Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

aman nema pravila......... sve su to licne reference , ko vino il rakija

neko vise voli smudj, neko samo pastrmku

neko samo malecke membrane aneko takve samo za srednjak

najveca greska u bilo kom hobiju kad skontas da ti prodaju univerzalni recept ........ toga nema

sem, mislim , velikih membrana - nema bolje od toga

a i pojacala - moraju biti u a klasi

:rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto ni ja ne verujem u sfericne. Elipticne vec da. Imam od svih po neku. Cak sam na istoj glavi menjao elipticni i Shibata. Bolja Shiba. Takodje postoji velika razlika izmedju original elipticne i off the market.

Naravno pored podesavanja gramofona veliku ulogu igra i dobro prilagodjeni phono.

Imam i MC i bolji je od ostalih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A postoji li razlika u trošenju ploča u zavisnosti od oblika vrha? Shibata i microridge ipak “hvataju” brazdu većom površinom nego eliptični ili sferični vrh. Na kraju krajeva, ploče i jesu jedina prava vrednost ovog našeg hobija.

Drugo što me zanima: ploča koja je mnogo puta preslušana na npr. eliptičnom vrhu ima oštećenje po sredini levog i desnog kanala gde je ovaj tip igle dodirivao. Ima li logike da će na microridge ili na shibati svirati ponovo dobro?

Pitam jer sam doživeo nešto tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mehanički ima logike da svira bolje, zavisi koliko  su velika oštećenja. Deo oštećenja je ne samo habanje od trenja, ima tu i trajnih plastičnih deformacija materijala ploče. Na primer da li je došlo do istiskivanja materijala na ivici oštećenja od prethodnog vrha igle ili deformacija brazde i slično. Pritisak i temperatura su sigurno veliki na tako maloj površini dodira, velika ubrzanja vrha igle znače i velike sile.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je se članak jako dopao.
Na njega gledam malo drugačije..
Ne mislim da je cilj članka bio da se kaže da skuplje glave i igle nisu bolje; već da su razlike između njih VIŠE nego minorne za razliku u CENAMA.
Kao mator inženjer druge fele rekao bih da mi je to blisko pameti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da generalno profili sa većom dodirnim površinom manje habaju ploče. Dabome i osetljiviji su na prljavštinu zasigurno. Ali kad microridge ubije ploču, mrtva je zauvek i za sve.

Doneo sam jednu ploču od komšije, previše puta slušanu na uglavnom jeftinijim MM zvučnicama, kod njega je stvarno užasno svirala. Poslušali smo kod njega i par mint ploča koje sviraju odlično i na njegovom setupu. Posle smo pustili kod mene tu koju je preslušao milijardu puta i zapitali se šta se dešava. Ploče koje su u dobrom stanju, sviraju dobro na oba sistema, a one koje je on “iznosio” meni još mogu da posluže. Ne sviraju kao nove, ali mogu da se puste tu i tamo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa otprilike kako sam i rekao, ta tvoja igla ne upada skroz u oštećenja koja su vremenom napravile loše igle, ali hvata deo deformacija u materijalu koje su te loše igle napravile i to reprodukuje, znači ne može biti kao nova ploča. Kao veliki i mali točkovi, mali točak - svaka rupa je njegova. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste luda i kompleksna, i to se zloupotrebljava od strane Stereofila i baju se bajke, i svi su tada koristili Pako Rabana, 70-ih ili Kalvin Klajna, imali Riva camce i Bentlije, slusali sve fensi sprave, superpodesenog lin sondeka koji im je izpootvarao cakre, sa nepoznatom ruckom i glavom, a bejase tada moderna Grejs, osam godina linovci razvijase nejasnu potrebu za ruckom, i odjednom se pojavise hiljade strebera koji su bas to i tako oslusali u namenskim sobama ukraj klavira i dobili lajsens tu kil za ocenjivanje sprava, bez sekunde nekog tematskog obrazovanja, muzickog, fizickog ili tehnickog...eto onovinarili se namah...

