Jump to content

Bastard, anyone?


stein

Preporučeni Komentari

Steine grejanje cevi otkacinjes tako sto odlemis pinove soketa sa stampe ( cini mi se da ti je taj cevni deo uradjen na stampi ) , tako da potpuno stoje galavanski odvojeni u `vazduhu` od ostalog , onda ukljucis ceo Amp i poslusas sta se desava , odnosno na ovaj nacin proveravas indirektno i cistocu linije anodnog napona cevi , jer ako tu imas bilo sta prljavo na Anodnom naponu to ce opet proci kroz anodne sprezne blokove na ulaze Circlotron mosta . Sa jednim se ne slazem nikako : Elektrostaticki oklopi ( Sirmovi ) svih trafoa Treba da idu na zajednicku GND tacku celog Amp-a ! A ne da budu spojeni na sasiju odnosno takoreci direktno na mrezno uzemljenje , to hoce cesto da navlaci brum kod cevki ( ground loop ) !Inace Ceo zajednicki GND Amp-a treba da je potpuno odvojen od sasije ( mreznog uzemljenja ) , ali se samo na jedno mesto spaja zajednicka tacka mase Amp-a sa mrezno uzemljenom sasijom Amp -a i to obicno preko dve diode 1n4007 ( obrnuto paralelno spojene ) radi obezbedjivanja sigurnosti operatera Amp -a . Isto vazi i za RCA konektore koji treba da su izolovani od sasije podloskama ,a njihova se masa veze samo na masu cevnog dela .Mislim da ipak imas problem sa ovim zadnjim sto sam napisao ( ground loop ) , tu si negde nesto ufirco !Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 935
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

За почетак одспоји уземљење.

Odspajanje uzemljenja isprobano nekoliko puta u raznim varijantama (mislim na mrežno uzemljenje)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Steine grejanje cevi otkacinjes tako sto odlemis pinove soketa sa stampe ( cini mi se da ti je taj cevni deo uradjen na stampi ) , tako da potpuno stoje galavanski odvojeni u `vazduhu` od ostalog , onda ukljucis ceo Amp i poslusas sta se desava , odnosno na ovaj nacin proveravas indirektno i cistocu linije anodnog napona cevi , jer ako tu imas bilo sta prljavo na Anodnom naponu to ce opet proci kroz anodne sprezne blokove na ulaze Circlotron mosta . Sa jednim se ne slazem nikako : Elektrostaticki oklopi ( Sirmovi ) svih trafoa Treba da idu na zajednicku GND tacku celog Amp-a ! A ne da budu spojeni na sasiju odnosno takoreci direktno na mrezno uzemljenje , to hoce cesto da navlaci brum kod cevki ( ground loop ) ! Inace Ceo zajednicki GND Amp-a treba da je potpuno odvojen od sasije ( mreznog uzemljenja ) , ali se samo na jedno mesto spaja zajednicka tacka mase Amp-a sa mrezno uzemljenom sasijom Amp -a i to obicno preko dve diode 1n4007 ( obrnuto paralelno spojene ) radi obezbedjivanja sigurnosti operatera Amp -a . Isto vazi i za RCA konektore koji treba da su izolovani od sasije podloskama ,a njihova se masa veze samo na masu cevnog dela . Mislim da ipak imas problem sa ovim zadnjim sto sam napisao ( ground loop ) , tu si negde nesto ufirco ! Poz

