Jump to content

Bato MM-Amp (LM-most by macolakg)


Preporučeni Komentari

7 minutes ago, vladd said:

Nije dobro ako pojacalo tambura zvucnike. Okine, a zvucnik krene da landara.

A sto se snage tice, ona je samo preduslov za drajvovanje teskih zvucnika..nije nikakva obaveza da ce zvucati kako treba.

Ako se ovo odnosi na D200 upravo je suprotno on ima takvu kontrolu membrane  da svaka deluje laka kao perce i koci je u trenu. Namerno sam postavio snimak basa sa tvrdim vesanjem i teskom membranom  koju je i rukom tesko pomeriti, a ona na D200 neverovatno lako titra i naravno daje savrseno precizan bas. Snaga D200 nije nista veca nego kod pojacala AB klase sa istim napajanjem ali zato ne oseca kompleksno opterecenje ni impedanse ispod jednog oma nece dovesti do kompresije struje osim ako napajanje nije u mogucnosti da je isporuci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, apexaudio said:

Ako se ovo odnosi na D200

Mjok, pricam uopsteno, da neko ne pomisli da je snaga "zakon"

Sto rece neskor

14 minutes ago, neskor said:

if it sounds like crap at one watt

Mada..ima tu elemenata za diskusiju...sta je to bas "crap".. :) 

Da li neka ulizica od zvuka, prijatna, topla, umiljata, ili neki sa cvrstim karakterom, definisan, jasan, sirokih pogleda na svet. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo procitah temu od pocetka. Pa, kako gid, mislim da BatoMM pojacalo vredi probati. Jeste skuplje od 50 evra, ali nije a tesko napraviti.

Sto se "crap" zvuka tice, ja dobar zvuk definisem "trecim okom" :).Salim se, ali znam da se dobro cuje kada pocinjem da "vidim", pa skoro da "pipnem" zvuk. A to je tesko postici, ili kad se postigne, promenite nesto (pa cak i zvucnicki kabel) i magija nestane :(

Sto se milovzucnosti tice, tu je SE vrh, ali to je samo deo price. (Imam i power follower -SEWA od nekih 7 w, u kombinaciji sa BoZ pretpojacalom)

Pravio sam i GC sa Lm 3886 i Tda 7294. LM jr najbolje zvucao upravo sa malim elektrolitima (1000 uF po grani). Dodam jos 10,000 uF, i zamulja...

Tda 7294 mi se nije svideo u srednjem spektru, zvucao nekako hladno i tipicno tranzistorski.

 

Znaci, u pricipu me bas briga za wate, i topilogiju, pa cak i napajanje...dokle god meni prija...i da se vratim na pojacalo iz teme...ako ga je neko slusao, podelite iskustva. Voleo bih ga skopiti, ali hronicni nedostatak slobodnog vremena to ne dozvoljava...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gospodo audiofili vase mesanje u elektroniku dovodi do apsurda, nekad je bilo nezamislivo hi-fi pojacalo sa LM ili TDA cipom OP amp se tolerisao samo za DC offset a povratna sprega morala je da bude sto manja ili da je nema, a sad vas odusevljava upravo suprotno. Takodje D klasu me bilo sramota da pominjem kao hi-fi pojacalo, a sad vas odusevljavaju TPA cipovi 2x3W, necu da sirim pricu i na lampe.

Prica o prvom vatu vezana je za razliku izmedju A i AB klase i upotrebi jake povratne sprege da bi se smanjila preskocna izoblicenja. U prvom vatu su A klasa i D klasa u prednosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postoji anlogija izmedju pojacala i napajanja. Mozete da koristite nestabilisana napajanja samo ispeglate brum elektrolitima ili jos bolje multiplikatorom kapaciteta, a mozete da uvedete povratnu spregu obrnete fazu brumu i ponistite ga. Na merenjima to radi savrseno a da li se to cuje trecim okom... to je ono sto je zanimljivo u ovom hobiju bez obzira da li ste inzenjer ili audiofil.

APEX Active Servo PSU.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Biće da treba razlučiti šta je bolje pojačalo (sa tehničke strane tu nema nedoumica, jasno je definisano) ili šta kome bolje sviri.

 

Svi mi više volimo neka izobličenja ali je u tom slučaju bolje govoriti "meni bolje pojačalo" ili "meni se više sviđa" od apsolutne odrednice "bolje pojačalo" jerbo tu dođe do zabune. Uši jesu finalni sudija ali ako ceo lanac ne zadovolji neke tehničke zahteve da verno reprodukuje ono što je snimljeno više ne govorimo o "hi-fi" kao takvom, svidelo se to nekom ili ne.

