Jump to content

Ručica za gramofon - inspirisano by WT


stein

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 97
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Elem... merkao nešto i došao do poražavajuće činjenice - fali mi "samo" 12mm da mogu da prebacim ovu WT-Klon ručicu na onaj veliki gram...

Daklem, ili moram da dubim i kopam po bazi (tamo gde ide ručica) pa da je spustim za 12mm ili da podmetnem nešto od 12mm da bi ploča legla gde treba ili da pod ležaj tanjira dodam nešto od 12mm i za toliko da podižem i kućište motora... Ni u jednoj varijanti mi se ne dopada... :(

 

:taz:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče je pripremljena sledeća iteracija tj varijacija na temu - sveže bušnuta golf loptica, cevka od karbona, 7/5mm prečnika... Zbog praznika - ili zahvaljujući istima, izrada tj finiširanje će se veoma izvesno prolongirati do iza dana za gošćenje i žderanje... Mada, do kraja ove godine još uvek imam fore da ponešto uradim - ovaj put malo drugačije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Одлично!

 

 

А ground жица?

 

Desilo se nešto krajnje zanimljivo...

 

Imao goste sinoć i onako, neobavezno razgovarali pa se došlo do priče o ludnici koja je nastala (u procesu kupovine preko Limunda) a sve zbog ploče J. Feliciana sa onom pesmom "The Gypsy" koju sam "naprosto morao" da si priuštim (ploča je sama bila 150 dinara - zezanje me koštalo mnogo više od toga)... Elem - dođemo gore - gost mlađe generacije ne može da u glavi poveže ime i naslov sa melodijom - ja popalim opremariju i uključim gramofon, pustim pesmu i... nakon što sam skinuo ploču i razgledao šta bih još mogao da stavim na gramofon... padne komentar kako nešto bruji... Ja stanem - stvarno - bruji... Ha... Setim se Insides-ovog pitanja o ground žici...

 

I krene mozganje: tangencijalna ručica je od karbona i zvučnica nema nikakvog metalno-provodnog kontakta sa bilo čime osim sa headshell-om koji je lepljen epoksijem na karbon cevčicu - električni otpor prema bilo čemu  - beskonačan... Od zvučnice do RCA konektora idu 4 žice, neupletene, neoklopljene i nije bilo ni grama bruma. WTC (well tempered clone) ručica isto tako, 4 žice od zvučnice do konektora, nema oklopa - brum. Razlika je u tome što je ovde telo ručice a i headshell od aluminijuma i međusobno u "kratkom spoju" a žice prolaze unutar ručice, ali sama ručica, opet nema nikakav električni kontakt sa bilo kojom od 4 žice... Pošto su ovde žice duže, pade mi na pamet da kombinacija duže cevke od metala i žica sa malim signalom skuplja smetnje...

 

Pomislih, biće sad igranka bez prestanka...

 

Ako se procunja po netu, tj po forumima, sajtovima i mestima gde se ovom problematikom neko pozabavio, dođe se do podataka o tome kako se ova nemila pojava (brum) rešava...

 

- u slučaju da je kompletna ručica od metala i ako sama ručica ima električni kontakt sa bazom ručice, izvlači se jedna žičica koja se spaja ili na masu tj - pol desnog RCA konektora ili se zasebnom žicom spaja na kućište preampa - gde je žičica na ručici zakačena - skoro da nije ni bitno - jedno od dva rešenja može da se primeni.

- u slučaju da zvučnica i ručica nisu spojene tj nemaju el. kontakt sa bazom ručice - drvene ručice, razne varijacije na temu Schroeder, WTA i slične, ima niz opcija koje su svaka za sebe moguća ali ne i obavezno zadovoljavajuća rešenja... - konačno, ja sa tangencijalnom ručicom nisam imao problem sa brumom. Dakle eliminisao sam samu zvučnicu kao izvor tačnije, generator bruma zbog načina uvezivanja i povezivanja sa preampom.

 

Prva provera zarad ustanovljavanja generatora bruma je eliminisanje motora kao smetala: brum je istog intenziteta bez obzira na to da li motor vrti ili ne (odnosno, da li je pod naponom ili ne), izvor, eksterni je dovoljno daleko i iz njega se do motora već vodi DC napon. Dakle, motor nije taj koji generiše ovaj brum.

Sledeća provera je sam eksterni RIAA korektor - u konstelaciji kakva jeste - priključen na izlazu na preamp, nakačena zvučnica - bruji

provera sa internim RIAA korektorom: ne bruji...

 

... da skratim: našao grešnika... Ne znam koji mi bi pa sam poslušao Zen-a i stavio one jeftine mlitave činčeve (nove) na kabel na relaciji zvučnica - RIAA korektor... kvalitet kontakta između muških i ženskih činčeva je izgleda bio nedovoljno dobar i to je generisalo brum... (zamenu kablova sam izvršio zbog problema koje sam imao zbog previše krtih spojeva sa UTP kablovima pa je jedan plus vod pukao u korenu spoja sa RCA konektorom)

 

U procesu testiranja/traženja izvora problema sam spojio malim kabelom (sa krokodilkama na krajevima) ušicu na headshell-u i masu na jednom od kanala na kraju vodova koji idu ka RIAA korektoru i to je definitivno čujno, ali ne i u potpunosti umanjilo brum - još uvek ga je bilo više nego što je to poželjno, tj prihvatljivo.

 

Nakon što je lokalizovan i  eliminisan izvor bruma (loš kontakt na činčevima), ponovo sam pokušao da ostvarivanjem spoja između ručice i mase, kućišta RIAA i mase, kućišta RIAA i kućišta preampa, kućišta preampa i headshell-a/ručice da probam da proverim ima li razlike, međutim, nema...

 

Dakle, neko posebno - dodatno uzemljavanje ručice mi sa ovom Grado Silver zvučnicom u suštini nije neophodno, sve dok su kontakti signalnih vodova dobri. Sledi iznalaženje najlepšeg i najboljeg rešenja da konektore za spajanje vodova od zvučnice fiksiram na plinth - onda mogu da stavim bilo kakve kablove do preampa...

 

Naravoučenije: ne verujte svemu što piše na internetu... i uvek proverite kvalitet spojeva...

 

Moram da stavim i napomenu - RIAA korektor se napaja sa veoma prostim, da ne kažem, "klot" ispravljačem sa 7824 i mislim da je to nešto što ću morati da uzmem u razmatranje u veoma skoroj budućnosti, ili da kupim dva fina akumulatora od 12V ili da nekoga ugnjavim da mi napravi neko fino napajanje... S druge strane, možda poludim i krenem da kopam po "šteku" i nagomilam delove za neki cevni RIAA... Ali to je već neka druga priča za neku drugu temu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravoučenije: ne verujte svemu što piše na internetu... i uvek proverite kvalitet spojeva...

 

:) Чуј... ја сам у своје сокоцало додао ground жицу за сваки случај. Спојена је на headshell (који је од месинга), и се преко кабла (AQ DIN to RCA) преноси на кутију преампа.

 

Да будем реалан, нема неке разлике и кад је повезана и кад није - у већем броју случаја, кад је повезивање решене квалитетно, проблема не би требало бити. Али драго ми је да сам додао жицу - злу не требало - зато сам и приупитао кад си ожичавао своје ручице.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...