Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ne može da se pomera odnos vrh igle-vođica osim ako se ne pomera i nosač. Ne bi li prosta stvar kao što je podešavanje balansa, te potom i gazne sile bila malo preterano komplikovana pomeranjem cele ručice u odnosu na vešanje, te potom pomeranje i celog sklopa nosača ručice da se podesi gazna sila? :connie_nutzo: Zato je na crtežu i definisana udaljenost svih fiksnih komada a pozicija protivtega nije uopšte određena u odnosu na ostatak delova... Na crtežu stoji bliže kraja, a to ne znači ama baš ništa što se tiče crteža. U praksi, pozicija će zavisiti od težine zvučnice i potrebne gazne sile.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne može da se pomera odnos vrh igle-vođica osim ako se ne pomera i nosač. Ne bi li prosta stvar kao što je podešavanje balansa, te potom i gazne sile bila malo preterano komplikovana pomeranjem cele ručice u odnosu na vešanje, te potom pomeranje i celog sklopa nosača ručice da se podesi gazna sila? :connie_nutzo: Zato je na crtežu i definisana udaljenost svih fiksnih komada a pozicija protivtega nije uopšte određena u odnosu na ostatak delova... Na crtežu stoji bliže kraja, a to ne znači ama baš ništa što se tiče crteža. U praksi, pozicija će zavisiti od težine zvučnice i potrebne gazne sile.

:Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi li ozbiljno mislio...?

Bio na poslu, zvirnem, pitanje, nemam vremena da razmišljam ili obrazlažem u sitna crevca... naravno da sam automatski ozbiljno shvatio... Ja sam na poslu kao ragbijaš bez Snickersa, nisam baš svoj :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 months later...

@ Stein

Da li si obratio pažnu na gramofone i ručku firme Opus 3? To je ona ista firma koja je širom sveta poznata po dobrim snimcima akustične muzike, od klasike, starog džeza, etno-folk manira i sl. E, pa oni prave fenomenalnu tangencijalnu ručku, koja je ujedno veoma jednostavna kako za proizvodnju, tako i za štelovanje. Evo ga link: http://rauna.e-butik.se/

Moj dobar drugar koristi njihov gramofon sa ručkom već nekih 3-4 godine i veoma je zadovoljan kako sve to svira. Pre toga je imao diy WTA ručicu, pravljenu osamdesetih u Beogradu kod jednog od trojice majstora, i nije bio zadovoljan kako se ona ponašala pri štelovanju. Sada kaže da je kao preporođen.

Još bih dodao nešto što je važno za diy-ere: gazda firme i konstruktor ručke je veoma raspoložen za prepisku, davanje različitih saveta zainteresovanim muzikoljupcima i taj moj drugar je dobio veoma korisne savete od njega, a sve u roku od dan-dva.

I ninja je imao njihov gramofon, pa možda može da kaže neku na ovu temu.

Evo tek sad primjetih ovu temu. Po meni, Opus3 Cantum rucica je "genijalna" ideja ali joj treba malo finesa oko prakticnosti. Zvucnica uvijek cita informaciju kako je i napisana. Nema pumpi i vazduha. Ja sam se svoga Opusa3 rijesio zbog mojih smotanih prstiju i primitivnoscu stimanja rucice. Za majstora sa masinom i idejama korisnika mislim da bi bila vrlo dobar proizvod. A posebno zbog same jednostavnosti pravljenja a i jeftinih dijelova.

Kao sto vidis Andrija, ne slazem se za jednostavnost stelovanja.

Na zalost, Bosse je napustio ovaj svijet posle zdravstvenih problema i komplikacija. :-(

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slike govore hiljadu reči( zvuči otrcano ).Iako nisam neki autoritet sa velikim gramo. iskustvom, usudio bih se reći da mi se nesviđa mesto izvoda ožičenja.Koliko god provodnicibili fini ako su izvedeni na kraju kao ovde na slikama remetiće balans ručice.Mislim da bi idealno mesto bilo što bliže ležajevima kolica, odnosno tački oslonca oko koje poluga rotira.Ostalo deluje vrlo izvodivo za kloniranje, odnosno samogradnju. Lepo rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onu rucicu sa kablom mozes da zaokreces prema gore i kablove mozes da izvuces jos malo tako da u stvari slobodno vise. One male zlatne plocice gdje kablovi ulaze su protiv tegovi tako da ne vjerujem da kvaris balans rucice.

Onda providna plexy plocica ima zasarafljene 2 mala kuglicna lezaja koja klize u toj staklenoj rucici.

Staklena rucica je izrezana sa jedne strane tako da ima prostora za one "saonice".

Rucica se krece tako da okretanjem gramofona gura se igla i sa tim cijela ruka.

Staklena cijevcica je samo zaljepljena u alminijsku glavu sa obicnim ljepilom i moze se zaokretati oko svoje osovine, dok lijepak ne ocvrsne.

Cijela ta staklena rucka sa aluminijkom bazom klizi po onoj okrugloj aliminijskoj osovini a moze i da rotra oko nje. Ima mali vijak kojim se fixira. Po meni vrlo grubo i bez finesam sve zavisi od osjecaja u prstima. Vrlo lako klizne dole ili se malo zaokrene pa onda sve na novo.

Ako je budem ponovo nabavo, mogu je ponjeti na "uvidjaj". Ova na slici je malo unapredjena varijanta.

Cijela rucica se samo zalijepi za plint.

Evo i slike starije varijante koju sam ja imao i uspio polomiti, ali covjek je super usluzan tako da sam sve nove dijelove dobio.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Интереснтан приступ. Како је по питању брума када је ручка у горњем положају а пот за јачину одврнут?

Jednostavno, nema ga. Procitaj diskusiju na velikom diy ... a ima tu jedan svabo i jedan grk sto su se usudili i napravili klonove.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...