Isto važi za kondenzatore, napajanja... ...mnogo je predrasuda i neznanja (ne nužno u negativnom kontekstu, niko ne zna sve) a tehnologija grabi napred, pojačala su sve brža, stabilnija i sa manjim izobličenjima, SMPS napajanja sve bolja uz nove, brže i robusnije generacija poluprovodnika... To mož nekom da se svidi ili ne ali jedno je objektivni tehnički kvalitet a drugo kapric ili ti ćeif (koji mož vrlo lepo da zvuči) i nema tu nikakvih problema dok je jasno šta je šta. Ja prvi slušam širokopojasne vintage i nove PA zvučnike, posedujem gramofon i muzički server sa svim njihovim osobinama ili ograničenjima.

 

Da upotrebim analogiju sa kolima: Imam u okruženju par ljubitelja VW bube, koja jeste i meni mnogo kul autić (od oldtajmera što se mene tiče igra Zastava 750) ali niko od njih ne pokušava da me ubedi da je realno bolja nego neki savremeni narodni autić koji je tehnološki jedno 5 generacija iza Bube, troši duplo manje uz više KS, klima, ABS... pa sad ko šta voli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, skrstic said:

Ja to gledam drugačije, nisu dovoljno dobro urađene pa ne mogu da rade sa svakim pojačalom. Da se razumemeo meni se je njihov zvuk sviđao.

Ima tu mnogo istine. Dugi niz godina, projektanti se uopšte nisu obazirali na zahteve koje kutija postavlja pred pojačavač sa logikom to je stvar pojačavača, i ostavljali su njima da se izbore sa time. Uprkos iskustvima stečenim na serijama BBC monitora koji su imali kompenzovane skretnice po malim faznim pomerima i malim padovima impedanse. Time je kutija bila predstavljena pojačavau kao daleko mirnije i inearnije opterećenje, ukratko lakše opterećenje. Tako su napravljene i moje kutije, da predstavljaju izuzetno lako opterećenje zs pobudu, što znači da može da ih pobuđuje i neki mali Technics pojačavač bez problema jer neće biti ciman i razvlačen na sve strane. Nagrada je to što će i taj mali mučenik da radi bolje nego što se od njega očekuje, a poređenje zvuka pojačavača će biti mnogo lakše i praktičnije jer kutije dozvoljavaju da se čuje više i usmislu količine, i kvaliteta. Narosto je cena sistema prepakovana tako da više ide na kutije, ali je onda i manje dovoljno za pojačavač. Sa takvim kutijama, Miletovi SEPP (Single Ended Push-Pull) projekti prolaze bez problema onoliko koliko su sami po sebi dobro projektovani.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, ManicP said:

Biće da treba razlučiti šta je bolje pojačalo (sa tehničke strane tu nema nedoumica, jasno je definisano) ili šta kome bolje sviri.

 

Svi mi više volimo neka izobličenja ali je u tom slučaju bolje govoriti "meni bolje pojačalo" ili "meni se više sviđa" od apsolutne odrednice "bolje pojačalo" jerbo tu dođe do zabune. Uši jesu finalni sudija ali ako ceo lanac ne zadovolji neke tehničke zahteve da verno reprodukuje ono što je snimljeno više ne govorimo o "hi-fi" kao takvom, svidelo se to nekom ili ne.

Isto važi za kondenzatore, napajanja... ...mnogo je predrasuda i neznanja (ne nužno u negativnom kontekstu, niko ne zna sve) a tehnologija grabi napred, pojačala su sve brža, stabilnija i sa manjim izobličenjima, SMPS napajanja sve bolja uz nove, brže i robusnije generacija poluprovodnika... To mož nekom da se svidi ili ne ali jedno je objektivni tehnički kvalitet a drugo kapric ili ti ćeif (koji mož vrlo lepo da zvuči) i nema tu nikakvih problema dok je jasno šta je šta. Ja prvi slušam širokopojasne vintage i nove PA zvučnike, posedujem gramofon i muzički server sa svim njihovim osobinama ili ograničenjima.

 

Da upotrebim analogiju sa kolima: Imam u okruženju par ljubitelja VW bube, koja jeste i meni mnogo kul autić (od oldtajmera što se mene tiče igra Zastava 750) ali niko od njih ne pokušava da me ubedi da je realno bolja nego neki savremeni narodni autić koji je tehnološki jedno 5 generacija iza Bube, troši duplo manje uz više KS, klima, ABS... pa sad ko šta voli.

