Jump to content

Ekvilajzer,za ili protiv?


Okibokis

Preporučeni Komentari

Da li koristite ekvilajzer u sistemu,i da li mislite da on pomaze u sistemu,ili ne.Povod za ovu temu sam dobio,jer sam neke velike membrane uspeo da ukrotim i dobijem zvuk za klasu vise.Mislim na sirokopojasne zvucnike od 12 incha,koji nemaju nikakav supervisokotonac za vrhove,a ni vufer za pomoc kad to zatreba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekog sam misljenja da equalizer dosta pomaze kod losijih sistema.

Kad je sve ono pravo, nema sta da trazi u sistemu.

Na kraju krajeva, po volji, ko voli neka ga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Iz iskustva mislim da su difuzori najbolje rešenje. Ekvilajzer je po meni remetilački faktor boljem zvuku.

2. Ako bi pristao na njega onda bi imao sofver koji bi mi dao konkretan odgovor da li ekvilizacijom postižem dobru frekventu krivu. Bez ovog ne vidim smisao.

3. Da sam bogat prepustio bi to mom skupom sistemu da sam podesi ekvilajzer nasrpam odziva. Mada bi opet uzeo difuzore pre ovog, daju neki šmek i toplinu koji ni jedan uređaj ne može.

http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=Accessories&ProductId=MEN220

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obično, u praksi, nije problem u ekvilajzeru, no u implementaciji istog pa se većina, da kažem, "čistunaca" drži podalje od svake alatke kojom bi se moglo zabrljati teškom mukom dostignuto (kvalitet, čistoća i vernost reprodukcije). Ako nema načina i uslova da se dobijeni rezultati premere, može biti jako klizav teren. Ja sam za karijere tehničara u radiu imao prilike da iskusim šta sve ekvilajzer i to baš parametrički/parametarski ume i može, i kako rekoh, može da bude dobra, ali i jako štetna stvar po strukturu muzičkog materijala. U stvarnosti, to je kao da uzmeš dvanaest noževa za bacanje, postaviš zgodnu asistentkinju pred dasku i nadaš se da će svaki nož da se zabode tačno uz njene spoljašnje gabarite. Naravno, oči su ti vezane i bacaš noževe po sećanju... Može da uspe, ali lako može da i ne uspe. Obično ne uspe...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zasta sluze dugmici?Sto ne bi uspelo,i cemu zapravo sluzi parametricki ekvilajzer?Pomocu njega moze stosta mutavo da prosvira.Pricam za sve one koji lece male kutije sto nemaju basa,kablovima,pa stalxima,pa ovim,pa onim.Pa onda na one koji nemaju adekvatnu sobu,pa stagod donesu u kucu,ili im neki opseg smeta,ili necega nema,sto od vrste zida,poda,plafona,sto zbog staklenih povrsina,a takvih je po celom Beogradu u onim rigips naseljima bar 90 procenata.Pa onda za sve one koji spajaju rogove u vreci po savetu casopisa,ili strucnih forumasa,pa nikako da se ispletu iz tog vrzinog kola.Ja sam eksperimentisao samo sa sirokopojasnom dvanaesticom,kojoj sam zeleo da namaknem malo vrhova od gornjeg spektra,i malo da pojacam bas,sto je boljka svih full range drivera.I Ima razlike.Hocu da kazem da nije pojacalo sposobno za sve te bravure,jos pogotovo,ako je bez tonskih kontrola.Eto .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jesi ti u pravu, osim da pojačalo nije sposobno. Ekvilajzerom bi, bar je tako zamišljeno, trebalo da se koriguju greške koje nastaju zbog pada odziva na određenim frekvencijama a zarad vraćanja u linearni odziv. Ako eto, zarad primera uzmeš širokopojasni zvučnik, on ima padove sa oba kraja spektra gde donji deo spektra "ekvalizuješ" tj peglaš odziv specifičnom konstrukcijom kutije a gornji kraj ili dodavanjem visokotonca ili ekvilajzerom/tonskom kontrolom. Probleme sa akustikom prostora možeš delimično, u ograničenoj meri da koriguješ, ali reverberacije tj odjek ne može da se kontroliše ekvilajzerom. Uostalom, ako imaš spravu, zabavljaj se, ne može da škodi. :)

Ako ćemo pravo, i aktivna skretnica je modifikator, pogotovo ako ima sijaset dugmića kojima se kontroliše više nego puki nivo i rezna frekvencija. Eto, moj Behringer kad se uključi, izgleda k'o Tokio noću. :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ovaj Behringer DEQ ultra curve 2496?

