Jump to content

Ekvilajzer,za ili protiv?


Okibokis

Preporučeni Komentari

Potreba za EQ se namece uglavnom da bi kompenzovali ono sto zvucnici ne odradjuju kako treba i zbog sobe koja skenjava stvar. Recimo kod Open Baffle je neka vrsta EQ-a neophodna. E sad, da li cete koristiti digitalni EQ ili ne, zavisi..ako su zvucnici vec "kompenzovani" samom konstrukcijom (kutijom), ako su dobro postavljeni, ako je soba tretirana, ajo je pojacalo mozda strujno (cevno), sve je to (moja preporucena) vrsta ekvajlizacije. Ali ipak, uvek moze i bolje. Licno nemam nista protiv digitalnog EQ, pojacala, vrste zvucnika, flaca, ploce, kasete itd. Bitno je samo ono sto dobijem na kraju-zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, prophet said:

Nije ekvilizacija jedini preduslov dobrog zvuka.

Točno , al je relativna na ono što očekujemo da čemo od sistema , ma kolko ga platili ,  onaj koji smo kupili ?  Bez obzira na cifru ? u rangu ? svi očekujemo pomak na bolje bez obzira na cifru ili ino šti smo uložili ? :)  malo sam prećero interpunkcijama ? , al kak vele onaj koj ne zna pisat :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam tokom svih ovih godina uvek imao neku zamerku sistemu.Silne pare su date na sve i svasta sto bi bildovalo sistem ili ekvilizovalo na ovaj ili onaj nacin,ukljucujuci i d/а конвертере.Bilo je zabavno i ne zalim se,ali mislim da je gomilu toga mogao da resi jedan dobar uredjaj,neka se zove on aktivna skretnica ili parametricki ekvilajzer.A on mi je pao na pamet,jer ima jos vise mogucnosti za podesavanje opsega .Pricam za OB eksperimente,i raznorazne full range avanture gde je uvek trebala asistencija sa strane.Neko je negde na forumu izjavio da ne bi trebalo zbog 15 % basa i isto toliko visokih,zrtvovati onaj velicanstveni neofarbani srednji spektar i pokvariti ga necim.Psihoakustika kaze da ostatak nadomesta mozak posle izvesnog vremena.Medjutim istina je da mi je falilo basa,a negde i visokih.Posle na netu vidim da dosta njih uz neki FR sistem dodaje neki mali vufer,e to mi je tek trulo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja zbog puritanstva nikada nisam uzimao ekvilajzer u razmatranje, sve cisto, sterilno i linearno, pa kako ispadne.

Prvi put sam korigovao zvuk sa ekvilajzerom zvucne karte, i to je bilo dramaticno poboljsanje zvuka sa pc-ja i nekog lodzitekovog 2+1 sistema, racunajuci i stanje u sobi koja vise lici na radionicu...

Tako da ne mogu da kazem da "nije da ne radi"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, prophet said:

Ono kad Mona Lizi nacrtas brkove...

Nije svaki snimak Mona Liza.

Recimo ovom ništa ne treba. Savršenstvo na više nivoa. Od mikrofona , preko kablova, prostora, do najnovije mašine za snimanje i tonaca. Japanski snobovi i perfekcionizam :buehehe:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ja kazem da je ,,Car go" neki bi me rastrgli,ali od 100 sistema kod mojih drugara ja ne videh savrsen sistem,ali sam video da ljudi nesto sto bi resili ovakvim pomagalom,rese na skuplji nacin,bilo da je to skuplji interkonekt,ili menjanjem komponente.A to mnogo kosta kroz vreme.Parametricki ekvilajzer mi je bio interesantan,jer povremeno naleti od preko,ali sam ga propustao,jer nisam znao da ima  kontrole za bandwidth i frekvenciju .A meni se to pokazalo korisnim jer subu u kojoj slusam,ne mogu da menjam.

Ali nisam ja jedini koji ne moze da kaci apsorbere na zid i da oblaze coskove.Obicno se tu umesa i zena i onda je tu kraj price.

