Jump to content

Ručica za gramofon - inspirisano by WT


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 97
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Pa taj Ortofon 2M Red je u poslednje 2-3 godine sa pristojnih 60-70 € dogurao do 50% više!? :shok: Pretpostavljam da mu je i kvalitet rastao sa cenom.

A u isto vrijeme kilo mesa pojeftinilo za 50% i naravno sada bolji kvalitet .... ili?Ras, mozes ti to bolje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A u isto vrijeme kilo mesa pojeftinilo za 50% i naravno sada bolji kvalitet .... ili?Ras, mozes ti to bolje.

 

Mogu, al' neću :)

 

 

A što? Jesam li rekao nešto što ne odgovara istini?

Da ne bude zabune, ne govorim o trendu koji je vezan isključivo za srpsko tržište.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da se mnoge cene formiraju po principu "može nam se"... 2M Blue je duplo skuplja. A što? Pa može im se... Danci su to... :buehehe:

edit... pardon, 100 evra skuplje, verzija Bronze (mogli su je nazvati i Amber) cepa tri stoje a verzija Black prelazi 500€...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da se mnoge cene formiraju po principu "može nam se"... 2M Blue je duplo skuplja. A što? Pa može im se... Danci su to... :buehehe:

edit... pardon, 100 evra skuplje, verzija Bronze (mogli su je nazvati i Amber) cepa tri stoje a verzija Black prelazi 500€...

debeli off: nemoj da te čuju braća i sestre skojevci/ke koje su na Bandžidžampingu, što dobrovoljnom što po P.S.-u, neko raseče par Ortofona pa krene ludilo ispočetka tipa mjkmbžju, kupiš Unitru, metneš s(a)marijumski magnet, namotaš par namotaja VF žice (cca 4-5cm) i gde je tu razlika od 499€?   :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je startna cena najniža a slanje besplatno (ne znam za Cro ali u Srb neće sigurno slati besplatno) ide u prilog opcija da se ponudi niža cena od one naznačene za "Sofort Kaufen"... ko zna, možda može i ispod najjeftinije naznačene cene na ebay-u...

U Srbiji trenutačno Korato prodaje Ortofonov 2M Red (ima ga u cenovniku) po ceni od 100€ tj 11.500 dinara a (pre)prodavci ga na KupujemProdajem nude za 125€ ...

Treba u svakom slučaju biti pažljiv kada se kupuje - ponekad se jednostavno vredi prošetati do distributera... Ponekad se vredi zezati sa ebay-em a kod preprodavaca može biti veoma opasno (read: skupo)...

 

Može to u Koratu i malo jeftinije od 100 evropljana , kupovao za sina, za 1210. Trebao sam dodati još 20 - 30 za AT440mla. 2M Red je precenjen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

debeli off: nemoj da te čuju braća i sestre skojevci/ke koje su na Bandžidžampingu, što dobrovoljnom što po P.S.-u, neko raseče par Ortofona pa krene ludilo ispočetka tipa mjkmbžju, kupiš Unitru, metneš s(a)marijumski magnet, namotaš par namotaja VF žice (cca 4-5cm) i gde je tu razlika od 499€?   :buehehe:

 

Biće da sam propustio čas... Sa ovo moja dva komada zbirno 0.0723 vizusa moram se izmultiplicirati sa tri lupe da zalemim običnu VF pletenicu na onu malu stopicu, kakolisezove onaj naboduljak što se kači na ona četri pina na zvučnicu... A kamoli da prtljam u paučini koju ni ne vidim... Otvorim li zvučnicu, ta će prsnuti ko prezrela lubenica... Nema tog kreatora koji je vaskrnuti može posle moje operacije...

 

Može to u Koratu i malo jeftinije od 100 evropljana , kupovao za sina, za 1210. Trebao sam dodati još 20 - 30 za AT440mla. 2M Red je precenjen.

 

E sad, šta može ili ne može, mene da odem do Korato-a da se cenjkam košta taman pola cene zvučnice... malo goriva, malo putarine...

Nego, što misliš da je precenjen? Dobro, preformulisaću pitanje: što je precenjen? Šta Ortofon nudi bolje za iste pare? (šta nudi za više, ne zanima me - jer nema više... i ovo cedimo suhu drenjinu...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svako ko ima između 250 i 600€ u šteku može da ima 1210... Zavisi šta traži i šta nađe... Mogo sam i ja da ga kupim... Da sam hteo. Ali nisam. Hteo... Hteo sam nešto drugo... Ovako nešto nema da se kupi...

 

post-13-0-29397100-1387441268_thumb.jpg post-13-0-66215300-1387441270_thumb.jpg

 

Osim ako jednom ne odlučim da prodam višak šrota...

 

Invested value: 300€ (?)

Real value: arguable

experience and fun: priceless... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nego, što misliš da je precenjen? Dobro, preformulisaću pitanje: što je precenjen? Šta Ortofon nudi bolje za iste pare? (šta nudi za više, ne zanima me - jer nema više... i ovo cedimo suhu drenjinu...)

 

Pa nema ništa bolje za te pare, ali ima za malo više. I to neproporcijalno bolje. Prostije rečeno: otvori se za još 20€ i dobićeš mnogo bolju zvučnicu, štas' se stis'o :)

 

1210 je upao u priču samo kao poligon na kom sam upoređivao 2M Red i 440mla. Naravno da je pravljenje gramofona priceless. 

 

mislim , Woland , kao slucajno - eto ja imam 1210 u manje vaznom sistemu .......

