Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Dakle to što ti je 17 grama nije masa ručke nego efektivna masa ručke. To je samo jedan od pojmova (najčešće korišten) koji karakteriziraju ponašanje ručke i njenu upotrebu. Drugi vrlo važan parametar bi bio moment inercije, a koji se najčešće zaboravlja. Oba parametra ovise o stvarnoj masi ručke, rasporedu masa, izvedbi ležajeva ručke itd. Kako ja nemam vremena ni volje po stoti put nekome sve to objašnjavati, na Internetu postoji puno odličnih stranica gdje je sve to napisano. Obično su na takvim stranicama i nekakve formule koje najčešće ukazuju na ozbiljnost pristupa analizi, međutim nije ih neophodno čitati, ali bi bilo dobro više puta pročitati popratni tekst. Ima tu još puno parametara jer se radi o čistoj fizici (mehanici), a svi oni koji bi trebali karakterizirati dobar gramofon ne mogu se naći kod sustava sa idlerima, direktnim prijenosima, metalnim kutijama itd. itd., mogao bih pisati do beskonačnosti..........................

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi ti gramofoni koji nemaju remenski pogon su odlični, ali za disko. U HI-FI (high fidelity) nemaju što tražiti. Ma koliki hype bio oko njih. Toliko kao iskusni gramofonđžija (trenutno 6 komada) :)

 

 

cime god da potkrepis tu (ili suprotnu) tvrdnju , ne mozes protiv prostog fakta da je za svaki poznati pristup (remen , idler , DD , kombo navedenih) napravljeno dovoljno dobrih primeraka koji se mogu nazvati HiFi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

HIFI, hm, možda ali vrlo uvjetno. Posebno bih to rekao za neki idler. U serijskoj proizvodnji možda jedan, dva, tri, ne znam broj ili poneka postfestum egzibicija.

Što se tiče direct drivea tu je situacija nešto složenija. Ako uzmemo da je rumble kojeg proizvodi Technics 1210 OK, onda ih je puno. Isto tako ako se ne traži linearniji odziv od +-3db po cijelom spektru. Po njemačkim definicijama HI-FI ja (jedino ih oni i imaju) onda to nije HI-FI. Ljudi ono što se njima sviđa zovu HI-FI, ali bi ih poštena mjerenja često vratila u prvi razred osnovne škole. :)

 

Ima DD i monstruma tipa magneti, zrak, hidraulika, svašta nešto samo što to i nije DD.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo ti primer - uzmi Teres ili Verdier ili Steinikinog Crvenka

 

pomeri taj tanjir propisnom brzinom cime god hoces , to ce biti dobar gramofon

 

oces uckur od gaca , oces da naslonis idler sa strane , oces DD da nakalemis kako ti drago

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije sija no vrat

 

kazes ne postoji dobar , samo za disko , samo remen valja

 

onda se vadis na DIN definiciju fifija koju je i Bog zaboravio

 

ja nisam mislio na DIY izvedbu , nego na fakat da su komercijalno proizvedeni vrhunski gramofoni svih mogucih principa

 

ako su proizvedeni , o cemu pricamo ?

 

isto kao kad bi ja sad rekao da su dobri bajkovi pravljeni samo sa Reynolds cevima , a CF ne valja nicemu ......

 

jebiga , fakat da se mom dupetu svidja flex sa Reynolds cevima , ne znaci da su svi oni na Tour-u i Giro budale

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne vadim se na ništa. Samo mi je bezveze navoditi primjere, ali evo.

 

Prijatelj me pita znam li što o SP10. Ja mu kažem "za disko". Uzeo on to, na njemu Koetsu  Rosewood (ne sjećam se koja ručka) i nakon dvadesetak dana zove me taj isti prijatelj da mi kaže kako ga Kuzma Stabi šije za tri koplja. Ja mu diplomatski kažem kako je tu puno prametara u igri i tako to, a u stvari znam da za njega tu nema sreće. Čovjek ima doma ozbiljan HI-FI i zna što je dobar zvuk.

 

I sada ovakve primjere mogu svi iznositi pa ćemo na kraju zaključitui da je teorija relativnosti sve u životu, a ljudi će kupovati ono što se najglasnije reklamira.... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa nemci su bas pre par godina reinkarnirali straight direct drive, doduse ojacan subsasijom. nikakva raketna tehnika, samo $$$ za kvalitetnu realizaciju.

 

stst motus...

 

 

sto se tice te price kuzma stabi vs SP10, kao i sve drugo u ovom sportu, sve svodi na licni ukus. zapravo ta dva gramofona dosta slicno zvuce, sto je najblesavije u celoj prici

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I za kraj stvarno je glupo uspoređivati gramofone kada su na njima različite ručke, zvučnice, u principu ni kada bi bili isti nisu isto namješteni, a na kraju se donosi zaključak valja ovaj ili onaj gramofon. Pa samo pogrešan zaokret zvučnice za 1 stupanj ili pogrešan overhang za 1 mm,  može odnijeti 1 ili više decibela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je tacno, ali se nekako iz stanovitog slusalackog iskustva sa razlicitim komponentama moze zakljuciti ponesto o karakteru baze, narocito kada na njoj izmenis par rucki i par glava, ili te iste cujes na drugom sistemu. naravno da ne mozes ici u sitna creva ali mozes stvoriti neku sliku o karakteru zvuka. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jučer i danas servisiram jedan relativno dobar kazetofon. Prije dva sata mislio sam ga baciti kroz prozor. Onda sam izvadio plastični komad unutar holdera na kojem je led koji osvjetlava kazetu. Uz to sam mu skinuo i jednu oprugu koja zatvara vrata. Sada radi kako nikad nije, očito je nešto (tvornički?) bilo neprecizno montirano  i tako radilo dvadeset godina. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I za kraj stvarno je glupo uspoređivati gramofone ............., a na kraju se donosi zaključak valja ovaj ili onaj gramofon. 

Pa zar nisi bas ti krenuo sa time da je jedan prenos (belt) superioran tj da su gramofoni sa tim prenosom naj, naj i jedini hifi. 

Doduse da se nasalim malo, drugi prenosi i gramofoni sa njima su zato hi end a jedino je belt hi fi. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa zar nisi bas ti krenuo sa time da je jedan prenos (belt) superioran tj da su gramofoni sa tim prenosom naj, naj i jedini hifi. 

Doduse da se nasalim malo, drugi prenosi i gramofoni sa njima su zato hi end a jedino je belt hi fi. :)

Da, remenski prijenos je superioran. Evo ponavljam.

 

Drugačijih gramofona u audiofiliji nema niti na nivou statističke pogreške.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu se potpuno slažem. Priča sa audiofilima uvjek završi na duhovnoj, vjerskoj i sl. razinama.  Moj je pristup vrlo pragmatičan. I ja sušam FM radio na uređaju iz 1958., što ne znači da je on po bilo čemu HI-FI. Prije je anti HI-FI.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...