Jump to content

Stari dobri zvucnici


koki

Preporučeni Komentari

Kupih  na buvljaku Iskrine 14" zvucnike 15 ohma, nadjoh sliku i dimenzije bioskopskih kutija, tesline od gramofona sirokopojasne na Limundu,

na KP gotove skretnice sa oznakama mH, sklopih kutije i zvuk NEVEROVATAN,

A sad pitanje za Vas iskusne,

Probao sam sa poj. pcl86 se, sa ei izlaznim tr. 4 ohma, do pola snage radi korektno, preko polovine ulazi u kliping.

Na snimku je JVC od nekog najjeftinijeg sistema pojacalo 2x 20w. Radi korktno.

PITANJE, Kakvog lampasa da napravim a da bude super jeftino za njih.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala "Cika Brko", zbog Vas odoh na otpad i nadjoh neke tr. sa C jezgrima, kad ih ocistim, slikam i saljem sl.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

ECL82 ce ti u PP spoju dati oko 10W, za celo pojacalo, sem napajanja koristis samo te 4 cevi.

Sledece je malo komplikovanije EL84 do 15W, pa potom ide 6L6GC oko 20-24W i EL34 15-35W - to su neke klase snage na osnovu tipa cevi.

ECL82 PP moze da svira jako dobro, slusao sam recimo staro japansko Cosmos pojacalo koje je radilo vise nego sjajno ( model se moze naci u temi "Kurshum ABC" i odatle shema ).

 

P.S. Sem ECL/PCL82 i EL84 cene NOS cevi su poludele, mislim na 6L6GC i EL34 - 6P3S-E je ruska 6L6G, nesto nize max disipacije od 6L6GC verzije ali se jos uvek moze naci kvartet za neke normalne pare ( recimo 120 Eu ) ili 6P3S verzija za duplo manje para.

Kvartet NOS EL84 je oko 100 Eu.

Tako bih ja preporucio ECL82 sem ako ne zelis da pravis neko bas ozbiljno pojacalo pa smatras da vredi ulagati dosta novca u cevi ( i trafoe itd ).

Cika Brka ti sigurno moze dalje pomoci pametnim savetom sta da izaberes ako hoces SE.

 

 

P.S. Neka je samo kratak snimak - jako ti lepo sviraju ove kutije.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
pre 9 minuta, чика-Брка reče

eventualno ruske 6L6 (6P3S-E), mora sa E.

Posto imam 6P3S - zasto mora varijanta sa E dodatkom ?

Znam da one duze traju ali ima li jos neki razlog ?

Max napon na G2 mozda ?

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobre su i te 6P3S , drugaru sam sa takvima pravio 50W (B+=500V) modulator za ST predajnik i to je radilo bez greske par decenija , naravno 6P3S-E su bolje odnosno izdrzljivije , u nekoj usporedbi to je slicno kao 6L6 vs 6L6GC , 

btw , uz te Iskra zvucnike predlazem ti da napravis PP lampas pojacalo snage ne manje od 15W bazirano na nekoj jednostavnoj Iskra semi . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, BANAT said:

Dobre su i te 6P3S , drugaru sam sa takvima pravio 50W (B+=500V) modulator za ST predajnik i to je radilo bez greske par decenija , naravno 6P3S-E su bolje odnosno izdrzljivije , u nekoj usporedbi to je slicno kao 6L6 vs 6L6GC , 

btw , uz te Iskra zvucnike predlazem ti da napravis PP lampas pojacalo snage ne manje od 15W bazirano na nekoj jednostavnoj Iskra semi . 

uze mi rec iz usta.