 

:buehehe:

 

niš' ne kapiraš... lepo sam Ti centrirao za šlagvoort o RCA, EMT, PASS... opremi u radioničkom sistemu  :msn-rofl: Vi švajseri pojma nemate o fudbalu :)

a spomenuti sistem sa 1210, je zapravo veoma važan. shvatio sam to kada mi je upućena rečenica: šta se bre zalećeš tako na taj gramofon - odabij :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem... VF svijleni...

Svi su iste boje... uniformno identični...

Smislio dobar fazon, ali moram i da proverim hoće li funkcionisati. Pričam o obeležavanju žica za ručicu... Kod Tesle NC420 je bila korištena baš takva svilena pletenica u ručici a kodiranje bojama rađeno nečim što je ukrutilo iste - tamo gde su žice obojene. Pade mi na pamet da ima kod kineza (lokalaca) jeftinih lakova za nokte u malenim pakovanjima a raznim bojama, međutim, nabačena mi je ideja da to ne radim sa lakom za nokte nego flomasterima. E sad, pošto neke boje jesu a neke nisu pokrivne, recimo bela boja - teško da se može naći u obliku flomastera, rekoh, probaću sa klasičnim belim korektorom (ono, kad nešto treba prekriti teksta na papiru) i eto, beli krajevi žica, a može i da se to belo iskoristi za sve žičice kao podloga - na beloj podlozi će svaka boja flomastera najbolje da izgleda... Dakle, treba mi bela, crvena, zelena i plava, eventualno i peta žičica, crna za uzemljavanje ručice/zvučnice...

 

Druga stvarčica... Lemljenje onih malih stopica... Staviti stopicu na sto pa je posle loviti okolo krajem žice i lemilicom je krajnje nezahvalan zahvat... Trik je fiksiranje stopice a ja to izvodim tako što imam neku staru zvučnicu koja nizašta drugo više i nije, stegnem je u malenu stegu, navučem stopicu i onda mi je jedna ruka slobodna da držim žičicu, a drugom rukom mlataram okolo lemilicom... i uglavnom uvek uspe iz prve :)

Dobro je imati i onog najtanjeg termo bužira da se spoj ne samo zaštiti sa aspekta kontakta već i čvrstine istog - malo termobužira ga fino učvrsti/ukruti pa se posle lako hvata pincetom i navlači na zvučnicu...

 

E, sad samo treba to i da odradim... i priložim možda neku sličicu... Ako ovo nije dovoljno lepo objašnjeno...

Dodao bih samo toliko da obeležavanje bojama sledi tek nakon lemljenja žičice na stopice a bojenje i nije obavezno ako vam nije smaranje pipkanje instrumentom nakon što su stopice zalemljene i žičice provučene kroz ručicu...

 

edit: ipak preporučujem bojenje bar jednog kraja - bar onaj koji ide na zvučnicu - mnogo je lakše zameniti zvučnicu ako se ne mora stalno pipkati instrumentom - nisu one boje bezveze izmišljene kao način obeležavanja...

- update: probao sa korektorom i super je ispalo, bela je bela a kada se korektor osuši, onda se onaj gromuljavi višak samo svuče prstima ali žica ostane tanka ali bela - ako se obeležava markerima, zelena, crvena i plava će se jasno videti - nije potrebno podlogirati korektorom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obeležavanje VF pletenice bojama, postupak:

 

Pripremiti beli korektor, plavi, crveni i zeleni marker, lemilicu, žicu za lemljenje, koad papira, može običan beli, bitno da je čist, i adekvatne dužine komada VF pletenice (supplied by Gosha, Oh The Great :respect: )

 

- Lemilicom i sa malo tinola polemiti krajeve VF pletenice (da se pripremi za spajanje sa ušicama tj spali izolacija)

- nasloniti tako pripremljenu žicu na papir i postaviti korektor četkicu ili flomaster na žicu, nasloniti na papir

- laganim potezom vući četkicu korektora/flomaster po žici od početka bojenja (cca 4-5cm od kraja) pa sve do pred sam kraj - do lemljenja

- ponoviti postupak dva do tri puta uz okretanje žičice tj pletenice, potom, ponoviti postupak i na drugom kraju žice

- zalemiti jedan kraj VF pletenice na ušicu

- navući termobužir dužine 5-6mm na žicu i prekriti ušicu, zagrejati da se bužir skupi - sačekati da se ohladi, svući sa pomoćne stopice

- ponoviti postupak sa svakom žicom - u svakoj od potrebnih boja

- gotovo...

 

Sledi priprema/spajanje/uplitanje sve četiri žice i provlačenje kroz ručicu...

 

post-13-0-58745600-1387540126_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Одлично!

 

 

А ground жица?

 

pa crno, ne? ona može a i ne mora... zavisi... na tangencijalnoj ručici ima samo 4 žice, u kombinaciji sa Grado Silver i nema pete žice, a nema bruma...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I još bih dodao da ću naručiti još gušće ulje. Ovo jeste dobro, ali me zanima i efekat sa još gušćim...

 

Nadam se da je svima jasno da neću objašnjavati kako sam podešavao prebačaj, VTA, azimuth, gaznu silu...

 

Ispostavilo se da je ovaj plinth malo veći i da sam šiljke tako postavio da mi ostaje možda po milimetar prostora da se sve ne sunovrati sa granitne ploče.... :buehehe:

 

Dok ne bude neka nova polica, nema zamene nogica...

 

Veći mi je problem što sam koristio UTP kabel kod RIAA korektora, žice su krute, ali to ću možda još danas da rešim... Odo da odmorim malo posle kasnog ručka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...