Jump to content

Nisam mogao da odolim!


Preporučeni Komentari

Ja sam upravo nedavno bio ostao bez klima uređaja u autu (prso hladnjak) i desetak dana sam se vozio po najvećim vrućinama bez rashladnog uređaja. Preživeo otvaranjem prozora do one mere da kretanje vazduha malo ubije višak temperature. Inače, kad se ide na duža putovanja, može da radi klima na kojoj god temperaturi putnicima odgovara, s tim, da se najmanje 30-45 minuta pre stizanja na odredište postepeno smanji razlika između spoljašnje i unutrašnje (u kolima) na ne više od deset ili čak pet stepeni. Zato preferiram vožnju noću (kada se ide na more, npr) i natempiram se tako da stignemo do recimo 10 pre podne, pre nego udare najveće vrućine... Inače, upao sam u kategoriju osoba kojima izrazito smetaju velike temperaturne razlike pa iz ličnog iskustva mogu da potvrdim da je i deset stepeni ponekad velika razlika... Bitno je ostvariti postepeno izjednačavanje spoljašnje i unutrašnje temperature. Kod kraćih vožnji po gradu, bez obzira koliko je napolju velika vrelina, ne forsiram više od 5-7 stepeni hladnije u kolima i onda nema šokova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, slažem se sa tobom u načelu. Dve napomene. Prvo, nekima (kao mani i supruzi) ne smetaju veće promene temperature, pa nam ne treba odvikavanje. I drugo, temperaturna razlika spolja-unutra u velikoj meri zavisi od spoljne temperature. Ako je napolju izuzetno visoka temperatura, 10 srepeni neće biti dovoljno. Prošle godine nas je u Makedoniji sačekalo 41 ili 42 stepeni, 5-7 stepeni razlike nije bilo dovoljno. Srećom, u autu mi je ugrađena automatska kontrola klime, kada sam ga kupio 2012 namestio sam to na 22 steoena, što daje efektivnih 24 stepeni u kolima i nikada ga više nisam dirnuo. A klimu redovno servisiram svake godine u aprilu, pre nego što mi zatreba. Teško podnosim vreline pa mi to znači. Inače, klima sistem u auto (Chevrolet Cruze) je potpisala firma LG, sa kojima imam dobra iskustva i iz stana, imao sam ih i dobro su se pokazale sem po pitanju radnog opsega, sve je u redu do 36-37 stepeni, ali iznad neće. Naši trgovci slabo znaju da postoje klase klima, one za Skandinaviju su jeftinije jer se od njih traži manji maksimum opsega, pa su samo takve nabavljali. Sada je već drugačije, čak i kineske verzije danas uglavnom rade to bar 42 stepena, a neki bolji  proizvodi (na primer, Daikin) i do 47 stepeni spoljne temperature, ali zato i koštaju više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo vec kod klima uredjaja, koliko cesto perete filtere na sobnim i auto klima uredjajima, posto i to spada u opasnost od koriscenja istih?

 Auto klima je ista kao i kućna, samo je u gorem položaju od kućne jer je na udaru svega što ulazi u nos automobila, blato, kiša, sve.

 

To iziskuje potrebu da se, pored čišćenja same klime i zamene filtera, valja očistiti vodom i deterdžentom i prednje saće koje služi kao razmenjivač toplote. To uglavnom NE SME da se radi sa vodom pot pritiskom, može šmrkom sa noralnim gradskim pritiskom vode. Jednom godišnje, svakog aprila meseca, zamena filtera, pranje razmenjivača toplote i provera pritiska, po potrebi sa novim punjenjem. Najdosadniji je deo sa dezinfekcijom sistema, traje 4 časa i ništa vidljivo se ne događa, zato obično jedno jutro odvezem auto i odem po njega narednog jutra, da ne džedžim tamo i čekam. Svake godine, to obavljam u firmi "Polar klima" već godinama, jer sam veoma zadovoljan njihovom uslugom.

 

Sve se manje-više isto dešava i sa sobnim klimama, a ja ih imam tri komada u stanu, jer je u obliku ćiriličnog slova P. Pored toga, termo sistem moje supruge je veoma ženskog tipa, pa joj je u 5 minuta ledeno, a u narednih 5 minuta prevruće, za razliku od mene, kome je 24 stepena idalno u svako doba dana. Lepši pol ima lošije od nas rešenu termiku. Elem, kod njih nemam potrebe da zamenjujem filtere, naprosto ih sam perem svake subote u sezoni kada se klime uopšte ni ne gase. U aprilu se pere spoljni deo i proverava pritisak gasa, pa se po potrebi puni dokle treba. Na žalost, u mom kraju ima jako mnogo prašine, a preko puta mene je građevina, koja sama proizvodi prašine za prvu nagradu zagađivanja. Tako održavana klima će da traje i traje, klima u dnevnoj sobi je kupljena 1996. godine i radi i dan danas kao luda (Mitsubishi). Isti tip, isto ponašanje i kod sina u stanu.

