Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

test klavira je ozbiljan test, zapravo najozbiljniji za gramofone i anomalije. u krajnjoj liniji ako nista drugo treba ga slaviti zbog toga sto je raskrinkao linn kao sarlatansku spravu. tu je botic u pravu.

 

ovde se stvarno frljate gomilom gramofona raznih nivoa kvaliteta. 125 kao ni 1210 uglavnom ne spadaju u istu ligu kao ostatak pomenutog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad, nemam nekog prevelikog iskustva mada celi život slušam gramofone. Neki moj utisak je da ne može svaki sistem da ugosti gramofon kako treba. Prvenstveno zvučnici pa potom ostatak sistema. Ono što sam primetio sa dva koncepta u istom ostatku sistema je da beltaši sa subšasijom imaju više živosti od DD, dok DD imaju dosta tamniju pozadinu (rekao bih odnos signal/šum) i reprodukciju sličnu vrhunskom magnetofonu (samo su baze različite sve ostalo identično). Zakonitost (ako se uopšte može o tome govoriti) koju sam ustanovio je uglavnom sledeća: dobro podešen gramofon ( MM ili MC nije presudno za ugođaj, mada je sa MC bolje), odgovarajuća amplifikacija (preferiram cevnu)  i tek onda do izražaja dolazi phono sekcija ( ne manje važna ali dolazi do izražaja tek kada se prethodni uslovi ispune). Poenta je da se sa solidnim gramofonom i MM zvučnicom može dobrano uživati i živeti ako je ostatak na nivou. Tu pre svega mislim na integraciju bas i midbas segmena , prirodni decay visokih i rezoluciju u celom spektru. U takvom sistemu i digitalija dobro zvuči (preferiram NOS) dok recimo ima dosta sistema gde digitalija dobro zvuči (na prvi pogled) a gramofon je nula. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

..... dok DD imaju dosta tamniju pozadinu (rekao bih odnos signal/šum) i reprodukciju sličnu vrhunskom magnetofonu (samo su baze različite sve ostalo identično).

= rumble + indukcija motora, što je najmanje 3 dB ako je čujno. Maskira ostali dio spektra.

 

 

Za disko frikove sa oštećenim sluhom odličan rezultat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa iz nekog mog direktnog iskustva recimo thorensi ( ne modifikovani) belt drive gramofoni su imali vise suma i ostalog od EMTa. Naravno dobro podesenog EMTa 930st,

ne treba EMT za to,moze da ti posluzi i Kuzma StabiS/StogiS,mozes uzeti slobodno i Technics 1200/1210..gramofon sa otvorenijim spektom vs zatvoreniji spektar,jedan jasnije pokazuje sumove,greske na ploci,drugi manje,jedan bolje prenosi trazijente,drugi slabije,uz istu zvucnicu..

@grau je spomenuo klavir,dodajmo recimo harmoniku na to..pasje tesko je vec ispravno snimiti,pa od snimka napraviti plocu,bilo CD ili LP..za dobar primer treba uzeti samo recimo Bob Dylan "Tempest" i stvar "Early Roman Kings",verovatno je sve vec snimano u totalno digitalnoj formi,kako je moguce da harmonika zavija i na CD-u?..jer proklizio belt na CD plejeru,ili trakasu,i sta klizi na DD gramofonu da LP zavija isto?..masa snimaka polako isplivava na povrsinu gde govore o tome da snimak u sebi sadrzi gresku u brzini trakasa uz pomoc kojeg je snimak pravljen..Doors..Miles Davis..

zasto se trosnost jedne igle cuje na Thorens-u(126/147) a isto to na Technics 1210 ne?..zasto se stamparska greska na Zepp IV (novi remaster)na stavri "Stairway to heaven" cuje na jednom gramofonu a na drugom ne,uz upotrebu iste zvuzcnice,a sve podeseno po PS-u?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Diskoteka "Largo" SU,prva u ex YU,koristili su 2 komada Thorens 160/TP16/Stanton zvucnice,kasnije zamenjani za Technics SL110/SME3009/2/ADC XLM III

Diskoteka "Aquarius"/SU,2x CEC gramofona,kasnije zamenjeni Lenco L-75,ugradne varijante za pult,bez originalnog kucista/poklopca

Diskoteka "MVM"/SU,2x Technics SL151/2,SME3009/S2,ne secam se vec zvucnice,moguce Ortofon VM30

Americki "Club 54" jedno vreme su koristili Thorens 125,sa ARC cevnom preamplifikacijom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Technics je najbolji i gotovo. Tu više nama rasprave.

