Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Evo konačno i mene da kupim digitalnu vagicu i da se igram...

Za početak sam smerio neke sitnice za koje znam tačno koliko su teške, čisto da vidim koliko sprava laže (ili ne) Zaključujem da je precizna u okviru garantovane tolerancije. Meri do 200gr a ima displej sa dve decimale. Tako zvučnica (Grado Gold) sa iglom, bez štitnika za iglu (skida se a ne preklapa kao na nekim zvučnicama) i sa spojnicama na izvodima (Goshinu ultra-tanku žicu tu i ne mogu da računam) sve zajedno teži 5.98 grama. Dve matice 0.49 grama, (ferometalne - tražim nešto lakše) dva vijka za montažu zvučnice, plastična, 0.11 grama. Protivteg sa vijkom za stezanje, 10,33gr. Ručica bez protivtega i ležaja, 7.49gr. Ležaj se čeka :(

 

BTW, kupio sam skuplju vagicu u kineskoj robnoj kući, ima svoj poklopac sa prednje strane i kožnu torbicu. Pride sam kupio i 4 AAA baterije, alles zusammen 750 dinara. Ona vagica koju na KP prodaju za ove pare košta nekih 530 dinara u robnoj kući. Ja sam se isprsio i kupio najskuplju koju su imali. Ima se, može se! Elem, ona mala mehanička Ortofonova koju sam dobio od Zen-a se valja za po 10€ pa naviše...

Sad se razmišljam gde još može da se uštine od težine da se smanji sveukupna fizička težina ručice... Možda drapnem malo od protivtega, matematički ispada pretežak - ideja je da kada se povuče do kraja ručice (najudaljenije od zvučnice) da dovede ručicu u neki ravnotežni položaj. Malo mi je problem što sada nikako ne mogu da smerim težinu samog headshell-a... U svakom slučaju, imam najmanje pola do ceo gram viška na protivtegu...

 

A sad svi da se valjamo po podu od smeha (vid' ludaka čime se on smara!) :buehehe:

 

edit: Skapirao sam kako smeriti težinu headshella! negde između 2,39 i 2,40 grama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Posle sat vremena osmišljenog turpijanja i šmirglanja uspeo sam da se oslobodim još jednog celog grama sa ručice. Headshell je spao na težinu ispod dva grama. Zbir headshell-a, zvučnice i šarafa za montažu je sad 8.55 grama što znači da od tega treba skinuti još nekih 1.5 grama. :)

Po specifikaciji, sam ležaj (LM6UU) je težak celih 7 grama... Od te težine nažalost, ne može ništa da se skine... jedan broj manji, LM5UU je svega 4 grama ali je sazdan od nenađijuma :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stajne, ti si moj heroj.  :respect:  Jos samo nisi izmerio Higsov Bozon. Za to mora da izadjes iz Kineske radnje i da odes na Suboticki buvljak. Burazeru, ziveces 300 godina ( i treba). Ja kad mi treba vaga odem na marvenu pijacu. Cisto da vidim dal sam smrso ( oli ti okopnio). Pozdrav care :phil_04:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod šestarske ručice sama fizička težina ručke nije kritična. Igla je na kraju poluge koja vrši veliku silu na okretište, tj pivot. Sa tolikom polugom, pogotovo kod unipivot ručice, frikcija je skoro pa savršeno beznačajna - s druge strane, svaka šestarska ručica ima one zezancije oko prebačaja, anti skejtinga i teoretski gledano samo u dve tačke ima 0 stepeni greške u praćenju brazde (u praksi je to kod dobro podešene ručice nečujno ali mene kopka to što znam da to jeste tamo... ) Kod čisto mehaničke tangencijalne ručice ima dva problema sa kojima se treba izboriti: fizička masa koju treba pomerati uz pomoć igle u brazdi i otpor ležajeva koji ceo proces koliko čine mogućim, toliko i otežavaju svojim otporom u kretanju. Poslednji pokušaj je dokazao da LM6LUU (dugačka verzija LM6UU ležaja) definitivno ima preveliki otpor u ležajevima što se nikakvim mazivima niti poliranjem nije mogao dovoljno umanjiti. Pokušaj da se ležaj modifikuje, tj skrati je rezultovao svojevrsnom katastrofom u formi sejanja kuglica na sve strane... Sva zezanja sa "brijanjem" težine imaju samo jedan jedini cilj, smanjiti teret koji igla treba da vundara za sobom... Ako sada bolje shvataš šta radim?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle sat vremena osmišljenog turpijanja i šmirglanja uspeo sam da se oslobodim još jednog celog grama sa ručice. Headshell je spao na težinu ispod dva grama. Zbir headshell-a, zvučnice i šarafa za montažu je sad 8.55 grama što znači da od tega treba skinuti još nekih 1.5 grama. :)

