Jump to content

IT razno.


Mikorist

Preporučeni Komentari

  • 1 month later...
  • 2 nedelje kasnije...

Ajd da probam još da pitam ovde pre nego bačim lapatopa u kantu, jbg, dakle

Fujitsu Siemens Amilo Li1818 (pitao već u drugoj temi dal može hackintosh od njega ali apsolvirali smo da ne može). Računar je davno pregazilo vreme za neke ozbiljnije stvari, znam, ali daj reko' da bude bar home teather / audio, itd šta znam. Za audio sviri bez problema, jbg, pa čak i potera youtuba, al ništa vidojo, filmova.. npr. na popcorn time lepo loaduje film, krene bafer i pusti, ali secka jada, i to na 720p. 1080p nisam ni probao. Muka živa.

Procesor je ovaj: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/30769/intel-pentium-processor-t2130-1m-cache-1-86-ghz-533-mhz-fsb.html (i nije tako loš), RAMa ima 3 giga (upucao sam i radi sve to), e jedino VRAM sa njegove grafičke 128M i tu mislim da možda nema pomoći. Ugradio mu i SSD 120G i sa njim "leti", bar što se podizanja sistema tiče.

Radi lepo Win 7, može da potera i 10, nego me buni sad: Da li mogu da poteram na njemu išta od ovih Linuxova, i koji, a da radi to, mislim, da radi dual monitor (VGA izlaz), da radi wifi, da radi sve i da se gleda film neki (recimo sa pomenutog popcorna).

Ima li kakva ideja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bem li ga, nisam nikad koristio popcorn, nemam pojma kakav encoding koriste za striming. ovako, čini mi se da bi taj procesor sa tom grafom trebalo da može da pusti HD osim ako nije neki od modernih visoko kompresovanih codeca (a uglavnom jeste, youtube sad štuca na svemu starijem, a pre 5 godina je normalno puštao HD na tadašnjim single core telefonima). Proveri da li uopšte imaš instaliran kršteni drajver za grafičku ili ti stoji neki generički windowsov ili pogledaj ima li ijedan noviji (to bi trebalo da je neka integrisana intelova) i skini i instaliraj neki codec pack, možda poprcornu fali neki codec. Ne košta te da probaš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može ali zavisi od codec-a. Trebalo bi da može da pusti 720p i manje. Problem je što internet forsira sve teže codec-e za compression-decompression - i ciljano se ide na to da se prodaje nov hardver.

A i neciljano tehnologija napreduje. Nekad bio 720p pa 1080p pa sad 4K - ide 8K kao standard.

Čak i da instaliraš Linux - i on je drugačiji - od verzije Linux-a od pre 10 godina. Neki formati zapisa više ne postoje. Tako da računar starije generacije postaje vremenom potpuno neupotrebljiv usled hardverskih zahteva.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Pa recimo spuca se BIOS - apdejtom, virusom , strujnim udarom - čimegod. A nema dual - bios...

Ubodeš ovo u PC gde je lindža

Citat

$ flashrom -p linux_spi:dev=/dev/spidev0.0,spispeed=10000 -c <CHIP MODEL> -w dump.bin

https://linux.die.net/man/8/flashrom

Onda recimo hoću open BIOS 

https://www.coreboot.org/

preprakuješ - pa komanda odozgo.

 

Ili hoću recimo standardni BIOS a da nema Intel ME firmware image

Citat

The Intel Management Engine ('IME' or 'ME') is an out-of-band co-processor integrated in all post-2006 Intel-CPU-based PCs. It has full network and memory access and runs proprietary, signed, closed-source software at ring -3,[1][2][3][4] independently of the BIOS, main CPU and platform operating system[5][6] — a fact which many regard as an unacceptable security risk (particularly given that at least one remotely exploitable security hole has already been reported[7][8][9]).

In this mini-guide, I'll run through the process of disabling the IME on your target PC.[10] To do so, we will use Nicola Corna's me_cleaner. This software operates on the firmware stored in your PC's BIOS chip (where the bulk of the ME's code resides), and does two things:

sets the 'High Assurance Program' bit, an ME 'kill switch' that the US government reportedly[11] had incorporated for PCs used in sensitive applications[12][13];
removes the vast majority of the ME's software modules (including network stack, RTOS and Java VM), leaving only the essential 'bring up' components (the latter being necessary because, on modern systems, if the IME fails to initialize, either the machine startup will be completely halted at that point, or startup will appear to complete, only for a watchdog timer to reset the whole PC 30 minutes later[14]).
This combined 'belt-and-braces' approach means that the ME ought to cleanly enter a self-induced null state (after resetting the 30-minute watchdog timer) but, should that not work, it will nevertheless enter a failed state shortly thereafter (as the majority of its core software modules have been purged).

https://github.com/corna/me_cleaner

posle ovoga ni Edward Snowden ne može da ti vidi šta imaš na računaru :smesna:

ovo sam uspevao i bez onoga gore - ali sam recimo spalio jedan BIOS - i sad moram da imam ono gore.....

 

Onda mi treba neke rutere da reprogramiram, bekapujem i slično...

 

 

Poenta cele priče je da ne moraš da odlemiš čip da bi ga reprogramirao. Sem ako nije riknuo skroz električno.

Staviš štipaljku i vozi. Drugo, neki BIOS-i imaju enkripciju - nemož im ništa bez štipaljke

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 6 minuta, vladd reče

Pa kupi dual bios plocu :D 

za laptop - teško :smesna:

drugo treba mi bios čip od 8 MB - a imam od 4 MB

jedino rešenje kupiš prazan od 8 i zvekneš ga sa štipaljkom.

na onih praznih 4 MB - ide u mom slučaju ozmozis bootloader za MacOS

direkt iz BIOS-a se podiže MaCOS - kao pravi :sarcastic_hand:

 

Stim što i tom slučaju NEMAM  Intel ME firmware image:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaš novi Apple Mac Pro. Rende. I sad on može da ima 1.5TB RAM-a, 8 28-jezgarnih procesora sa 8TB SSD... i to sve može da košta 55.000$

I teži starting at 18 kg.

intro_front__cikbveq52o5e_large.jpg

I onda možeš da kupiš točkiće za njega, viđu košću seamsto keka, šta ti rečem. 'nači Apple Wheels :tease:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...