Jump to content

Preporučeni Komentari

Još malo neće morati da se lemi, ugradjivaće  ih u glavu, pa biraš koji DAC želiš. Samo pomisliš na pesmu i ribu koju si smuvao i odma kreće:msn-rofl:  

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Dobro vece / noc

Imam Baku 936D lemilicu i idem sutra po jos vrhova.

Nego nesto mi se ne kupuju stalno vrhovi ( dugorocno ) pa razmisljam da uskoro uzmem Antex XS25 ili Ersa Multip 25.

Razlika u ceni je oko 2 crvene ali interesuje me i kvalitet zamenskih vrhova....

Neke preporuke imate li ?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
4 hours ago, krca44 said:

Dobro vece / noc

Imam Baku 936D lemilicu i idem sutra po jos vrhova.

Nego nesto mi se ne kupuju stalno vrhovi ( dugorocno ) pa razmisljam da uskoro uzmem Antex XS25 ili Ersa Multip 25.

Razlika u ceni je oko 2 crvene ali interesuje me i kvalitet zamenskih vrhova....

Neke preporuke imate li ?

nazovi Sprint u NS i trazi Peak vrhove za 936

ja se rodio sa tim ..... cena vrhova neznatno visa nego sto platis za smece koje ovde prodaju za Baku .....

Ersa jeste Ersa , ali ja sve radim sa dva komada 936D - na jednoj tanki , na drugoj nozasti vrh i ihaj

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
9 hours ago, gluv_i_udaren said:

4 Erse i nemam nikakvih primedbi na njih. Godinama rade sjajno.

Hvala

5 hours ago, Zen Mod said:

nazovi Sprint u NS i trazi Peak vrhove za 936

& Hvala

Zasad cu da probam te Peak vrhove za Baku a potom za mesec, dva... pa zavisi od vrhova, dosad sam napravio gomilu gresaka ali takodje sumnjam i u alat tj. vrhove, svaki se isto ponasa, prvi put radi lepo i ja mogu da radim "skolski" a potom shanse nema da krene tinol, mogu da radim samo sa povecanom temp  i preko vrha da tece.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
5 minutes ago, krca44 said:

mogu da radim samo sa povecanom temp  i preko vrha da tece.

Diži temperaturu, hladan je vrh. Koja je snaga te lemilice?

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
15 minutes ago, NIXIE said:

Koja je snaga te lemilice?

Nominalno 50W.

Kad je vrh nov ide lepo na malo vise od 200C... oko 230C mislim.

Sada moram da dizem blizu 250-270C za dleto fi2 a za okrugli klasicni vrh odmah mora vise na 280-300.

Dakle i tako sa dignutom temp tinol ide samo preko vrha, nema teorije da uradim ono sto prikazuju kao skolski lem ( spoj podloge, zice, lemilice i tinola ).  Moram da gurnem tinol preko vrha lemilice i onda krene ali meni se cini da je to pogresno da tako radim (  ovo sve sto napisah racunajuci i moje raznorazne greske koje sam prepoznao kao takve ).

Sa dletom ide lakse nego sa okruglim.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
5 hours ago, Zen Mod said:

Peak vrhove za 936

Sad sam zvao i moram da im saljem zahtev na mail-a sa podacima potrebnim... elem ako imas podatke koje vrhove tacno da trazim molim te napisi kad stignes,  ja im pisem ono sto znam ( covek na tel. se odmah ogradio, tipa ima Peak ali ne zna da li moze na Baku, bla bla, pisi sta ti treba... tehnikalije )

:rolleyes:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

trazi Dekija na telefon , on zna

ne znam oznake , trazi spicasti koji je zatupljen na vrhu 1 ili vise , kako ti drago

uzmi i onaj kao ravni srafciger , kosi , sirine oko 6.5mm

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
36 minutes ago, krca44 said:

Nominalno 50W.

Moja je obična Iskra 25W i nema tih problema. Tačka topljenja običnog 60/40 tinola je 180-190C, ali je potreban i termički kapacitet vrha (masa što bi rekli) da se ne ohladi previše tokom lemljenja. Zato je dleto bolje od okruglog, ali sitne spojeve moraš raditi okruglim. Toplota se najviše troši za topljenje samog tinola, tj. promenu agregatnog stanja. Zato diži temperaturu dok ne nađeš vrednost koja ti omogućava pravilno lemljenje sa svakim od tih vrhova, da se lepo razliva i da se sija nakon hlađenja. Ne boj se ništa, kad preteraš počeće da se odvaljuje bakar od pertinaksa, čućeš to puc puc.:D

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
7 minutes ago, NIXIE said:

Zato diži temperaturu dok ne nađeš vrednost koja ti omogućava pravilno lemljenje sa svakim od tih vrhovia, da se lepo razliva i da se sija nakon hlađenja.

