Jump to content

O zvucnicima uopste "ZAPISANO U KAMENU"


dranix

Preporučeni Komentari

Jel ste znali to da je recimo JBL u ono vreme imao problema sa dihtovanjem kondenzatora?Napravili su oni drivere ali su kondenzatore morali da kupe a mogli su SAMO ono sto je tada industrija nudila.Cak je i pesak bio u upotrebi. Pogledajte koga bas zanimaju detalji. Mozda ima nesto na netu o tome.Mozda nekome zatreba i ovo.Jel znate da je pcelinji vosak jedan od najboljih materijala za neke primene? Jako stabilan na duge staze visoka tacka topljenja a ponekad ako je bas tako potrebno moze da se mesa i sa parafinom u odredjenom odnosu.Ljudi se ovde bave svime i svacim pa mozda nekoga zanimaju pick-ups za gitare ili slicno ali ne samo za te svrhe.Svaka cast inzenjerima koji su uspeli da naprave nesto dobro. Jos vise samograditeljima s obzirom ograniceni budzet i uslove rada kao i ograniceni pristup potrebnim mernim uredjajima.Sve to nisu faktori za zanemarivanje ali ocigledno nije razlog sam po sebi da se ne moze dobro i jako dobro sa skromnim sredstvima.Ipak je ovo DIY forum zato i kazem tako..Ne zameram nikome ako nesto ne zna ili nije cuo. Boze moj, niko ne moze da zna sve.Ocekujem od vas da slobodno napisete nesto sta mislite sam ja pogresio a posebno ako nisam rekao da sam SVESNO spreman da prihvatim neke tehnicke kompromise.Zahvalan sam vam sto pisete ovde jer cilj i jeste da svi mi unapredimo neke svoje stavove. Rekoh unapredimo a nije obavezno da ih promenimo.Nije neophodno da neko nekoga u nesto ubedjuje ali ce svako, nadam se, izvuci neki zakljucak koji samo moze da bude koristan.Hvala ti Zeljko.I eto.Mozda nam Zeljko nikada ne bi nista napisao, ili ne bi na ovakav nacin, iako ima konkretna veoma dragocena iskustva da ja nisam zapoceo ovu uvrnutu temu.Ja se ne osecam zasluznim ni za sta.Vi ste.Ja vam napisah o studio monitorima velikim slovima ALAT. Imam ja jos sta cu da vam napisem. Budite samo malo stpljivi.Razumite me da intenzivno razmisljam ovih dana sta i KAKO da vam interpretiram jer vadim iz "budzaka" neke davno apsolvirane stvari.Mnogo ima ali niti mogu svega da se setim a jos manje moze sve da se napise.I ovo je vec previse i zamorno za citanje.Razumem vas, ali ne umem drugacije.Ovo nije horoskop pa da pisem tako da svako moze u po necemu da se nadje.Jednom, kada budete dosli u "situaciju" (problem) mozda cete se setiti neke moje reci isto onako kao sto se ja setim necije.Nadam se da ce vam biti lakse da resite nastali problem cak i bez potrebe da nekoga pitate jer cete znati uzrok.Kockice u mozaiku ne mogu da se sloze za 2-3 dana. ;)Zivi vi meni i zdravi bili svi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 149
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Poštujem tvoja razmišljanja, nego smo svi odavno citali debele knjige pa se u medjuvremenu omatorilo, te nam sada prijaju kratki postovi. Pošast je to internet ere i 21 stoleća.

Kao što kolega Ninja spomenu interakciju prostora i zvučnika, ja bih dodao i muzički žanr koji se najčešće sluša. Nekad davno kad sam se navukao na taj zvučni virus znale su se neke podele, te je na primer AR slovio za specijalistu klasične muzike a JBL klasičan rock zvuk, Tannoy ugladjeni aristokratski allrounder i td.

Najveći broj današnjih zvučnika su pravljeni za prosečnu sobu prosečnog kupca i za sve žanrove pomalo. To je ono što meni lično ne odgovara jer jesam prosečan kupac sa prosečnom sobom ali slušam 80% jazz. Ono što sam čuo da je idealno za slušanje baš te muzike košta koliko i omanji stan. Zahvaljujući vama momci na forumu polako sam iskristalisao šta mi je činiti dalje. Zato napred svi pomalo klešite to u kamen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samograditelji, da vas pitam nesto.

 

Ko je od vas vakumirao zavojnice za skretnicu motane lak zicom u kucnim uslovima? Posebno ako je ta zica debela.

 

Jel je taj materijal bio lak, epoxy ili nesto elasticnije?