Po specifikaciji, sam ležaj (LM6UU) je težak celih 7 grama... Od te težine nažalost, ne može ništa da se skine... jedan broj manji, LM5UU je svega 4 grama ali je sazdan od nenađijuma :(

Kako nema , jebaj:)

 

LM5UU

http://www.ebay.com/itm/4-PCS-LM5UU-5mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-CNC-Unit-For-Mini-Milling-/290825299809?pt=BI_Heavy_Equipment_Parts&hash=item43b689e761

 

LM4UU

 

http://www.ebay.com/itm/2-PCS-LM4UU-4mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-CNC-Unit-For-Mini-Milling-/330839117365?pt=BI_Heavy_Equipment_Parts&hash=item4d078c4e35

 

LM3UU

http://www.ebay.com/itm/10-PCS-LM3UU-3mm-Linear-Ball-Bearing-Bush-Bushing-CNC-Unit-For-Mini-Milling-/290825299874?pt=BI_Heavy_Equipment_Parts&hash=item43b689e7a2

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sam naručivao one dugačke od 6mm i osovine i pravio ručicu, onda ih nije bilo nigde (a i ti podugački ležaji i osovine su kupljeni preko ebay-a) Ove od 6mm sam naručio po inerciji jer bih sada morao da naručujem ne samo i manje ležajeve već i osovine. Srećom, morao bih praviti samo manju rupu na ručici tj delu koji spaja cev i ležaj a ne i komplet. Problem je napraviti rupu od 10mm u rupi od 12mm pa bih morao da krpim... Sledeći put, verovatno. Sada ću samo da uvučem ležaj u ručicu, fiksiram ga, navučem na osovinu i spustim iglu na ploču. Pa da vidimo valja li išta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadolazilo ležajeva, sleduje mi igranka bez prestanka. Inicijalne probe nagoveštavaju novi garnirung problema iako ovi SKF deluju kao veoma dobri... Još uvek ne kapiram šta je problem i zašto ručica u ležaju zapinje, prosto ne mogu da poverujem da je kombinacija ležaja i osovine od 5mm toliko superiornija od 6mm... Za sada, pokušavam da problem rešim na nivou mozganja i praćenja šta se dešava tokom pokušaja reprodukcije (dakako, koristim neku ne baš sjajno očuvanu ploču i NAD zvučnicu - kad proradi, ako ikad, koristiće se samo dobre ploče i Grado...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja moram moju cjevcicu gdje se lezajevi kotrljaju sa vremena na vrijeme da procistim sa onom cackalicom za usi i acetonom/alkoholom. Mala zrnca prasine znaju da zapinju....

 

Zaboravih, "zakotrljaj" lezajeve sa prstom sa vremena na vrijeme... tako se malo treniraju a i primjetis po broju okretaja da li se mozda uvuklo prasine i tu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Više sam nego ubeđen da ovaj koncept sa ležaj-šipka mehanikom neće raditi valjano. Ako i proradi, vrlo često će imati problem sa zapinjanjem na čestice prašine koje su neminovne na putu kuglica. Da bi se šipka, po kojoj ležaj kotrlja, održavala čistom moraju posojati brisači ili metlice koji će u kretanju neprekidno čistiti staze kuglica. To bi stvaralo preveliki otpor kretanju. Drugi faktor koji u ovoj konstrukciji stvara mnogo otpora kretanju je preveliki broj kuglica u ležaju, kojih nema manje od 60 ( Stejn, ti možeš reći tačan podatak ).

