Jump to content

"The Best DAC is no DAC" sa BIG DIYa


skrstic

Preporučeni Komentari

ovo je dosta nova sprava, iz 2015. moje padanje u nesvest (?) je u kontekstu cene gotovog proizvoda od 1800e i performanse. taj odnos do sada nije postojao u digitaliji - meni je kroz sobu proslo svasta od uredjaja koji gravitiraju tome i ovo je ozbiljno bolje. pominjanje na ovom forumu je doslo kao posledica saznanja da ga je napravio u sustini svajser a da je unutra delova mozda za 30% cene, max. dakle kao podsticaj nekome odavde.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za Fikusa znam još dok je kucao shemu strujne letve u Notepadu tako da mi je čuđenje još veće jer ga nisam smatrao za nekog tko je sposoban napraviti pošten uređaj. Ali eto uzeću za opciju da se čovjek uči dok je živ pa je moguće da se i to promijenilo. Samo što me strah da to nije još jedan audiofilski hype.........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa oko toga nema sumnje, rekli smo da je covek svajser. sto ga ne sprecava da prateci forume poslozi nesto koncepcijski ispravno i onda to utweakuje na uvo jer ocito dobro cuje. ako ocekujes da ces u DSD kutiji zateci bilo sta sto lici na elektroniku japanskih uredjaja na kojima radis, varas se. par plocica koje lice na ovo kinesko sa ebay, skupi kondovi, cevi i to je to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma da, grupna kupovina...

 

 

Grupna kupovina > reverse inŽenjering > prodaja uređaja i reinvesticija u grupnu kupovinu za dijelove > sinkronizirana inhalacija kalajem > Miles Davis u mojoj sobi.

 

 

Moram radi službe dodati ovo:

Što nas briga za autorska prava. :):D :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa oko toga nema sumnje, rekli smo da je covek svajser. sto ga ne sprecava da prateci forume poslozi nesto koncepcijski ispravno i onda to utweakuje na uvo jer ocito dobro cuje. ako ocekujes da ces u DSD kutiji zateci bilo sta sto lici na elektroniku japanskih uredjaja na kojima radis, varas se. par plocica koje lice na ovo kinesko sa ebay, skupi kondovi, cevi i to je to.

upravo to...Mozda je cak prekopirao raspored iliti konfiguraciju vecine elemenata sa nekih njihovih plocica, uradio pravi upgrade i eto rezultata. Uz pretragu, mozda se i nabasa na iste ili slicne. A uostalom , ako se ove stvari znaju, ne vidim prepreku da ovo neko ko se razume i skutija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne ponavljam ko pokvarena ploca, ali ja sam za opciju da mi to skutijamo sa j-fetishima, tj.fetovima :)

Posteno shunt napajanje, par trafoa..i mislim da cemo biti jako blizu fikusovog lampasa, a da pritom to bude nas originalni uradak...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grupna kupovina > reverse inŽenjering > prodaja uređaja i reinvesticija u grupnu kupovinu za dijelove > sinkronizirana inhalacija kalajem > Miles Davis u mojoj sobi.

 

 

Moram radi službe dodati ovo:

Što nas briga za autorska prava. :):D :D

 

Jasna stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dva dana mi pomera pedu i nece da radi. Sve probao. I Jriver i Foobar i AIMP4,....nece pa nece.

Na kraju ukapirao da nesto sa driverom za amanero nije u redu. Ne moze ni iz control panela da se testira zvuk.

 

Pres'o na AP linux. Prepoznao ga odmah ali ne svira flaci. DSD fajlovi mi na externom HDDu koji nece da se mountuje. Na kraju iskopiram jedan dsd fajl preko fleske na AP linux i...

,,,,svira u PM. :respect: Ovo se odlicno cuje. Nisam komparirao ni sa cime ( CD player, drugi dac , drugi format).  Samo slusao. :good2: 

Sledi malo detaljnije slusanje ( kad uspem da iskopiram DSD na neki HDD koji mogu da mountujem)

 

Apropo svajsovanja. Nema potrebe za reverznim inzenjeringom.  Stvar je prilicno straithforward:

1 LPF za PWM ( elementarno moj dragi Wotsone.) Moze malo eksperimentisanje oko fs 30-100kHz pa kako legne na uvo.

2 Amanero ipak ne moze da goni pojacalo pa treba neko minimalno pojacanje 2-3 puta ( a i impedansu da obali) Volj vam OPA, lampe, trandze,...Fikus stavio  88ice i 82ku ako je verovati nalepnici na prouizvodu.

3 Reclock po volji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.daphile.com/na USB + eksterni HDD

Sutra cu i to da probam. Danas nesto nije hteo, problem mi je sto je HDD ( sa DSDom koji mi je Radisa poslao) frrmatiran u  NTFS pa ga Linux ne vidi.

Kuriozitet, AP linux sviri DSD sa 13% zauzeca procesora ( AMD   1GHz 1GB RAMa)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sutra cu i to da probam. Danas nesto nije hteo, problem mi je sto je HDD ( sa DSDom koji mi je Radisa poslao) frrmatiran u  NTFS pa ga Linux ne vidi.

