Jump to content

Hi-end Hi-eff system


chakija

Preporučeni Komentari

Poshto je u temi velike vs male membrane, doslo do nekog "zaključka" da velike membrane bolje sviraju u svakom pogledu, bacio sam se na potragu za nekim finim projektom sa 15" wooferima. Nisam mogao, a da ne primetim da jeu poslednjih nekoliko godina doslo do ogromnog hajpovanja po pitanju kombinacije 12 ili 15" woofera i kompresionog drajvera u horni-WG. Odjednom W-G kraj sveta. Jbt, ko da su se ljudi juce setili i izmislili to <_< .Ja trenutno ZAISTA uzivam slusajuci malene alpair-ce u pencil 7 kabinetima i nedostatake u bass podrucju im oprastam lagano jer su u svemu ostalom zaista odlicni. Mada i bass zna da iznenadi na trenutke. Guba je to sto sam pre njih slusao 2x 15" po strani sa ovalnim alniko iskrama i pro super tweeterima. Dve totalno razlicite filozofije zvuka-svidjaju mi se obe. Takodje sam slusao EconoWave kod Sync-a sa 12" bejmama i wave guideom sa ST220ti kompresionim. Od svih tih varijanti, najvise mi se dopao upravo taj koncept, koji je i najstariji, ali u poslednje vreme ishajpovan do jaja(sa razlogom).E sad pošto je bejme relativno tesko nabaviti, a i za selenium nije nesto mnogo bolja situacija, ja sam se odlucio da idem na varijantu sa 15" wooferima sa Eminence H290 hornama i B&C DE250 kompresionima. Ovi drajveri su primenjeni kod 4 pi zvucniika http://www.pispeakers.com/Measurements/fourPi.html i navodno sviraju jako dobro. Woffer je JBL 2226 koji je meni (a pretpostavljam i drugima) nedostupan zbog visoke cene.Kutiju sam zamislio da bude slicna ovom projektu http://www.audiodesignguide.com/HiEff/HiEff.html . Znaci, Onken sa hornom koja sedi odozgo.Od woofera su mi interesantnihttp://www.player.rs/product.php?ID=1697http://www.player.rs/product.php?ID=226 ovaj je koristio italijan u projektu iz prethodnog linka.http://professional.celestion.com/pro/pdf/FTR15-3070E.pdf kandidat za uzi izborhttp://precision-devices.com/showdetails.asp?id=79 moj favorit ali tesko dostupan i poprilicno skuphttp://www.bcspeakers.com/product.php?id=67 nije losa varijantahttp://www.bcspeakers.com/product.php?id=189 takodje solidan zvucnik i dostupan odma (ima lik prodaje vec duze vreme na k-p)Trebace mi pomoc i za skretnicu. Za neki pocetak bih se vodio sa skretnicom od italijana.Voleo bih da kutija bude u nekim normalnim proporcijama za smestanje u prostor od oko 22 kvadrata.Da vas cujem !! :wild:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 485
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Au! Danima surfam tražeći neki sličan projekt na netu i najsličnije što sam našao je baš projekt tog talijana za koji si dao link.Sa zanimanjem ću pratiti kako će se ovo razvijati. :popcorn:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta će ti tolika efikasnost u sobi od 22 kvadrata? TeŠko da ćeŠ moći da ih teraŠ punom snagom zbog komŠija. A ako koristiŠ slabo pojačalo, opet ne valja, previŠe kruta veŠanja, neke membrane su i teŠke itd.Bolje su ti neke Hi-Fi jedinice.Zatim, skretnica je posred regiona gde je uvo najosetljivije, a oba drajvera tu ulaze u područje gde daju loŠ zvuk zbog breakupa. Trebalo bi dodati i srednjetonac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A može li se to napraviti sa nekom Sonido 15-icom i gore edgar ili yuichi horna opet sa Sonidom? To nisu teške i krute membrane koliko sam ja razumio?Chakija, ako ti smeta moje potpitanje slobodno reci i pretvorit ću se u nijemog promatrača. :disdain19:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trebace mi pomoc i za skretnicu. Za neki pocetak bih se vodio sa skretnicom od italijana.Voleo bih da kutija bude u nekim normalnim proporcijama za smestanje u prostor od oko 22 kvadrata.Da vas cujem !! :wild:

