Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Ono što bi tu bolje leglo je http://www.ebay.de/itm/10-Stuck-Lm6Uu-6Mm-Linear-Ball-Bearing-Kugellager-Bush-Bushing-/360745125512?pt=DE_Haus_Garten_Heimwerker_Elektrowerkzeuge&hash=item53fe15c688 ali je kvaka što se mora kupiti deset komada, s druge strane, prvi sledeći košta 4.5€ po komadu.

 

Можда group-buy? Ја бих узео бар 4 ако се решиш набавити ове.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ovaj dvostruki od 6mm je upravo ostrugan sa oba kraja pa kad dođem kući, probaću da razdvojim iznutrice (vidi se da su unutra zapravo dva spojena ležaja unutar jednog dužeg kućišta) i probati kako se ponaša. Što se kupovine tiče, videću sa dobavljačem :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, ja nisam bas mnogo merodavan za linearne rucice ali kolko se razumem tu ima tri principa.

1.Servo ( biotracer, b&o revox i sl) gde neka elektronika vodi ricicu ( glavu),

2. Sistemi gde sama brazda pomera rucicu koja klizi po lezajevima( ovo sto ti pokusavas) i

3. Air bearing  i slicni, (cudi me da nema nekih magnetolevitirajucih modela). Takodje brazda pomera rucicu ali je otpor manji ( bar bi trebalo d aje manji)

 

Izabrao si cini mi se najtezi princip za realizaciju. Duzina rucice i torzija koja sa javlja, zahteva da lezajevi budu savrseni a mene strah da i savrseni ne rade posao kako treba. Prosto , momenat uvrtanja rucice umesto da pomera lezaj, vrsi uvrtanje i kocenje. A tek kad naidje lose centrirana ploca i sl.

Bog nek ti je na pomoc.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ručica od osovine po kojoj klizi do vrha igle je 50mm, tu torzije nema, jedino je malo sa ovim ležajevima... Probao da ručno pincetom slažem kuglice u vođice i... skoro pa uspeo... Ništa, ima ja lepo da uzmem onaj Ortofonov AS 212 i da se posle na miru igram sa tangencijalom... http://www.ortofon.com/products/historical-products/as-212-and-as-212-mkii-tonearms

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hm, pa jeste, bočna sila koja sa boka deluje na ručicu. Ako je ručica kruto izvedena, na malim dimenzijama tj dužinama nema klasičnog efekta poluge koja lomi u korenu... Nađoh ja zašto se meni šetalo levo desno kao cajger metronoma, nije bio ležaj nego spoj ručice na ležaj... Stupid me nije zategao šaraf...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fizika je zajebana rabota

 

koji god pristup da uzme , ima da resi brdo kompromisa

ReVox je etalon elektronicke ingenioznosti , ako mene pitas ......... a kod njihovog tangencijalca fizicki deo konstrukcije bas i nije na nivou elektronike

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nece da lomi u korenu ali je napinje.Nije mi jasno sta ce ti uopste rucica. Sto ne stavis glavu direkt na lezaj? I most da ide pravo na osovinu ploce. Kao revox.

 

 

Moram pitati jer ne znam ništa o tematici,

 

ne ostaje li i dalje problem ako je ploča valovita, odnosno ako se pri svirci mijenja udaljenost ploče od grede/traverze (kako da nazovem dio po kojem putuje glava?)  EDIT: Sam si rekao: Most!

 

Sa nekakvim krakom i jednostavnom osovinom/ručicom je to možda lakše za riješiti? Ili gledam u potpuno krivom smijeru?

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nesto mi pade na pamet. Znate one brisace na autobusima? Imaju dve rucice i metlice idu paralelno.

Da li je neko pre vec probao sa dve rucice koje bi glavu paralelno brazdama translirale?

 

 

 

PS Bem ti uvek neko izmisli pre mene

Postavljena slika

Postavljena slika

Cak ima i starih modela. Vidi kako ova visi.

Postavljena slika

 

 

 

PPS  A kako je onaj prvi fonogram, sa bakelitnim cilindrima li , valjcima, vodio iglu?

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na fonografu su nosač igle/trube i pogon valjka bili zajedno povezani a razmak između brazdi uvek isti. Za svaki pun okret valjka se igla uvek pomerala istu količinu... Kod ploča kako ispadne... A to sa onim paralelogramima mi nikad nije palo na pamet da radim. Previše tačaka gde se mora imati neki ležaj...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Jes, ali ne smijes ni kihnuti pored nje a da ne kazem slusati muziku i pijuckati vince  :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram pitati jer ne znam ništa o tematici,

 

ne ostaje li i dalje problem ako je ploča valovita, odnosno ako se pri svirci mijenja udaljenost ploče od grede/traverze (kako da nazovem dio po kojem putuje glava?)  EDIT: Sam si rekao: Most!

 

Sa nekakvim krakom i jednostavnom osovinom/ručicom je to možda lakše za riješiti? Ili gledam u potpuno krivom smijeru?

 

Ja imam ingeniozno rešenje za problem sa valovitim pločama. Ne kupujem takve a ako mi dođe u posed, ide u đubre! Blago zakrivljene ploče mogu da se stisnu utegom, ali kako rekoh, postoji i CD ako baš nešto ne može da se ima na ploči a baš nedostaje duši da se posluša ponekad... U vreme kada sam imao samo tapedeck i gramofon, imao sam i poneku talasastu i deformisanu ploču. Sada si mogu priuštiti da imam samo dobre ploče, pa makar to značilo da je brojčano ta kolekcija mala. Ako će to biti 50 ploča, neka tako bude, ali moraju biti ispravne. Prosto, zar ne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...