Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Nakon što sam detaljno izučio problematiku, sedim i lupam se u glavu. Naime, upao sam u paradoksalni problem konkretne izvedbe. Problem mi je najlakše objasniti dijagramom. Konkretizovana rešenja će,a u skladu sa dijagramom biti "već viđeno"...

 

Postavljena slikadesign freedom.jpg

 

ostaše glave sirotice   :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

ostaše glave sirotice   :wink2:

Ne baš, ručica će se napraviti, ali prateći zakonitost po dijagramu, neće biti moguće uraditi nešto toliko originalno a da ne bude "već viđeno"... (ako nisam bio dovoljno jasan u prethodnom...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne baš, ručica će se napraviti, ali prateći zakonitost po dijagramu, neće biti moguće uraditi nešto toliko originalno a da ne bude "već viđeno"... (ako nisam bio dovoljno jasan u prethodnom...)

 

 

ma jasan si bio

 

bolje da napraviš nešto već viđeno nego neviđeno :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo se nešto radi i ne radi, kako se uzme. Bližim se finalnom dizajnu uz konstantne :frusty: izmene detalja a kako je pravilo da možeš izmeniti bilo šta ali nikada samo jednu stvar, onda vam je jasno odakle potreba da :frusty: ... :buehehe:

 

Elem, ako se odobri od strane velikog CNC gurua poznatijeg kao "Leo N' Ardo", ovako nekako bi trebalo... Fali mi da dobro osmislim mogućnost finog podešavanja po visini i malo mikirenja tam-vamo kada se postavi u početnu montažnu poziciju... (naravno, treba još da se inkorporira i lift ali to je manji problem...)

 

post-13-0-40810800-1355769676_thumb.jpg post-13-0-57098700-1355769686_thumb.jpg post-13-0-75031000-1355769695_thumb.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem se nesto u ovu tehniku ali pod tim podesavanjem po visini sta podrazumevas tacno? Ceo nosac rucice ili nesto drugo?

Komplet nosač sa ručicom. Sve ostalo je dimenziono vezano jedno za drugo. Matematički gledano, računice su mi jasno definisane, ali sam isto tako svestan da je recimo rupa za osovinu/čauru tanjira bušena u bazi na skoro 4mm veću dimenziju nego što je prečnik pa očekujem da će i pored sve matematike biti blagih odstupanja i potrebe da se sve pomera malo ovamo ili onamo, a isto tako da se može podešavati i po visini jer je recimo Grado nekih 18mm od vrha igle do headshella, potom, možda ispod ploče stavim neki mat (ili ne) i svodi se na činjenicu da kada budem podešavao prema protraktoru, treba konstrukcija da ima mogućnost da se podiže ili spušta. Naravno, u granicama razumnih odstupanja u plus i minus. Ona donja ploča koja je direktno spojena na bazu će dozvoliti pomeranje do neke mere, a deo koji nosi sam "đeram" (vidi se praznina na prvoj slici) treba tako napraviti da se može u nekoj meri regulisati visina u odnosu na osnovnu ploču.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam jedan predlog za tako nesto.

Mikrometar sam već kupio ali još nisam došao do faze da ga i inkorporiram u konstrukciju jer mi onda fali još najmanje dve vertikalne osovine po kojima bi skalamerija klizala dole-gore...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ovo neki Techniks sa Grundig etiketom?

http://www.ebay.de/itm/Grundig-PS-7500-Linear-Tracking-Belt-Drive-Turntable-Plattenspieler-/160870483071?pt=Plattenspieler&hash=item2574a0c47f

Ima li neko sa paypallom da mi kupi da se zezam malo sa njim?

Ima dva komada Technicsa na KP, 78 i 80 ojra, po meni, precenjeno. Tangencijalni, naravno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne valja?

Nisam ja ništa rekao, no sam popio svoju treću lilulu za danas pa me, kao i svaki put malo... "zanese" pa moram da se držim čvrstih predmeta... Elem, nije to loše, ali ne vidim svrhu ležaja, a vođice mi ne ginu, svakako. Bilo bi idealno da bude tri rupe, u jednoj liniji, sa krajeva dve vođice, a treća u sredini neka vrsta finog vijka kojim se cela skalamerija podiže i spušta, za tu sam namenu i kupio mikrometar ali treba dobro da promislim gde bih taj segment stavio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....

 Bilo bi idealno da bude tri rupe, u jednoj liniji, sa krajeva dve vođice, a treća u sredini neka vrsta finog vijka kojim se cela skalamerija podiže i spušta....