Možete pogledati kako je Kuzma u svom - Air Line - sistemu rešio korišćenjem lebdeće-kliznog ležaja koji pliva na vazduhu pod pritiskom. Tu gotovo i da nema trenja, a  svaka čestica prašine je bukvalno oduvana sa šipke po kojoj lebdi ručica.

http://www.kuzma.si/air-line.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Više sam nego ubeđen da ovaj koncept sa ležaj-šipka mehanikom neće raditi valjano.

 

Mora da može. Nemoguće je da to uspe samo jednoj osobi na planeti... :frusty:

 

 

Važna napomena: ležaj u video klipu je dupli ležaj, 5mm osovina, doduše, ali to ne menja činjenicu da savršeno prati brazdu, veoma uočljiv je pokret levo-desno koji ručica savršeno prati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Video sam i ranije ovaj clip, može da radi samo u top čistom stanju. 

Još jedno skromno zapažanje, što se tiče šipke. Mislim da ne mora da bude pasent sa ležajem. Ležaj ima 6 kanala za vođenje kuglica, tako da ako je odgovarajuće postavljen, po šipki može kotrljati i samo sa 3 ili 4 niza kuglica  po šipki koja je 0,2 ili 0,3mm manja od nazivne mere ( recimo 6mm ) a da vođenje bude stabilno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pomnim posmatranjem, primetio sam osnovnu razliku uzmeđu THK (dugog), HHY (kratkog) i SKF (kratkog) ležaja.

THK je egzaktan, nema tzv "lufta" ali ni značajnog kočenja u bilo kom pravcu pokretanja. HHY je eliminisan jer se ne samo teško pokreće linearno već se praktično uopšte ne da okretati koncentrično a SKF je na prvi pogled najbolji jer se savršeno lako pomera po svim pravcima slobode kretanja. Problem na koji sam naišao sa SKF je prevelika sloboda pomeranja, kada se odstrani gumena zaptivka sa oba kraja, ide kao da uopšte nema otpora. Međutim, pošto sam vizuelno utvrdio da ima po jednu kuglicu "manje" (procep gde se kuglice kreću nije dupke popunjen) a metalni oslonac sa spoljašnje strane nije kruto vezan za plastično telo, ima i neželjenu slobodu kretanja pod uglom u odnosu na osovinu, tj, nije obavezno i uvek pod 90 stepeni u odnosu na osovinu (gledano od gore). Lek za ovo bi bio držač/prihvat/spojnica ručice koji u potpunosti prekriva ležaj ili bar onaj deo gde su kuglice što mu dođe skoro na isto. Pomeranje levo desno zvučnice u brazdi sa SKF-om ovako proizvodi netangencijalni položaj zvučnice/igle u odnosu na ploču i za sada, iz nepoznatog razloga, ležaj ima mikro-zapinjanje što je dovoljno da povremeno igla ne uspe da povuče ručicu dalje nego preskoči u prethodnu brazdu. Kiirojbl je koristio zvučnicu kojoj je gazna sila nameštena na 3.5gr dok za ovu NAD piše da je preporučena gazna sila svega 1.25-1.75gr gde bi 1.5gr bio neki optimum. Pošto zvučnica nije nova a ploča nije nešto posebno, podigao sam gaznu silu na 2gr ali nema koristi od toga. Ono što sada moram da skapiram kako postići je sposobnost da ručica sa sve ležajem ide levo desno bez promene ugla u odnosu na osovinu i da prati pomeranje ekscentričnosti ploče levo-desno a bez zapinjanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ti palo na pamet da napišeš jedan kulturni e-mail Kiirojblu, i posavetuješ se sa njim? Možda možete i preko Skype-a. Ko kuca - otvoriće mu se.

 

Pre toga pogledaj i ovu njegovu stranicu http://kiirojbl.exblog.jp/i109/2/ , ima komentara i oko ležaja.

 

Čak naglašava da treba koristiti ležaj sa 4 kanala a postaviti ga na osovinu u poziciju X a ne +.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ti palo na pamet da napišeš jedan kulturni e-mail Kiirojblu, i posavetuješ se sa njim? Možda možete i preko Skype-a. Ko kuca - otvoriće mu se.