Dobio sam info da nekima ne moze da se zamisli sistem bez te spravice. Ako je tako, za 300evra se dobije mnogo.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eq ubije žilu

nema mu mesta u decentnom sistemu

naravno , ako se radi o namenskoj pojasnoj Eq (Linquitz correction ili neka druga vrsta korekcije na nivou aktivne skretnice) to je onda druga stvar ......

 

to sto profesionalci koriste Eq je sasvim drugi padez , jer ga koriste pri kreiranju signala

osnovna pretpostavka reprodukcije je da reprodukujes signal koji je korektan

korekcije akustickih problema se resavaju akusticki

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Okibokis, dobra ti je tema, mozda bi bilo jos bolje da se zove, DSP za ili protiv, jer je EQ samo jedna od mnogobrojnih funkcija DSP-a.

Koliko primecujem u odnosu na strane sajtove, kod nas nije pogodno tlo za ovakve stvari. Najveci broj ljudi koji se bave hifom je u nekom retro fazonu, na pomen reci digitalno dize im se kosa na glavi. Pravo je cudo da je CD player uspeo da zazivi.

Elektronsku skretnicu – DSP koja pored mnogobrojnih funkcija sadrzi i parametricki EQ, koristim vise od deset godina. Stvar je vise nego korisna jedino zahteva od korisnika odredjena predznanja u vezi kako samog uredjaja tako i akustike sobe, sto opet ukljucuje i merenja mikrofonom. Dakle, za ljude koji su spremni ozbiljnije da se bave ovim stvarima EQ je neophodan.

Informacije dostupne na stranim sajtovima, selektivno se prihvataju. Preko grane, digitalija je uveliko prihvacena jer su shvacene njene prednosti.

Evo na primer kako izgleda Yamamurin sistem:  

http://twogoodears.blogspot.rs/2013/07/jean-hiraga-meets-ale-and-be-yamamura.html

six-ways multiamping with 20th order (120 db/octave) crossover and digital room-correction/crossover via a proprietary software and last generation DAC using Wolfson's newest DAC - always by Be Yamamura, of course - and only liquid music, you'd bet it, via a proprietary top class computer/server by Be Yamamura!

The DAC, music storage and room-correction and crossovering was all in the digital domain of a newly conceived Be Yamamura's software and hardware: a 52" wall mounted monitor was showing everything, from music played (a lengthy process of downloading the several, precious vinyls in the superb "boxes", so cleverly wall-mounted is a work-in-progress...) to time-delays, cut-off frequencies and every parameter, incl. impulsive and medium real-time SPL and more.

The different LPs curves will be a specialty... every disc playing will be read, equalization used recognized and extracted and then stored... every vintage eq. curves by Decca, EMI, RCA, Mercury, etc. etc. will be then available in digital domain and automatically re-applied, always using Yamamura's software and powerful server.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne mozes porediti DSP multiway system sa pitanjem o jednostavnom ekvilajzeru

niti mozes evidentirati trendove na trzistu (nasem) gde otprilike 25 ljudi u celoj zemlji Srbiji:

-ima sistem

-ima sistem koji nije random sastavljen u procentu vecem od 20%

-ima sklonost ka aktivnom multiway pristupu

 

drugim recima , u populaciji od kojih 6+M ljudi , malo je onih koji imaju i pare i znanje i sklonost ......... ka bilo cemu sto se napolju cini (makar i relativno) masovnim

-

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Alex said:

Nekog sam misljenja da equalizer dosta pomaze kod losijih sistema.

Kad je sve ono pravo, nema sta da trazi u sistemu.

Na kraju krajeva, po volji, ko voli neka ga...