Bio sam grdjen, to su kao dobri momci, starci i seniori,  pa se preispitam, pa pogledam malo pazljivije, i sto pazljivije gledam sve mi je gore, sve vise foliranja i poziranja se otkriva...otkrivaju se kulise, otkriva se ljustura u sluzbi jednog casopisa koji je beskrupulozni najamnik proizvodjaca, ali koji je napravio svoju poziciju i uticaj medju japijima, pa je neizbezna stavka u kupoprodajnom lancu. Otkrivaju se boga mi i pristalice virtuelne realnosti...takodje popularne u savremeno doba, mada vise u politici...

Proizvod te ljusture su tipski testovi, nabacivanje fensi imena bez reda i poretka, slusanje neobicnih ploca i dogadjaja, oslanjanja na specificne patricijske afinitete, bez samopreispitivanja, tako uobicajenog za savremeno drustvo...slicno politickim manipulacijama, igranje sa niskim strastima je najisplatljivije...

Uneti pride obicaji srednjeg veka, careva se ne porice, ime bozanstava se ne uzima uludo, to je privilegija gurua i posvecenih, koje guru dotakne voljom.....

I tako iznicu neki novi klinci koji bas eto slucajno iz dedinog ambara izvlace Klips ili linn, ili koju god da je kultna ili okultna sprava, otpuhaju malo prasine i to krece da zvuci rajskim tonovima, kao vremenska masina donosi duh 70-ih, naravno i retka izdanja iz sanduka, o gle cuda ekstrapopularna tek nakon 40 godina....boze kakav osecaj za fenseraj u buducnosti...

Nazalost, prisustvovah tim vremenima, nazalost jerbo sam sada starac, na njiovu nesrecu zanimah se za ovi zabavu jos tada, pa mi fol price bodu hipofizu, i miris nagrizaju smradom potrosacke propagande.

Nista od lepote i posvecenosti ne mogu da proniknem kod takvih....ne kudim pazar i zaradu, jednostavno istrazujem ima li lepote u robi koju nude...sarolikim pricicama...i vrlo je tesko razabrati neki taj lebdeci cepelin koji je ankerisan za zdravu logiku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dobro, nemo Klipsch da diras ...... msm onaj pravi (sve jedan model je skolski primer krajnej prakticnog engineeringa na visokom nivou funkcionalnosti) - ovo novo moderno ispd 10" bassa ne priznajem, mora se preziveti

sto se tice audio periodike, posle milijun godina pracenja iste i balavljenja, u jednom momentu sam shvatio jednu i osnovnu stvar - koliko je  pojedinacnih sprava na godisnjem nivou predstavljeno kao pure revelation, technological bliss, extra-significant step ........ jednom smo vec trebali doci do plafona uzivancije , odakle nema dalje

a jok, mi i dalje grabimo dzinovskim koracima ........

zabatali, uzivaj sad, dzaba sledecegodisnje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne diram ja Klipsh, nego ga diraju u Stereofilu...i to iz nepristojnih pobuda. Pa ga spomenuh uvezano. :)

Nesto mi se javlja da 60-70-ih nisu ni bili blizu istog cim imaju tako nejasan i zloupotrebljiv odnos...

 

Ostalo, apsolutamon tacno, jos od reklama iz 60 ih i ultimativnog zvuka bakelitnih rucki i stereo formata kristalnih igala...dodirnuli smo nebo, pa opet se penjemo...samo skuplje :)  

 

Jbga, juce sahranise dugogodisnjeg drugara...kovid...neodosmo nas nekoliko jerbo je limitirano....mozda se malo kiseline navuklo na pogled....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima



dobro, nemo Klipsch da diras ...... msm onaj pravi (sve jedan model je skolski primer krajnej prakticnog engineeringa na visokom nivou funkcionalnosti)

A ja kao velikiiiiiii stručnjak[emoji1][emoji1][emoji1] da dodam, čovek je i o ćoškovima razmišljao.
Moj lik[emoji2].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, gluv_i_udaren said:

A postoji li razlika u trošenju ploča u zavisnosti od oblika vrha? Shibata i microridge ipak “hvataju” brazdu većom površinom nego eliptični ili sferični vrh. Na kraju krajeva, ploče i jesu jedina prava vrednost ovog našeg hobija.