 

Pre toga pogledaj i ovu njegovu stranicu http://kiirojbl.exblog.jp/i109/2/ , ima komentara i oko ležaja.

 

Čak naglašava da treba koristiti ležaj sa 4 kanala a postaviti ga na osovinu u poziciju X a ne +.

 

Nije mi, da budem iskren, nikada palo na pamet da smaram čoveka (mada se divim onome što je uradio) a verovatno zato što je u svom blogu do tančina opisao sve što je smatrao da je od neke važnosti. Većina od svega napisanog je za mene irelevantna jer ja ne koristim ništa od elemenata za spajanje koje je on, koliko sam kroz vrljavi translate engine skapirao, kupovao kao gotove elemente. Druga stvar, a možda i važnija je brain excercise koji sprovodim. Posao koji radim i da ga tako nazovem, talenat za intimno razumevanje mehaničkih naprava (talenat za elektroniku mi je ravan nuli - sve što sam naučio je sirovo učenje a razumevanje je minimalno) su ono što kod mene funkcioniše prilično dobro. Talenat je naravno, svega mali deo onoga što je potrebno da se postigne neki dobar rezultat na bilo kom polju, ali bez njega je sve ostalo znanje samo suvoparno bubanje činjenica, zakona, zakonitosti... Kako sam ja uspeo da svarim funkcionisanje ovih ležajeva (SKF je divan egzemplar) postoji osam nizova kuglica od kojih je po jedna polovina slobodna i neopterećena a druga polovina je u kontaktu između osovine i spoljašnje košuljice ležaja.

Što se tiče pozicioniranja, pomeranje iz + u x poziciju i obratno, nije kod mene ništa promenilo u praksi. Probao sam sa osovinom i ležajem očišćenim do škripanja (imam veliku dozu spreja za čišćenje kočnica), probao sa teflonom (Weldtite TF2) ali ništa nije pomoglo. Očigledno da u nečemu grešim a pade mi na pamet da sa ovako kratkom ručicom svaki pomak levo desno kod igle rezultuje oštrijim uglom u korenu, tj kod samog ležaja, a sa dužom ručicom, ne bih imao tako oštre uglove - produžavanje bi neznatno povećaju kompletnu masu - kiirojbl je došao na nekih 70 grama i uspeo da napravi funkcionalan sklop dok je kod mene sve svedeno na 26.80 sa SKF, odnosno 37.54 grama sa dugačkim THK ležajem. To uključuje bukvalno sve, zvučnicu, cev, headshell, vijke i matice, protivteg. Sam SKF ležaj je 4.53gr a THK ravno 14 grama. Lakše od ovoga je jako teško izvodljivo. Dakle, sama fizička težina nije najvažnija, a još manje presudna za funkcionisanje. Podrazumeva se savršeno glatka i čista površina osovine i čist ležaj. Ja sam nešto zeznuo u procesu, samo treba da prokljuvim šta.

Uporan sam iz prostog razloga: ovo nije podizanje betonskog bloka od 250kg pa da čovek kaže ako je onaj mogao, mogu i ja - ovo je čist mehanički puzzle koji se rešava mozgom a ne mišićima. Kad skapiram koji deo slagalice mi fali, rešiću problem.... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi, da budem iskren, nikada palo na pamet da smaram čoveka (mada se divim onome što je uradio) a verovatno zato što je u svom blogu do tančina opisao sve što je smatrao da je od neke važnosti. Većina od svega napisanog je za mene irelevantna jer ja ne koristim ništa od elemenata za spajanje koje je on, koliko sam kroz vrljavi translate engine skapirao, kupovao kao gotove elemente. Druga stvar, a možda i važnija je brain excercise koji sprovodim. Posao koji radim i da ga tako nazovem, talenat za intimno razumevanje mehaničkih naprava (talenat za elektroniku mi je ravan nuli - sve što sam naučio je sirovo učenje a razumevanje je minimalno) su ono što kod mene funkcioniše prilično dobro. Talenat je naravno, svega mali deo onoga što je potrebno da se postigne neki dobar rezultat na bilo kom polju, ali bez njega je sve ostalo znanje samo suvoparno bubanje činjenica, zakona, zakonitosti... Kako sam ja uspeo da svarim funkcionisanje ovih ležajeva (SKF je divan egzemplar) postoji osam nizova kuglica od kojih je po jedna polovina slobodna i neopterećena a druga polovina je u kontaktu između osovine i spoljašnje košuljice ležaja.

