Jump to content

Trenutno na gramofonu ...


Preporučeni Komentari

al su se nekad dobro presovale LP

 

post-38-0-82126100-1387995355_thumb.jpg

 

Brian Auger italijansko izdanje fenomenalan otisak i ako je sve to tada snimano bez D od digitalije

full analog recording R2R analog mix from R2R to R2R i analog press naravno

 

i to na čemu na lampicama :wink2:

 

podatak koji nisam znao J.McLaughlin spočetka karijere bio gitarista u Augerovom bandu

 

Dragon song njegova autorska kompozicija na LP-u

 

vrijedi kupiti ako se naleti na dobar primjerak

 

 

PS

 

tolko dobro da mu nebi bilo mane ni da je danas snimano

 

i što se tiče snimka i pessa i sadržaja LP-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je onda istina ili laž da "izuzetak potvrđuje pravilo"?

Samo loš prevod. U izvornom obliku ta izreka glasi: izuzetak osporava/proverava/uzdrmava pravilo...

Do greške je došlo kada smo preko klimavog nemačkog prevoda došli do sakatog prevoda na naš(e) jezik(e)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo loš prevod. U izvornom obliku ta izreka glasi: izuzetak osporava/proverava/uzdrmava pravilo...

Do greške je došlo kada smo preko klimavog nemačkog prevoda došli do sakatog prevoda na naš(e) jezik(e)...

Dakle, neistina.... :) (tako kako sam ja napisao, sve pod navodnike - a namerno sam zatvorio navodnicima - znajući da se ova izreka koristi u krajnje pogrešnoj verziji prevoda)

Izuzetak negira pravilo - tako su mene naučili... ;)

 

Bemliga, nije ovo jedina ploča iz nove produkcije koja je dobro zvučeća. Skoro da je to pravilo. a izuzetak su remasterizovana izdanja.

Nova ploča bi tehnički gledano trebala da ima bolje šanse da zvuči dobro - načini vršenja zapisa u procesu od snimanja u studiju pa sve do narezivanja matrice za štampanje su danas u odnosu na "stara dobra vremena"  kudikamo (u)savršeniji - čipovi, tranzistori i sva boranija koja procesira signal ima manju naklonost ka generisanju šumova i smetnji kao primese izvornom materijalu... Frekventni opseg (NF) koji se danas može kvalitetno preneti i procesirati zahvaljujući današnjoj tehnologiji ostavlja poprilično čistim onaj deo zapisa koji nosi muzičku informaciju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta je "vintage"? šum iz uA741 i BC107 ili uskraćenost za potpunu ostvarivost linearnosti audio signala i krajnje (čujne) delove NF opsega? I don't think so... Snimak načinjen 1943 ili 1959 ne treba da zvuči kao da je načinjen danas, ali ni novi snimak ne treba da zvuči kao da je iz 1968... (osim ako je to izričita želja/ideja samog autora/izvođača muzike) Mada... ne bih se ja sad o tome nešto ni (zaludu) raspravljao - muzika je ili slušljiva ili nije - ko voli, voli a ko voli nešto drugo...od volje nam... za svakoga ponešto...

(ono o čemu ja pričam je da je malo blesavo da rokneš 5-cifreni euro-iznos za recimo gramofon, ultra skupu MC zvučnicu itd, itd i onda spustiš iglu na novu ploču snimljenu pre godinu ili dve i usput šušti veštački dodat šum da bi zvučalo "vintage"... onda uzmeš neki uređaj iz tih godina i ploče iz tih godina pa se nalivaš šumom i "patinom"... Na kraju krajeva, i proizvođači zvučnica su dobro onjušili teren pre nego su decenijama nakon izuma/otkrića "Stereo" sounda opet počeli da proizvode mono zvučnice za mono ploče... Al' ajd... nije tema...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta je "vintage"? šum iz uA741 i BC107 ili uskraćenost za potpunu ostvarivost linearnosti audio signala i krajnje (čujne) delove NF opsega? I don't think so... Snimak načinjen 1943 ili 1959 ne treba da zvuči kao da je načinjen danas, ali ni novi snimak ne treba da zvuči kao da je iz 1968... (osim ako je to izričita želja/ideja samog autora/izvođača muzike) Mada... ne bih se ja sad o tome nešto ni (zaludu) raspravljao - muzika je ili slušljiva ili nije - ko voli, voli a ko voli nešto drugo...od volje nam... za svakoga ponešto...

