Jump to content

MOTALICA - regulacija brzine


Lemić

Preporučeni Komentari

Evo, od ništa pa do ...nisam razmišljao o dohodovanju. Nego, koji je motor u pitanju tj. koji rad.

 

 Pomalo te ne razumem ! , kakvo dohodovanje ? , jednostavno ti napravis te trafoe ja ti placam troskove izrade i to je to ,

 a od motora imam par MZ -jaca 250  ccm i jednog GSXR , rad je dvotaktni kod MZ ,a kod ovog GSX rad je cetvorotaktni . 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 233
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

 Pomalo te ne razumem ! , kakvo dohodovanje ? , jednostavno ti napravis te trafoe ja ti placam troskove izrade i to je to ,

 a od motora imam par MZ -jaca 250  ccm i jednog GSXR , rad je dvotaktni kod MZ ,a kod ovog GSX rad je cetvorotaktni . 

 

Može i za džabe osim žice i đakonija. Da, znam obe makine, obe vredne i lepe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzeo sam paket od 90 mm a telo je 81mm, međutim ima škarta

post-786-0-68055200-1391212640_thumb.jpg

 

Lim se izbija i jedna strana otvora je upuštena a na drugoj skoro uvek ostane ispupčena pucna i praktično se mora pakovati uvek u istom smeru pa sam sve limčiće orjentiso pregledom, prstima, nožićem...i odbačeni oštećeni limovi, nije ovo I klasa bez obzira što je visoko klvalitetan liv

post-786-0-40927100-1391212648_thumb.jpg

 

Neke pucne su baš izražena a po prirodi jako oštre i tvrde i mogu probiti  karlit i praviti kratak spoj što nikako ne valja pa je usledio"trafo pasijans"

post-786-0-47034000-1391212655_thumb.jpg

 

sve premazano vrlo tanko i flomasterom obeležena strana i spakovani E i I po redosledu mazanja jer rastvarač brzo isparava i premaz biva sve gušći pa da se ne desi da su slova različite debljine

post-786-0-88763400-1391212661_thumb.jpg

 

Premeravanjem sabijenog paketa zaključujem da će faliti limova pa prebrani sa sitnim anomalijama

post-786-0-13207400-1391212670_thumb.jpg

 

čekić i šepingovana čelična ploča bez koje nema rada i ubacivanje ko u špil karata

post-786-0-61638700-1391212679_thumb.jpg

 

kontrola paketa da nema neki štrčeći

post-786-0-60918800-1391212689_thumb.jpg

 

poravnavanje ubeđivanjem, lagano

post-786-0-82491800-1391212713_thumb.jpg

 

limovi su mestimično zarđali plus lakirani a pošto kod mrežnjaka  valja da bude električni spoj E i I da ne bi silnice što manje preskakale, pokušaj da se ceo paket očisti šmirglanjem

post-786-0-12000100-1391212725_thumb.jpg

 

al ne valja pa svaki limčić zasebno, dovoljna su 3 ovlaš prelaza i ako ima ostataka rđe još jedan sa laganim pritiskom, drvena ravnjača da ivica bude oštra za E

post-786-0-09769100-1391212765_thumb.jpg

 

i mala za I

post-786-0-19520000-1391213876_thumb.jpg

 

brisanje od ostataka rđe i laka i pakovanje sloj po sloj vodeći računa o obeleženim markerima i ivici I koja je čista umesto ređanja svih E pa onda ubacivanjem I jer neću da se grebu i da dođe do kratkog spoja,traje,traje...

post-786-0-15076900-1391213883_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

otkud ti ovo za šmirglanje limova?

 

Ne stidim se da pitam kad ne znam. Logički, lim u tabli je  izolovan pa onda izbijan što znači da su kantovi provodni i prilikom montaže se dodiruju po njima E i I i onada je pitanje šta sa rđom koja je električni izolator plus naneti lak koji je to isto. Doduše, dobijao sam i oprečne odgovore. Idealno bi bilo da  E i I budu ne prekinuti i zato se postavljaju naizmenično da bi  na mestu procepa silnica preskočila na susedni sloj. Takođe postoje EI limovi kod kojih je samo srednja crta na E prosečena a krajevi ne. Malo više posvećujem pažnju sklapanju i montaži trafoa jer i tu postoje uzroci koji  doprinose da trafo gekne a ne samo neprimetno loše radi, o tom na kraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spakovani limovi ali konačni pregled sajdžijskom lupom kod profesorea, dupliro sam jedan E i izostavio dva I, tankom sečivom izvađeno i nabijeno.

post-786-0-01801100-1391288162_thumb.jpg

 

Preostalu sa 3 komada I sa netačno izbušenim rupama i visina stegama spregnutog I paketa iznosio je 79,5 mm a prostor u telu je 81 pa su dodata još 4 lima debljine od 0,5. E limova je bilo 8 više nego I ali praktično ni sa tih 11 x 0,35 se ne dobija 90mm, kako je naznačeno na paketu, treba uzeti više. Nemam sliku tih debljih limova ali su prve klase i slažu se pod konac, glatki i jedva se odredi smer izbijanja, očita razlika ali takvog lima nema u uobičajenoj prodaji.

