Jump to content

Srpski Sirotinjski Ongaku


Woland

Preporučeni Komentari

obavezno rascitati i ovo : http://tubelab.com/designs/845-se/

 

ko god da bude sastavljao/osmisljavao taj amp .... mora tacno da zna sta radi

 

ako se bude postupalo po nostalgicnim arsinima i mitologiji , bice samo bacene pare i trud

 

setimo se primera kako je Barba pomagao BB da osmisli i uradi GE amp , te kako je i tokom toga i kasnije BB probao sve moguce iteracije i na kraju napravio amp za koji niko ne moze da cuje sta to u stvari svira - ceve , Si ili Ge

 

u stvari , nema razloga da citav proces ne bude uzivanje i za finansijera i za izvodjaca radova , ali u tome svemu nema mesta bilo kakvim forumskim konsenzusima (sto zna svaki koji je ikad upetljao ruke i pipalice u uredjaj sa 1, 2, 3KV)

 

:hihihihi:

U ovom smisu o'ma da kajem, da ne bude posle neke "mitologije" - ja ne sastavljam nikakve pojacavace.

Pa tako necu svajsovati ni ovaj.

.

Cisto da bude jasno koji su moji motivi u ovoj temi - KAO i u drugm temama.

.

Razlog 1 - time se ne bavim.

Razlog 2 - nemam vremena.

Ako i sastavim neki amp sa tim jumbo cevima onda ce to biti amp za moje potrebe :)

SVE informacije koje na ovom forumu iznosim mogu se proveriti u pisanoj literaturi. I potkrepiti formulama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Apsolutno sjajno izgleda. Mozda je tebao sakriti "tehnicka" podnozja, tada bi bio umetnicko delo dizajna, ali meni kao starcu koji voli teniku ne smeta.

Kada ga imas ne smeta veruj. Podnozja malo strce, a kvalitet zvuka mnogo.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nit' te pomenuh , nit' sam mislio na tebe

 

dapace , ono sto sam napisao se poprilicno slaze sa onim sto si ti napisao u ovoj temi

Znam.

Pa bas zbog toga - bolje je da stvari odmah budu jasne :)

(A jbg nisam fotkao na radnom stolu neke ampove (Wavac 805, i mnoge druge skupe) pa da imam da prilozim kao preporuku.)

zezam se ne zameri :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve rečeno.
Razvoj i put jednog DAC-a potkrepljenog i konstruisanog na osnovu svih tih podaka iz literature sam imao prilike da otpratim i iz ugla naručioca DAC-a.
Baš se nije završilo na obostrano zadovoljstvo konstruktora i naručioca.
Što bi rekao Balašević u Boži Zvanom Pub "kod žena igra neki peti kec"
:)
Dal je špil bio star ili jednostavno sreća kartaroška loša, ne bih komentarisao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvaće se Behemot.. Margaritu sam već zauzeo zvučnjacima [emoji3]

attachicon.gifdaf86d2f5ef5ffd1e13599dfb520527f.jpg

Azazello!?

A citav sistem uz dozvolu pocivseg MB  moze biti  M i M

 

Je li to jos u obaveznoj lektiri!?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve rečeno.

Razvoj i put jednog DAC-a potkrepljenog i konstruisanog na osnovu svih tih podaka iz literature sam imao prilike da otpratim i iz ugla naručioca DAC-a.

Baš se nije završilo na obostrano zadovoljstvo konstruktora i naručioca.

Što bi rekao Balašević u Boži Zvanom Pub "kod žena igra neki peti kec"

:)

Dal je špil bio star ili jednostavno sreća kartaroška loša, ne bih komentarisao.

posto se pise u siframa, nije sigurno 100%, ali velika je verovatnoca da mislimo na isto.

A ako mislimo na isto - onda mogu reci da gresis i narucioc i izvodjac su bili zadovoljni. Porucioc dipl ing po struci davao osnovane sugestije / izvodjac priredjivao a zajednicki slusali i merili vise meseci... :). I sada kao i pre skoro decenije, porucioc i izvodjac - prijatelji :) Sve ostalo - pa... bljak... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jel neko radio nesto sa 4P1L (neskor se ne vazi...)

 

http://www.tubes-store.com/product_info.php?products_id=171

 

deluje kao idealna cef za neki DHT PP ili barem PSE, samo 150V na anodi, par evrica po komadu, ravna ko lenjir u triodnom spoju, bias preko filamenta (razradjena i debagovana sema)... milina.

 

mala snaga ali dosta pozitivnih impresija u smislu kapaciteta da pogoni zvucnike koje na papiru ne bi trebalo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uz svo postovanje za amere ili Chinese new version 211 u  Milanu ima jedna ekipa studenata  gli amanti della club misic gde sam u vise navrata slusao utiske o jumbo cevima. . 211 ili VT4C, 845, GM57 ili UB180ili Yo-186( za mene najbolja od svih ali ekstremno retka), GM70 i td Uradci sa ruskim cevima nisu manje cenjeni od zapadnih. Posebno je impresivna cudotvorna gradnja sa GM57 odnosno UB180. Ne znam da li bi ih menjao za 300A (predecessor 300b) koja isto magicno svira. Bogati Italijan se hvalio da je pre 10 godina dao za dve nove 300A  12000E sto mu nismo bas poverovali. Isti konstruktor je u ime firme uradio i GM57.Zapanjujuce sviraju obe ma da se firma odlucila iz komercijale za 300B.  Zakljucak  - ne bezati od Rusa!