(ono o čemu ja pričam je da je malo blesavo da rokneš 5-cifreni euro-iznos za recimo gramofon, ultra skupu MC zvučnicu itd, itd i onda spustiš iglu na novu ploču snimljenu pre godinu ili dve i usput šušti veštački dodat šum da bi zvučalo "vintage"... onda uzmeš neki uređaj iz tih godina i ploče iz tih godina pa se nalivaš šumom i "patinom"... Na kraju krajeva, i proizvođači zvučnica su dobro onjušili teren pre nego su decenijama nakon izuma/otkrića "Stereo" sounda opet počeli da proizvode mono zvučnice za mono ploče... Al' ajd... nije tema...

 

 

ja taj šum koji ti čuješ ne čuh niđe

 

ne govorim o snimcima iz 29 i 43, govorim o snimcima 60-70-80

 

šuma nema niđe ili bar ja ne nalećeh na takve ploče

 

ima jedan snimak bruce springsteen nebraska koji je stvarno loš mada je LP dobar koji je rađen na kaseti preko nekog portabl taskam snimača na baterije

 

o načinima snimanja, efektima koji se žele postići samim snimkom, finalnoj produkciji i slično da se pričati

 

imaš snimaka koji treba da su u piku cijelo vrijeme imaš koji samom prirodom muzike koja se snima nisu i ne treba

ima i to što ti kažeš da neko hoće da ima šum u snimku ima ko oće da ima pucketanje ploče ima ko neće, nije to poenta

 

preslušaj ploče iz tog perioda po mogućnosti originale i viđećeš da nema šuma koji pominješ :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

šuma ima tamo gde ga ne eliminišu...

 

Valjda najekstremniji primer je soundtrack iz filma "Paris, Texas"....

 

LP nisam imao prilike da čujem/vidim, ali CD .... šššššššš....

 

Da su hteli da ga eliminišu, siguran sam da bi to i uradili... :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=Xa69U1s2aLQ

 

Bilo bi ga lepo imati na vinilu... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja taj šum koji ti čuješ ne čuh niđe

ne govorim o snimcima iz 29 i 43, govorim o snimcima 60-70-80

šuma nema niđe ili bar ja ne nalećeh na takve ploče

ima jedan snimak bruce springsteen nebraska koji je stvarno loš mada je LP dobar koji je rađen na kaseti preko nekog portabl taskam snimača na baterije

o načinima snimanja, efektima koji se žele postići samim snimkom, finalnoj produkciji i slično da se pričati

imaš snimaka koji treba da su u piku cijelo vrijeme imaš koji samom prirodom muzike koja se snima nisu i ne treba

ima i to što ti kažeš da neko hoće da ima šum u snimku ima ko oće da ima pucketanje ploče ima ko neće, nije to poenta

preslušaj ploče iz tog perioda po mogućnosti originale i viđećeš da nema šuma koji pominješ :wink2:

Igrom slučaja preksinoć sam čitao... I igrom (istog) slučaja sinoć sam slušao...

Nebraska je snimljena kako je snimljena i i dalje zvuči sveže i uzbudljivo, hoću reći - izuzetno!

Na omotu ploče stoju tačna oznaka četvorokanalnog Tascama koji je korišćen za snimanje.

U aktuelnom broju lokalnog Rolling Stonea za Hrvatsku imate i intervju sa Sprigstinom iz 1984. godine (u vreme Born in the USA albuma), u kome Springstin govori o tome da je dobar deo pesama sa Born... zapravao nastao u vreme Nebraske i da to jesu zapravo pesme sa Nebraske snimljene sa bendom.

Dalje, Gazda se osvrnuo i na iskustvo rada na Nebraska albumu, gde kaže da su mu pesme samo dolazile (uobičajeno mu je potrebno mnogo više vremena da kompletira album) i da je prosto osetio poriv da radi istog momenta, da te pesme zabeleži, a ne da leti u Njujork, gde je obično snimao. U tu svrhu kupljen je Tascam.

Napominjem, da je sve do vremena iza Born in the USA Springstin živeo u iznajmljenim kućama, a da je tek nakon ovog albuma, po sopstvenim rečima postao milioner i planirao (kasnije realizovao) kupovinu kuće i izgradnju (sopstvenog) studija.