Ok, probaćemo sa odspojenim grejanjem ;) Tako nisam probao. Što se tiče širmova, oni i jesu spojeni na jedan isti šaraf na šasiji, svaki trafo svojim nezavisnim vodičem.Uzemljenje iz mreže je preko vodiča takođe dovedeno na isti šaraf.Masa napajanja/tonska masa je preko termistora dovedena na isti šaraf. RCA konektore nemam a XLR konektore sam uvezao samo na pločicu, međutim, vidim da tu ima taj "Pin 1 Problem" (link sam dao gore) pa ću i to da probam. Dakle, Pin #1 ne na masu nego direktno na šasiju... Da imam RCA, sigurno bi bili odvojeni od mase i šasije... Ajd, još malo pa odo kući pa da tražimo šta ne valja... Hvala za pokušaje da se pomogne ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stajne jos samo jos ovo na brzinu jer zurim nekim poslom : 1) probaj prvo otkaci sirm ( elektrostaticki oklop ) trafoa za cevni deo od mase i poslusaj sta se desava . 2) Kada se preko XLR konektora dovodi samo nesimetrican signal ( SE) onda se pin ( hot - ) na XLR uzemljuje ! da bi cevni diff. amp radio pravilno . Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao što sam i mislio, ali nisam hteo da budem bandoglav i da se nabeđujem bez da ipak probam (jer u očajničkim situacijama, čovek pribegava očajničkim sredstvima)... - otkačeno grejanje sa cevi, naravno, pošto je katoda hladna, nema protoka struje, lampa ne pojačava i samim tim, rezultat je kako sam i pretpostavio, a potvrđeno probom, nema zvuka (smetnji) na zvučniku.- pokušao sam da potencijal grejanja ostavim da lebdi, otkačio oba kraja razdelnika napona (100k od B+ i 47k sa mase i izvadio onaj 1uF kond), ništa bolje...- pokušao sam da međusobno upletem žice grejanja od ispravljača do cevi, nikakakav boljitak.- otkačio sam signalnu masu sa XLR pina #1 i sam pin sproveo na šasiju. To izgleda treba svakako da se uradi, ali tek kad je uređaj doveden u normalno radno stanje, bez smetnji. Sada kontempliram šta još može da se proba a da već nisam probao do sada... Do sada sam probao sve moguće varijante odspajanja i spajanja mase tj signal GND-a na šasiju. Sa i bez termistora. Ostaje mi još samo da se pozabavim pretresanjem kombinacija izvoda sekundara na cirklotronu ka ispravljačkim diodama, prvo da okrenem izvode sekundara na jednom grecu, pa da vidim ima li kakve razlike, meni se čini da je tu u pitanju 100Hz, pre nego 50Hz-a... Kada je neki određeni segment povezan sa šasijom, ton zujanja je tiši i na višoj frekvenciji nego kada masa tog istog segmenta "lebdi"... Ako ni to ne pomogne, onda ću pokušati da izbušim rupu na zadnjoj ploči, oko sredine i tamo pokušam da postavim "Chasis GND" a potom, ako ni to ne pomogne, da iznađem neki alternativni metod za razvod mrežnog napona do tajmera i trafoa... Elem, ni ne petljam se sa signalnim kablovima van kutije, a kada bude doveden signal, dolaziće sa balansiranog izlaza, tako da mi neće biti neophodno da spajam (- hot) sa GND...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Teško da ti ja nešto mogu pomoći, imaš mnogo više iskustva od mene, ali evo nešto mi pade na pamet - imaš li mogućnosti da probaš AC grejanje na lampama, meni je to kod jednog preampa rešilo brum, a i kada sam pravio jedan mali SE sa EL84 sve lampe sam grejao sa AC sa zasebnog, potpuno odvojenog trafoa, i nije bilo bruma ni u tragovima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Teško da ti ja nešto mogu pomoći, imaš mnogo više iskustva od mene, ali evo nešto mi pade na pamet - imaš li mogućnosti da probaš AC grejanje na lampama, meni je to kod jednog preampa rešilo brum, a i kada sam pravio jedan mali SE sa EL84 sve lampe sam grejao sa AC sa zasebnog, potpuno odvojenog trafoa, i nije bilo bruma ni u tragovima.