Uradio ja to, samo ide onako kako napisah i ne ide u rupu.  Sem toga sija se i bio bi dobar lem da je povrsinsko lemljenje potrebno.... mogu da dignem temperaturu jos, bez obzira sta kaze regulator nego imam utisak da se temp dize ali da ne stigne do samog vrha potpuno.

Probacu dakle, svakako moram jos da vezbam.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
3 minutes ago, krca44 said:

Uradio ja to, samo ide onako kako napisah i ne ide u rupu.  Sem toga sija se i bio bi dobar lem da je povrsinsko lemljenje potrebno.... mogu da dignem temperaturu jos, bez obzira sta kaze regulator nego imam utisak da se temp dize ali da ne stigne do samog vrha potpuno.

Probacu dakle, svakako moram jos da vezbam.

Možda je bakar previše oksidirao, ti sad probaš na onim protoboard iz Kelco?

Probaj CIF-om da očistiš bakar pre lemljenje, operi dobro vodom i osuši čistom krpom pa probaj, biće mnogo bolje. Lakše je zalemiti na onim kalajisanim protoboard-ima nego na čistom bakru.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
3 minutes ago, NIXIE said:

protoboard iz Kelco?

Na njemu sam radio/radim ( Mikroprinc ) , jos cekam one jednostrane pcb sa kalajisanom rupom... i probao 1 pcb za phono, da vidim kako ide ( posto imam 5 kom ).  Phono pcb oprao alkoholom ali one test ploce iz Mikroprinca nisam prao, probam.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
2 minutes ago, krca44 said:

Na njemu sam radio/radim ( Mikroprinc ) , jos cekam one jednostrane pcb sa kalajisanom rupom... i probao 1 pcb za phono, da vidim kako ide ( posto imam 5 kom ).  Phono pcb oprao alkoholom ali one test ploce iz Mikroprinca nisam prao, probam.

Mehanički ukloni oksid pa probaj.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
1 hour ago, krca44 said:

Nominalno 50W.

Kad je vrh nov ide lepo na malo vise od 200C... oko 230C mislim.

Sada moram da dizem blizu 250-270C za dleto fi2 a za okrugli klasicni vrh odmah mora vise na 280-300.

Dakle i tako sa dignutom temp tinol ide samo preko vrha, nema teorije da uradim ono sto prikazuju kao skolski lem ( spoj podloge, zice, lemilice i tinola ).  Moram da gurnem tinol preko vrha lemilice i onda krene ali meni se cini da je to pogresno da tako radim (  ovo sve sto napisah racunajuci i moje raznorazne greske koje sam prepoznao kao takve ).

Sa dletom ide lakse nego sa okruglim.

Ja ovako nisam ucio, verovatno neka sveza opcija.

Zavisno od toplotnog kapaciteta vrha(prakticno velicina, materijali su slicni) sledi temperatura, odnosno koliko je bitno pothladjivanje.

Solidno tanki vrhovi moraju na preko 320, kod mene 350, ali vreme grejanja u par sekundi.

I to je preiblizno isto bilo za nekoliko vrsta lemilica, od  Iskre, preko Wellera do Baku slicnih sa klasicnim grejacem.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima
22 minutes ago, vladd said:

Ja ovako nisam ucio, verovatno neka sveza opcija.

Zavisno od toplotnog kapaciteta vrha(prakticno velicina, materijali su slicni) sledi temperatura, odnosno koliko je bitno pothladjivanje.

Solidno tanki vrhovi moraju na preko 320, kod mene 350, ali vreme grejanja u par sekundi.

I to je preiblizno isto bilo za nekoliko vrsta lemilica, od  Iskre, preko Wellera do Baku slicnih sa klasicnim grejacem.

Hladan je vrh definitivno. Ja ne znam koliko je kod mene, imam primitivnu DIY regulaciju sa trijakom, jednostavno pojačam koliko treba da se lemi bez problema. Naučiće se Krca, tak je počeo.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

sa Baku 936D ( oba komada se ponasaju isto) ne skidam ispod 360

brzo i precizno

a Peak vrhovi traju ihaj

ciscenje uglavnom celicnom kuhinskom vunom u metalnoj kutijici , ponekad sundjer - kad se setim da ne bude suv

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...