Kuriozitet, AP linux sviri DSD sa 13% zauzeca procesora ( AMD   1GHz 1GB RAMa)

 

NTFS pod linuxom radi bez problema, ReadOnly mod je odavno ispoliran, i write je vec duze vreme stabilan.

Ukratko: sa fstab -l se izlistaju device-ovi potenicjalni i nadje oznaka HDD-a (npr. sda1)

 

u /etc/fstab se doda automountpoint red

/dev/sda1 /eksternidisk ntfs ro 0 2

 

gde je /dev/sda1 nadjena oznaka diska (potrebno prilagoditi)

/eksternidisk je naziv fodlera na koji ce se mapirati (fodler treba kreirati naredbom mkdir /eksternidisk)

ostatak treba da ostane as is 

i nakon restarta disk ce biti vidljiv na folderu /eksternidisk

 

---

sto se tice CPU usage-a ovih 13% je mozda i mnogo, jer je format i pustanje DSD fajla (bez ikakave konverzije) veoma trivijalan proces i svodi se maltene na citanje sa diska i prenos preko magistrale, nesto kao kopiranje fajla preko mreze, sto ne uzima CPU time

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NTFS pod linuxom radi bez problema, ReadOnly mod je odavno ispoliran, i write je vec duze vreme stabilan.

Ukratko: sa fstab -l se izlistaju device-ovi potenicjalni i nadje oznaka HDD-a (npr. sda1)

 

u /etc/fstab se doda automountpoint red

/dev/sda1 /eksternidisk ntfs ro 0 2

 

gde je /dev/sda1 nadjena oznaka diska (potrebno prilagoditi)

/eksternidisk je naziv fodlera na koji ce se mapirati (fodler treba kreirati naredbom mkdir /eksternidisk)

ostatak treba da ostane as is 

i nakon restarta disk ce biti vidljiv na folderu /eksternidisk

 

---

sto se tice CPU usage-a ovih 13% je mozda i mnogo, jer je format i pustanje DSD fajla (bez ikakave konverzije) veoma trivijalan proces i svodi se maltene na citanje sa diska i prenos preko magistrale, nesto kao kopiranje fajla preko mreze, sto ne uzima CPU time

Nije htelo da radi.

javlja mi gresku

 

Error mounting /dev/sdb1 at /run/media/muser/Elements: Command-line `mount -t "exfat" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,

uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,namecase=0,errors=remount-ro,umask=0077" "/dev/sdb1" "/run/media/muser/Elements"' exited with non-zero exit status 32: mount: unknown filesystem type 'exfat'
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za amanero postoje razne verzije firmware-a (po dva idu na device) i potrevno je procitati sta je gde podrzano i koja je verzija potrebna, ima negde problema sa master slave modovima koliko se secam, ali generalno treba videti za dati OS driver i mod rada koja verzija firmware je potrebna

 

--

 

ako se pusta flac fajl kao dsd uz software konverziju, onda CPU usage skace znacajno.

Pri tome ovo bas i nije pozeljno raditi, sto zbog unosenja vremenske nesinhronosti, koja se moze resiti bufferingom kasnije, sto zbog gubitka u kvalitetu, jer software konverzija nije kvalitetna , ako se to i radi u studiju radi sa na mnogo ozbiljnijim uredjajima, pri tome i  sa source-ovima veceg kvaliteta (npr. 24bit 192khz )

eventualno da se uradi offline konverzija pa onda pusta kao vec spremljen dsd fajl.

I to je upitno, DSD fajl ako je napravljan sa analognih traka, treba pustati kao DSD , kroz dac koji prima dsd na ulazu (sto moze biti i NO DAC)

PCM fajl koji je vec prosao konverziju u PCM treba pustati na za to predvidjen DAC koji pretvara PCM u analog.

ne ulazim u diskusiju koji je bolji format dsd ili pcm, samo gde se sta gubi i koja je tehnicka strana ove price

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stegla me prehlada. Ne mogu da gledam.Kad se ocitavim probacu da ga mountujem. Javite kako.

Nista ja nisam specijalno pokusavao. U UI ga video Linux i ja kliknuo mount. Pa mi javio onu gresku.

Evo ga sad na WIN7 hdd je u formatu exFAT. Moja greska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za amanero postoje razne verzije firmware-a (po dva idu na device) i potrevno je procitati sta je gde podrzano i koja je verzija potrebna, ima negde problema sa master slave modovima koliko se secam, ali generalno treba videti za dati OS driver i mod rada koja verzija firmware je potrebna

 

--

 

ako se pusta flac fajl kao dsd uz software konverziju, onda CPU usage skace znacajno.