 

Klime su mašine kao i sve ostale, traže minimum održavanja da bi dugo i pouzdano radile.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uključiš klimu ona počne da ladi al gori struju struja posle u nekom tamo kostolcu gori ugalj pa greje i opet u krug. Ja siroma nemam klimu pa samim tim i ekološki onesvešćen  :sarcastic_hand:

Svako udisanje i izdisanje koje obaviš smanjuje količinu kiseonika i povečava količninu ugljen dioksida. Predlažem da prestaneš sa disanjem, em ćeš pomoći padanju zagrevanja planete, em ćeš besplatno postati zeleni u roku od 5 minuta, :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre svega toga, bilo bi najbolje pobiti sve mesoždere a potom i krave pošto kravlji prdež pravi više štete nego auti...

 

 

According to one Danish study, the average cow produces enough methane per year to do the same greenhouse damage as four tons of CO2. The average car, by contrast, produces just 2.7 tons. Multiply that by the planet’s 1.5 billion cattle and buffalo and 1.8 billion smaller ruminants and you have the methane equivalent of two billion tons of CO2 per year. According to the U.K. Department for Environment, Food and Rural Affairs (DEFRA), livestock account for about 4.5% of all of the country’s annual greenhouse gas emissions. Globally the figure is thought to be higher — about six percent.

Since nobody is going to re-engineer the ruminant digestive tract anytime soon, the solutions are limited: stop eating meat or at least eat other kinds.

 

 

Originalni tekst: http://science.time.com/2011/03/30/silence-the-cows-and-save-the-planet/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Auto klima je ista kao i kućna, samo je u gorem položaju od kućne jer je na udaru svega što ulazi u nos automobila, blato, kiša, sve.

 

To iziskuje potrebu da se, pored čišćenja same klime i zamene filtera, valja očistiti vodom i deterdžentom i prednje saće koje služi kao razmenjivač toplote. To uglavnom NE SME da se radi sa vodom pot pritiskom, može šmrkom sa noralnim gradskim pritiskom vode. Jednom godišnje, svakog aprila meseca, zamena filtera, pranje razmenjivača toplote i provera pritiska, po potrebi sa novim punjenjem. Najdosadniji je deo sa dezinfekcijom sistema, traje 4 časa i ništa vidljivo se ne događa, zato obično jedno jutro odvezem auto i odem po njega narednog jutra, da ne džedžim tamo i čekam. Svake godine, to obavljam u firmi "Polar klima" već godinama, jer sam veoma zadovoljan njihovom uslugom.

 

Sve se manje-više isto dešava i sa sobnim klimama, a ja ih imam tri komada u stanu, jer je u obliku ćiriličnog slova P. Pored toga, termo sistem moje supruge je veoma ženskog tipa, pa joj je u 5 minuta ledeno, a u narednih 5 minuta prevruće, za razliku od mene, kome je 24 stepena idalno u svako doba dana. Lepši pol ima lošije od nas rešenu termiku. Elem, kod njih nemam potrebe da zamenjujem filtere, naprosto ih sam perem svake subote u sezoni kada se klime uopšte ni ne gase. U aprilu se pere spoljni deo i proverava pritisak gasa, pa se po potrebi puni dokle treba. Na žalost, u mom kraju ima jako mnogo prašine, a preko puta mene je građevina, koja sama proizvodi prašine za prvu nagradu zagađivanja. Tako održavana klima će da traje i traje, klima u dnevnoj sobi je kupljena 1996. godine i radi i dan danas kao luda (Mitsubishi). Isti tip, isto ponašanje i kod sina u stanu.

 

Klime su mašine kao i sve ostale, traže minimum održavanja da bi dugo i pouzdano radile.

Nemas pojma, probaj da zamenis kondenzatore Mundorfima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kaže se tako, nego "probaj zameniti kondenzatore n a Mundorfima" pa ti vidi... :)

Da li neko zna kako stoji stvar u poređenju stari mkp v.s. novi mkp kondenzatori?

Čisto iz zezanja, ništa preozbiljno, naravno... Ali bilo bi korisno znati da li raspolažete konkretnim informacijams tipa " od XY proizvođača XY kondenzator nije valjao do 2011 godine, vredi uzeti neki iz novije produkcije" ili baš obrnuto, tipa "ne dirati starca, bez njega nema udarca"...u glavu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bez vlastitog iskustva i samo kao izvor informacije mogu navesti Aparatusonitusa (nemojte zamjeniti sa Aparatusom) sa "audiofila" koji se kune u Iskrine KNM kondenzatore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koji se kune u Iskrine KNM kondenzatore.

