Jump to content

A klasa pojačivači, zna li neko?


крокодил

Preporučeni Komentari

5 minutes ago, крокодил said:

Ok, hvala u svakom slučaju. To je to pojačalo, samo ne znam koliko su stari kondenzatori, nisu kupljeni novi.

Pojačalo je kod mene, možda, 2-3 godine, nisam siguran u kakvom su stanju kondovi.

U pojačalu su 4 konda po

300 000 uF, pa mi nabavka novih predstavlja popriličan problem.Do sad je sve radilo izvanredno.

Ko stavi toliko, ukupno 1.2 farada, sačuvaj bože, treba ti najviše 10% toga da radi normalno. Na elektrolitskim  kondenzatorima uvek piše godina proizvodnje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, крокодил said:

Nikad nisam čuo Hiragu koja i približno svira kao ova. Dinamika je prosto neverovatna, pozornica, dubina, širina. Imam u rezervi dva lampaša, ali ovo daleko bolje svira. Ima li to veze sa ovim kondovima ili ne - ne znam, ali probaću da nadjem pravu zamenu.

U RS components Srbija 68000uF 16V Kemet košta  3000din komad, bez pdv. A Epcos isti takav je 2200 komad bez pdv. Treba ti 16 kom. Ili 20 kom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije nemoguce da su to C od 300KuF. Imao sam neke manje voltaze i bili su vrednosti stotine hiljeda uF? A koliko se secam, neka me neko ispravi, mislim da su i na schemi tu jako velike vrednosti. (A ima i verzija sa akumulatorima?)

Medjutim ima jedna druga stvar. osnovna plocica sa elementima je napravljena od onog "keks" pertinaksa. To su jako krte i lomljive plocice sa nesolidnim lepkom za bakarne pinove i bez ikakvog stop laka. A unutrasnjost se greje posto je to a klasa. Taj amp ima visoke struje mirovanja. Takodje i C su blizu hladnjaka. Te kondenzatore je skoro nemoguse bilo kupiti nove u vreme izrade pojacala. A i danas ih nije lako nabaviti AKO su tih vecih vrednosti. Sto implicira sa velikom verovatnocom na zakljucak da su tu postavljeni stari kondenzatori koji su izvadjeni iz neke opreme, gde su vec radili i to u priblizno max uslovima, posto su verovatno bili u nekim kompjuterskim ili vojnim napajanjima. AKO su to C te vece vrednosti onda su sigurno kvalitetni ALI su i stari. i to sigurno par decenija pre ugradnje u pojacalo.

1. Prvo proveriti lemove i spojeve na plocicama.

2. vizuelnom inspekcijom proveriti da C u napajanju nisu nabubrili, da mozda neki od njih nije poceo da curi. najcesce je to oko pinova.

Pa onda dalje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kondezatori su umotani nekom trakom, ne može se videti šta piše na njima bez rasklapanja. Ako je 8W na 8oma PP treba mu minimalno 0,5A mirne struje, možda i malo više recimo 0,72A za 8W 4oma, ali ti izlazni tranzistori verovatno ne mogu podneti puno više disipacije. Napajanje je u originalu bilo +-12VDC, znači može da koristi 16V kondenzatore. E sad pitanje je šta je stvarno unutra, radili su i jače verzije, mada prema veličini trafoa ne bih rekao da je to ovde slučaj. U svakom slučaju to što je počelo da šišti ili šta već ne mora da bude zbog kondenzatora. Neki su stavljali 1F ili više kondenzatora u njega, to je tačno.

http://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Le-Monstre/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih prvo proverio sve lemove, pa tek onda kondenzatore. Ako ti je skupo da kupujes velike kondenzatore, probaj da kupis vise manjih, dobijes mozda kolicinski popust pa ispadne jeftinije, samo sto imas posla sa paralelnim spajanjem mnogo malih kondenzatora, ali zato dobijas manji ESR.  Ja na mom Zen V9 pojacalu imam 2x20 komada 2200uF po kanalau...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nakon 6 sati i 4 strana ( :D ) javio se glas razuma sa, ja bih rekao, 99% tačnom dijagnozom.

I sam sam patio od bruma (šištanja) u konstrukciji sa jednim napajanjem za oba kanala, dok nisam premotao ovaj forum i stigao do jednog Impulsovog posta, te prepravio moj amp ovako (crvena linija označava kako sam vodio ulazni signal, prvo je išao direkt od činča do pcb-a najkraćim putem):

DSC05244.thumb.jpg.a45691600a4e37760bc0659409a3d727.jpg

 

Ovde imaš više problema odjednom, ne može masa koja ide ka zvučniku da služi i za masu ulaza.. mislim, može, ali onda ide šištanje. Sve mase posebnim vodom na CTM (odrediš jednu Centralnu Tačku Mase i sve mase idu tamo), nekako ovako:

Screenshot_2.thumb.jpg.4aa09aa6819b23c4f0afa8e67a653f6d.jpg

Alternativno, ulazni širm može do ulazne pločice na masu, ali onda kao na prvoj mojoj slici, vodiš ih zajedno.

Ovako kako je sada kod tebe, ukupna površina koja kupi brum je odprilike ovolika:

4krikv2h.jpg.d86cdb43b967563023b8722a36e1305f.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

inicijalni post je uvek bitan

do pre neki dan je sve valjalo , sad odjednom nesto ne valja

logika , po onome sto se vidi na slikama, nalaze da vodjenje masa ne valja ........ ali se ne uklapa u prvobitan problem

sistanje ........ ne bi trebalo da je isto sto i brum

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je promenio interkonekte ili preamp to mnogo toga objašnjava. Ne razumem isto šta mu je šištanje, pa kontam verovatno brumić....

 

p.s. Ne mogu a da ne primetim da si za jedno ceo farad iznad dovoljnog kapaciteta kondija za taj ampić :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad mi je jasno zašto su oni kondenzatori izgledali mali za taj kapacitet, pola je unutra pola napolju.

Šta je da je daljinski ga nećemo opraviti. Jeste malo neobično uzemljeno, još nisam video da je spojena masa zvučnika i činčeva zajedno tankom žicom pa jednom odvedeno na central GND. Tu ima uslova da svakakvo skupljanje radio smetnji preko zvučničkih kablova dođe na ulaz pojačala, to prvo treba razdvojiti pa ići dalje.

Čisto terminološki, šištanje bi trebalo da bude na srednjim frekvencijama, šuštanje na višim frekvencijama, a brum je na niskim frekvencijama (50/100Hz na mreži 220V ili 60/120Hz na mreži 110V).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakvo nepoverenje.. oko kapaciteta kondova...evo slika, ako treba donecu i novine sa danasnjim datumom.

Kao prvo, hvala svima na odgovorima;

nemam vremena do srede, ali sam pregledao kondove i izgledaju sasvim dobro;

u sredu cu probati da sredim mase na nacin kako je Alex objasnio;

ima jos jedna stvar, kad je sklapano pojacalo imao sam samo dva konda, a dva sam dokupio, odnosno 3;

jedan je isti kao postojeca dva, a dva su istog kapacitete, ali 7,5 volti napon; ostali su 12,5, kako je i na shemi.

Ubacio sam , znaci, 3 na 12,5 i na mesto cetvrtog jedan na 7,5 volti. Zato sam ostavio zamenu za njega, jos jedan komad (ovaj sa slika).Pretpostavio sam, napamet, da ce on prvi stradati.Svi su istih dimenzija, ali to nije ni vazno. Zamenicu prvo njega, pa onda menjam ove mase.

 

IMAG2584.jpg

IMAG2585.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...