Oko skretnice jedino što ti može pomoći je oprema za merenje. Bez toga ne može se napraviti dobra kutija ma šta ko pričao. Znači, telefon u ruke i cimaj Damira (mislim da ti je on najbliži). Kada budeš napravio kutije, zovi ga da merite i naštimujete skretnicu i kraj.Za priču o razmaku između centara drajvera kada je u pitanju horna bi trebao da već znaš pošto si bacio link sa PiSpeakers ali nije zgoreg ni da ponovim.Dakle, pošto je vertikalna disperzija horne 40 stepeni, ne smeš previše razdvojiti niti približiti drajvere jedan drugome (iako većina veruje da ih treba sabiti jedan tik uz drugi). Kada se ne radi sa aksisimetričnim hornama situacija je drugačija.post-117-0-26456300-1319923954_thumb.gifRazmak između drajvera, a u odnosu na reznu frekvenciju i vertikalnu disperziju horne ćeš izračunati pomoću sledeće formule:Wavelenght λc = speed of sound (344m/s) / frequencyd1 - (center to center distance)α = arcsin(λc/2*d1)Evo ti arcsin kalkulator da se ne gnjaviš: http://www.analyzemath.com/Calculators_2/arcsin_calculator.html
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gedlee tura pro drivere, a njegove kutije vaze za jedne od najboljih za teranje sa lampaskim pojacalima i za odlicne zvucnike uopste.

I to stavlja PRO drajvere sa Mms-om od 160gr. Postoje oni kojima je mms od najvećeg značaja u dvosistemskoj kutiji. Tako da očekuj i kritike na taj konto kao i još mnogo čega :DMožda čak i predlog da gurneš smrdljive čarape u bas refleks :DInače, ne bih da ispadne da hajpujem oko Eminence ali pogledaj Deltalite II 2515. U pitanju je 15-ica koju koriste Yamamoto YS500 dvosistemske kutije. Po FR odzivu možeš da skijaš, a čak ćeš zadovoljiti i Mms freakove (oko 70gr). Pitaj samo u Audiotehnici (bivši LNO) koja je cena i za koliko vremenski mogu da ti donesu ako ti cena odgovara.http://www.eminence.com/pdf/DeltaliteII_2515.pdf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da napomenem da od pomenutih drajvera trenutno imam samo horne H290 koje sam ranije hteo da prodam (sa komplet selenium dvosistemskim kutijama). Posto se izjalovila prodaja, ostale su horne i trebalo je naci im primenu. Naleteh na K-P na B&C kompresione za 70e komad(navodno original-cekam sliku iznutrica), tako da sam uleteo automatski u ovu pricu. Napravicu varijantu sa pro drajverima i uporediti sa pencilima i konacno odluciti sta mi je po volji.Sonido bih najradije iskljucio kao opciju, bas zbog zelje da sistem bude od pro drajvera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Narandžasta membrana, antimagnetični inbus šrafovi i komadić pravilno isečenog crnog sunđera koji se nalazi u unutrašnjosti krase original DE250-8 :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uuu al si naivan, nasao si jednog od vecih prevaranata u ovom biznisu.ako hoces da radis klon gedlee summa, mogu da ti pomognem originalnom shemom skretnice, ustupanjem majstora za WG koji moze da ti napravi istovetni uradak samo od lamiranog MDF umesto fiberglasa kao kod uvazenog doktora (prodavca magle:)), kao i prijateljskim sugestijama za upgrade, od kojih je mozda najpametnija odustajenje od dvosistemskog koncepta zbog HOM kod prenosa velikog broja oktava preko jedne horne (uprkos tome sto to nije issue za sam drajver) i uvodjenje treceg drajvera u kutiju (tweeter).pro driveri su danas sto se mene tice no brainer, toliko neke bitne stvari sviraju bolje da je to uzaludno objasnjavati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@anubisMoze shema suma, ali kao sto sam ranije pomenuo, custom WG nije opcija. Znam da zvuci idiotski to sto necu da bacim hornu H290 koju sam slusao sa selenium d205ti drajverima (nosao na zurke) i koja mi je pri tom zvucala skroz bezveze.Posto sam video dosta pozitivnih komentara na 4pi koncept, a i grafik (koji naravno ne mora nista da znaci) koji je Wayne Parham prilozio uz iste, (kombinacijom pomenutog B&C kompresionog) resio sam da gornji spektar baziram na bas ovim jedinicama.Napominjem da sam slusao neso slicno (econowave sa 12" bejmom i selenium DT220ti u WG) i da mi se to svidelo kako svira.Ubacivanje jos jednog drajvera nikako nije opcija, pre svega zbog komplikacija koje nastaju pri izradi trosistemca, a zatim i finansijskog faktora koji je takodje veoma bitan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@anubisMoze shema suma, ali kao sto sam ranije pomenuo, custom WG nije opcija. Znam da zvuci idiotski to sto necu da bacim hornu H290 koju sam slusao sa selenium d205ti drajverima (nosao na zurke) i koja mi je pri tom zvucala skroz bezveze.Posto sam video dosta pozitivnih komentara na 4pi koncept, a i grafik (koji naravno ne mora nista da znaci) koji je Wayne Parham prilozio uz iste, (kombinacijom pomenutog B&C kompresionog) resio sam da gornji spektar baziram na bas ovim jedinicama.Napominjem da sam slusao neso slicno (econowave sa 12" bejmom i selenium DT220ti u WG) i da mi se to svidelo kako svira.Ubacivanje jos jednog drajvera nikako nije opcija, pre svega zbog komplikacija koje nastaju pri izradi trosistemca, a zatim i finansijskog faktora koji je takodje veoma bitan.

