Jump to content

Kondovi za skretnice


jorgoss

Preporučeni Komentari

Nisam hteo da pretrazujem po forumu neke stare postove ako ih uopste ima na temu kondezatora u skretnici pa sam odlucio da otvorim novi post i da razmenimo neka misljenja sta je najbolje staviti od kondova u odredjenom cenovnom rangu. Mozda je lako izabrati Mundorf, Clarity Cap ili mnostvo firmi ciji kondezatori osim plemenitih materijala kostaju ko bolje odradjen nakit, sve sa ono zlato srebro ulje...bakar...ludilo. Verujem da vecina nas baulja u cenovnoj kategoriji do 1000 evra sto se tice zvucnika a mozda i ponajvise oko 300...tako da se namece jos jedno pitanje...koliko uloziti u skretnicu...po mom skromnom misljenju neki budzet do oko 50 evra deluje razumno. Sad u zavisnosti od kompleksnosti skretnice tu mogu da se razmatraju firme poput Wima, Acrotronic, Solen...Vishay...

E tu je sad glavna zackoljica, Wima provereno dobro radi...MKP10 serija, ali se na nasem domacem trzistu nudi i jeftini beli Mundorfi kao i talijanski ICEL.....meni ovo zadnje ozbiljno zatreslo mrezu ali kao i svaki srbin...malo para za eksperiment pa sto se kaze poso mora da se odradi sa jednim metkom !

Eto izvolte ako ima neko iskustvo da ga podeli sa auditorijumom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Brijac said:

provereno dobri.

licno koristim od 2,2uF.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je postao veliki znak pitanja da li uopste menjati bipolarce sa mkp - naime to sam uradio samo jednom i rezultat je bio da su mkp/mkc bolji ali isto tako ako je produkcija losija to se mnogo vise cuje - takav je bio moj utisak.

Voleo bih da cujem misljenje iskusnih na tu temu.

Za sopstvene kutije sam odavno nabavio relativno kvalitetne mkp, Wima, axialni Vishay i CDE ali se plasim da ne upropastim zvuk koji sada imam.

 

Sem toga gabariti mkp-a su jedno 10x veci u odnosu na originalne bipolarne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Nema tu neke razlike, kapacitet je kapacitet. Bitno je dobro isprojektovati skretnicu. Tu je ono gde 90% failuje, a ne u kondenzatorima 

Najbolje je uzeti MKP ili MKT nekih jeftinijih marki, zavisi šta možeš da nađeš. Ja sam uzimao iz Nemačke iz Hellsounda šta ima na popustu ili šta je povoljno. Najviše crveni Intertechnikov Q4 Audyn MKP 400V. Eto ljudi uzimaju sa Ali-ja.

Ukoliko je skretnica trosistemska, za velike vrednosti možeš i Elektrolite, ali vodi računa da će se oni lagano sušiti tokom godina pa će padati kapacitet, pa treba da se menjaju.

Samo nemoj da koristiš one male keramičke kondenzatore, ali to se valjda podrazumeva.

Ako ćeš striktno po nekom kvalitetu, kao bolje je elemente koji su redno, stavljati kvalitetnije, a paralelne elemente možeš i jeftinije..

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 18 minuta, krca44 reče

Za sopstvene kutije sam odavno nabavio relativno kvalitetne mkp, Wima, axialni Vishay i CDE ali se plasim da ne upropastim zvuk koji sada imam.

 

Sačuvaj staru skretnicu, pravi novu na dasku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

38 minutes ago, krca44 said:

Meni je postao veliki znak pitanja da li uopste menjati bipolarce sa mkp - naime to sam uradio samo jednom i rezultat je bio da su mkp/mkc bolji ali isto tako ako je produkcija losija to se mnogo vise cuje - takav je bio moj utisak.

Voleo bih da cujem misljenje iskusnih na tu temu.

Za sopstvene kutije sam odavno nabavio relativno kvalitetne mkp, Wima, axialni Vishay i CDE ali se plasim da ne upropastim zvuk koji sada imam.