Jos ako ne uspe sama da se izbori onda dovede i majku...

daily_picdump_640_97.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sprava ko sprava.Meni ne treba ali mislim da onom ko dodje do tog da ne moze dalje onda proba sa eq pa sta bog da.Sax je u pravu ima gde treba i gde ne treba uglavnom zavisi ko sta cuje pa tako nek se i ponasa.Kad imas blizu 6 banki ni eq ti nece pomoci kao na primer meni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja se posle izvesnog vremena uvek vracam na rock i onda mi zafali basa,koji to sve posoli i da mu dimenziju,verovatno i drugi dozive zasicenje u slusanju,pa puste neku drugu vrstu da bi im bilo prijatno.U tom smislu mi je potrebno nesto Poenta je da ne moram da menjam zvucnike ili pojacalo,vec samo podesim na odgovarajuce i teram dalje.Nocu u sitne sate mi odgoara drugo podesenje,zbog doba u kojem slusam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Okibokis said:

Ja se posle izvesnog vremena uvek vracam na rock i onda mi zafali basa,koji to sve posoli i da mu dimenziju,verovatno i drugi dozive zasicenje u slusanju,pa puste neku drugu vrstu da bi im bilo prijatno.U tom smislu mi je potrebno nesto Poenta je da ne moram da menjam zvucnike ili pojacalo,vec samo podesim na odgovarajuce i teram dalje.Nocu u sitne sate mi odgoara drugo podesenje,zbog doba u kojem slusam.

Ne odgovori da li taj Karlson/University/Norelco/Philips ima neki network ili je samo drajver ubačen u kabinet?

 

Zen je već napisao, postoji produkcija i postoji reprodukcija. U potonjoj to nema šta da traži.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Definitivno je iz onog vremena,ali mi je trenutno van zize interesovanja,jer sam nabavio novu zanimaciju.Njih je recimo otvorio Bose ekvilajzer koji sluzi za Bose 901.Dobio sam veliki pomak u zvuku,zato me je i zaintrigirala upotreba ekvilajzera u ove svrhe.I licno krecem u potragu za nekim krstenim parametrickim ekvilajzerom,cisto da vidim sta sve mogu da dobijem.Sto se tice same dvanaestice,ona je pokazala sta sve ume,tek kad sam slucajno stavio ovaj Bose EQ izmedju.Znaci da moj sistem nije mogao da napravi tu magiju bez ovoga.Ne slusam ja nista iskrivljeno nego slusam bolje,ali na istom drajveru.Uostalom probajte sa nekim numerickim eQ.isto ce da se desi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Mikorist said:

sve zavisi iz kog ugla se posmatra. ne koristim ekvilajzere - ali često sam peglao snimke i zapise zvučne (master) kroz Sound Forge sa EQ.

a onda taj WAV (remaster po mom ukusu) slušam linerano  kroz DAC.  u suštini EQ ne treba ako je tonac odradio sve kako treba u studiju. 

 

The Wall od Floyda je po nekima jedan od etalona dobrog master zvuka. Prvo američko i engelsko vinil izdanje se dosta razlikuju zvučno. Koji je tu tonac napravio dobar zapis? Šta je tu master? Ovakvih primera ima jako puno.

Jedan snimak može da legne jednom sistemu, dok drugi ne, i obrnuto. Mislim da je uzimanje etalona danas dosta diskutabilno i subjektivna stvar.

-----------------

Opet bi si vratio da je EQ nepotrebna stvar u sobi koja je akustički obrađena. Takva soba dosta poravna frekventnu krivu, da muzici prirodnost i tu onda EQ nema šta da traži. Nemoj da zaboravimo da se pesme prave isto tako u akustilčki obrađenim studijima, te je smisao HI FI ne samo da oprema verno prenese zapis nego da se napravi i "klon" originalne akustike. Svako propuštanje zvučnog signala kroz softvere ili EQ udaljava muziku od njene originalnosti.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Зато зрело, квалитетно и потентно напајање у целом ланцу и нема зиме.

Пун сигнал до даске у целом опсегу  :bilder:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

55 minutes ago, Okibokis said:

Njih je recimo otvorio Bose ekvilajzer koji sluzi za Bose 901.Dobio sam veliki pomak u zvuku,zato me je i zaintrigirala upotreba ekvilajzera u ove svrhe.I licno krecem u potragu za nekim krstenim parametrickim ekvilajzerom,cisto da vidim sta sve mogu da dobijem.Sto se tice same dvanaestice,ona je pokazala sta sve ume,tek kad sam slucajno stavio ovaj Bose EQ izmedju.Znaci da moj sistem nije mogao da napravi tu magiju bez ovoga.Ne slusam ja nista iskrivljeno nego slusam bolje,ali na istom drajveru.Uostalom probajte sa nekim numerickim eQ.isto ce da se desi.