 

 

Za  ZZZ-a

 

EMT903 44/62dB

 

http://www.audiosharing.com/archive/german_audio/emt/pdf/EMT_930.pdf

Ma sve je to krasno, ali ti gramofoni su puni neke elektronike unutra. Kada se to razdesi ili crkne - gotovo. Uvek neko budzenje, cekanje delova...

Ovi robusniji su potpuno jednostavni i skoro skroz mehanicki. Tu jednostavno nema sta dase pokvari.

.

Najsrecniji bih bio kada bih (a zamalo jesam) nasao neki disk sa bearingom i mehanizmom od Neumann cutting masine.

Naravno sa pripadajucom kontrolnom ruckom za reprodukciju :)

Pa da sklepam nesto na osnovu toga...

.

Ovako moj sledeci target je mini Neumann TA2 2 x iddler + Belt.... :)

Imali ga neki "cobani budale" ali bacili pre jedno 30 godina kako mi rekose.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma sve je to krasno, ali ti gramofoni su puni neke elektronike unutra. Kada se to razdesi ili crkne - gotovo. Uvek neko budzenje, cekanje delova...

Ovi robusniji su potpuno jednostavni i skoro skroz mehanicki. Tu jednostavno nema sta dase pokvari.

.

. . .

@ZZZ

 

Samo radi pojasnjenja odgovori ( boldovano ) :

Koji su to " ti gramofoni " ?

A koji su " Ovi robusniji " ?

Nekolio puta sam iscitavao tvoj post #362, ali nikako nisam mogao spoznati na koje gramofone mislis ( odgovor je bio Zboticu za EMT930 ) ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da, pod robusnijim mislim na one tradicionalne recimo emt garrard pa i nesto neznije verzije lenco.

To je neki minimum elektronskih elemenata ojie se svodi na prekidace i lampice. (jedino te lampice nije bas jednostavno naci ako pregore...).

Mislim da ovi drugi tipa techics itd, imaju plocice sa elektronikom, kontroleri senzori itd. Jednostavno je mnogo veca verovatnoca da se to razdesi ili pokvari. U principu nije strasno ali popravke mogu da traju a za podesavanje je uglavnom potreban osciloskop i verovatno jos ponesto od specificne opreme. To sam mislio

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

oni koji ne bi , nece ovo ni citati ........ ili ce , jos gore , recimo citirati ZM-a tamo negde da je rekao da nema dobre phono sekcije ako nije uradjena za cevima ....... ili vec neku slicnu nebulozu

 

pa i nema....  :hot: ... neka citiraju mene, naviko sam  :guitarplay3:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Puštao sam večeras ploče na EMT-ovima u Radio Beogradu, emisija Vinil zona na 202-ci...

 

Vinil%20Zona%20001.JPG

 

Vinil%20Zona%20002.JPG

 

Vinil%20Zona%20003.JPG

 

Vinil%20Zona%20004.JPG

 

Priznajem - startuju i koče u mestu. Kapiram šta se tu ljudima dopada - to su ljute profi sprave, za rough and tough tipove, one što se lože na Cat bagere i ruske atomske bombe skrivene u vozovima i nose Martinke. Za mene to nije, ali poštujem ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ha dobri ste,nema sta,svaka 'tica svom jatu leti :),cena je bila korektna,pa je bilo ono,ako nista iz delova ce se izvuci vise,meni izgleda 126-ca,nit snjom,nit bez nje,ganjao SME III zbog visokokomplijantnih MMova,don't ask about it,pa je ispalo to sto je ispalo,nisam mogao odoleti..gornja ploca urnisana,ostalo sa tehnicke strane je OK,sav pripadajuci pribor je tu,Shure V15/5 MR cak i svira,JICO SAS ima da legne ko budali samar,za svaki slucaj..neka nadrkana fabricka opcija,spoljne RCA konekcije,kad se ploca priblizi kraju,rucka se dize..FD200 momentalno eliminisan :)

dajte neke ideje za obradu gornje ploce..to i kad je bilo novo je bilo,pogledas,i ostane fleka na njoj...peskariti,smirglati,sta?

danke

post-653-0-42994300-1446120549_thumb.jpg

post-653-0-53577900-1446120558_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...