Jump to content

Ručica za gramofon - inspirisano by WT


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 97
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ako je jasno, onda dobro. Nisam džaba krečio :)

 

Koliko sam uspeo, podesio sam golf lopticu u sredinu kadice (prema svim merenjima - kadica je podešena da bude tačno tamo gde treba) - VTA ugođen tako da je ručica/zvučnica paralelna sa pločom - bočno-frontalni -horizontalno-vertikalni azimut zvučnice namešten uz pomoć ogledala (tj - nosač zvučnice i zvučnica gledani od napred paralelno stoje u odnosu na ploču)

 

Sledeći korak u celoj ujdurmi je povezivanje žičica sa RCA konektorima a potom prebacivanje gramofona na policu i dolivanje ulja pa onda proba na sistemu...

Moguće je da ću još jednom sve prekontrolisati i možda čak i provući novo ožičenje (nigde ne žurim niti me ko tera) a to ću da odlučim nakon kratke stanke...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam sve shvatio, a nisam ni pročitao. Znači, napravio si gramofon, ha?

 

:buehehe:

 

Kad sve proradi kako valja - i procenim da jest vredno naziva gramofon, onda se može reći da jesam. :)

 

Kad sam i ja shvatio, onda... I to iz prve, iz opisa.

 

Ja sam sad opet pročitao. Blago tebi. Ja da ne znam šta sam hteo reći - ne bih bio siguran da mi je skroz jasno šta je zapravo rečeno... Sreća pa je sve kroz celu temu obilato potkrepljeno svakojakim sličicama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam sad opet pročitao. Blago tebi. Ja da ne znam šta sam hteo reći - ne bih bio siguran da mi je skroz jasno šta je zapravo rečeno... Sreća pa je sve kroz celu temu obilato potkrepljeno svakojakim sličicama...

Eto ga sad. Kako god da se desi ja ispadnem kriv: kada razumem čudno je što sam razumeo, kada ne razumem i pitam, opet ne valja...

Nastranu šalu na stranu, zaista mislim da sam razumeo (možda u meni čuči neshvaćen i neostvaren strojar a možda je to i danak činjenjici da sma dosta vremena proveo sa raznoraznim majstorima sve u želji da što manje vremena sa snjima provedem sledeći put te sam učio i upijao k'o blesav a možda je i nejasan bolesan (neki će reći ratni) strah da će me vozila  ostaviti tamo gde bih to (po)najmanje želeo pa sam se trudio da budem sposoban osposobiti ih u što kraćem roku) i što vreme tj. Tvoj stolovrt napreduje ja se sve više divim jednostavnim rešenjima koja zaista rade pos'o. Kapa dole i poštovanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je to matematika ;)

 

Geometrija, zapravo...  Inače, u silnim pokušajima da sve uradim što preciznije - postah svestan (još davno) da se ne može u stvarnom svetu biti toliko precizan. Svaki pokušaj da se, na primer, u kućnim uslovima, pa još ručnom bušilicom probuši rupa na recimo neku tačnu dimenziju (poziciju) rezultovaće rupom na pogrešnom mestu. Onda sam pomislio, pa ajd onda, ako već ne može tačno, neka bude netačno - ali tako netačno da može da se podesi da bude tačno... I tako ode rupa 10mm u ekscentar i dozvoli mi da podešavam fino, čak toliko fino da bi u nekoj slučajnosti možda i mogao da podesim da bude tačno... :) Dakle, rešenje se bazira na ideji da se ostvari dovoljan prostor da se mogu postići neka najfinija moguća podešavanja... Sa 20 ili 25mm radijusom bi ugađanje bilo još finije, ali cenim da mi je i ovih 10mm dovoljno - uz malo pažnje i mnogo strpljenja te promišljenih poteza - moglo bi ovo da bude sasvim dobro privedeno kraju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav,

Čini mi se da će ovo biti jako dobro.

Nego, koliko je važna dimenzija kadice, tj. koiko je u redu da bude veća ( mislim na promjer ) od loptice. Naime, imam jednu zgodnu, ali mi se ćini da je malo veća od

ove tvoje, a pračenjem ove teme dobio sam želju da i ja probam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Loptica je 43mm - kadica mora biti veća od toga. Nigde čak niko i ne tvrdi da mora biti golf loptica - naravno, nikako ping-pong loptica, može plastični disk... Neke starije izvedbe koje smo nekada radili su bile sa diskovima reda veličine 50-60mm u prečniku i malo većom kadicom - prevelika kadica je u najgorem slučaju zahtevnija po pitanju količine ulja koja se mora sipati...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde je u proseku sat strugara (tokara) 10€. Kadica od plastike (ova moja) je napravljena u manje od 20 minuta rada strugara - uključujući i biranje materijala - vrednost usluge 3€... Vrednost potrebnog materijala u sirovom stanju sigurno je manja od 1€ - ali neka svima bude dobro, za 5€ bi trebalo da se može ne samo napraviti nego i dobiti kadicu baš takvu kakvu želiš. Ono što mislim da nije dovoljno dobro su poklopci od aerosola i izrezane limenke od sokova. Previše su labilne po stranicama/rubovima.