PP sa 6P6S (ruska 6V6), B+ ne veci od 275v na primer, ili sa 6P3S-E (ruska 6L6), B+ ne veci od 350v, jer nema potrebe.

e onda ce ti zvucnici da sviraju kako treba.

ili, da bude singl, ali sa opasno dobrim gvozdjima, da bi imao muda.

oni tonski iz radija su drek.

bio je jedan radio, PP sa 2x EL84, mislim da je RIZ, imao je odlicne trafoe, ali pretesko za naci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se odlučiš za singl, imam ja ceo SE (prodavam jevtino, mož da se raskupusa) sa el 84 izlazni trafoi su grozomorni može i 807 na njih ali bi trebao drugi mrežni da se uradi a možda i imam od ociloskopa neku slotiju da može. (Mada mislim da ovaj može da šiba te zvučnike samo tako i bez rada)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gdin. Sale mi predlozio PP i ja vec prihvatio a sve zbog toga sto su basovi radili na Iskri 2xel34.

ali posto imam preko 20 raznih tranzitor. pojacala sto da ne, naravno ako je cena ok.

Nisam znao da u osciloskopima ima dobrih transf.

imam 4 kom. hteo sam da ih prodam na kilo.

Hvala na informaciji sutra ih otvaram.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li noko moze da prepozna ove visokotoce, vezani na red sa ovim bas zv. 98db

Predpostavljam da su oni blizu 95db, jer kako su me ucili 2x95 je 98db.

A mozda su me i slabo ucili.

fane.jpg.b57c64a01f4dc3b3c42b16224e466503.thumb.jpg.66dfda03c255de011953d32f67b5a70e.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
52 minutes ago, koki said:

Da li noko moze da prepozna ove visokotoce, vezani na red sa ovim bas zv. 98db

Predpostavljam da su oni blizu 95db, jer kako su me ucili 2x95 je 98db.

A mozda su me i slabo ucili.

fane.jpg.b57c64a01f4dc3b3c42b16224e466503.thumb.jpg.66dfda03c255de011953d32f67b5a70e.jpg

 

Dobro su te učili, samo zavisi i na koliko oma su drajveri a na koliko zbir.

Ali greška je što ti polaziš od toga da je to neko pažljivo projektovao, određivao osetljivost, kompenzovao baffle step itd.
A mene je praksa naučila da su ljudi tj fabrike trpali sve i svašta, i gde treba i gde ne treba, verovatno ono što su imali, i da se često dobije neka papazjanija.

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako neko ima iskustva sa TL konstrukcijom zvucnika.

Imam stare dynaudio 24w75 i d 28, radio sam kad je to nekad bilo aktuelno prema projektu SAMa i SBi

nikad nisu svirali dobro.

Sad sam gledao preporuku Dynaudio prospekta gde predlazu TL ili bassreflex.

Nadjoh Hornresp program za TL

Da li je neko radio nesto slicno i ima li iskustva sa ovim zvucnicima.

Svaki komentar bi mi dobro dosao.

Mozda ti zvucnici i ne vrede nekog truda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

TL može verovatno, bassreflex samo za boom box. Qt je preveliki čak i za kompresione kutije. Obično su ih koristili za aperiodic damping kutije sa jednim varioventom. D28 je mnogo bolji u AF verziji bez hornice, ovaj sa hornicom jeste glasan, ali mu fali najviših visokih. Te skretnice iz Sama ne valjaju ništa. Možda bi mogao da prepraviš visokotonac u AF, znači skineš hornicu i napraviš ravnu ploču.

Jadee.pdf

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je mnogo visok odnos Qes/Fs, nisu dobri za TL. Jel imate merene parametre? Što kaže Nixie, mogu u aperiodične kutije.
Ako baš hoćeš TL, koristi se "Alignment_Tables_Calculator" excel tabela, mogla je pre da se skine sa "quarter-wave" sajta

Takođe, opet kao što kaže Nixie, većina problema za zvučnicima se rešava upravo skretnicom, koja je uglavnom, pogotovu kod starih zvučnika, pravljena napamet i zbrda zdola.
Možda je dobra ideja zavaljati taj Dynaudio, i dalje to drži kao neku cenu, pa uzeti nešto novije kršteno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fabrički je imao Qt reda 0.8-0,9 a kod starog je to verovatno i veće. Nije lako sa tim napraviti bilo šta., suviše je slab magnet. Može možda da se naređa 4 komada na OB. :bad_boys_20:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...