U prizemlju imam jedan mali SE sa EL34. Tamo je grejanje ulaznih lampi sa 78xx stabilizatorom i nema bruma ama baš ništa, a sekundar je na istom trafou sa ostalim sekundarima... AC grejanje bi bilo moguće izvesti da imam namotaj na potrebnu vrednost, ali odavno sam o tome prestao razmišljati. Koliko sam do sada pohvatao konce, brujanje ne dolazi od grejanja... ne bih stavio ruku u vatru, ali dosadašnji testovi ukazuju na problem sa 100Hz iz napajanja, samo ne znam tačo šta je i odakle se javlja. Neka ga, rešićemo mi i to :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.. E jesam ga! Utuko! ... ...mislim... brum i zujanje... Ostaje još dve stvari... Lampe su zbog velikog pojačanja osetljive na bilo koju vrstu vibracije i to se malo čuje. Sledi dodatno izolovanje velikog trafoa među elastične jastučiće.Takođe ostaje problem kada se nakači kabel kojem je na jednom kraju XLR a na drugom RCA, a RCA je otvoren, onda se zujanje značajno pojača.Prvo eliminacija vibracija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gle ovako, u mom Aikidou 12au7 na ulazu e88cc na izlazu sve lampe grejem AC 6.3V tako sto su paralelno vezane na takav sekundar na trafou. Onako dok je sve to bilo povezano sa GC 3886 dugackim kablovima sve bez kutija sve na stolu imao sam malo bruma na kutijama preko 100dB osetljivosti ali kada se ubode kabal za signal u preamp nema bruma ich. E sad nesto gledam ove tvoje plocice za cevni deo i vidim da ti je pin 9 u vazduhu. Zasto ga ne spojis na masu? Ja sam 9-ku na mojim 88-icama povezao na masu na plocici preampa., na 12au7 nisam jer ga koristim za grejanje na 6.3V.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gle ovako, u mom Aikidou 12au7 na ulazu e88cc na izlazu sve lampe grejem AC 6.3V tako sto su paralelno vezane na takav sekundar na trafou. Onako dok je sve to bilo povezano sa GC 3886 dugackim kablovima sve bez kutija sve na stolu imao sam malo bruma na kutijama preko 100dB osetljivosti ali kada se ubode kabal za signal u preamp nema bruma ich. E sad nesto gledam ove tvoje plocice za cevni deo i vidim da ti je pin 9 u vazduhu. Zasto ga ne spojis na masu? Ja sam 9-ku na mojim 88-icama povezao na masu na plocici preampa., na 12au7 nisam jer ga koristim za grejanje na 6.3V.

Pin #9 nije vezan na masu jer sam smatrao da za početak nije neophodno. Povezaću ga pa ću da izvestim.Što se tiče dveju kombinacija (88-ica ispred GC-a) ove varijante, mislim da postoji jako velika razlika u konceptu, prvenstveno sa aspekta pojačanja. Ako sam u pravu, ti si koristio katodno sledilo što znači pojačanje od <1 dok je kod mene izlazni stepen taj koji ima jedinično pojačanje pa mu treba doturiti dovoljno naponskog swinga. Što cevka više pojačava, ulaz je osetljiviji na šit (očigledno dokazano u ovom slučaju) jer se i svako malo, najmanje govanjce od smetnje pojačava za faktor pojačanja sklopa...Kod mene će (99%) ovo pojačalo svirati u delu spektra koji počinje iza 100Hz pa naviše, međutim, to ne može biti izgovor da ignorišem činjenicu da u reonu ispod frekventnog opsega koji ću ja koristiti, ostavim đubreštinu da smeta jer se ista preslikava i na onaj deo koji mi u praksi treba... :) Dakle, pojačalo ili će da bude kako valja, dakle, pojačava samo koristan signal, ili nije pojačalo. Kantu sam mogao da sklepam i od TDA2002 :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I da prosvetlim publiku koja je pratila nevolje jadnog neznalice... :) Probušena je rupa na zadnjoj ploči, negde oko pola puta između ulaznih i izlaznih konektora. Mase (GND tačke) cirklotrona su svaka preko svog NTC-a spojene na šaraf.Masa (sa CTM HT shunta) spojena direktno na taj Chasis GND. Sa CTM pločice masa odvedena na bliži kanal (cevni deo) a odatle kratkim vodom na drugu pločicu.XLR Pin#1 zakačeni direktno kratkim žicama na šaraf CGND (sve konekcije na CGND izvedene nalemljenim ušicama) Na CGND takođe spojeni static shieldovi direktno, a isto tamo, isto tako direktno, spojeno uzemljenje sa IEC konektora, tj iz mreže. Hladnjak koji hladi fetove shunt-reg-a, zakačen je žicom na najbližu prihvatljivu montažno tačku na šasiji (do sada je bio potpuno izolovan od iste a pokušaji vezivanja na šasiju su uvek pojačavali brum) Ostaje još samo jedan pokušaj da probam, a to je dodavanje termistora između CTM shunta i CGND (ili će biti isto bešumno ili NTC ispada) Dakle, sada uopšte nema ništa čujno na zvučniku kada ga naslonim na uvo, ulaz otvoren, bez spoljašnjeg interkonekt kabela. Trafo od 400VA se čuje kako zuji. Dodaću još gume da izolujem vibracije od šasije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto i mene , jedva da pristignem sa putesestvija od po ceo dan ! Steine MAJSTORE cestitam ti na pronalazenju greske i dovodjenja tog zaista posebnog Amp-a u operativno ( bezsumno ) stanje !!! Uradi mu samo to zavrsno utezanje i Uzivaj u Odlicnom zvuku druze !!! ( Inace je cika Banat danas nabavio nesto posebno lepo za njega , ali otom potom sutra u Fresh Gadgets gallery odeljku ! ) Svako Dobro DIY kolege !!! :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima ;) Meni je najveći problem što sam tokom sklapanja sve uradio "by the book", ali sam posle shvatio da kombinacija takvih rešenja ima skoro pa neograničeni broj.Sada mi ostaje da probam sa redovnim balansiranim interkonektom. Konektor (kabel) kome su pinovi 1 i 3 prespojeni (XLR na RCA) uvodi smetnje kada mu je kraj u vazduhu.Probaću da spojim nožicu #9 na masu, mada ona ima prvenstvenu namenu da služi kao oklop u VF aplikacijama, posebno kaskodama kada je odvajanje/izolacija dveju sistema trioda od vitalnog značaja. Drugo, osim samog elastičnog spoja velikog trafoa na šasiju, pokušaću da i same pločice sa cevima dodatno prigušim... Razmišljam o varijanti proširivanja rupica za montažu PCBa i stavljanja onih malih gumica koje se koriste kod malih elektromotora u kasetofonima i gramofonima. To što je sada sve u redu u statičkom režimu rada, ne govori mnogo o tome kako će se sve ponašati u dinamičkom režimu. Zatvaranje kutije će sigurno poboljšati situaciju po pitanju oklapanja sistema i zaštite od smetnji, ali tek sam u procesu traženja problema shvatio koliko je zapravo u ovoj konfiguraciji ova lampa osetljiva na razne spoljašnje uticaje. Danas ću da spojim potenciometar (4x10k) i probam...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim sagi je uskoro kraj.Imam jedno laičko pitanje za vas obdarene cevnom inteligencijom :hi:Koliko i da li je lakše izbeći probleme sa umašivanjem ako se kućište ampa radi od drveta?Koje su prednosti ili mane?Videh sinoć jedan Yamamoto 300B gde su svi aktivni elementi ( trafoi, cevi, drvene montažne šinice itd.) montirani na drvenoj ploči.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Videh sinoć jedan Yamamoto 300B gde su svi aktivni elementi ( trafoi, cevi, drvene montažne šinice itd.) montirani na drvenoj ploči.