Pri tome ovo bas i nije pozeljno raditi, sto zbog unosenja vremenske nesinhronosti, koja se moze resiti bufferingom kasnije, sto zbog gubitka u kvalitetu, jer software konverzija nije kvalitetna , ako se to i radi u studiju radi sa na mnogo ozbiljnijim uredjajima, pri tome i  sa source-ovima veceg kvaliteta (npr. 24bit 192khz )

eventualno da se uradi offline konverzija pa onda pusta kao vec spremljen dsd fajl.

I to je upitno, DSD fajl ako je napravljan sa analognih traka, treba pustati kao DSD , kroz dac koji prima dsd na ulazu (sto moze biti i NO DAC)

PCM fajl koji je vec prosao konverziju u PCM treba pustati na za to predvidjen DAC koji pretvara PCM u analog.

ne ulazim u diskusiju koji je bolji format dsd ili pcm, samo gde se sta gubi i koja je tehnicka strana ove price

Sve ste u pravu ali je Fikus ovako zamislio pa ja samo isprobavam. DSD fajlovi se ekstra cuju a stvarno je bezveze prepakivati flace u DSDe . Ali ako se ispostavi da se dobro cuje, sto da ne. Jos je DAC vrlo prosto napraviti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedno pragmaticno  pitanje.
Ako DSD dac ovako dobro  radi da li je bolje

  •  sve konvertovati ( on the fly) u DSD i tako dekodirati ili
  •  iz Amanera PCM I2S prebaciti na neki drugi DAC (koji), a DSD propustati kroz LPF i lanpe?

 
Definitivno je ovo dobro resenje za DSD ali sta sa ostalim fajlovima?
1.)  Nabaviti ih u DSDu ( ionako su kod  Rusa kupljeni "povoljno") ponovo,
2.) Konvertovati ih u DSD u Batchu ili OnTheFly? Prvi nacin zahteva veci skladisni prostor a drugi nacin zahteva jaci komp. (Prvi nacin moze da se koristi i za trijazu  pa pobrisati sve sto je bezveze. U bilo kom smislu, muzickom, tehnickom,...)
 
Kakva  je buducnost DSDa? Da nije ovo ulaganje u standard bez buducnosti ili ce DSD da se siri?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DSD će se širiti samo među audiofilima. Ne vjerujem da je široka publika zainteresirana za išta više od 320mbps MP3 formata jer je "dovoljno dobro".

Čitao sam nekakve članke o DSD konverziji u JRiveru, vs Neki-od-popularnih-PC-playera VS Neki-pro-program i Neki-pro-program je, naravno, bio najbolji. Za dlaku ga je slijedio JRiver i zaključak je bio da se izmjerene razlike između JRivera i Pro-programa ne čuju, ali da se jasno čuje razlika u tom trećem playeru. (prošlo je više od godinu dana da sam to čitao i ne znam sad više ni koja je to stranica!).

Iz toga bih zaključio da sa jakim kompjuterom pretvaranje u DSD tokom reprodukcije može biti dobra stvar. Mnogi se kunu da su im FLAC-ovi namješteni u Jriveru da rade u DOP-u bolji od samog FLAC-a.

Večina mjuze će i dalje biti u nekom NON-DSD formatu, ali ima već sijaset online reizdanja u DSD formatu. Ne sumnjam da su samo jednostavno konvertirani iz postoječih zapisa jer malo tko ima pristup originalnim trakama, pa da ih konvertira sa originala.


Moj stav je da ću dati DSD-u šansu imalo to smisla ili ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DSD će se širiti samo među audiofilima. Ne vjerujem da je široka publika zainteresirana za išta više od 320mbps MP3 formata jer je "dovoljno dobro".

Čitao sam nekakve članke o DSD konverziji u JRiveru, vs Neki-od-popularnih-PC-playera VS Neki-pro-program i Neki-pro-program je, naravno, bio najbolji. Za dlaku ga je slijedio JRiver i zaključak je bio da se izmjerene razlike između JRivera i Pro-programa ne čuju, ali da se jasno čuje razlika u tom trećem playeru. (prošlo je više od godinu dana da sam to čitao i ne znam sad više ni koja je to stranica!).

Iz toga bih zaključio da sa jakim kompjuterom pretvaranje u DSD tokom reprodukcije može biti dobra stvar. Mnogi se kunu da su im FLAC-ovi namješteni u Jriveru da rade u DOP-u bolji od samog FLAC-a.

Večina mjuze će i dalje biti u nekom NON-DSD formatu, ali ima već sijaset online reizdanja u DSD formatu. Ne sumnjam da su samo jednostavno konvertirani iz postoječih zapisa jer malo tko ima pristup originalnim trakama, pa da ih konvertira sa originala.

Moj stav je da ću dati DSD-u šansu imalo to smisla ili ne.

Bogami i ja.

 

Rece mi jedan coek (hint  AP Linux ) da

...nakon slusanja pravog DSDa ne moze vise slusati PCM (flac) fajlove..  Pominjao je nesto i kako tek sad razume one koji nikada nisu napustali gramofon.

 

http://www.ap-linux.com/articles/dsd-jewels-concealed-behind-the-scarlet-book/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...