Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

34 minutes ago, Beli_Ninja said:

Ovaj konus na dnu caure je malo nezgodan. Takodje, razmisljaj o tolerancijama :)

Ја би да само цртам, о томе се да мајстор бринути. :) Хвала на примедбама.

Што се тиче толеранција, видимо кад (ако икад) буде се материјализовало. Него, кад смо већ овде, јел има се где у Србији набавити керамичка кугла промера 10мм?

У противном, Амазон ми не гине:

https://www.amazon.com/10-CERAMIC-BALL-SI3N4-GRADE/dp/B00E8LUDUO/ref=sr_1_1?s=industrial&ie=UTF8&qid=1481583139&sr=1-1&keywords=10mm+ceramic+ball

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako stavis ona dva prstenasta magneta, jedan na vrhu caure a drugi na naslonu osovine na cauru i onda ih okrenes tako da se odbijaju mozes da dobijes skoro-pa-bez-trenja vjesanje tanjira (levitirajuci tanjir :) ) i tako ga dobro odvojis od mnogih problema. Meni se tako nesto vrti za moj gram a imam slicnu izvedbu kao sto si nacrtao osim sto nema udubljenje za kuglu u osovini kao sto si nacrtao vec je ravna (ili malo konicna, nisam 100% siguran). Kugla je tovatnoj masti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, InSides said:

Ја би да само цртам, о томе се да мајстор бринути. :) Хвала на примедбама.

Што се тиче толеранција, видимо кад (ако икад) буде се материјализовало. Него, кад смо већ овде, јел има се где у Србији набавити керамичка кугла промера 10мм?

У противном, Амазон ми не гине:

https://www.amazon.com/10-CERAMIC-BALL-SI3N4-GRADE/dp/B00E8LUDUO/ref=sr_1_1?s=industrial&ie=UTF8&qid=1481583139&sr=1-1&keywords=10mm+ceramic+ball

 

Ja sam na svojim gremovima stavljao kuglice od 4mm. Bolje je da stavis oko 5-6 mm maximum. 10 mm je previse, povecavas povrsinu trenja. Inace kuglice su nabavljive preko ebaya...

Budi oprezan i oko promjera osovine, 20 mm je poprilicno, ja sam stavio 12 mm sa tanjurom tezine 7 kg. Treba na svim elementima maximum smanjiti trenja. Ovaj prijedlog za stavljanje magnetnih prstenova je super ideja, sa prijateljem sam razvio takav levitirajuci lezaj prije 2 god i on to stavlja na svojim top modelima gramofona. Mislim da su njegovi tanjuri oko 12 kg tezine i savrseno lagano se okrecu. Stavili smo dva prstena oko 50 mm promjera u pikse oko lezaja jedan nasuprot drugom i oni drze tanjur lagano u zraku. Magnetni prsteni su kod nas lako nabavljivi i kostaju relativno malo novaca. Trenje se svodi samo lagano na bocni dio osovine. Osovine uvijek radimo od visokopoliranog celika a cahuru od posebne bronze jer je samopodmaziva.

Kuglicu nikako nebih stavljao u nikakve masti jer su preguste i utjecu na rotaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ninja said:

Ako stavis ona dva prstenasta magneta, jedan na vrhu caure a drugi na naslonu osovine na cauru i onda ih okrenes tako da se odbijaju mozes da dobijes skoro-pa-bez-trenja vjesanje tanjira (levitirajuci tanjir :) ) i tako ga dobro odvojis od mnogih problema. Meni se tako nesto vrti za moj gram a imam slicnu izvedbu kao sto si nacrtao osim sto nema udubljenje za kuglu u osovini kao sto si nacrtao vec je ravna (ili malo konicna, nisam 100% siguran). Kugla je tovatnoj masti.

Удубљење није за куглу. То би требало да буде резервоар за уље. Ако погледаш цртеж, на десној страни се види плочица од POM-а (Polyoxymethylene) која лежи изнад кадице (и има мањи промер од чауре), а куглица лежи на плочицу. Хтео бих да видим како ово функционира, па да експериментишем са магнетима. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Dacho said:

Ja sam na svojim gremovima stavljao kuglice od 4mm. Bolje je da stavis oko 5-6 mm maximum. 10 mm je previse, povecavas povrsinu trenja. Inace kuglice su nabavljive preko ebaya...

