Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Problem je gde to naći. www.mibax.rs je ovlašteni (bla-bla-bla) i njihova strana za linearne ležajeve je http://www.mibax.rs/st_03_linearni_lezaji.htm i otprilike toliko informacija ja o njima imam. Nikakva lična iskustva...

 

RSComponents prodaju i lezajeve i osovine od SKF-a. Chini mi se da neke Srpske firme suradjuju sa RS? Ili se mozda moze direktno naruchiti kod njih?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

RSComponents prodaju i lezajeve i osovine od SKF-a. Chini mi se da neke Srpske firme suradjuju sa RS? Ili se mozda moze direktno naruchiti kod njih?

Ne bih više time da se opterećujem, ja sam nabavio THK (japanske) ležaje, izbidovao kolega 4 komada, nova za 9.90€ plus šta god da me usput zadesi. Očekuju se krajem nedelje. Ja ih već implementirao u konstrukciju. I još, ispadoh mnogo pametan pa ću iskoristiti sva četiri :) Jedan će da nosi ručicu, jedan će da bude u zglobu đerma za sklanjanje ručice tokom zamene ploče i dva će služiti kao vodilje za podizanje/spuštanje sklopa. Ma super... (fakat, u prvom momentu pojma nisam imao šta bih mogao da radim sa četiri komada kada mi treba samo jedan...) Ispade Guja pametniji od mene... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo kako je u načelu ideja doživela vizualizaciju:

 

post-13-0-84863300-1355855032_thumb.jpg

 

Da ne drobim previše, ima dve osovine od 6mm na kojima klize dva ležaja (LM 6LUU) a u sredini rupa fi 7mm kroz koju se lako stiže odgovarajućim inbus ključem do vijka M6 na kojem leži gornji deo. Uvrtanjem vijka se cela skalamerija spušta i obrnuto. Osovine su tako skrojene da kada gornja ivica osovina dođe u istu ravan sa gornjom pločom, nastupa limit podizanja (cca 20mm sveukupnog hoda) a još uvek ostaje dovoljno navoja vijka u donjem delu da ne nastupi bilo kakva nestabilnost. Ležajevi su izuzetno precizni, kao i osovine pa nikakvih "klimatanja" ne može da bude u procesu, niti tokom upotrebe. Mislim da od ovoga, u datim okolnostima i ograničenjima ne može bolje za praktični ništa para... Štaviše... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fali još nešto vijaka i sitnarija, ali mislim da je najkomplikovaniji deo projektovanja gotov. Ostaje mi da izdefinišem lift i ne manje važno, startne pozicije rupa za montažu na bazu. Taman dok to uradim, stići će i već spomenuti aluminijum, pa polako na obradu i tako... mic po mic, da i ja već mrdnem ovo moje lenjo... :assshake:

 

post-13-0-30244600-1355861482_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Malo sam danaske doradio šta je falilo, nedostaje još nekoliko sitnijih rupa, malo urezivanja navoja i potom fino brušenje i poliranje nosača ručice. Potom će se odštampati šablon za montažu i namontirati na bazu. Kasnije će se dovršiti neki detalji na ručici, pa i ona ide na montažu a kasnije, zna se, montaža zvučnice i proba. E sad, pošto mi je preamp nefunkcionalan, i to treba da se završi, a pošto sa tim ima dosta posla, malo tu, malo tamo, uglavnom, probaću da sve dovedem u sinhron i završim u približno isto vreme... Kako mi šta bude zgodnije... Klirit je naravno, zasluga kolege Leonarda, ostalo je urađeno kod mene u radionici.

 

post-13-0-02561700-1357668842_thumb.jpg post-13-0-81424300-1357668857_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušao sam naći nešto obimnije podatke o tipičnim dimenzijama zvučnica, ali sve se svelo na jednu stranu koja se nalazi na Ortofon sajtu... http://www.ortofon.com/support/cartridges-dimensions-chart

Ako kojim slučajem treba pomerati zvučnicu napred-nazad, biću u velikom ka-ka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danaske sam priveo kraju inicijalna podešavanja što se tiče tangencijalnosti ručice u odnosu na ploču, efektivne dužine, dodao jedan prilično jednostavan lift te odokativno procenio koliko mi zapravo težine mora biti na protivtegu - dve matice M8. Imam ja kalkulaciju za gabarite tega odrađenu u SolidWorks-u, međutim, nije se stiglo ostrugati :(

Pošto još nemam preamp, imam vremena da to sada sve rastavim i poliram do iznemoglosti, te da pripremim adekvatan protivteg, komad alu žice sa petljom koja će da drži žičice od zvučnice do RCA konektora na zadnjoj strani gramofona,  (mada, nešto razmišljam da taj prihvat tako izvedem da bude na nosaču ručke) i tako... Da ne drobim previše, evo još 5000 reči vredan dodatak...

