Jump to content

A klasa pojačivači, zna li neko?


крокодил

Preporučeni Komentari

dal' susti ili sisti,

ta dilema me jos tisti,

a s pojavom bruma 

silazim sa uma. 

prvo spoji ulaz na masu pa odvrni pot do kraja pa vidi.ondak  ti je zgodno da meris struje sa dva ampermetra,od najvece(kod punjenja brzo prati otklon kaz) pa do mirne-prati simetriju potrosnje.ako je neki  el.to se lako moze videti po temp. i po struji.imas mogucnosti pa iskljuci po jedan-neka rade samo dva.mora da bude promene.uporedi preko struja ili vremena praznjenja-napunis na poznati napon i posle x vremena meris napon-mora da bude na sva 4 priblizan.kada to uradis imaces mozda i resenje.mozda nesto osciluje na pojacalu.prvo ovo.ali da znas da curi neki el.to bi NEDVOSMISLENO SAZNAO.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, крокодил said:

jedan je isti kao postojeca dva, a dva su istog kapacitete, ali 7,5 volti napon; ostali su 12,5, kako je i na shemi.

Ubacio sam , znaci, 3 na 12,5 i na mesto cetvrtog jedan na 7,5 volti.

Jednom sam stavio elektrolit od 40V na mestu gde je DC napon bio 44V, u probne svrhe. Pomislio sam, nema veze, evo radi, sve je ok. Nakon par minuta kond je krenuo da šišti, i baš u tom trenutku ulazio je u radionicu moj drugar iz odeljenja Mirko, i gledao u mene sa osmehom i rekao: "Mali hemičar. Bezopasni experimenti" (citat iz crtanog filma sa Sofronijem, baš onim što okačio Vix gore). Mislim da nije ni završio rečenicu kada se šištanje pojačalo max a onda kond počeo da ispušta kiselinu kroz paru.....kao gejzir.... koja je abnormalno zasrmrdela.................. toliko da se radionica luftirala 3-4 dana :icon9:

Tako sam naučio da ne stavljam kond ispod nazivnog napona u kolo.

 

Bolje da ne prepričavam priču kako je izgledalo kada sam elektrolitu pogrešio polaritet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, ab-Co-axial said:

Da li ti manji elektroliti imaju dovoljnu maksimalno dopustenu struju? Ja bih svakako obratio paznju na taj detalj.

Mala je struja, po Hiragi treba koliko znam mirne struje 0,6A po kanalu. To je samo 2x8W pojačalo i to push-pull.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, Zen Mod said:

jbga

kako kond od 7.5V staviti na 12?

pa nije ni cudo sto susti

 

Stavljaju stvarno svašta u ta pojačala što prodaju, a piše na njima lepo max. surge 9,5V. Imao je elektrolizu par godina, čudi me da uopšte još radi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih uzeo novih 4kom. ili 8kom. 50000uF 16V ili još bolje 25 volti, zamenio sve ostale sitne elektrolite, uzemljio ga ljudski, proverio sve veze, lemove, zamenio termo pastu itd. Ne dopada mi se ni kako su vezane one bakarne trake na kondovima (sve ide tamo vamo) to treba da bude od greca sve u jednoj liniji ka pojačalima, odvojio bih napajanje za levi i desni kanal da bude dual mono sa dva greca i još koješta (recimo kablovi, mrežni filter, poneki blok paralelno elektrolitima) i ima da svira tri puta bolje nego sad.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, крокодил said:

Jebem li ga, besprekorno je radilo. Ja sam retko kad cuo takvo pojacalo, a sa hifom se zanimam cca 40 godina.Izbacicu taj 7,5 i jedan od 12, pa cemo videti sta se desava

Ali i 12 V nominalno je malo, trebaju ti barem 16V kondenzatori. Koliki ti je uopšte napon na tim kondenzatorima kad uključiš pojačalo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, NIXIE said:

Ja bih uzeo novih 4kom. ili 8kom. 50000uF 16V ili još bolje 25 volti, zamenio sve ostale sitne elektrolite, uzemljio ga ljudski, proverio sve veze, lemove, zamenio termo pastu itd. Ne dopada mi se ni kako su vezane one bakarne trake na kondovima (sve ide tamo vamo) to treba da bude od greca sve u jednoj liniji ka pojačalima, odvojio bih napajanje za levi i desni kanal da bude dual mono sa dva greca i još koješta (recimo kablovi, mrežni filter, poneki blok paralelno elektrolitima) i ima da svira tri puta bolje nego sad.

Nije dual mono sa 2 greca ako idu sa jednog trafoa. Dual mono su 2 potpuno nezavisna bloka - ukljucujuci i mrezne transformatore pa dalje... A da bi to bilo kompletno nije lose da budu i fizicki odvojeni u posebnim kutijama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, ZZZ said:

Nije dual mono sa 2 greca ako idu sa jednog trafoa. Dual mono su 2 potpuno nezavisna bloka - ukljucujuci i mrezne transformatore pa dalje... A da bi to bilo kompletno nije lose da budu i fizicki odvojeni u posebnim kutijama.

Ma znam da nije baš dual mono, ali ako već ima jedan trafo i četiri elektrolita onda mislim da je bolje uzeti dva greca i po dva kondenzatora za svaki kanal, nego ovako sve zajedno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, ivan_ said:

A ovo samo jedan kanal???:huh::mellow: Auuu, nisam odma video...

Pa nije skupo za jedan kanal, ali glavna cena leži u ostatku, trafo, elektroliti, hladnjaci, kutija ... Ja da ga repariram kupio bih nove pločice umesto onog protoboad-a. I kad pravim tako uzimam epoksi protoboard, ne onaj pertinaks koji je očajan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na dobrim predlozima, posebna zahvalost Alexu i Impulsu.

I Nixie-u.

Nisam mogao da cekam, pa je sve danas završeno. Odlemio sam mase i novim kablom povezao onako kako je Alex označio na slici - nema šuštanja, bruma i šištanja. Ništa, jedino kad odvrnem potove do kraja, pauziram disk i nabijem uho u zvučnik, ono majušno lagano sasvim tiho - zujanje. Mislim da je to i zbog prejakog izlaza lampaškog pojačala koje sam ubacio, pa potove mogu samo malo da odvrnem, do max 10 sati, ali je to beznačajno.

Kondove sam proverio, na oko, i dobri su,pločice su obične raster, bez štampe, svi elementi su spojeni point tu point, i u redu su, tako da ne vidim zašto bi bilo šta menjao.

Za drugi put bi samo odvojio napajanje, ostalo sve isto.

Hiraga (izgovara se Iraga), od 8 w je pravo haj end pojačalo. Tačka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...