 

Sem toga gabariti mkp-a su jedno 10x veci u odnosu na originalne bipolarne.

ako su u staroj skretnici bipolarci, onda ih zameni sa novim bipolarcima.

recimo F & T, moji omiljeni, odlicno su se pokazali.

ne stavljaj blokove.

mozes 10n paralelno sa svakom biporarcem, 100 V je superiska.

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala momci !

F&T je jedna mogucnost, pronasao sam vrednosti koje bi odgovarale ako se uzme u obzir tolerancija.

 

Ero / Vishay mkp1839 axijalni radi dobro, dodushe nisam ga koristio u skretnici ( imam ga za srednje ) vec na izlazu cathode follower stepena.

Manji gabarit, radijalni koji sam takodje koristio je Vishay mkp 1840, za skretnice ga ima u 250Vdc varijanti sa rasterom oko 22,5mm cini mi se.

To su neke moje alternative za Wima mkp10.

 

Kad sam nabavljao mkp za skretnicu nisam hteo da kupujem audiofilske bez datasheet-a u odnosu na iste cenovno sa datasheet-om - Vishay mkp1839 i CDE 930.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veoma zanimljive opservacije, hvala momci, inace nadovezao bi se na par nekih konstatacija... Kad sam turao wime mesto elektrolita na putu signala zvuk se rafinisao znacajno da sad ne kakim neke fensi izraze, clarity cap sam slusao isto kao signalni i zvuci opasno dobro u odnosu na druge kondove istih vrednosti, motor run kondovi su dobri ali preveliki, a sto se tice aluminijuma....pa to kresti bez detalja, kad se zamene to je takodje veliki skok ali kad u kutiji imas vrednost od 100, 200 ili 500uF to bre kosta ko bubreg ! Definitivno nemam iskustva u skretnicama ali cu detaljno razmotriti sta dalje.....zao mi sto izgleda niko nije probao ICEL-e.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pod ruku mi je dosla neka PCB od pola metra x pola metra , na njoj IGBT cigle nazivno 300A a max puno vise , dioda nista slabijih , takodje jos dosta korisnih stvari , ogromne torusne prigusnice, bakarna zica od 4mm precnika na njima itd. Takodje dosta aksijalnih zutih kondenzatora , raznih kapaciteta i napona cak do 40uF.

Dobro za testnu skretnicu , kad sam premjerio puno manji esr od crvenih wima mkp.

Poslije provjere nasao , da su to

Nichicon PHC Axial Film Capacitors

Nichicon PHC Film Capacitors are high-current, high-frequency, axial film capacitors. The PHC capacitors offer 0.1µF to 60µF nominal capacitance, 250VDC to 850VDC rated voltage, and 4.5A to 14A IRMS current. The series is designed for use in industrial and motor speed controls, high-frequency electronic ballasts, switching mode power supplies, resonant circuits, induction heaters, and high-end audio.

I na kraju kaze i za high-end audio, pretpostavljam nemaju svilene visoke ;), ali zato nemaju problema sa velikim strujama :)

 

Ali na zalost i oni su relativno skupi ako ne i skuplji od ovih jensena i ostalih.

U mouseru recimo 2u2 250V  2,8E bez poreza.

A 50u 250V dodje 25E bez oreza , to su folijski PP kondenzatori.

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam porucio clarity cap esa i px za projekat koji je u završnoj fazi za početak , s time da bi u neko dogledno vreme zamenio px za csa . 

Jel možda neko probao ove ruske , čitam po forumima da su se navodno dobro pokazali .