Eh, kleli se mi i u bratstvo i jedinstvo pa ništa od toga... Hoću reći, što je bilo nekad, ne mora više biti danas...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bez vlastitog iskustva i samo kao izvor informacije mogu navesti Aparatusonitusa (nemojte zamjeniti sa Aparatusom) sa "audiofila" koji se kune u Iskrine KNM kondenzatore.

 

Nije ni prvi ni poslednji. Svojevremeno je beogradska firma "Kartonka Avala" proizvodila najbolje tantalske kondenzatore koje sam ikada video i imao, ali ih nisu prodvali, radili samo za vosjku. Pa su druagri koji su radili u VTI i sličnim firmama donosili i nama ostalima poneki. Isključivo u ležećem metalnom pakovanju, bitno veći od sličnih u kapljicama. Misim da jioš imam par komada negde onako za potsećanje.

 

Ja inače verujem da je najbolji kondenzator na dirketnoj putanji signala onaj koga nema, dakle menja ih sve DC servo. Ima i on problema, ali se pametnim radom mogu eliminisati. A tamo gde i dalje treba, recimo u kompenzacijama, filterima, itd, stavim lepo srebreni liskun ili kvalitetni višeslojni keramički (skup, ali odličan) i miran sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kaže se tako, nego "probaj zameniti kondenzatore n a Mundorfima" pa ti vidi... :)

Da li neko zna kako stoji stvar u poređenju stari mkp v.s. novi mkp kondenzatori?

Čisto iz zezanja, ništa preozbiljno, naravno... Ali bilo bi korisno znati da li raspolažete konkretnim informacijams tipa " od XY proizvođača XY kondenzator nije valjao do 2011 godine, vredi uzeti neki iz novije produkcije" ili baš obrnuto, tipa "ne dirati starca, bez njega nema udarca"...u glavu...

Brate, nerviraju me ljudi koji se u SVE razumeju evo ovaj, je strucnjak i za klime. Pa jebem ga zar nije dosta sto se u svakodnevnom zivotu saplicemo, o takve tipove, takvi "strucnjaci" su dovedeni u sva preduzeca da nam dojebu mater, nego i ovde treba da "slusam" njihovo klacenje muda. Necu nikog da stavljam na ignore, citam sve. Znam da DVV po godinama moze da mi bude otac ali CAK ni zbog toga nije zasluzio minimum postovanja, tj. da ne pisem ovakve postove. 

 

A i ti sa tim pitanjem :) toliko nepoznatih u jednacini ovog hobija sad jos da i uporedjujemo stare i nove mkp kondove. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brate, nerviraju me ljudi koji se u SVE razumeju...

 
A i ti sa tim pitanjem toliko nepoznatih u jednacini ovog hobija sad jos da i uporedjujemo stare i nove mkp kondove.

 

Ma to možda i je bila udica za polivalentne tipove. ;)
Nije Lazar od jučer. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

udara ova vrucina u glavu

 

sreca pa nama u Ancient Batsch-koj ne trebaju klime , no ventilatori sasvim resavaju stvar

 

:hihihihi:

Ajde Zen sad zajebavaj, nije do vrucine reci iskreno jer ti se ne povraca od takvih ljudi ili sam ja mozda nenormalan? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasni i sovjeručno potpisani iokazi da je jedno biti opismenjen, a drugo biti pismen. Pa nisam ja sanjao sve to, nego sam izgleda za razliku od drugih prvo proičtao (i sačuvao) sva uputstva za rukovanje za svaku klimi koju imam, a to se ne piše za one koji uputstva čitaju tek kada sve ostalo propadne, nego pre no što se uhvate korišćenja. Manje-više sve to piše u fabričkim uputstvima, sem za učestanost čišćenja unutrašnjeg filtera, jer će ona zavisiti od toga gde živite, u kojoj zemlji i u kom ambijentu, pa se obično navodi "pogledajte, ako je prvljav, operite filter, a najmanje x puta u y meseci." Koristite tečni deterdžent i samo mlaku vodu, itd.

 

Postoje ljudi koji prođu kroz školu, a postoje i oni kroz koje prođe škola. Vi odlučite ko je tu ko. Na žalost, kod nas danas je dovoljno pročitati uputstvo za rukovanje pa biti viđen kao stručnjak. Što se klima tiče, ja sam samo običan korisnik koji je pročitao priručnik, što i drugima želim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nama uputstva najčešće služe da vidimo gdje smo se zeznuli. :D
U pravu si - u vezi održavanja klima uređaja to su stvarno opće točke kojih bi korisnici trebali biti svjesni. Ako ne zbog trajnosti uređaja onda zbog bakterija u filterima koje uzrokuju tzv. legionelu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...