Posudica koju sam ja dao izraditi ima i prednost, ne zahteva lepljenje a sa donje strane ima ubušenu rupu i urezan navoj što omogućava veoma laku i preciznu montažu/demontažu...

Još bih dodao napomenu da dužina ručice treba da bude dovoljno velika kako sa strane zvučnice - tako i sa zadnje strane - da se može izvesti sa lakšim protivtegom - višak težine ne pogoduje sistemu gde komad strune 0.3mm drži sve.

Nisam siguran da sam objasnio kako se nit kači za golf lopticu - ali sam dao uputstvo za WTL Amadeus ručicu - tamo je prikazan sistem montaže, a cevčica koju sam stavio je ona tanka cevčica na aerosolima za podmazivanje i slično, prečnika cca 2mm a rupa tek nekih 0.5 - 0.6mm - 10-15mm takve cevčice sa obe strane loptice je savršeno dobro. Obavezno rezati oštrim nožićem, skalpelom ili slično, rezanje klještima/makazama može da deformiše kraj i zatvori rupicu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na savjetu. Neću eksperimentirati sa poklopcima. Rođak je tokar i on je napravio kadicu iz inoxa, ali došlo je do greške u veličini. E, on će to ponovo napraviti, samo što je s vremenom totalno u minusu, a nacrt za bearing je već kod njega. E, sad sam skužio da cevćica za vezanje strune nije skroz kroz lopticu nego samo na krajevima, a ja sam lopticu već probušio.

Da li se struna iznad loptice jednostavno zaveže na nosaču s jednim ukrštanjem ili je neka fora u pitanju? Struna je iz ribićkog pribora ili lupam?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, sad sam skužio da cevćica za vezanje strune nije skroz kroz lopticu nego samo na krajevima, a ja sam lopticu već probušio.

Da li se struna iznad loptice jednostavno zaveže na nosaču s jednim ukrštanjem ili je neka fora u pitanju? Struna je iz ribićkog pribora ili lupam?

 

Sve je objašnjeno u ovom manualu, posebno obratiti na stranu 15 a potom i na strane 4 i 5...

 

WTL Amadeus Manual Rev. Oct 09.pdf

 

Na strani 15 je prikazan način uvezivanja niti/strune (da, ribolovačka/pecaroška, 0.3mm) i praktično je self-explanatory - jedan kraj ide kroz cevčicu, zavrnut unazad - cevčica u lopticu, potom struna ide gore, na nosač i spušta se dole te potom kroz drugu cevčicu, zavrnuta unazad i cevčica u lopticu... Okačena o nosač ručica se spušta u kadicu a nosač se okreće CCW i navlači na osovinu... itd, itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E ovo mi je promaklo negde, a sve se vidi.

Ja imam AT95 zvučnicu za maltretiranje i probe, a htio bih nabaviti nešto bolje. Preporuka ? Mislim da ću probati i sa Benz micro silver.

 

Moj trenutni favorit je Grado Silver a uz njega od MM zvučnica u mom veoma limitiranom mentalnom svetu gde ne dam pa ne dam više od 100€ za pickup je Ortofon 2M Red...

 

http://www.needledoctor.com/Ortofon-2M-Red-Phono-Cartridge

 

 

The Ortofon 2M Red raises the bar for budget cartridge performance. You won't find a cartridge in the range that pulls more detail from the groove. Sonically, the 2M Red is transparent, convincing, and accurate.

 

http://www.ebay.de/itm/Ortofon-2-M-2M-RED-Tonabnehmer-System-NEU-/260304248001?pt=Plattenspielerzubeh%C3%B6r&hash=item3c9b579cc1 i pride kostenloser versand...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto je startna cena najniža a slanje besplatno (ne znam za Cro ali u Srb neće sigurno slati besplatno) ide u prilog opcija da se ponudi niža cena od one naznačene za "Sofort Kaufen"... ko zna, možda može i ispod najjeftinije naznačene cene na ebay-u...

U Srbiji trenutačno Korato prodaje Ortofonov 2M Red (ima ga u cenovniku) po ceni od 100€ tj 11.500 dinara a (pre)prodavci ga na KupujemProdajem nude za 125€ ...

Treba u svakom slučaju biti pažljiv kada se kupuje - ponekad se jednostavno vredi prošetati do distributera... Ponekad se vredi zezati sa ebay-em a kod preprodavaca može biti veoma opasno (read: skupo)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako neko hoće da se ovim igra, spravio sam model pa može da se koristi u 3D aplikacijama... Nije 100% verna kopija ali su najvažnije tačke tamo gde i treba da budu - širina, visina, pozicije rupa za montažu i vrh igle se nalaze tačno tamo gde treba... I liči... otprilike k'o "Bakin kolač"... liči...

 

SW assembly file: Ortofon 2M Red.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...