 

"Zvona zvone i grad tone....".  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E moj MrCelavi.Svi sve znamo ali cutimo ko ribe. Ne znam zasto. Mozda smo stvarno omatoreli i umorili se.Ponosan sam na to sto se slucajno ili namerno desilo bas na ovom nasem forumu da nam je Nindza dao "zlatan kljuc" u ruke time sto je postavio onaj link.Opet ta "prokleta" Skandinavija. Sve su oni nesto pametni i sve oni nesto znaju i u svemu su "prvi". :)Jesmo mi matori i mrzi nas da zasucemo rukave ali ce mozda necije mlade ruke da naprave nesto. Ustvari JESU vec. Videli smo fotke ovde.Ne znam kako se sa zenama izlazi na kraj ali znam da mnoge vole da slikaju. Eto. Imaju "platna" na pretek.Ja se malo salim ali stvarno mislim da paneli mogu da budu cak jako dekorativni a izgled moze relativno lako i jevtino da se menja. Nije frka.Daleko bilo da neko zeli da pravi "fabriku" ili radionicu od salona. Sto ne ide, ne ide. Eto Zene.Nije bitno kako si se snasao da napravis vacuum "room".Vidim na netu neko napravio od inox lonca.Kompresor od frizidera iako onako mali moze da napravi strasan vacuum a mogu da se nadju baceni za dzabe.Malo su sporiji jer im je kapacitet relativno mali ali su dostizni.Predlozio bi samo da ako kompresor nije nov a obicno nije da se zameni ulje bez obzira za sta se koristi da li za Air brush ili nesto drugo.I obavezno ljudi odlican GUST filter jer ulje u toj vrsti kompresora nije izolovano od protoka vazduha.Vlaga je neminovni problem a obicno su ulja za kopresore mineralnog tipa koja su mnogo vise sklona da se pretvaraju u emulziju.Retka full sinth motorna ulja recimo 0w30 su manje sklona emulzifikaciji.Moj kompresor radi i sa 5w40 odlicno. Ostalo od auta pa sam stavio to.Ne sumnjam da me svi kontate sto postavljam kao slucajno neka pitanja.Ta zica od 0,7 je jos i bila relativno dobro zategnuta a sa debelom je haos samo veci.Slazem se ja sa tim da ne moze svako da bas sve odradi super super ali da se ne desi da se nepaznjom unese jos jedna nepoznata kojih i ovako ima previse pa da se ne izgubi kontrola.Sta ako je jedna zavojnica labavija od druge onda je jedna kutija ovakva a druga drugacija posebno kad kroz zavojnice krene veca struja. Onda pocinje sumnja u sve i svasta. Cesto mislimo (to prvo pomislimo) da nam je "kriv" proizvodjac drivera koji zaboga ima prevelike tolerancije a kostaju mnogo. Mislim...Ne trazim dlaku u jajetu uopste, ali ako cujemo neke cudne zvuke....To sta ja pisem ovde ti je isto Zene kao kad si kazao kako da naprave onaj nosac za visokotonac (Sonido projekat).Ti si rekao jedno koje je apsolutno naucno ispravno oni su uradili drugacije kao da prave stolicu (namestaj) a ne zvucnik.NE ZAMERAM majstorima niti pokusavam da zaguljevam.Da li bi se cula neka razlika to nikada necemo saznati jer je uradjeno onako kako jeste. Kad bi smo merili videla bi se razlika.Ljudi ne shvataju da je ugao (sirina) bitna stvar a posebno ako ne sedimo na idealnom mestu za slusanje a na tom mestu moze da sedi samo jedna osoba u praksi.Doduse mogu i dve. Sa nekom finom damicom u krilu samo sto su tada njene usi nesto vislje. ;)Ponavljam. Ne prozivam nikoga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se mnogo izvinjavam, a o cemu se ovde prica ?

-

 

O važnosti prostora u kojem je zvučnik, arhitekturi u kojoj živi ciljana grupa potrošača, strujnim potrebama bas drivera, utjecaju izvedbe zavojnice na zvuk u vršnim optrećenjima i tako slično...uobičajene teme u samogradnji....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za sobe u kakvim mi obično slušamo muziku naročito je važan razmeštaj zvučnih kutija i način montaže. Optimalna montaža u sobama od 15-ak m2 je zidna montaža, zvučnik treba da je na 2/3 visine od poda, zakošen na dole i prema slušaocu. To nije samo optimalna montaža za male zvučnike nego i za veće. Evo kako se to nekad radilo kad je Electrovoice proizvodio legendarni Sentry I.

post-823-0-16177200-1378790514_thumb.jpg

post-823-0-06002100-1378790553_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno Van Reiitz.

Pisacu uskoro o tome ali na jos drugaciji nacin a vezano za samogradnju.