Što se tiče pozicioniranja, pomeranje iz + u x poziciju i obratno, nije kod mene ništa promenilo u praksi. Probao sam sa osovinom i ležajem očišćenim do škripanja (imam veliku dozu spreja za čišćenje kočnica), probao sa teflonom (Weldtite TF2) ali ništa nije pomoglo. Očigledno da u nečemu grešim a pade mi na pamet da sa ovako kratkom ručicom svaki pomak levo desno kod igle rezultuje oštrijim uglom u korenu, tj kod samog ležaja, a sa dužom ručicom, ne bih imao tako oštre uglove - produžavanje bi neznatno povećaju kompletnu masu - kiirojbl je došao na nekih 70 grama i uspeo da napravi funkcionalan sklop dok je kod mene sve svedeno na 26.80 sa SKF, odnosno 37.54 grama sa dugačkim THK ležajem. To uključuje bukvalno sve, zvučnicu, cev, headshell, vijke i matice, protivteg. Sam SKF ležaj je 4.53gr a THK ravno 14 grama. Lakše od ovoga je jako teško izvodljivo. Dakle, sama fizička težina nije najvažnija, a još manje presudna za funkcionisanje. Podrazumeva se savršeno glatka i čista površina osovine i čist ležaj. Ja sam nešto zeznuo u procesu, samo treba da prokljuvim šta.

Uporan sam iz prostog razloga: ovo nije podizanje betonskog bloka od 250kg pa da čovek kaže ako je onaj mogao, mogu i ja - ovo je čist mehanički puzzle koji se rešava mozgom a ne mišićima. Kad skapiram koji deo slagalice mi fali, rešiću problem.... :)

To Steine al smo ti mi vojvodjani zajebani. :good2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi, da budem iskren, nikada palo na pamet da smaram čoveka (mada se divim onome što je uradio) a verovatno zato što je u svom blogu do tančina opisao sve što je smatrao da je od neke važnosti. Većina od svega napisanog je za mene irelevantna jer ja ne koristim ništa od elemenata za spajanje koje je on, koliko sam kroz vrljavi translate engine skapirao, kupovao kao gotove elemente. Druga stvar, a možda i važnija je brain excercise koji sprovodim. Posao koji radim i da ga tako nazovem, talenat za intimno razumevanje mehaničkih naprava (talenat za elektroniku mi je ravan nuli - sve što sam naučio je sirovo učenje a razumevanje je minimalno) su ono što kod mene funkcioniše prilično dobro. Talenat je naravno, svega mali deo onoga što je potrebno da se postigne neki dobar rezultat na bilo kom polju, ali bez njega je sve ostalo znanje samo suvoparno bubanje činjenica, zakona, zakonitosti... Kako sam ja uspeo da svarim funkcionisanje ovih ležajeva (SKF je divan egzemplar) postoji osam nizova kuglica od kojih je po jedna polovina slobodna i neopterećena a druga polovina je u kontaktu između osovine i spoljašnje košuljice ležaja.

Što se tiče pozicioniranja, pomeranje iz + u x poziciju i obratno, nije kod mene ništa promenilo u praksi. Probao sam sa osovinom i ležajem očišćenim do škripanja (imam veliku dozu spreja za čišćenje kočnica), probao sa teflonom (Weldtite TF2) ali ništa nije pomoglo. Očigledno da u nečemu grešim a pade mi na pamet da sa ovako kratkom ručicom svaki pomak levo desno kod igle rezultuje oštrijim uglom u korenu, tj kod samog ležaja, a sa dužom ručicom, ne bih imao tako oštre uglove - produžavanje bi neznatno povećaju kompletnu masu - kiirojbl je došao na nekih 70 grama i uspeo da napravi funkcionalan sklop dok je kod mene sve svedeno na 26.80 sa SKF, odnosno 37.54 grama sa dugačkim THK ležajem. To uključuje bukvalno sve, zvučnicu, cev, headshell, vijke i matice, protivteg. Sam SKF ležaj je 4.53gr a THK ravno 14 grama. Lakše od ovoga je jako teško izvodljivo. Dakle, sama fizička težina nije najvažnija, a još manje presudna za funkcionisanje. Podrazumeva se savršeno glatka i čista površina osovine i čist ležaj. Ja sam nešto zeznuo u procesu, samo treba da prokljuvim šta.

