!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idealna tema za maštanje...

Pod ovakvim nazivom jedini pravi pristup je što je Lemic uradio : naći već gotovo diy pojačalo pa ga dovesti u red

Razvoj ovakvog ampa sa vrhunskim delovima ne može biti ispod 5k€, i to za slučaj da ga diyer razvija za sebe, ima dovoljno znanja i sreće da sve proradi iz prve, ne spali neki set lampi itd.

Opcija da se iskopira/našvajsuje već gotovo rešenje sa jeftinim delovima - da li je to rešenje? Čisto da se vidi da se može nešto - ne znam.. takvi projekti obično završe kod nekog majstora na upgrade-u sa neizvesnim ishodom. Na kraju se sve svede na čist gubitak para i vremena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije tako strasno i obeshrabrujuce, Evo cevi ima. I to novih. Nabavljive, i nisu preskupe. Postoje i podaci za njih.

Trebalo bi da su tacni. Razlikuju se od originalnih modela, ali postoje.

Taj korak je ucinjen :)

...

Drugi korak - planiranje napajanja. I to kondenzatore. posto su oni tu neizbezni bilo koja rectifikacija da je u pitanju.

Tu su visoki naponi. Retko se nalaze kondenzatori tih nazivnih vrednosti preko 1000V. Ima recimo blokova, ali su to stari C i male su vrednosti...

To znaci da se mora ici na resenja 2 x serijski spojena C sto umanjuje vrednosti C na pola ALI povecava npone C za 2 x.

Recimo 500V je malo za 2 x to je svega 1000V probojng napona?

ILI cak na 3 x serijski ili 4 x seriski...

Tako da prvo treba pogledati kondenzatore i standarde napona...

...

Primer ako napajanje ima 2 prigusnice I CL tipa je onda je to 3 C.

Ako je svaki od tih 3 C sastavljen od 3 x 150uF/500V (za po 50uF/1500V) onda je potrebno 9 komada C.

A ako se planira Dual mono, sto je bolje prvo zbog velicine i mase. A nije neki veliki napor uraditi kada se vec radi,

onda je to 18 komada C. Sto kvaliteniji to bolje. I po mogustvu NOVI.

...

Tek onda ide svako dalje razmisljanje za bilo koje pojacalo sa jako visokim naponima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema nista u tom PPTu o drivovanju, date samo fotke i sheme vec uradjenih pojacala, kao neki pregled i prezentacija...

postoje neke generalne sheme za biasovanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se bez srama prepoznah po sirotinji, al bogatog zvuka za utehu, Srpski Ongaku sa GM70 koji će uskoro biti još "sirotinjskiji", umesto relativno skupe TFK ulazne cevi, dobiće i treću rusku lampu od 3€:

 

GM70_zpsltagwsl5.jpg

Uh al je sirotinjso - sijo mi ga djura... :)

Pa samo to lepo drvo kad pogledas...:)

A trebaju ti i momci za selidbe kad hoces da premestis. To je mnogo vece nego sto izgleda na fotografiji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idealna tema za maštanje...

Pod ovakvim nazivom jedini pravi pristup je što je Lemic uradio : naći već gotovo diy pojačalo pa ga dovesti u red

Razvoj ovakvog ampa sa vrhunskim delovima ne može biti ispod 5k€, i to za slučaj da ga diyer razvija za sebe, ima dovoljno znanja i sreće da sve proradi iz prve, ne spali neki set lampi itd.

Opcija da se iskopira/našvajsuje već gotovo rešenje sa jeftinim delovima - da li je to rešenje? Čisto da se vidi da se može nešto - ne znam.. takvi projekti obično završe kod nekog majstora na upgrade-u sa neizvesnim ishodom. Na kraju se sve svede na čist gubitak para i vremena.

Ovo Lemicevo mi izgleda sasvim pristojno. Nuzno zlo je jedan jumbo power trafo, ali vidim  i elektrostaticke oklope i silidan dizajn. Ipak diy nije fabrika. Evo sta moze industrija, ali neka to lepo svira pa je ok.

post-1666-0-77149400-1455532138_thumb.jp

post-1666-0-71625300-1455532312_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz svo postovanje za amere ili Chinese new version 211 u  Milanu ima jedna ekipa studenata  gli amanti della club misic gde sam u vise navrata slusao utiske o jumbo cevima. . 211 ili VT4C, 845, GM57 ili UB180ili Yo-186( za mene najbolja od svih ali ekstremno retka), GM70 i td Uradci sa ruskim cevima nisu manje cenjeni od zapadnih. Posebno je impresivna cudotvorna gradnja sa GM57 odnosno UB180. Ne znam da li bi ih menjao za 300A (predecessor 300b) koja isto magicno svira. Bogati Italijan se hvalio da je pre 10 godina dao za dve nove 300A  12000E sto mu nismo bas poverovali. Isti konstruktor je u ime firme uradio i GM57.Zapanjujuce sviraju obe ma da se firma odlucila iz komercijale za 300B.  Zakljucak  - ne bezati od Rusa!

I Ruskinja!

Od Ruskinja nikako ne bezati :) ima nesto o tome i ovde na forumu

http://www.diyaudio.rs/topic/5030-kakve-lampe-su-nam-potrebne/

originalni clanak

http://musicangel.ru/mess170.htm

 

Od te sa Ub-a narocito ne bi trebalo bezati... to se zove linearnost, prosto neverovatno :)

Draskone, da nemas mozda neke fotke UB180 da postavis?

post-96-0-47583900-1455533059_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

obavezno rascitati i ovo : http://tubelab.com/designs/845-se/

 

ko god da bude sastavljao/osmisljavao taj amp .... mora tacno da zna sta radi

 

ako se bude postupalo po nostalgicnim arsinima i mitologiji , bice samo bacene pare i trud

 

setimo se primera kako je Barba pomagao BB da osmisli i uradi GE amp , te kako je i tokom toga i kasnije BB probao sve moguce iteracije i na kraju napravio amp za koji niko ne moze da cuje sta to u stvari svira - ceve , Si ili Ge

 

u stvari , nema razloga da citav proces ne bude uzivanje i za finansijera i za izvodjaca radova , ali u tome svemu nema mesta bilo kakvim forumskim konsenzusima (sto zna svaki koji je ikad upetljao ruke i pipalice u uredjaj sa 1, 2, 3KV)

 

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......... Evo sta moze industrija, ali neka to lepo svira pa je ok.

 

drugi primer iste industrije ;

 

mada , ako se samo malo para i volje vise ulozi , DIY moze da bude i bolji od (predmetne) industrije

 

vizuelno na nivou ( finis-kvalitativno , o ukusima se ne raspravlja) a tehnicki i bolje

post-2-0-62484200-1455535688_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...