 

s-l400.jpg

Izmenjeno od genius
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 24 minuta, jorgoss reče

Veoma zanimljive opservacije, hvala momci, inace nadovezao bi se na par nekih konstatacija... Kad sam turao wime mesto elektrolita na putu signala zvuk se rafinisao znacajno da sad ne kakim neke fensi izraze, clarity cap sam slusao isto kao signalni i zvuci opasno dobro u odnosu na druge kondove istih vrednosti, motor run kondovi su dobri ali preveliki, a sto se tice aluminijuma....pa to kresti bez detalja, kad se zamene to je takodje veliki skok ali kad u kutiji imas vrednost od 100, 200 ili 500uF to bre kosta ko bubreg ! Definitivno nemam iskustva u skretnicama ali cu detaljno razmotriti sta dalje.....zao mi sto izgleda niko nije probao ICEL-e.

ICEL ti je po mouseru Nichicon , nije ni meni najjasnije vode ih pod proizvodjac nichicon i imaju u katalogu a na kondenzatorima pise ICEL.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekada davno, japanski samograditelji su utvrdili, da je jako dobro resenje, uzeti po tri kondenzatora, vezati ih paralelno i tako dobiti kondenzator, gde se mane ponistavaju udruzenim vrlinama. Potrebnu vrednost podelite sa tri i nadjete tri kondenzatora tih manjih vrednosti. Bitno je da su sa razlicitim dielektricima. To sam koristio mnogo puta i uvek je rezultat bio, kao da kondenzatora nema, tj. nisu doprinosili cujnoj degradaciji zvuka. Ne moraju biti tacne trecine, vazno je da ukupna kapacitivnost bude tacna. Probajte...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mjerio sam nekoliko rabljenih ICEL  PHC kondenzatora , 2 komada 3uF  -600V , 2 stare iskre one zute PP ,2uF i -250V , koristile su se puno u starim TV i radio aparatima , ove su probrane one sa manjim otporom, 2 komada crvene WIMA MKP10 2u2  250V, i  3komada   ICEL 40uF 250V

Koristio ovaj LCR kineski kupljen prije za oko 70 tak dolara , isti kao na videu, mjeri sa kelvin klestima , koristi 4 zice za mjerenje

https://www.youtube.com/watch?v=xgqSqbm18sU

Sve mjereno u isto vrijeme , tesko da moze biti neka referenca , vise rekreativno :) Mjerna frekvencija je 7,8kHz , na toj frekvenciji se vide vece razlike nego na 100Hz ili 1kHz

Dvije slike su crvene 2,2uF 250V  WIMA MKP10 , nove iz Mousera

IMG-20230518-205923.jpg

IMG-20230518-205948.jpg

ICEL PHC , 3uF 600V polovni 2 komada mjereno

IMG-20230518-210153.jpg

IMG-20230518-210218.jpg

 

ICEL PHC 40uF 250V polovni, mjereno 3 komada , obratiti paznju ESR je u mili omima , prijasnje vrijednosti su bile u omima, instrument tu i ne moze nesto da mjeri treba ipak malo bolji :)

IMG-20230518-210519.jpg

IMG-20230518-210543.jpg

IMG-20230518-210441.jpg

 2 stare ISKRE PP 2uF 250V

IMG-20230518-210712.jpg

IMG-20230518-210836.jpg

Ovo su 8 iskri 2uF , kod spajanja takvih paralelnih izbacio one koje odstupaju , zalemljeno sa 1,5 kvadrata licnastom zicom

IMG-20230518-211007.jpg

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace sto se tice latina nekada sam vadio iz uredjaja stare dukati elektrolite i kendeil i nakon deset godina upotrebe i njakanja kapaciteti su i dalje bili u plusu od naznacenih vrednosti....znaci li to i da ICEL mozda ima taj kontinuitet...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A inace taj LCR metar je plod nekih ruskih elektronicara prije 15 i vise godina , reversibilno analizirali kako radi neki HP LCR mjerac , napisali program za PIC mikrokontroler i bio otvoreni projekt na ruskim sajtovima , djelovi kostali 2 ili 3 puta vise nego ovaj kineski klon gotov. Onda kinezi spojili ugodno sa korisnim :) klonirali vec razradjen projekt i izbacili ovak LCR metar:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...