Drugo što me zanima: ploča koja je mnogo puta preslušana na npr. eliptičnom vrhu ima oštećenje po sredini levog i desnog kanala gde je ovaj tip igle dodirivao. Ima li logike da će na microridge ili na shibati svirati ponovo dobro?

Pitam jer sam doživeo nešto tako.

fenserajski profil igle pogresno podesen,pravi vecu stetu na ploci,no pogresno podesena sfericna igla....MR profil je izuzetno dobar odabir ako imas blaga povrsinska ostecenja po ploci,posto roni u dubinu brazde +dimenzije same igle su izuzetno male,prakticki nemaju dodir sa povrsinskim mikrogrebanjima...Shibata profile ja vec preskacem odavno....:matrix:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da tacno, manje ostecuje i ima bolji trakabili, ako je to vazno, po pitanju iskakanja iz brazde, ali elipsa ima bolji detaljabiliti, sto je za korisnika ipak znacajno.

Nikako ne mogu da hendlujem te neke prioritete koji variraju na prvim mestima paznje, da li brinuti o teskim  incidentima, izgrebanim i krivim plocama sa pogresno utisnutm rupom(cemu ih cuvati kada nisu arheoloske vrednosti), iz cijih brazdi ispadaju igle ili se posvetiti reprodukciji korektnog ugodjenog setapa sa kvalitetne ploce. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, vladd said:

ali elipsa ima bolji detaljabiliti

Ovo ne znam, moje skromno iskustvo se zasniva na korišćenju samo dve zvučnice, i ove su MR. Što se tiče detaljnosti, tu sam prezadovoljan Gliderom, mnogi ga nazivaju i forenzičkom glaudžom (verovatno nisu slušali Wolijevu vugla)

Da, blaga površinska oštećenja, ona koja izgledaju ogavno na oko, kao muzge se jednostavno ne važe na uho.

Čekam da mi stigne Ortofon MC20 MK2 da vidim kako diše i da produbim i proširim vidike malo

10 hours ago, paja959 said:

Shibata profile ja vec preskacem odavno

Postoji li neki konkretan razlog za ovo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Manja povrsina preciznije prati neravnine.

E sad, integralno detaljisanje zavisi i od finoce proizvodnje signala na naspramnom kraju( i elastike vesanja) kantilevera...

Na kraju, postojanje detalja zavisi najvise od sadrzaja ploce, ako ih tu nema, sve ostalo je uzalud...:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lol da :)

Btw, ja mislim da microridge i fineline lepše idu kroz brazdu nego elipsa. Jeste veća dodirna površina, ali je raspoređena po većem delu brazde, tako da imaju oblik linije koja “skenira” brazdu do solidne dubine. Elipsa je po meni više ograničena što se tiče mikrodetalja i visokih učestalosti, “gazi” pliće i preskače najfinije delove.

Shvatam situaciju ovako:

MR mora da bude po azimutu perfektno podešen; ako nije, delje ploče i ne svira nikako. Ako jeste, čuva ploče i vadi maksimum iz brazde. SRA je takođe kritičan parametar, jer samo pod pravilnim uglom cela oštrica leži u brazdi.

Elipsa će praviti manje problema sa pogrešno podešenim azimutom. Ploče će da oštećuje manje. Manje je osetljiva na SRA takođe jer svakako dodiruje brazdu u dve tačke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Sa ili bez intervencija oko preampa?

stanton/pickering nije tolko osetljiv-fleksibilnije se ponasa na fine tuning pF/terecenje..crni ortofon je vec neka druga prica,tu treba titrati 00..bilo je o njoj reci onomad na S.Hoffman forumu..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...