Sledeći problem bio je, po Springstinovim rečima realizacija albuma na ploči, zbog tehničkog kvaliteta snimka i da je prvobitna ideja bila da Nebraska bude objavljena samo kao kasetno izdanje.

šuma ima tamo gde ga ne eliminišu...

Valjda najekstremniji primer je soundtrack iz filma "Paris, Texas"....

LP nisam imao prilike da čujem/vidim, ali CD .... šššššššš....

Da su hteli da ga eliminišu, siguran sam da bi to i uradili... :)

http://www.youtube.com/watch?v=Xa69U1s2aLQ

Bilo bi ga lepo imati na vinilu... :)

Šum na Paris, Texas OST je klasičan šum trake namerno ostavljen jer je sastavni deo umetničkog izraza ("I knew these people, these two people...ššššššššššššš").

Ploča ti je dostupna na Gooda on-line shopu na sniženju (ako nemaju na zalihama okreni telefon da ti je pronađu), ili na par njihovih maloprodajnih mesta u Bgd i to po praznično jako dobroj ceni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

šuma ima tamo gde ga ne eliminišu...

 

Valjda najekstremniji primer je soundtrack iz filma "Paris, Texas"....

 

LP nisam imao prilike da čujem/vidim, ali CD .... šššššššš....

 

Da su hteli da ga eliminišu, siguran sam da bi to i uradili... :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=Xa69U1s2aLQ

 

Bilo bi ga lepo imati na vinilu... :)

 

 

u hifistickim krugovima se kaze za ovu pojavu da sistem nema dovoljan nivo "uvlakackog faktora u srz muzickih dogadjaja" pa se primecuju jos "kolateralne (stetne) stvari" o toku slusanja,nema pravog "trovackog faktora"...te stetne stvari postoje,razliciti sistemi imaju razlicite sposobnosti oko potiskivanja istih,neki manje,neki vise,koje je ispravnije vidjenje,je stvar licnih preferenci..razlozi mogu biti i do ljudskog faktora:fizicki umor,psiholoski umor slusalaca itd...

 

Reizdanje od 180grana je korektno (Warner Brothers  ((0)7599-25270-1(9)),ali nije neki veliki raritet da se ne bi moglo nabaviti ni na starijem izdanju,za normalne pare...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pošto sad ima i smisla stavljati ploče na gramofon od kad je kod mene Ferikina phono-skalamerija sa SowterSUT/6SL7DanielakPre/Western Electric PIO kondenzatorima na izlazu, nakon uobičajnog trodnevnog petinga sa PatMetheny/KeithJarrett/Miles/Yello zicer albumima, danas posle ručka sam se zasladio Geršvinovom Džordžovom Rapsodijom u plavom (Stanley Black, London Festival Orchestra) sa originalne Decca/Jugoton ploče.

 

post-36-0-65336300-1388066983_thumb.jpg   post-36-0-00083500-1388067006_thumb.jpg

 

Ovim putem želim da se zahvalim sebi što sam bio konj i nisam slušao ovu ploču koja mi je godinama na polici samo zato što sam mislio da je stara i neupotrebljiva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pristigle danas. Domaća izdanja:

 

Postavljena slika Postavljena slika

 

generacijo čuda činiš :wink2:

 

prvi imam od kraja 70-tih mislim da se tu prvi put pojavio ludi pekusionisata Airto Moriera i tu sam prvi put čuo glas Flore Purim - fenomenalna ploča

 

 a drugi mi je PGPRTS a i nije neki

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O prvom ne treba reči trošiti, a drugi povremeno može biti veoma prijatan za slušanje. Biće još prinova do Nove Godine. Sad kupujem ploče koje sam početkom 90-tih poklonio, bezrezervno polažući nadu u CD format :crying:

Stein me potsetio :) Reizdanje. With The shum :)

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....................... bezrezervno polažući nadu u CD format  :crying:

 

bezrezervno ne treba polagat nadu čak ni u sebe :wink2:

 

ja sam se borio i odoljevao neđe do sredine devedesetih da cd player ne uđe u moju kuću

 

tada poklekoh ali ne prodah niti poklonih fonoteku

 

nešto mi bilo mlooooogo teško da se odvojim od nje

 

a ni cd mi nikad nije bio nešto po meraku tako da sam jedno vrijeme nešto paralelno nabavljao a kad su nas preplavili bugari definitivno sam odustao od njih

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...