komplikacije su precenjene. ljudi prave pocetnicke greske sa izborom visokotonca, i to ja kao apsolutni tehnicki debil sa pristojnim sluhom mogu da branim do smrti. geddes opasno jede govna sa odbranom svog principa - dvosistemac plus gomila subova - a integracija visokog je manji domaci zadatak nego harmonizacija mid/hi CD i bas/mid-bas jedinice. prosto, 2 pravila - reznu skretnicu gadjaj prvo po slaganju faze i po slaganju disperzije pa onda po bilo cemu drugom - sve ostalo mozes da upeglas ali divljanje i faznu razliku na rezu nikada, cuje se tragicno. dalje, ako mozes da biras, uvodi tweeter sto vise mozes, po mogucnosti sto dalje van zone osnovih tonova najvece vecine instrumenata. primeni to na summe i geddes moze da obrise dupe sa svojom teorijom, izaberes tweeter po istom parametru po kojem je biran mid, da ima disperziju 60 stepeni i vec si zajahao konja, ostalo su sitnice, nadji frekvencije na kojoj mid-hi driver ima istu disperziju i odatle pocni sa eksperimentom. ako su pare u pitanju, to mogu da razumem, mada je ovo 100e max i rad na kutiji.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 srednjetonca i 2 custom W-G sa sve skretnicama je 100e ?

ne, ne - branim princip uvodjenja treceg drajveramislio sam na dodatne visokotonce (tipa eminence, selenium, p audio ili nesko skupljih B&C) u zvucnike sa OS hornama da bi se uklonila potreba za fizickim filterom zvanim spuzvasti phaseplug koji treba da uklonim HOM neliearnosti koje su posledica toga sto teras previse oktava preko jedne horne.beyma je u neprijatnoj zoni od preko 100e po komadu inace su im super ovi CP visokotonci, klasicna kradja 2405 i 2402.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam i original JBL i Beyma kopije. Na zalost i merno i po zvuku pre svega je JBL mnogo bolji. Jedino nikada necu razumeti zasto JBL to ne pravi vise (mada oni sve manje prave koliko vidim, cak su kupili Selenium).

ne, ne - branim princip uvodjenja treceg drajveramislio sam na dodatne visokotonce (tipa eminence, p audio ili nesko skupljih B&C) u zvucnike sa OS hornama da bi se uklonila potreba za fizickim filterom zvanim spuzvasti phaseplug koji treba da uklonim HOM neliearnosti koje su posledica toga sto teras previse oktava preko jedne horne.beyma je u neprijatnoj zoni od preko 100e po komadu inace su im super ovi CP visokotonci, klasicna kradja 2405 i 2402.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bih da kvarim pricu , niti da navodim na nesto drugo ali - u vezi full Sonido kuteja - naidji do Hifisha i pocuj

Ma nema on para za to... A i da ima, žena bi sela na njih... (been there, done that)pardon... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su Sonido 15in jedinice bolje za onken, (ali i za vecinu drugih kabineta...) u odnosu na PA drivere koji su jako dobri...Sonido ima bolje membrane vesanja i centratore koji su prilagodjeni svojom mehanikom za kucno slusnjegde nije potrebno uterati sega-mega snagu.Za onken je bitno da pokretni mehanizam bude sto manje maseonda onaj Onken faktor ide ka nizoj vrednosti, smanjuje se povrsina porta, manje izlazi zrednjih F kroz otvoreitd itd....Drugo onken otvori su jednakih duzinasto bi mozda trebalo korigovati imajuci u vidu opasku Lynn Olsonada vise refleksija ima sto je blize podu pa je na osnovu toga zaklucak dabi oni koji idu ka vrhu trebalo da budu malo duzi a oni blize podu malo kracisto se veoma lako postize ako se iseku pod uglom one stranice otvora unutar kabineta...Takodje pogledati papire J. Hirage ima nekih eksperimenata sa dampingom i ucvrscivanjem kutijepoboljsanja u odnosu na klasicni model.to sam primetio citajuci o Onken kabinetu..cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mala doplata za Sonido drivere se isplati, mislim da su linearniji i imaju prosiren opseg na gorepa se onda moze pomeriti susret sa kompresionom jedinicom preko 2Ksto olaksava izbor skretnice, i zaobilazi se taj 1K deo spektra kroz hornu koja direktno bije u vuglai nikakve atenuacije ne pomazu...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...