Kad kupujemo onda samo biramo ali kad planiramo gradnju onda je stvar znatno drugacija jer mozemo jos vise da biramo.

Pitanje je samo sta i zasto bas to izabrati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veliki studijski monitori. Cemu sluze?

 

Zaboravio sam da vam kazem jednu notornu cinjenicu.

 

Veliki studijski monitori se ne koriste kao alat za mix.

 

Svaki tonac kaze da koristi najvise srednje zvucnike koji obicno idu do max. oko 45Hz a neki samo do 50-tak.

 

Jel to znaci da njih ne zanima ono ispod? Naravno da znaci.

 

Pa dobro onda. Cemu uopste sluze veliki monitori ako ih sudio uopste ima?

 

Sluze da "faciniraju" musterije odn. ljude koji su tamo snimili svoj materijal i naravno i sve druge prisutne. 

 

To ne znaci da nama i dalje nece trebati zvucnik koji ide dovoljno nisko.

 

Koliko nisko? 16Hz?

Retko ko to ima (zvucnike) da moze da se poslusa ali zato postoje slusalice koje nisu tako skupe a mozda i ne moramo bas da ih kupimo ako znamo da ih neko ima.

U svakom slucaju imajte spremljen neki pogodan muzicki materijal zgodan za test niskih freq. pa ko je radoznao neka pôslusa i zakljucak neka donese sam.

Ne bi da procenjujem koja je granica dole dovoljna za nekog coveka.

Reci cu samo to da je donji fundament bas gitare 44Hz. To je ona sa cetiri zice. Jazz-eri koriste i sa 5 pa je tu manji problem ali ni ona ne ide prokleto nisko.

 

Tacno je to da zavisi sta ko obicno slusa i da za Baha i orgulje nista nije dovoljno nisko. Koliko je prijatno za usi slusati tako niske freq. to je druga stvar.

 

Hteo sam da kazem da je ta granica malo visa od one o kojoj ljudi cisto preteruju u zelji da smeste katedralu u malu sobu ( za to je svaka soba mala).

 

Nikada nije lose da margine freq. opsega budu sto vece moguce kod nekog sistema recimo zbog malo bolje linearnosti ali to nije bas toliko neophodno u meri da necemo biti zadovoljni zvukom. Postoje neki drugi faktori koji su znatno bitniji.

 

Sklon sam da se uvek prvo resava najvaznije imajuci uzgred u vidu i sve ostalo naravno. Ipak su prioriteti, prioriteti.

 

Jednom kad se to shvati zavrsili smo posao jer znamo sta treba i sta moze max. u okviru budzeta i konkretne situacije u tehnickom smislu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije uvek sigurno da veliki monitor ide previse nisko. Npr moj JBL 4345 je 32Hz -20kHz (+3dB, -6dB). Covek bi rekao ide do 16Hz ali ne ide. Neskor npr. kaze kada je slusao da 2245 zvuci tanko. Naravno da je soba jedno 100 m2 tek bi video. Ja sam bez obzira na sve jako zadovoljan. Zadovoljni su i drugi koji su bili. Druge kutije sam napravio radi eksperimenta i kao zanimaciju. Moja bivsa "mala" kutija od cca 80l sa Focalima u TL je isla do 25Hz -3dB i tresli su se zidovi od subsonica kada se pusti odgovarajuca muzika. Tako da je sve relativno. Ali zato je zvuk veliki, nemas utisak da dolazi iz kutija na 4345.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dranix 

 

Moje misljenje jeste da  zvucnicka bass sekcija ne samo da mora verno da prenese najnizi  tonski spektar recimo neke bass gitare nego i recimo vrlo verno spektar udarca velikog bass bubnja koji u zvucnom spektru jeste jos nize tonski ! 

 

A taj zahtev da se prenese verno ton kao i realna dinamika udarca bass bubnja jeste uvek malo problematican za omanje bass zvucnike uvek bio , i nezavisan je od velicine slusalacke prostoriji , recimo da obicno ti relativno maleni bass zvucnici ne diferenciraju dovoljno najnize tonove bass gitare od bass bubnja , nego obicno po pravilu dolazi do mesanja tonova ta dva muzicka instrumenta , i samim tim do pada definicije nekog reprodukovanog muzickog dela . 

 

Smatram da Ozbiljni studiji za snimanje muzike Moraju da imaju zvucnicki sistem za reprodukciju koji je sposoban da ide dole cak do 16Hz , a koji u isto vreme jeste sposoban za reprodukuje Realnu dinamiku bass spektra koja zna da ide i preko 110dB , a da u isto vreme jeste sposoban da razlikuje i najmanje finese tonova bash u tom najnizem delu zvucnog spektra . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...