 

post-13-0-04580800-1358074441_thumb.jpg post-13-0-51839300-1358074448_thumb.jpg post-13-0-76161400-1358074454_thumb.jpg post-13-0-40942100-1358074462_thumb.jpg post-13-0-08848500-1358074468_thumb.jpg

 

BTW, celokupna težina ručice bi trebala da se kreće oko 50 grama... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mogao si i rebrastu armaturu desetku da stavis umesto tih zica

 

uzmi onu svilenu litz , naci ces je na svakom feritnom stapu u starom radio/kasetofonu

 

Žice su povađene iz nekog starog ELAK-a, bilo to dobro za probu (šestarske ručke). A ono svileno o čemu pričaš smo već elaborirali, čak sam i doneo od tebe namotano na tuljak, no ti krečana proradila pa se ne sećaš... :oldtimer::rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, lepo reseno.

 

Nego dokle rucica ide u desno, kako si resio oslonac za rezim kada ne slusas muziku, predpostavljam da si to odradio kao neku kocnicu na liftu?

 

http://www.diyaudio.rs/topic/2903-diy-linear-tonearm/page-9#entry141000

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Beli_Ninja: žurio sam pa sam samo šibn'o link. Lift je komad Al žice sa dva kraja smotana u petlju. Dimenzija tj dužina šipke po kojoj klizi ležaj/ručica je sračunata da bude u plusu pa će kada se sve završi (očigledno je da još nedostaje komad koji spaja klirit i osovinu na kraju gde je osovina ploče) "lift" biti fiksiran između malih gumenih prstenova što će sprečiti isti da se slobodno kreće, tj padne pod uticajem sopstvene težine. Na desnoj strani (odmorište ručice) se ručica/ležaj nasloni na gumeni graničnik i lift ga drži a u procesu zamene ploče, kompletna konstrukcija se premešta u vertikalni položaj te gravitacija radi sav posao. Celokupna težina ručice je po matematici 44.54 grama. To se bazira na specifičnim gustinama/težinama materijala koje su u CAD programu zadate za određene materijale, te proizvođačke vrednosti težina za određene elemente. Na primer, zvučnica (Grado) je 5.5 a Clearaudio Aurum Classics Wood je 6 grama. THK ležaj je 16 grama - što ga čini i najtežom pojedinačnom komponentom ručice, headshell je 5.53 grama i to je jedna od stavki koja mi se ne dopada. Razmišljam da ga "skrešem" sa prednje strane na ravno što bi u startu olakšalo isti za najmanje 2 grama a time i kompletnu težinu za duplo toliko pa to na ovim nivoima može da znači celih 10% umanjenja mase. Sada, naravno, govorim o pasivnim, tj statičkim vrednostima težine. U stvarnom svetu, u celu igru ulaze i oni segmenti koje ne mogu da sračunam a to uključuje male stopice sa žicama koje od zvučnice signal vode do konektora. Kod šestarskih ručica se to dodaje na masu ručice, ovde to nije slučaj, sve će da zavisi od toga kakvi su provodnici, kako se postave, koliko će efekta opruge imati (nadam se ništa značajno) i tako dalje... U svakom slučaju, ima tu još dosta sitnarija za igranje, ali najteži deo posla je odrađen. Sledeće pisanije na temu bih voleo da bude u galeriji gotovih projekata... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo lepo. Ne znam bas pravila oko gazne sile i setovanja gramofona u opste, nikada se nisam zanimao time. Ali, ja to posmatram kao jednostavnu gredu sa jednim osloncem (pokretnim, ali ne racunam aksijalno pomeranje duz osovine-vodjice vec samo rotaciju oko iste) i po meni te buksnice idu u masu zvucnice. E sad postoji jedno pitanje, koliko su te buksnice stvarno teske i koliki bi to bio procenat od mase zvucnice + buksnice. Ako je taj procenat zanemariv onda se ne treba obazirati, ako nije zanemariv onda treba izracunati teziste podsklopa zvucnica + buksnice.

 

Sto se kablova tice, ako budes koristio one svilene sto su pominjani, mislim da njihova masa tu i nece predstavljati problem ali efekat opruge moze jer sa tim dolaze i oscilacije. Ali mislim da bi to moglo da se izbegne nekim mehanizmom.

 

Kontam, tebi sve ovo treba da bi izracunao gaznu silu zvucnice tj. masu anti tega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Smanjivanje mase u ovom slučaju nije ništa drugo do olakšavanje ručici da klizi po vođici: manja sveukupna masa = manje frikcije na ležaju/osovini. Gazna sila igle na ploču se podešava uz pomoć malog uređaja sličnog vagi (ako ne postoji kalibrisani teg) i to je to... Od Allmighty Zen-a sam dobio onu jednostavnu ali nadasve korisnu Ortofon vagicu koja se već decenijama proizvodi i prodaje u neizmenjenom obliku... http://www.kupujemprodajem.com/Ortofon-vagica-za-gramofone-1239781-oglas.htm?filter_id=5875721

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...