Što lepo kaže naš narod - neko voli popa, a neko popadiju. :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, dvv said:

Ima tu mnogo istine. Dugi niz godina, projektanti se uopšte nisu obazirali na zahteve koje kutija postavlja pred pojačavač sa logikom to je stvar pojačavača, i ostavljali su njima da se izbore sa time. Uprkos iskustvima stečenim na serijama BBC monitora koji su imali kompenzovane skretnice po malim faznim pomerima i malim padovima impedanse. Time je kutija bila predstavljena pojačavau kao daleko mirnije i inearnije opterećenje, ukratko lakše opterećenje. Tako su napravljene i moje kutije, da predstavljaju izuzetno lako opterećenje zs pobudu, što znači da može da ih pobuđuje i neki mali Technics pojačavač bez problema jer neće biti ciman i razvlačen na sve strane. Nagrada je to što će i taj mali mučenik da radi bolje nego što se od njega očekuje, a poređenje zvuka pojačavača će biti mnogo lakše i praktičnije jer kutije dozvoljavaju da se čuje više i usmislu količine, i kvaliteta. Narosto je cena sistema prepakovana tako da više ide na kutije, ali je onda i manje dovoljno za pojačavač. Sa takvim kutijama, Miletovi SEPP (Single Ended Push-Pull) projekti prolaze bez problema onoliko koliko su sami po sebi dobro projektovani.

Dobra kutija nije zahtevna. A pitanje je sta zahtevna kutija uopste zahteva od pojacavaca da bi se dobro cula, verovatno suprotno od onoga sto cini dobar pojacavac. Ako bi dobar pojacavac ispratio sve nelinearnosti i padove impedansee ona bi zvucala losije nego na najobicnijem TDA2003.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

54 minutes ago, ManicP said:

Biće da treba razlučiti šta je bolje pojačalo (sa tehničke strane tu nema nedoumica, jasno je definisano) ili šta kome bolje sviri.

 

Svi mi više volimo neka izobličenja ali je u tom slučaju bolje govoriti "meni bolje pojačalo" ili "meni se više sviđa" od apsolutne odrednice "bolje pojačalo" jerbo tu dođe do zabune. Uši jesu finalni sudija ali ako ceo lanac ne zadovolji neke tehničke zahteve da verno reprodukuje ono što je snimljeno više ne govorimo o "hi-fi" kao takvom, svidelo se to nekom ili ne.

Isto važi za kondenzatore, napajanja... ...mnogo je predrasuda i neznanja (ne nužno u negativnom kontekstu, niko ne zna sve) a tehnologija grabi napred, pojačala su sve brža, stabilnija i sa manjim izobličenjima, SMPS napajanja sve bolja uz nove, brže i robusnije generacija poluprovodnika... To mož nekom da se svidi ili ne ali jedno je objektivni tehnički kvalitet a drugo kapric ili ti ćeif (koji mož vrlo lepo da zvuči) i nema tu nikakvih problema dok je jasno šta je šta. Ja prvi slušam širokopojasne vintage i nove PA zvučnike, posedujem gramofon i muzički server sa svim njihovim osobinama ili ograničenjima.

 

Da upotrebim analogiju sa kolima: Imam u okruženju par ljubitelja VW bube, koja jeste i meni mnogo kul autić (od oldtajmera što se mene tiče igra Zastava 750) ali niko od njih ne pokušava da me ubedi da je realno bolja nego neki savremeni narodni autić koji je tehnološki jedno 5 generacija iza Bube, troši duplo manje uz više KS, klima, ABS... pa sad ko šta voli.

Tehnologija pojacavaca i napajanja grabi napred zato sto to postaje sve lakse i jeftinije, ali tehnologija zvucnika kao da grabi nazad zato sto niko vise nije spreman da je plati. To je problem sa jednostavnim telnologijama oslonjenim na mehaniku, materijal potreban za izgradnju dobrih zvucnika moze samo da poskupi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ide i tehnologija zvučnika napred (pomenuću samo JBL M2 od ovijeh skupih) a ima i hifi drivera da se probere jako lepih za ne mnogo novca (da pomenem samo SB acoustics npr. od novijih proizvođača). Jednostavno promenila se kultura življenja, promenilo se tržište koje diktira sve ostalo, prenosni zvučnici su moderni, bežično ako može, manje... ...došle neke nove generacije sa novim shvatanjima, isto kao i mi nekad našim roditeljima a oni isto tako svojim, ovi svojim pa tako unazad. Prorodni tok stvari valjda, koji se sada ipak malo ubrzao.

