Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

  • 6 months later...

Oni koji žive u Wells-u, zovu se Velšani. Kako se zovu oni koji žive u Velesu? (Велес)Телефоном...:)Elem, stigao mi konačno ležaj, linearni sa sve osovinom. Moram da prekopam malo po temi, a pre toga da se zahvalim kolegi na trudu da mi ga obezbedi i dostavi...:respect:Ne znam zašto, ali ovaj kao da je mnogo veći nego ležaj koji sam ja zamišljao... Javim se kasnije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, jest mnogo veći nego egzemplar viđen ovde: http://kiirojbl.exblog.jp/i109/Moja osovina i ležaj su 12mm a primer koristi 4mm osovinu... Ležaj ima simering (elastičnu zaptivku) i namazan je masnoćom a sama osovina iako precizno izvedena, moraće da se polira do besvesti da bi ležaj uopšte klizio bez velike sile. Kako sada stoji, nema šanse da igla na vrhu zvučnice ovo bilo gde pomeri. :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oni koji žive u Wells-u, zovu se Velšani. Kako se zovu oni koji žive u Velesu? (Велес)Телефоном... :)Elem, stigao mi konačno ležaj, linearni sa sve osovinom. Moram da prekopam malo po temi, a pre toga da se zahvalim kolegi na trudu da mi ga obezbedi i dostavi... :respect:Ne znam zašto, ali ovaj kao da je mnogo veći nego ležaj koji sam ja zamišljao... Javim se kasnije...

Велешани.Dobro da je konachno stigao, trebalo nam je malo ispod dve godine. Drugi par je josh uvek izgubljen negde u Srpskoj Poshti.

Da, jest mnogo veći nego egzemplar viđen ovde: http://kiirojbl.exblog.jp/i109/Moja osovina i ležaj su 12mm a primer koristi 4mm osovinu... Ležaj ima simering (elastičnu zaptivku) i namazan je masnoćom a sama osovina iako precizno izvedena, moraće da se polira do besvesti da bi ležaj uopšte klizio bez velike sile. Kako sada stoji, nema šanse da igla na vrhu zvučnice ovo bilo gde pomeri. :(

To je bila jedina velichina koja je bila na lageru, a i preporuchena sa strane nekoga - jbg, zaboravio sam gde sam to prochitao. I porucheno u pravo vreme - SmallParts su reshili da ne isporuchuju u Makedoniji.I da, mora se polirati. :(
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

Tablete deluju.Ovako...Radi se nešto sitno i to sa linearnim ležajem ali manjim od onoga koji mi je kolega InSides dobavio. Za sada, samo grubo obrađen komad na osnovu jednostavnog crteža. Reč je o spojki iliti spojnici koje treba da poveže ležaj sa telom ručice. Tu sam procenio da moraju da se ispune dva vitalna i jedan dodatni uslov: mora biti idealno tačno bušeno pod 90 stepeni i mora biti lagano a kao dodatni uslov, mora da bude jednostavno i elegantno. Trenutačno su kritični delovi posla odrađeni, sledi turpijanje i poliranje da se dobije na finoći površine i estetici.dimenzije kako je planirano: spojka.PDFidealizovani prikaz: post-13-0-05225100-1352407778_thumb.jpgdelovi: post-13-0-09815700-1352407808_thumb.jpgsklopljeno za probu: post-13-0-34938500-1352407826_thumb.jpgProbna varijanta je bila rađena od punog cilindričnog aluminijuma prečnika 20mm i nije mi se dopalo što je projektovana težina bila duplo veća. Ovo je bilo malo nezgodnije i teže za izvesti, ali smo težinu komada smanjili na korektnih 7.99 grama, a biće to i manje kada ga isturpijam i ispoliram :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sledi planiranje detalja. Pošto je gramofon u suštini spreman da prihvati bilo kakvu vrstu ručice, treba da se isplaniraju svi detalji, pozicije i i dimenzije ručice i to u odnosu na gramofon, tj dimenzije u datoj situaciji. Zarad uštede na resursima i efikasnijeg rada, potisnuti su svi elementi koji nemaju nikakav uticaj na pozicioniranje ručice i delova iste (nema potrebe da se motor i mermerna podloga drže u memoriji jer se sa njima sada ništa i ne radi) pa sledi postavljanje poznatih elemenata (vođica, ležaj i spojnica + zvučnica) na one pozicije koje im sleduju a potom sledi konstrukcija i kreiranje elemenata koji će ove delove savršeno tačno da spoje i dovedu u željene pozicije u prostoru...post-13-0-51893300-1352545631_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Možda nije najbolje mesto za linkove ali eto, koga može zanimati nešto više o linearnim ležajevima, SKF ima nešto malo dokumentacije, katalog i tehničke detalje o svojim ležajevima. Za razliku od Ina/Fag rade se veličine od 3 do čak 80mm. http://www.skf.com/portal/skf_mec/home/products?contentId=883803 a dokumenti u pdf su sa desne strane na stranici.

technical handbook: http://www.skf.com/medialibrary/asset/0901d196800cf943 (ako neće odavde da se otvori otići na gornji link)

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Nakon što sam detaljno izučio problematiku, sedim i lupam se u glavu. Naime, upao sam u paradoksalni problem konkretne izvedbe. Problem mi je najlakše objasniti dijagramom. Konkretizovana rešenja će,a u skladu sa dijagramom biti "već viđeno"...

 

post-13-0-79751800-1355251984_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...