Al ? što je onda mijenjanje kablova ( od napajačkih - do interkonekta) , pomicanje zvučnika po prostoru , stavljanje kojekakvih "spikova" itd itd neego ekvalizacija ? Samo više košta ? . Naravno da bi trebao biti parametarski , a ne grafički , a još bolje aktivna aktivna skretnica ! . Jel nije i atenuacija jedna vrsta ekvivalizacije ? . Dakle u interesu hi end ? :) zvuka sve je dopušteno ? . Aj nečemo bit iznad ? neg uživajmu s onim što slušamo i daj Bože - nikad bili zadovoljni ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, black coffe said:

Al ? što je onda mijenjanje kablova ( od napajačkih - do interkonekta) , pomicanje zvučnika po prostoru , stavljanje kojekakvih "spikova" itd itd neego ekvalizacija ? Samo više košta ? . Naravno da bi trebao biti parametarski , a ne grafički , a još bolje aktivna aktivna skretnica ! . Jel nije i atenuacija jedna vrsta ekvivalizacije ? . Dakle u interesu hi end ? :) zvuka sve je dopušteno ? . Aj nečemo bit iznad ? neg uživajmu s onim što slušamo i daj Bože - nikad bili zadovoljni ? :)

Upravo si naveo metode ekvivalizacije koje bih pre radio (sem kablaze, besmisleno) nego da stavim ekvilajzer u sistem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Okibokis said:

Da li koristite ekvilajzer u sistemu,i da li mislite da on pomaze u sistemu,ili ne.Povod za ovu temu sam dobio,jer sam neke velike membrane uspeo da ukrotim i dobijem zvuk za klasu vise.Mislim na sirokopojasne zvucnike od 12 incha,koji nemaju nikakav supervisokotonac za vrhove,a ni vufer za pomoc kad to zatreba.

Imaju li nekakav netvork/skretnicu?

Dobro konstruisanim zvučnicima/sistemu ekvilajzer kao dodatak nije potreban a pored ostalog unosi određen stepen kompresije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, vdzele said:

1. Iz iskustva mislim da su difuzori najbolje rešenje. Ekvilajzer je po meni remetilački faktor boljem zvuku.

2. Ako bi pristao na njega onda bi imao sofver koji bi mi dao konkretan odgovor da li ekvilizacijom postižem dobru frekventu krivu. Bez ovog ne vidim smisao.

3. Da sam bogat prepustio bi to mom skupom sistemu da sam podesi ekvilajzer nasrpam odziva. Mada bi opet uzeo difuzore pre ovog, daju neki šmek i toplinu koji ni jedan uređaj ne može.

http://www.mcintoshlabs.com/us/Products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=Accessories&ProductId=MEN220

Treba praviti razliku između konstrukcije zvučnika i tretmana prostora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, ab-Co-axial said:

Jel ovaj Behringer DEQ ultra curve 2496?

Dobio sam info da nekima ne moze da se zamisli sistem bez te spravice. Ako je tako, za 300evra se dobije mnogo.

Послато са m2 note уз помоћ Тапатока

Što implicira da dati sistemi nisu dobri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, black coffe said:

Al ? što je onda mijenjanje kablova ( od napajačkih - do interkonekta) , pomicanje zvučnika po prostoru , stavljanje kojekakvih "spikova" itd itd neego ekvalizacija ? Samo više košta ? . Naravno da bi trebao biti parametarski , a ne grafički , a još bolje aktivna aktivna skretnica ! . Jel nije i atenuacija jedna vrsta ekvivalizacije ? . Dakle u interesu hi end ? :) zvuka sve je dopušteno ? . Aj nečemo bit iznad ? neg uživajmu s onim što slušamo i daj Bože - nikad bili zadovoljni ? :)

Nije ekvilizacija jedini preduslov dobrog zvuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve zavisi iz kog ugla se posmatra. ne koristim ekvilajzere - ali često sam peglao snimke i zapise zvučne (master) kroz Sound Forge sa EQ.

a onda taj WAV (remaster po mom ukusu) slušam linerano  kroz DAC.  u suštini EQ ne treba ako je tonac odradio sve kako treba u studiju. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...