Jump to content

D.D. Zvucnici


varošanin

Preporučeni Komentari

Slušao sam nekoliko modela zvučnika G. Dragića Dragićevićevića, i to kako OB, tako i u kutiji, u fullrange i višestaznim izvedbama, sve u svemu, možda neka četiri različita modela (ne drži me najbolje memorija).Sve je to izgledalo veoma zanimljivo, ali meni je u sećanju ostao jedan jak utisak, a to je da pojedine snimke sviraju za desetku (pre svega, akustičnu i vokalnu muziku), dok sa nekim drugim snimcima zvuče veoma loše. Čak sam se usudio da prokomentarišem da zvuče gore od AM radio programa! Moj drugar iz Kluba Audiofila, Željko, mi je puštao neka izvođenja koja su fenomenalno zvučala na njegovom sistemu (neki stari, veliki Harman, Sondek LP12 itd.) ali, opet, mene to nije zadovoljilo, jer se moj ukus proteže na neke muzičke zanrove koje ovi zvučnici nisu dobro reprodukovali. Očigledno je bilo da Dragićeva tehnička rešenja imaju veoma dobru osnovu, ali da je bilo potrebno još dosta rada da bi se dobili proizvodi koji mogu biti ravnopravni poznatim svetskim imenima.Ove moje impresije potiču iz godine 2000., a kasnije više nisam susretao njegove radove. U ono vreme sam bio u izuzetnoj slušalačkoj kondiciji, jer sam non-stop obilazio drugare koji imaju dobre sisteme (ili ih sami prave), kod kuće sam stalno nešto isprobavao, a ni koncertnog iskustva na Kolarcu i u Operi nije falilo.Pošto su neki pitali za slike, evo zanimljivog linka: http://www.avs.co.yu/vremepl/dd1.htmDrajver koji vidite u ogromnoj kutiji je neki Audax od 8 cola, a posebno skrecem paznju na Technics makinu u kojoj smo uzivali te veceri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 164
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zen Mode, super sa stavljeni attach., ali ja sam mislio da bi bilo zanimljvo da ljudi vide ceo link, jer ima još puno lepih slikica iz davnih vremena. :buehehe:

niko im ne brani .... a od viska glava ne boli :frusty:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:buehehe:btw. mislim da bi takvi zvucnici (ako pretpostavimo da puni potencijal ostvaruju u varijantama sa nizom omazom) ipak pokazali potencijal sa strujno orijentisanim pojacalima ;

DD kalem će svirati neuporedivo bolje teran sa Ge u AB klasi nego bilo koji fabrički zvučnik pa neka ga napaja ne znam kakva visoka A klasa.

ovo je dan mrmota - samo josh da otkrijem ko je ovde mrmot:frusty:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Јеботе ал сте се расписали :buehehe: Овде ћу да поднесем реферат о звуку. Мислим да ФиФи не би поднео још једну тему о ДД калемовима. Протерали би ме. Истина је да сам стварно много узбуђен поводом слушања тих кутија. Једва чекам :frusty:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je ovo Misa sa TANNOY CANTERBURY 15"

i ja sam tamo iza negde bio...

:buehehe:

....

prema tome (javlja mi se ) - bicu radostan da prvi par coax Tannoy - doniran za Diyaudio.rs , udomim licno ja ;

stariji sam od Mike , a Stein je ionako neaktivan i roletan

:frusty:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad kad ste potegli stare i "prašnjave" fotoalbume, molim samo jednu informaciju, naravno ako iko zna.U to vreme sam se malo družio sa gospodinom Sašom Trpkovićem, koji je u klubu Audiofila bio prilično aktivan.Šta je sa tim čovekom, zna li iko ?PS - izvinjavam se za mali OT