Uporan sam iz prostog razloga: ovo nije podizanje betonskog bloka od 250kg pa da čovek kaže ako je onaj mogao, mogu i ja - ovo je čist mehanički puzzle koji se rešava mozgom a ne mišićima. Kad skapiram koji deo slagalice mi fali, rešiću problem.... :)

 

Jesi li siguran da u plastičnom unutrašnjem kavezu, u kanalima kojima kruše kuglice, nije preostalo nešto od sredstava za mazanje-odmašćivanje? Probaj da daš ležajeve nekom sajdžiji ili zlataru, da ih dobro opere u ultrazvučnoj kadi. Slutim da u ležajevima ima još ostataka nečega. Ne znam mogu li se ležajevi rastaviti, pa da se kanali i putanja kuglica pošteno pregleda i očisti. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi li siguran da u plastičnom unutrašnjem kavezu, u kanalima kojima kruše kuglice, nije preostalo nešto od sredstava za mazanje-odmašćivanje? Probaj da daš ležajeve nekom sajdžiji ili zlataru, da ih dobro opere u ultrazvučnoj kadi. Slutim da u ležajevima ima još ostataka nečega. Ne znam mogu li se ležajevi rastaviti, pa da se kanali i putanja kuglica pošteno pregleda i očisti. 

 

Ajd, rekao bih da sam 98% siguran da je ležaj čist. Sprej za čišćenje kočnica duva kroz cevčicu veoma usmereno i pod izuzetno visokim pritiskom i obišao sam sve nizove sa obe strane ležaja i sve dobro izduvao kompresorom sa pištoljem gde nema podmazivanja. Potom sam svaki red pod lupom pomerao kuglicu po kuglicu da vidim da nema neka nečistoća.

Detaljnijom inspekcijom same osovine sam ustanovio da na samoj osovini postoje mikro-brazgotine pa sam proveo još neko vreme polirajući je sa Sonax chrome polish kremom, prvo držeći kraj osovine koji ide u nosač u bušilici i pomerajući polako krpicu (komad ex potkošulje) od jednog ka drugom kraju i nazad dok se istovremeno osovina vrti uz pomoć bušilice a potom, izvadio osovinu i ponovio postupak dva puta vršeći samo uzdužno trljanje, naravno, svaki put sa novim komadom krpe i novom količinom paste. Sada izgleda bolje, mada još ovek pod lupom mogu da se nađu mikrobrazgotine, nešto manje njih i manje uočljive.

Ležaj teško da može da se rastavi a da posle ne završi u đubretu. To ne mogu da rizikujem imajući na umu koliko je teško doći do istog. Jedan od onih dužih THK ležaja sam rastavio pa je unatoč svoj pažnji koju sam mu posvetio, završio u rasulu.