 

Pa na lezaju se nalazi navrtka koju vrtis i cela skalamerija ide gore dole. Vijak je fiksiran za nosac a navrka ga pomera rotacijom. Lezaj bi trebao da stvori fin osecaj obrtanja navrtke. Sto se vodjica tice, ja bih stavio 4 komada i stavio bih i blage opruge koje bi imale funkciju sprecavanja odvrtanja. Naravno, ono je samo princip u glavi imam sve kako bih ja to da izgleda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima dva komada Technicsa na KP, 78 i 80 ojra, po meni, precenjeno. Tangencijalni, naravno...

Ima i skupljih.

SL10 za 250€ http://www.kupujemprodajem.com/Technics-SL-10-3839424-oglas.htm?filter_id=6024060

 

 

20-25€ je suma koju bih dao da iskoristim makar samo linearni mehanizam . Nažalost nemam tehničkih mogućnosti a ni "žicu" da sam napravim tangencijalnu ručku.

Robi, mislim da je tvoja zamisao previše masivna. Probaj nešto tananije. Edisonovu ideju npr.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Robi, mislim da je tvoja zamisao previše masivna. Probaj nešto tananije. Edisonovu ideju npr.

 

Masivna? Što bi rekli, nije li to "overstatement"? :)

 

Elem, gramofonče je samo u rangu težine koju ne mogu sam da podignem, samo mermerna/kamena* baza je teža od mene a ako i nije, tu je negde. Komplet ručica sa svim pripadajućim delovima je ispod 50 grama a postament, klizač, mehanizam za preklapanje (đeram) oko 715 bez vijaka, dakle, možda oko 750-800 grama kada bude kompletirana vijcima i sitnežom. Uostalom, i mora da ima neku masu da bude što manje osetljivo na potencijalne vibracije iz okoline. Što se tiče vibracija iz samog kretnog mehanizma gramofona, u testu sa klasičnom fabričkom i prvom probnom tangencijalnom ručicom je već ustanovljeno da se ležaj tanjira i motor svojim vibracijama ne čuju u audio signalu, tako da.... Elem, malo sam se odmorio i krećem u nove radne pobede, dobro jutro :)

 

*nisam se tačno izjasnio zbog čistunaca koji bi mi mogli zameriti što sam neistinito deklarisao-definisao vrstu materijala koja je osnovni činilac osnove gramofona. Koliko se sećam, rečeno mi je da je u pitanju granit.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Još reč ili dve o samoj ručici. Poenta je da sama ručica bude što lakša. Manja težina = manje otpora u kretanju, a pošto su jedine sile koje se javljaju u radu ručice gravitaciona sila kao konstanta, gazna sila igle u brazdi kao sila koja je neophodna da iglu drži u brazdi, te bočna sila spoljašnje brazde čiji se uticaj mora minimizirati umanjivanjem mase kompletne ručice i umanjivanjem trenja između ležaja i vodeće osovine. Kod šestarskih ručica postoji pravilo da se protivteg mora primaći što bliže okretištu ručice da se smanji momenat inercije, samim tim, mora se povećati masa istog (zakon poluge) što rezultira sveukupno većom masom sklopa kompletne ručice. U ovom slučaju, fizička težina protivtega bi trebala da bude što manja, a to dovodi do potrebe da se isti odmakne od one ose/ravni koja predstavlja linearni vodič. To ima smisla do one tačke u prostoru gde gabariti dodatne dužine cevčice i tega ne postanu i sami rezonantno telo. Koliko sam na osnovu postojećih rešenja video, prednji deo ručice kod vrhunskih tangencijalnih ručica (mehaničkog tipa) je sveden na nekih 50-70mm što rezultira sličnim vrednostima dužina i sa zadnje strane, a težina samog protivtega sa zadnje strane bi trebala da bude ako ne identična, onda skoro identična fizičkoj masi zbira težine zvučnice, vijaka za montažu i headshella. Postavljanjem protivtega na sam kraj zadnjeg dela cevi ručice, dobija se savršena ravnoteža, pomeranjem ka centru, tj napred, reguliše se gazna sila. Postoje i rešenja koja su još bolja, ali i kompleksnija (razmišljam i o tome) da se na osnovni uteg dodaju mali dodatni teg(ovi) određene težine na sam uteg i na taj način dovodi ručica u balans, a potom, dodatni teg se uklanja i kao rezultat, zvučnica bi trebala da prevagne za tačno toliko kolika je gazna sila propisana za taj tip.  Trenutačno, vrednosti težina kompletne ručice variraju u reonu od 43 do 49 grama što je razlika između upotrebe aluminijuma i akrila za headshell i spojnice koja spaja linearni ležaj i cev ručice. Planirao sam nešto kraći ležaj za hod po vodilici, ovaj ovako ispade na 35mm (uobičajeni je 22mm pri 6mm osovini) ali bolje je i ovako jer je sam ležaj 16 grama a svi ostali za deblje osovine su teži. Da bih još više smanjio težinu, morao bih drugačije izvesti sistem kretanja, sa dva mala kuglična ležaja koji su zajedno lakši od jednog linearnog, ali donose bar dva duga problema. Prvi problem je postavljanje istih u idealno paralelnu poziciju a drugi problem je izvedba noseće konstrukcije jer se metalna nit koja bi služila kao vodilja mora napeti da bude idealno ravna a to uvodi naprezanja u nosač koji to mora da trpi, potom, sistem za natezanje žice, što možda izgleda naivno, ali kada pokušate da nategnete inox žicu od 0.5mm onda shvatite da to ne ide tek tako lako... Kod sistema sa šipkom kao vodiljom, nema nikakvih naprezanja. Oslonac sa druge strane i ploča sa gornje su više praktični elementi. Bočna ploča bliže osovini tanjira/ploče služi kao apsolutni graničnik u kretanju a gornja ploča sa prorezom će imati višestruku funciju, zaštita od prašine (ne baš savršeno rešenje), osnova za merenje vodoravnosti celog sklopa i istovremeno i limiter kretanja ručice. Ima onaj video na YouTube gde tip pokazuje sposobnosti ovakvog principa izvedbe sa pločim talasastom kao španska suknja. Takve ploče kod mene niti je bilo, niti će ikada biti, tako da mi to nije problem, a lift, u poziciji odignute zvučnice, natisnuće vijak koji steže spojnicu na ležaj na kraj proreza i zaustaviti ručicu u kretanju. Sad još treba osmisliti gde i kako odraditi lift a da ne smeta kada se ručica odigne sa ploče i postavi vertikalno...

