Jump to content

Filmovi koje volite


Preporučeni Komentari

Nekoliko prethodnih postova o italijanskom filmu probudilo je kod mene i drugih par asocijacija, koje poput slučaja Blow Up/Đavolje bale, odnosno veza Antonioni/Kortasar, ili filma i popularne muzike poseduju jake veze između filma i drugih medija.

Tatarska pustinja je literarno remek-delo Dina Bucatija i jedna od mojih omiljenih knjiga svih vremena. Postoji i istoimeni film, evropska koprodukcija iz sedamdesetih godina prošlog veka, koja okuplja odličnu ekipu glumaca, muziku je napisao Morikone i sl. i koji sasvim dobro prenosi osnovnu atmosferu i ideju knjige, ali ni izbliza ne dostiže njenu vrednost. I knjiga i film mogu se prepričati u dve, ili tri rečenice, pa ipak preporučujem da se izgubi dodatno vreme.

Veliki majstor talijanskog filma Felini je bio i veliki poznavalac i ljubitelj stripa. Prema njegovim zamislima i snovima, Manara je realizovao Put u Tulum i Putovanje Đ Mastorne. Manara nije mogao da odoli da strane stripa ispuni i brilijantnim crtežima razgolićenih žena, vitkih i savršenih, malo drugačijih od onih koje pamtimo iz maestrovih filmova. Kroz stripove defiluju poznata lica, pa je jedan od glavnih likova crtan prema Mastrojaniju. Album je kod nas pre par godina objavio Beli Put, a može se naći i na torentima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ras

Hvala za ove dodatne informacije vezane za italijanske umetnike.

Sto se tice Zabriskie Point, apsolutno se slazem. 

U taj psihodelicno/andergraund/pop/rock "kompot" bih stavio i filmove The Trip (1967), More (1969)  i naravno nezaboravni i neizbezni Easy Rider  (1969).

 

 

 

the trip.jpg

More.jpg

Easy Rider.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazolini

...bi mogao da se posmatra kao sasvim izdvojen slučaj i reditelja, ali i pisca!

Pazolini pisac je kod nas ostao u debeloj senci, bar mi se tako čini, Pazolinija reditelja. Recimo, roman Teorema, mogao bi da se posmatra kao extended verzija istoimenog filma, odnosno i nastao je nakon filma.

Ne mogu da sudim koliko je zasluženo, ili nezasluženo, film je lakše konzumirati, ali se pitam i koliko ljudi ima vremena da sada odvoji za Pazolinija filmskog autora. Takođe je pitanje da li bi njegove knjige bile dostupne (a bile su dostupne još u SFRJ vreme) da nije bilo filmske slave?

Kada razmišljam o Pazoliniju na filmu, uvek razmišljam o:

-Dekameronu i Kantarberijskim pričama (opet literatura!) kao filmovima sasvim posebne, gotovo nedostižne poetike i

-Salo, sa druge strane, kao radikalno iskustvo u opisivanju zla!

U literaturi koju znam, Pazolini je daleko konvencionalniji autor, angažovan da iznese priče iz rimskog predgrađa, koje je ubrzani rast sredinom prošlog veka dramatično preobražavao, pa su takvi romani Nasilni život i Iskusni momci (za zainteresovane, ovaj postoji u sasvim svežem Deretinom izdanju iz 2015. godine).

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Doktor said:

@Ras

Hvala za ove dodatne informacije vezane za italijanske umetnike.

Sto se tice Zabriskie Point, apsolutno se slazem. 

U taj psihodelicno/andergraund/pop/rock "kompot" bih stavio i filmove The Trip (1967), More (1969)  i naravno nezaboravni i neizbezni Easy Rider  (1969).

 

 

 

the trip.jpg

More.jpg

Easy Rider.jpg

Mnogo toga se zaboravi, pa sada ne mogu da se setim da li sam sva tri gledao (najverovatnije jesam :) ), ali Easy Rider nudi najtripoznije scene koje znam (groblje...).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za danas će biti dosta, nakon što preporučim jedan sasvim raskošan, u osnovi staromodan talijanski film i još jednu priču Hulija Kortasara, koja opet ima veze sa filmom:

Priča je Toliko volimo Glendu i govori o klubu fanova Glende Džekson, a film je Lukina Viskontija: Senso (1954).

Venecijanska dama (lepotica koju glumi Alida Valli, rođena u Puli), zaljubljuje se i ima aferu sa mladim austrijskim oficirom. Austrijanci su naravno okupatori u Veneciji, a film se odigrava u vreme borbe za nezavisnost od Austrije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo nas iz bioskopa. Otišao sa određenom dozom skepticizma, al' reko' ajd' i to čudo da vidim. Daklem.

warcraft-movie-2016-trailer-2-poster.jpg

 

Warcraft.  http://www.imdb.com/title/tt0803096/

Ko je igrao igru (ja nisam) oduševljen je ili u najmanju ruku veoma zadovoljan. Ja sam više ono, Diablovac pa prepoznajem podosta detalja iz druge igre, ali ruku na srce, pošto je tu Blizzard entertainment duboko umešan, može se reći da je to normalno. Film je skroz gledljiv, jedino ko ode u bioskop, nek ne sedi u prvim redovima jer je ekran svo vreme ili većinu vremena prilično "busy" pa je teško sve pratiti.

Ne bih ga direktno poredio ni sa ratom zvezda (novijim epizodama sa izuzetkom ove poslednje koja je po meni popriličan promašaj) niti sa Gospodarom prstenova, ali kome se Lord of the Rings dopao, ne sumnjam da će uživati i u Warcraftu. Za bolju ocenu od 7.7 koliko trenutačno ima na Imdb, trebalo bi ispeglati neke sitne stvari, film "boluje" od sporadičnih slabih tačaka tipa mudrovanja i doskočica koje su sada već tradicionalno američki pečat i po meni, definitivno zabavne na momente ali kvare autentičnost scena i razblažuju dramatičnost i napetost.

Gluma je na mestu a animacija tj usklađivanje stvarnih likova sa fantastičnim Orcima koji su naravno 3D generisani likovi je što bi rekli "flawless" dakle, sve deluje veoma stvarno. Sve u svemu, za 200 dindži itekako dobar provod u nedelju predveče. Preporučujem.  

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • 2 nedelje kasnije...
  • 1 month later...

Prva epizoda obecava. :good:

Tandem scenarista koji je radio odlicnu TV seriju " Rectify ", te glavna rola talentovani Logan Marshall Green ( R. Scot-ov "Prometheus" ) koji je obozavlac Otis Reding-a, kao i vinila.

Vintage uredjaji na delu : Maranrtz 2252B, jos uvek nisam sasvim siguran o kojem se gramofonskom setupu-u radi, jer kamera brzo "jurca" po dnevnoj sobi u par navrata, tako da se nadam da ce u sledecih 7 epizoda prve sezone biti mogucnosti da se "snimi" ceo audio sistem glavnog protagoniste. Nisam cestito video ni zvucne kutije.

Odlicna muzika ranih 70-tih, mracna atmosfera, miris baruta i krvi, gorko i teskobno . . . .

Sve u svemu - preporuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...