I Ruskinja!

 

Ko momčić sam nosio majcu sa američkom zastavom, davno prošlo vreme.

 

Idealna tema za maštanje...

Pod ovakvim nazivom jedini pravi pristup je što je Lemic uradio : naći već gotovo diy pojačalo pa ga dovesti u red

Razvoj ovakvog ampa sa vrhunskim delovima ne može biti ispod 5k€, i to za slučaj da ga diyer razvija za sebe, ima dovoljno znanja i sreće da sve proradi iz prve, ne spali neki set lampi itd.

Opcija da se iskopira/našvajsuje već gotovo rešenje sa jeftinim delovima - da li je to rešenje? Čisto da se vidi da se može nešto - ne znam.. takvi projekti obično završe kod nekog majstora na upgrade-u sa neizvesnim ishodom. Na kraju se sve svede na čist gubitak para i vremena.

 

Primerak koji je kod mene sam igrom slučaja dovezao iz Kostolca u izvornom izdanju sa 211. Koliko znam prilično se prošetao naokolo i niko ga ne uzeh, kao ni ja ustalom, ( više kreacija mi je prošlo kroz ruke ),  dok nije prepravljen na GM70.

 

Uh al je sirotinjso - sijo mi ga djura... :)

Pa samo to lepo drvo kad pogledas... :)

A trebaju ti i momci za selidbe kad hoces da premestis. To je mnogo vece nego sto izgleda na fotografiji...

 

Tek je neko kilo lakši od moje nekadašnje Hirage od 42 kila, naviklo se, lako ne mož bude dobro, a teško ne mora uvek.

 

 

Ovo Lemicevo mi izgleda sasvim pristojno. Nuzno zlo je jedan jumbo power trafo, ali vidim  i elektrostaticke oklope i silidan dizajn. Ipak diy nije fabrika. Evo sta moze industrija, ali neka to lepo svira pa je ok.

 

Da, uređaj je vrlo vešto spakovan, nema nus pojava uz sav toliki napon, jedina mana je što je svaka prepravka sizifova. Dizajn datira iz neke 94, jedan momak iz Požarevca je smislio rešenje i kao hobi stolar napravio šasiju i svi primerci Đorđa Kenjala su isti uključujući i mono blokove. Jedan trafo je bez obzira na veličinu ipak problematičan, bolje dva al nema mesta. Umesto poklopaca na trafoima dodati su bakarne kolajne, u mrežnjaku ih ima više. Postolja za velike cevi su spuštena iznutra umesto spolja, metuti meki oslonci i omogućeno opstrujavanje vazduha odozdo i oko cevi i oko trafoa, a i sad ima mesta u polici, ranije je bilo 5mm do sledeće galerije. Trebalo je da ploču ofarbam u crno al je morala da se skroz skida da bi se hemijski prajmovao aluminjium, pun drveni okvir će nekom drugom prilikom biti osvežen.

 

Prvi VT4C koji sam čuo bio je rad Nidže Vukušića tih godina, možda uz saradnju sa Jeličićem i Đokom, 15W, indirektno namenski za promociju zvučnika Nestorović Labs i još nekih hi-fi zanimljivosti. Sledeće slušanje neposredno posle je bio požarevački pojačivač sa Tanojem DC 15, presudno ka današnjem ličnom opredeljenju, SE+FR. Nidžina sprava je završila kod Sreje koji je imao SE 300B istovremeno i Tanoj 15 DC HPD 385 u Ardenu. Nekoliko puta smo pravili preslušavanja oba pojačivača za redom, zaključak je bio da bi hteli zvuk obe cevi istovremeno. Godinama posle naiđoh na netu na neki rad sa  GM70 sa komentarom  da je zvuk sabranih VT4C i 2A3/300B. Ispoređivao sam više proizvođača 211, jedino RCA je prihvatljiva za moj ukus i taj komad je kod Doktora.

 