 

A sad, na posao :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za koji dan cu staviti par slikica Cantusa, cekam jos nedan dio pa nije sve tip-top.Veteran audio ima svoju verziju Cantusa, sa VTA na vijak, zaokretanje rucice pri stavljanju ploce, glava malo drugacija, kablovi ... sve to za 3 Cantusa :o

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mikrometar sam već kupio ali još nisam došao do faze da ga i inkorporiram u konstrukciju jer mi onda fali još najmanje dve vertikalne osovine po kojima bi skalamerija klizala dole-gore...

 

Ако сам ја могао да то склопим па да још и личи на нешто...

 

http://www.diyaudio.rs/topic/5518-diy-unipivot-tonearm-mkii/#entry129990

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein-e, jel imaš predstavu reda veličine za linearni ležaj SKF? To deluje da je sjajno napravljeno.

A za lift, pogledaj kako je to rešeno na Cantus ručici, meni je to OK rešenje.

SKF ih radi u dimenzijama od 3mm (osovina), više informacija ovde: http://www.skf.com/group/products/linear-motion/linear-guides-and-tables/linear-ball-bearings/linear-ball-bearing-lbbr/index.html

a pdf je ovde: http://www.skf.com/binary/12-55835/SKF4182_EN_Linear-ball-bearings.pdf (spisak, dimenzije, detalji itd)

Nabavka ležaja možda i nije toliko veliki problem koliko je možda problem uz određeni prečnik ležaja ("rupe" na ležaju), naći adekvatno obrađenu osovinu. Ako se, a recimo da i nije veliki problem, kompletna težina ručice zadrži na niskim vrednostima (kod mene matematika kaže ispod 50 grama bez ikakvih svemirskih materijala) onda ni ležaj sa osovinom fi 3mm nije problem za funkcionisanje sklopa. Problem je gde to naći. www.mibax.rs je ovlašteni (bla-bla-bla) i njihova strana za linearne ležajeve je http://www.mibax.rs/st_03_linearni_lezaji.htm i otprilike toliko informacija ja o njima imam. Nikakva lična iskustva...

Ja sam možda malo zbrzao ali nije mi žao, siguran sam da od ovoga što je uz pomoć kolege sa foruma, može da se uradi sasvim zadovoljavajuća konstrukcija. BTW, danaske sam iz Mramora kod Niša naručio malo materijala za noseću konstrukciju jer kolega nam Leo ima jako mnogo ugovorenih poslova pa da i sebi ubrzam a i njemu da olakšam posao, naručih malo aluminijumskog kvadratnog profila 30x30mm. Pola metra će me doći (sa ptt i PDV) oko jedne crvene dinara.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...