Budi oprezan i oko promjera osovine, 20 mm je poprilicno, ja sam stavio 12 mm sa tanjurom tezine 7 kg.

Размишљао сам о томе. Тање осовине су и лакше за рад, и ултимативно јефтиније, али... радни план је за тањир од 20кг. :)

Ovaj prijedlog za stavljanje magnetnih prstenova je super ideja, sa prijateljem sam razvio takav levitirajuci lezaj prije 2 god i on to stavlja na svojim top modelima gramofona. Mislim da su njegovi tanjuri oko 12 kg tezine i savrseno lagano se okrecu. Stavili smo dva prstena oko 50 mm promjera u pikse oko lezaja jedan nasuprot drugom i oni drze tanjur lagano u zraku. Magnetni prsteni su kod nas lako nabavljivi i kostaju relativno malo novaca. Trenje se svodi samo lagano na bocni dio osovine. Osovine uvijek radimo od visokopoliranog celika a cahuru od posebne bronze jer je samopodmaziva.

Kuglicu nikako nebih stavljao u nikakve masti jer su preguste i utjecu na rotaciju.

Који су то грамофони, ако није тајна? SAM?

Иначе, куглица не иде у удубљење, него само на плочицу (thrust plate) од ПОМ-а.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, InSides said:

Размишљао сам о томе. Тање осовине су и лакше за рад, и ултимативно јефтиније, али... радни план је за тањир од 20кг. :)

Који су то грамофони, ако није тајна? SAM?

Иначе, куглица не иде у удубљење, него само на плочицу (thrust plate) од ПОМ-а.

Nije SAM

Radi se o ovome:

 

 

image-0-02-05-10eb37dfdafd60606efd9caab6f1cd303c17d1a4397b7598d58b387000c001e9-V.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Woland said:

Od čega je tanjir - POM (Delrin etc), PVC, Akril? da li je iz jednog dela?

Tanjur je od polietilena vrlo visoke gustoce, znatno je gusci ali i krtiji od standardnog. Znaci to nije onaj standardni kao za tokarenje nego je puno tezi. Toliko je krt da se desilo kada nam je ispao sirovi komad jedan cosak se odvalio kao da je od keramike. Napravio sam tada 4 ovakva tanjura. Ovaj polietilen se ne moze kupiti kao valjak nego se reze iz table debljine 8 cm.

Dakle iz jednog dijela je tokaren.

Mislim da je komad 330 x 330 mm kostao oko 200€.

20161213_194032.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

Delrin (POM) je jeftiniji - 10€ kg.. tanjir debljine 4 cm ima oko 4 kg.. spremna tabla za 2 tanjira:

POM је (наводно) веома добар материјал за тањире... као веома близак винилу. @Woland, има ли код твојих добављача POM у црној боји и дебљине 65мм - 70мм?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

POM је (наводно) веома добар материјал за тањире... као веома близак винилу. @Woland, има ли код твојих добављача POM у црној боји и дебљине 65мм - 70мм?

nema :( crnog nema nikakvog, jedino ovaj beli, ali nije ga bilo debljeg od 40 mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Woland said:

možda kombinacija alu-plexi?@eci radi bajaderu, imam, odlična

Верујем да ради одлично. Али замислио сам тањир дебљине 8цм, па то ти је...

...мада, могао бих ваљда комбинацију 6цм алуминиум + 2цм POM. Само да још набавим црни POM.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 11/27/2016 at 3:38 PM, Zen Mod said:

@Eci

predvidjeno neko stezanje caure lezaja na/u bazi ?

Završio sam prsten za stezanje čaure na bazu i izbušio rupe za šrafove i na bazi. Ovim su svi radovi na bazi završeni :)  Sutra ću raditi na kućištu motora 

IMG_1880.jpg

IMG_1881.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, InSides said:

POM је (наводно) веома добар материјал за тањире... као веома близак винилу. @Woland, има ли код твојих добављача POM у црној боји и дебљине 65мм - 70мм?

https://online-plast.com/products/pom-platte?variant=1033522537

https://www.technoplast-onlineshop.de/gruppe,mein_shop,de/Platten,plattenpom,41102,POM-C-schwarz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, predragm said:

Ух! 320mm x 320mm x 70mm = EUR 113, што је одлична цена. Сад да питам дали испоручују ван Немачке.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...