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako mi dozvolite dodao bih i ja....trenutna najslabija karika za DD zvucnik je nedostatak "adekvatnog" pojacala za nj... :buehehe: svojevremeno sam napravio pojacalo za te drajvere i to za 0.2 Ohma...tada sam prvi put i cuo Ge tranzistor i zasto bas on...ali svi koji prave te drangulije(ampove)znaju je da je dalek put od "napravljenog" do "svira do ja..." i da treba puno vremena i truda posvetiti tometrenutno, mislim da svi dd zvucnici koji se slusaju nemaju amplifikaciju koju zasluzjuju, oni mogu mnogo ,mnogo bolje :frusty: a za to mora mnogo da se radi... :angry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako mi dozvolite dodao bih i ja....trenutna najslabija karika za DD zvucnik je nedostatak "adekvatnog" pojacala za nj... :buehehe: svojevremeno sam napravio pojacalo za te drajvere i to za 0.2 Ohma...tada sam prvi put i cuo Ge tranzistor i zasto bas on...ali svi koji prave te drangulije(ampove)znaju je da je dalek put od "napravljenog" do "svira do ja..." i da treba puno vremena i truda posvetiti tometrenutno, mislim da svi dd zvucnici koji se slusaju nemaju amplifikaciju koju zasluzjuju, oni mogu mnogo ,mnogo bolje :frusty: a za to mora mnogo da se radi... :angry:

Поздрав Бане :yes3: Штајн је правио Ф5. Можда нешто такво ???
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi kako se podesi struja... Trebalo bi malkice sesti i preračunati pa videti. Moji F5 (4 kanala) su obaška "stock" verzija, bar što se tiče biasa, dakle, topologija za 25W pri 8 oma opterećenju. To što ih ja treniram sa 4 oma open bafle sabvuferima i nominalno 4 oma elektrostaticima (nisam još došao do faze da izvršim merenja u slušaonici pošto još uvek nije akustički tretirana) ne izgleda kao da im mnogo smeta, štaviše... Jedino što nisam uradio kao izvorna verzija (elektronički gledano) je PSU sekcija, malkice je "momačkija"... Namesto 8 komada od 15mF za stereo verziju, isprsio sam se za 8 komada 33mF po kanalu... To ima nešto uticaja, ali za niže impedanse, kao stalni režim rada, bilo bi po svoj logici zdravorazumno ili povećati struju ili smanjiti napon napajanja i povećati struju da bi pojačalo radilo u A klasi... Izvin'te što sam malkice skroz otišao van teme. O temi ne bih, nemam mišljenje. :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Штајн је правио Ф5. Можда нешто такво ???

Iz dosadasnjih postova namece se zakljucak da je u pitanju zvucnik sa osetljivoscu od 90 i nesto dB/1W/1m i da je 30W snage amp-a dovoljno.Za 30W na 0.5 oma trebalo bi isporuciti 7.75A i 3.88V na zvucnik. Optimalno bi bilo da napajanje takvog amp-a bude +/-7V sa mirnom strujom od 3.875A (push-pull, A klasa) ili 7.75A (SE, A klasa).Ovo ocigledno nije posao za MOSFET-ove - slabo sviraju sa napajanjem manjim od +/-20V i tu bi disipacija isla predaleko (155W po kanalu) sa datom mirnom strujom tj. trebalo bi staviti bar 4 para izlaznih u paralelu (po kanalu). Tesko da bi par JFET-ova dobro terao ta cetiri para, tako da F5 otpada potpuno, sem uz ozbiljnu preradu, al' to onda vise ne bi bio F5.Ja bih najradije ovakav amp napravio kao SE (20W, mirna struja 6.33A) sa 6 komada LU1014D JFET-ova u paraleli sa napajanjem od +/-5.5V i sa bipolarcem kao CCs-om. Disipacija je tu "samo" 70W po kanalu, sto smatram podnosljivim.-------------------------------------Sve I/U/P vrednosti date su kao vršne.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

........Ja bih najradije ovakav amp napravio kao SE (20W, mirna struja 6.33A) sa 6 komada LU1014D JFET-ova u paraleli sa napajanjem od +/-5.5V i sa bipolarcem kao CCs-om. Disipacija je tu "samo" 70W po kanalu, sto smatram podnosljivim.-------------------------------------Sve I/U/P vrednosti date su kao vršne.

kolezi - svidja mi se kako razmisljate ....bio jedan Yuma na big DiyA , koji je slicno tako razmisljao ...... al' je nestao netragom ; :buehehe::frusty::angry:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...