U tome i jeste poenta. Dobro projektovanim zvučnicima će ekvilajzer samo da smeta. Bose 901 je od starta projektovan sa namerom da se koristi uz pripadajući ekvilajzer.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, vdzele said:

Opet bi si vratio da je EQ nepotrebna stvar u sobi koja je akustički obrađena. Takva soba dosta poravna frekventnu krivu, da muzici prirodnost i tu onda EQ nema šta da traži. Nemoj da zaboravimo da se pesme prave isto tako u akustilčki obrađenim studijima, te je smisao HI FI ne samo da oprema verno prenese zapis nego da se napravi i "klon" originalne akustike. Svako propuštanje zvučnog signala kroz softvere ili EQ udaljava muziku od njene originalnosti.

 

Klin-ploča. U ovom slučaju je reč o tome da je zvučnik samo ubačen u kutiju bez odgovarajućeg network-a. Nije u pitanju akustika prostorije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja nemam akusticki tretiranu prostoriju,a nemaju je ni moji drugari.Ekvilajzer sam probao na Karlsonima,jer je u pitanju samo jedan drajver,ali sam probao i na trosistemskim zvucnicima,koji su mi trenutno pri ruci.Tako da je uvek bila promena na bolje.ne postoje izgovori,ali ne valja ovo,ne valja ono.Jednostavno je ovo sto ja imam zvucalo bolje i zvuci i dalje.To je univerzalna prica ali ona realna ,znaci obicni ljudi koji imaju to sto imaju,ili im naleti nesto lepo,ali nemaju ostatak da bi pravili sinergiju.A takvih ima mnogo.malo je ljudi da se pohvali da ima adekvatnu sobu za slusanje koja nece da im pravi probleme.Isto tako je malo onih koji imaju pojacalo koje ce da isprzi sve sto mu date,a ja ih imam bar tri.Ja i dalje mislim da velikoj vecini koji eksperimentisu i prave rizicne projekte ekvilizacija treba i da ce im pomoci.U suprotnom jedino ostaje zamena komponenti,a to je mnogo skuplje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

901-series-ii-frequency-response-normal.

Okibokis, ovo je kriva tog BOSE ekvilajzera. Sto se tice leve strane, naravno da ce svaka kutija tu bolje da zvuci za ovim EQ. Gotovo sve kutije imaju deficitaran bas, a i nedostatak visokih vec preko 10KHz je jako cest. Levi deo dosta lici na target curve (house, room curve) sto se zadnjih godina prilicno koristi kod sistema sa DSP-om.

Interesantno da negativne komentare o EQ najcesce daju osobe za koje garantujem da nikad nisu imali prilike da probaju parametricki EQ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, damic said:

901-series-ii-frequency-response-normal.

Okibokis, ovo je kriva tog BOSE ekvilajzera. Sto se tice leve strane, naravno da ce svaka kutija tu bolje da zvuci za ovim EQ. Gotovo sve kutije imaju deficitaran bas, a i nedostatak visokih vec preko 10KHz je jako cest. Levi deo dosta lici na target curve (house, room curve) sto se zadnjih godina prilicno koristi kod sistema sa DSP-om.

Interesantno da negativne komentare o EQ najcesce daju osobe za koje garantujem da nikad nisu imali prilike da probaju parametricki EQ.

Ovo boldovano oslikava sve samo ne dobru kutiju. Tačnije najviše liči na srednjetonski drajver.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ko voli Eq u bilo kom obliku neka koristi

ja licno na isto bih mogao da pristanem samo u okviru aktivnog sistema ,bio on zasnovan na skretici u digitalnom ili analognom domenu

 

a propustati ceo spektar i obradjivati ga u globalu ....... to samo iskida faze na sve strane

no tnx

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato je horna sa sirokopojasnim zvucnikom majka a SE trioda caca. Horna i cevke su "prirodni EQ". Mogu malo da oboje i zaslade zvuk ali ga ne kidaju pa sastavljaju...

E sad, ja jesam primenio neku vrstu EQ na OB basu, zato sto tako mora. (Biamp, aktiva)

Ali na sirokopojasnom, ne. (ako ne racunate strujno jfet pojacalo.

Kao i u svemu, ko sta voli, nek izvoli....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...