Jump to content

Iron Spark


mutayu

Preporučeni Komentari

Vec neko vreme se spremam da svoj muzicki "sistem", cija su dva stozera zvucnici zasnovani na Iskra fullrangerima ( Ovde ) i integrisano pojacalo Brig U-001, prosirim sa dva para monoblokova zasnovana na lampama ( Ovde ) i tranzistorima ( stari kvazikomplementarni koncept, o cemu cu tek pisati ). Da bi se to dogodilo postalo je jasno da je potrebno izraditi kvalitetno pretpojacalo a nametnula se i potreba za kvalitetnim MM phono pretpojacalom i DAC-om.

Kao resenje za pretpojacalo se nametnuo @Zen Modkoncept Iron Pre i Iron Pumpkin zahvaljujuci svom kvalitetu, jednostavnosti, dostupnosti PCB i delova a delimicno i @Mikorist egzaltacijama po furumu :lol: kao i odlicnoj podrsci DIY-erima na nasem i velikom diy forumu. Na zalost ,iz finansijskih razloga , nisam odmah nabavio Turtle pa ce koncept biti blizi Iron Pre verziji a posto ce biti upotrebljeni Iskra trafoi na izlazima, vezani kao autoformeri, naprava je dobila ime "Iron Spark", da ne kazem "Zelezna Iskra"!

Resenje za MM phono pretpojacalo uzeo sam od Pavela Macure u vidu njegovog Openamp1 a napajanje za njega je zasnovano na radu Erne Borbelja ali u formi kopije PCB i BOM-a firme JIMS Audio kao "All FET low-noise super shunt regulator" (o cemu cu vise pisati opet u narednim postovima).

DAC ce, za pocetak, biti moj "Dacic" koji sam spominjao Ovde .

Potrudio sam se oko odabira i nabavke komponenti i do sada nabavio 95% potrebnih delova. Pandemija je znacajno usporila rad podizvodjaca i poste pa se jos ceka ponesto. O samim komponentama cu vise pisati tokom rada.

Kritike i sugestije su dobrodosle!

Sledi popunjavanje PCB-a i slike.

Literatura:

Iron - Ovde

Macura Openamp1 - Ovde

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pocinjem polako sa radovima. Prvo sto je potrebno uraditi je sitna modifikacija plocice da bi se doslo do Iron Pre konfiguracije.

Slike prikazuju gornju i donju stranu plocice pre reza, planiran polozaj reza, i izgled pozle reza.

"yup

see post #2 , mid pic , two points most left - TP and TW ; that means Pot Top (CW lug) and Pot Wiper (mid lug) 

so - exacto knife , cut between two pads , and you can resort to Iron Pre configuration , which is Selector - Pot - Buffer - Autoformer ( if you need/want it) - Out RCA"

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

posaljem ti ja sastavljen Good Gemini , umesto all-fet Borbely, pa napajaj ........ a original JFets i mosfets ostavi za nesto pametno

taj reg je demonstracija sile i exclusivitet bio jos kad je napravljen, a kamoli danas kad su predmetni semis nenadjijum ...... a performanse same po sebi daleko od nedostignutog

msm greota ....... jest da je reg vazan koliko i aktivni deo (cak i za line, kamoli za phono), al opet - kad je  moguce pamecu uraditi drugacije

msm, moramo biti svesni i marketinga, pa mu onda necemo ni robovati

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Zen Mod ako ti tako kazes onda OK. Salji, pokrivam sva placanja. 

Uredjaj je i onako koncipiran modularno pa nije problem zameniti bilio koji od modula.

Imam jedno pitanje u vezi R* i C* na ulazu u Iron. Naime napravio sam Quasimodo uredjaj za dimenzionisanje snabera u napajanjima. Da li bi vredelo postaviti takav snaber meren prema konkretnom trafou umesto R* i C* po semi?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 časa, mutayu reče

Borbelj

Ako kojim slucajem odlucis da sastavis - kad zavrsis obavezno proveri da li osciluje - jedna od pcb koje se prodaju na netu osciluje sigurno i trazi prepravku - na zalost ne znam tacno kakvu ( moze se saznati ako je bas potrebno ).

Koliko da znas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

53 minutes ago, krca44 said:

Ako kojim slucajem odlucis da sastavis - kad zavrsis obavezno proveri da li osciluje - jedna od pcb koje se prodaju na netu osciluje sigurno i trazi prepravku - na zalost ne znam tacno kakvu ( moze se saznati ako je bas potrebno ).

Koliko da znas.

Hvala, videcu da li cu uopste da je sastavljam. Kod nje su poenta pojedini nenadjijumski elementi pa ako njih budem cuvao za nesto drugo nema svrhe lemiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

A koja fela nenadjijuma? I sa kojim strujicama raspolaze?

 

1 hour ago, Zen Mod said:

2sj109, 2sk389, Toshiba mosfets

sasvim dovoljno nenadjijuma

 

https://www.zenmod.in.rs/erno-borbely-site-zip-file-for-benefit-of-diy-community/

Pored 2SJ109 i 2SK389 prilicno sam se namucio da nabavim i 2SJ148 i 2SK982. Sad je sve tu ali eto ako je pametnije sacekace neki drugi projekat.

Evo ga i Macura sastavljen minus RIAA kondenzatori ( koji putuju iz Izraela) i minus op-ampovi koji su tu ali nisu ubodeni u podnozja. 

image.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, mutayu reče

RIAA kondenzatori ( koji putuju iz Izraela)

Koji kondenzatori ?

 

Razmotri da okrenes hladnjak od LT1010 na drugu stranu radi lakseg ubadanja IC desno.

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, krca44 said:

Koji kondenzatori ?

 

Razmotri da okrenes hladnjak od LT1010 na drugu stranu radi lakseg ubadanja IC desno.

Kondenzatori 10nf Wima FKP.

Videcu za hladnjak, za sad mi je delovalo ok, mozda ubacim kraci sraf.

Dodao sam kontaktne pinove da mogu da se igram sa opcijama bez lemljenja.

7CDD77B5-B3A6-41DA-98B4-34C92D920EA8.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozes i da skines hlladnjak, montiras IC, vratis hladnjak sa kracim srafom - po zelji.

Ono sto ne znam tacno - koliku ulogu igra toplota - hladnjak se greje ali ne preterano ( isti kao kod tebe ) - kod mene je okrenuto na levo a tamo je RIAA stepen... mada ne verujem da pravi problem realno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...