GM70 sam uzeo još 2008 sa idejom da uradim bez kompromisni uređaj, sadašnji je uleteo nenadano pa još 3 para cevi stoji u šteku, uz par RCA 2A3 koje su mi simbol nečeg milozvučnog, dva para sam ispoklanjo zaslužnim drugarima. U više navrata sam preslušavao 2A3 i 300B, lepo al fali fajt 211, GM70 to pruža. Sirotinjska varijanta, par 211 košta relativno normalno, RCA ako se sećam nekih 800€. Uz GM ide ruski drajver, 6N6P, košta cca 7€, u kostolačkoj elektrani radi 40 godina i sad je na 80%. Ulazna cev koju imam na stolu, 6N3P, 3€, a ima rešenja sa tetrodom il sa još nekim Ruskinjama u vrlo čistim šemama, tako da je aktivni deo sve ukupno na nivou samo jedne trećerazredne 211. GM70 može da radi od 600V, otprilike su komentari da je treba okinuti na 1.000-1.100, moja je na 975V i pred naponu 95V. Grejanje od 20V i 3A po cevi jeste problem, ali sa klasičnim dvostrukim RC filterom i potom, nema merljivog ni slušnog bruma. Veći je problem isterati tik nešto ispod 20V, već 19,5V počinje da kvari zvuk, a ispod 19V počinje ubrzano trošenje cevi koja inače po dati traje 20.000 sati neprekidno, 10.000 pali gasi. Sve cevi su sa grafitnom elektrodom i smatram je naj prirodnijom, "The Bone Doctor". Meni je trenutno mrežni trafo slaba karika, previše tu prolazi struje uprkos veličini i tankim limovima i čuje se zvrčkanje špulne za šta sam i ja kriv jer nisam  tropikalizovao pa kad mine slušna sezona ići će trafo na punjenje. Izlazni trafo je jako skroman, po veličini i odgovara, ali ima svega jedan primar i dva sekundara, takvi su svi Đokini  211. Istina, na 18Hz je -1,5dB, na 20 -1dB, na 10Hz-3dB što je dovoljno, zazor je oko 0,30mm. Na 15KHz -1dB, 20Khz-3dB što je na Lauteru gotovo neprimetno, više je stvar izmerenog nego čujnog. Doduše pre servisa pojačala i preslaganja laminata i smanjenja gepa, bas je bio osetno plići i manjeg bodija. I taj trafo će biti premotan ljudski, možda malo povećam paket limova. Sve u svemu ovakav uređaj je vrlo jednostavan i relativno jeftin za izradu uprkos naponu od 1Kv. Naravno, Ongaku šema je pre šemirana i nikad ne bih pravio takavu konstrukciju a sa tim se slažu i svi moji prijatelji konstruktori. No, stoji dilema, zašto ovaj uređaj zvuči impozantno, GM70 ili se sklopilo nešto što niko ne vidi il ne zavređuje pomena. Miroslavu Petroviću je moja supruga, koja perfektno ume da čuje, na pitanje dal ume da pravi makovnjaču, uzvratila pitanjem, jel ume da pravi pojačalo, i to ga je uz moje bockanje nagnalo da uradi prototip koji po slušanju samo jednog kanala zaista obećava, kad uradi ceo amp biće crta. Naravno, sve ruske cevi u nekim "tajnovitim" vezama, kaže on meni sve al zna da pola ne razumem, pola zaboravim, al zna da oštro čujem i još oštrije kritikujem kad nešto prebudži. Postavljo sam link već, ne znam dal ovde jer se teme prepravljale, al neće da škodi. Mp3 na jednom kanalu ne znači ništa, mada se uživo čuje i te kao, skrećem pažnju na njegov komentar o linearnosti što jeste tačno. Kad cev ima svoj izrazito izražen ton, on dominira šta god da se čačka pa kad se svidi, to je slušaocu to, dok linearnost ne prašta pogreške, šta uđe to i izađe i kad se kiksne odmah se oseti za razliku od pre dominatnih cevi koje uvek nadodaju i nadomeste delimično propust. Moj uređaj nakon servisa nije radio zadovoljavajuće, zbog nekih par destina volti više je radna tačka pomerena ali je i dalje bila po grafikonu gde treba, no pomeranjem radnog opsega trimera je pred napon sa 83-85v pomeren na 96v i amp zazvučao. Da, pri lemljenju se omašilo i jedna cevka popila 1Kv u katodi, regeneriso i radi ko druga, pitanje je koja bi cevka to preživela bez posledica, a i da je geknula nije mnogo, tridesetak €, sirotinjski.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

radio sam u pentodnom spoju.

 

ne sto nisam ljubitelj trioda (u izlazu), nego radi bolje po meni.

 

kazem po meni, ne mora se niko sloziti.

 

6V6 i 807 (bez W u oznaci) sam radio i u triodnom i u tetrodnom spoju.

 

razlika nebo i zemlja. u triodnom kao da si "udavio" lampu.

 

u tetrodnom detalji neverovatni. bogatstvo detalja.

 

ima i presedan : 6S4S set na primer sam radio 3 verzije :

 

2x 6SN7, 2x 6N6P i 2x EF86, to jest ruska 6Ž32P.

 

najbolje zvucno se pokazala kombinacija 6Ž32P sa 6S4S.

 

jedino je bilo zajebano montiranje podnozja - ne sme da bude kruta veza

 

u slucaju sa 6Ž32P, nego preko gumenih sajbna/uvodnika.

 

da se vratim na 6P1L. doticno pojacalo sam menjao sa drugarom za

 

nesto meni lepo i fino. i moracu ponovo da ga uradim. izlazni deo se zna,

 

jedino da vidim sa samim sobom sta cu za ulaz.

 

sobzirom da su mi zvucnici 98dB, a uskoro 101, snaga mi ne treba.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...