Sinoć sam opet isprobao ceo sklop i uspeo da preslušam celu jednu stranu ploče sa klasikom i bilo je nekoliko zapinjanja, četiri sigurno, možda pet, ali za razliku od dosadašnjih, ručica se nije totalno zaustavila nego je nakon što je zapela i igla preskočila unazad, posle toga nastavila da se kreće ka sredini ploče. To me navodi na zaključak da je poliranje osovine ipak pomoglo pa ću danas da celu operaciju ponovim još jednom. Da, to znači sat vremena trljanja (dok ruke ne zabole) ali ako ću ispeglati mikro oštećenja koja cenim da proizvode zastoje, onda sam ipak nešto postigao. Uz sve to, dodao bih da sam mali mesingani protivteg zamenio aluminijumskim koji je zbog svoje male težine završio na suprotnom kraju ručice a gazna sila se proveravala na maloj zlatarskoj digitalnoj vagi. Tu sam "srezao" još dodatnih 8 grama što znači da je sada cela ručica lakša od 20 grama. Palo mi je na pamet da možda postoji i greška u pozicioniranju (posle toliko rastavljanja i sastavljanja) pa sam više puta proveravao paralelnost levo-desno uz pomoć ogledala i tačnu poziciju uz pomoć protraktora. Na moju veliku radost, headshell je veoma kvalitetno slepljen sa cevčicom a ista sa spojnicom gde ide ležaj. Tokom poliranja uz pomoć bušilice, osovina ne podrhtava pa je sudeći po tome, i ona potpuno ravna i vodi ručicu/zvučnicu po pravoj liniji... Dakle, ostaje mi samo da poliram i poliram pa da nanovo probam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemešam se ako je cilj sporta jedino mentalno razgibavanje, no ako postoji makar i trunka namere da se nakon završetka projekta ručica koristi u beločovečnim uslovima eksploatacije (tj da se ne mora zvati tepih servis i polirači Svetog Đorđa da usisaju, ubrišu i ispoliraju), ne mogu a da ne pitam sledeće:

 

-po vašoj Forumskoj proceni/iskustvu, koliko je ceo koncept user-friendly ako mu potencijalno svaka dlaka smeta, odnosno da li mu smeta svaka dlaka, odnosno koliko je (Leo pomozi) ovo potencijalno (pre)osetljivo na aerozagađenja u potencijalnoj slušaonici?

 

odnosno,

 

-da li bi dosledno bastardističkim trendovima audio-sistema bilo izvodljivo u ovoj fazi poliračkog zanosa razmotriti eventualno ukrštanje/skretanje prema nekom od sistema sa uduvavanjem vazduha/vazdušnim ležajem/osovinom u DIY verziji?

 

off: kaddođeš? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On: po mojoj slobodnoj proceni, mislim da će se nakon završetka svesti na brisanje mikrofiber krpicom (one što se koriste za brisanje dioptrijskih stakala/plastike na naočarima) a to što su porođajne muke ovakve... Baš sam našao solidnu usporedbu u razgovoru sa kolegom koji mi je nabavio ove SKF ležaje - ponudio se da nađe manju, od 5mm i osovinu pride a ja sam mu odgovorio da mislim da nema stalno menjati karburator a ostaviti zarđani/korodirani/prljav rezervoar. Koliko god tih novih karburatora budem stavio, svaki će pre ili kasnije da gekne ako mu stalno dovodim problematično gorivo... Dakle, sada nešto pametniji ili još tačnije, iskustveniji - pamet s ovim nema mnogo veze - treba da lečim uzrok a ne posledice. Posvetiću još neko vreme doradi sistema - kako rekoh, ako može japanac, mogu i ja - a ako dođe do onoga da mi prekipi, priznaću da nemam toliko klikera u glavi i strpljenja kao japanac i povući se korak nazad i pokušati sa varijantom sa dva kotrljajuća ležaja. Ako ni to ne bude uspelo, ostaje mi da se pomirim sa svojom nesposobnošću i da instaliram Zenovu Ortofon ručicu...

 

Off: čim me prođe Helikobakter... Trenutačno na pet medikamenata istovremeno pa sam na trenutke whoozy što i nije najbolje stanje za driving down south...

 

edit: air-bearing mi nije opcija, pogotovo ne u samogradnji a za kupovinu neke izrađene od strane nekog renomiranog proizvođača nema ni kinte a ni raspoloženja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Off: čim me prođe Helikobakter... Trenutačno na pet medikamenata istovremeno pa sam na trenutke whoozy što i nije najbolje stanje za driving down south...

 

Heliko... dodje, pa prodje (zaleci se ), ali...... na zalost, opet dodje .... i tako u krug.

 

Savet : manje kafe i cigareta ( "heliko" ih voli :wink2: ). Takodje, manje nerviranja, jer "heliko" i kada je u manjem broju na stres "lepo" reaguje umozavanjem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...