Осим поклопца преко трансформатора. Само што је код 300Б добро испројектовано а све урађено П2П.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim sagi je uskoro kraj.Imam jedno laičko pitanje za vas obdarene cevnom inteligencijom :hi:Koliko i da li je lakše izbeći probleme sa umašivanjem ako se kućište ampa radi od drveta?Koje su prednosti ili mane?Videh sinoć jedan Yamamoto 300B gde su svi aktivni elementi ( trafoi, cevi, drvene montažne šinice itd.) montirani na drvenoj ploči.

Nije drvo uopšte problem. Dok se problem ne pojavi. Mnogo zavisi od tipa cevi, pojačanja sklopa, izvedbe, rasporeda elemenata, povratne sprege i kako se u ovoj sagi po ko zna koji put pokazalo, metoda uzemljavanja. Uzemljavanje se zapravo svodi na pronalaženje adekvatne tačke za to, metalna kućišta su utoliko u prednosti da ima mnogo više potencijalnih pozicija gde se to može izvesti, na drvetu nema načina da se uređaj uzemlji na metalnu površinu. Međutim, ni to nije problem... Kod mene, tj kod ovog pojačala je otežavajuća okolnost to što su cevni deo i izlazni deo dve totalno druge vrste zveri; kako sam već spomenuo u odgovoru Belom Ninji, katodno sledilo ima pojačanje manje od 1, šansa da bude neki problem je praktično ravna nuli ako se samo malo pazi. Ne znam tačno koliko je pojačanje kod mene (tj u ovoj konkretnoj izvedbi) ali znam da cev nosi kompletno naponsko pojačanje celog sklopa, dok je sam izlazni stepen urađen da ima jedinično naponsko pojačanje. Tu do izražaja dolazi problem sa sklonošću cevi da registruje svaku mehaničku vibraciju što se direktno prenosi u ostatak sklopa, tj čujno je... Ako cevka ima malo pojačanje, i smetnja koja se pojavi na ulazu, malo puta će se pojačati... Kod pojačala je to uglavnom manji problem, najizraženiji je u VF sklopovima, mikrofonskim, gitarskim i gramofonskim, (posebno MC) sklopovima...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...