Živimo u "instant" vremenima.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, ManicP said:

Ide i tehnologija zvučnika napred (pomenuću samo JBL M2 od ovijeh skupih) a ima i hifi drivera da se probere jako lepih za ne mnogo novca (da pomenem samo SB acoustics npr. od novijih proizvođača). Jednostavno promenila se kultura življenja, promenilo se tržište koje diktira sve ostalo, prenosni zvučnici su moderni, bežično ako može, manje... ...došle neke nove generacije sa novim shvatanjima, isto kao i mi nekad našim roditeljima a oni isto tako svojim, ovi svojim pa tako unazad. Prorodni tok stvari valjda, koji se sada ipak malo ubrzao.

Živimo u "instant" vremenima.
 

Plasim se statistike samogradnje clanova foruma, najzastupljenija pojacala su verovatno neki moduli sa ebay-a a kutije sumnjam da je iko i radio u poslednje vreme. Verovatno je mladjim generacijama od samogradnje dovoljna samo simulacija na kompijuteru. Mi stariji smo im verovatno smesni kad uzmemo lemilicu ili testeru u ruke sa lupom na glavi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa evo iz moje perspektive, ja trenutno pored posla, zene i dvoje male dece nemam bas vremena za samogradnju...ipak volja (jos uvek) postoji. A ovi mladji, sto slusaju mp3 i sto nikad nisu "videli", zvuk verovatno nemaju ni volju da nauce, a kamoli da naprave. Imaju veci TV, ali manji zvuk :). A vecina i ne zna kako "izgleda" zvuk, zato i ne osecaju potrebu za tim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene iskreno ne zanima/fascinira sta je u pojacalu, da li je to A,B,V,G,D... klasa, damping faktor, slave rate, idelana cetvrtka...

niti imam neke predrasude

donesite mi pojacalo koje svira bolje od ovoga sto imam i ja cu ga rado uzeti/posedovati makar unutra bio i STK

svako ima svoju viziju sta je dobar zvuk i treba svakom (pre)pustiti da i to nadje

vremenom nesto ce se i nauciti ;)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, neskor said:

mene iskreno ne zanima/fascinira sta je u pojacalu, da li je to A,B,V,G,D... klasa, damping faktor, slave rate, idelana cetvrtka...

niti imam neke predrasude

donesite mi pojacalo koje svira bolje od ovoga sto imam i ja cu ga rado uzeti/posedovati makar unutra bio i STK

svako ima svoju viziju sta je dobar zvuk i treba svakom (pre)pustiti da i to nadje

vremenom nesto ce se i nauciti ;)

 

Upravo tako.

Ma koliko se ja dzilitao da mecem 211SET amp i Bent TVC na Quad ESL-57, njegov "brat" po brandu, ono sto je i preporuceno kao alternativa Quad Classic-ima, znaci, Quad 303, radi onako bas kako treba. Za medalju. 

Sto bi rekli anglosaksonci - proprerly.

Daleko od toga da 211SET ne radi dobro sa njima, ali ovo je za mene upravo ovo sto kolega @neskor i govori.

U mrezi kao i elektrostatici 24/7, tj. non-stop sa Quad 33 preamp-om, sa volume potom na 0.

Dodjem s posla. . . iz kafane . . . koncerta . . . ide pot na 10, na 11 i odmah krece muzika.

Izvori zvuka : Kenwood Tuner KT-7500 ( Radio Beograd program 2/3 iskljucivo ) i gramofonski setup ( uglavnom ga znate, da se ne ponavljam ).

Ono . . .  stoji tu Audial The Model DAC, Shigaraki Clone, ext. HDD 2 Tb, trt-mrt . . . . ali to se ne pali vise nedelja/meseci.

Reko' ja digitaliji pa-pa pre izvesnog vremena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, apexaudio said:

Plasim se statistike samogradnje clanova foruma

Ja se plasim statistike standarda diyera...u drzavi gde je prosecan auto u vrednosti ispod 5000 evra..a bavimo se ravnopravnim aktivnostima kao i macani gde je promet novca u desetinama K$..

Meni po slobodnoj proceni nedostaje, npr( i osim svega ostalog i eventualnih prosirenja zelja) jedno 7-8 trafoa..da bih isterao postojece bube iz glave u dovrsio ono sto bih voleo..

A to je preko pola plate, u diyerskoj ili skromnijoj verziji, galantna kupovina bi iznosila dve plate..

Zapadne cene u zapadne, dok prodje par rucica, postaje neprijatno..

Te hocu dobre gume, dobro ulje, da namirim auto, solidan stap za pecanje, fine strune i najlone...sve sitno naizgled..ali...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...