 

Završni udarac jednog od mojih Učitelja, mlađeg Petrovića, Jovice, Miroyuaudio,

post-786-0-80901200-1391288165_thumb.jpg

 

koji po iskustvu zna do koje mere se mogu pakovati limovi a kontrolnik je izbačeno žrtveno parče orebrenja unutar samog tela koje završni lim praktično iseče što je znak da je paket pun odnosno da već sledeći dodatni može uzrokovati neku deformaciju kao što je pucanje žice. Prazan stegnut paket na stolu je praktično iznosio 81,5 mm a stao u prostor od 81 mm.

post-786-0-20702600-1391288172_thumb.jpg

post-786-0-39936800-1391288185_thumb.jpg

 

Sledi konačno stezanje...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravljeni izolacioni podmetači i lakirani

post-786-0-95833800-1391348285_thumb.jpgpost-786-0-44462100-1391348291_thumb.jpg

 

malo romantike

post-786-0-48083700-1391348298_thumb.jpg

 

set za stezanje gvozdeni, bojle bi bilo da su nemagnetni L nosači, 2 puta po 0,4 izo prešpan za ispod njih kai i šajbnice ispod šrafova koji su od inoxa-nemagnetni plus je imbus izolovan i električno

post-786-0-19454400-1391348307_thumb.jpg

 

trafo skockan tako da se jedva osećaju limčići a ivica oštra ko nož, poravnate stope i pred stegnuto da se sve primi

post-786-0-36942500-1391348314_thumb.jpg

 

Sledi mozganje kako da montiram trafo jer  je bilo školski sve kako nije dozvoljeno, magnetni go brezon u električnom kontaktu  kroz paket  limova na AL masi šasije pa u nastavku zakačena neka elektronika i nije  trafo mogao da se dobro stegne plus je imao vrloženje silnica kroz 4 šrafa koji su mu presecali magnetno polje i sa limovima u kontaktu sa šasijom je sve to činilo ko zna kakvu petlju, uz još galvansku struju između gvojza i aluminijuma  izazivalo curenje i gubitke snage i unosili đubre u zvuk. Svi su Kenjalovi "Ongakui SET 211" urađeni ovako, bruka. Da, moram da osmislim i elktrični bakarni šild i da to sve pristojno izgleda. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Druze, ovo stvarno izgleda extra.

 

Hvala, potrudio sam se onako školski, da su limovi prve klase to bi bilo ko da je iz komada, ovako se rđa šareni i ima jedno 3 listića koja ko da nisu iz iste serije i lepo se vide beličaste crte po sredini, gore od E a sa strane od I. I ne sviđaju mi se L stezači, trbuše se obe strane koje nisu njima pritisnute pa ću sutra na konsultaciju kod profesorea, možda iskamčim-iskopam bolji nosač, kvadratni, koji spregne paket svud naokolo. Onaj što sam video u Aktivu je bilo malo mekan, 1.000 Din. par, pa sam išo na ove. Ima još bolje rešenje, sa flahovima ukrštenim ispod nosača, sledeće bolje da se zavare u kvadrat al bi onda to moralo na dvostrano brušenje...mogao bi i bakarni ram da se uradi, ima rešenja al i zezanja...

 

Izgled zaista ne znači ništa mada se svi palimo na to kao i na brend, predhodni trafo je bio na oko vrlo lep, crni limovi, prohromski poklopac sa slepim  ukrasnim maticama, sijalo se ko ludo al i iznutra, kad je pregoreo. Više obraćamo pažnje na dugmiće nego na ono što je zaista potrebno.

 

Spolja gladac, iznutra jadac, desni je moj pojačivač, mrežni i izlazni sa ukrasnim kapama

post-786-0-46489000-1391364190_thumb.jpg

post-786-0-29547900-1391364504_thumb.jpg

 

 

Ovaj veći AN nosač košta 82& a svi bi pre dali taj novac za nešto zlatno a što se vidi

post-786-0-71412400-1391363212_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

www.elmatt.rs/?q=node/6Probaj ovde.

 

Probah al osim opšte priče ne nađoh ni jednu sliku nosača ako misliš na to.

 

lepo izgleda, svaka cast za trud.

 

lepo je kad covek nesto napravi, pa jos i dobro izgleda.....

 

pa jos iz prve.... :good2:

 

Još se ne zna, ne usuđujem se sam da ga zabodem u struju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se Elma tt tice na sajtu nema mnogo informacija. Treba ih pozvati i popricati sa njima o tome sta imaju na raspolaganju i koji su uslovi. Takodje, zanimljivo je naci one lacene poklopce, bas dobro izgledaju.

 

Ima još firmi koje prodaju trafo galanteriju al mi svi ti stezači izgledaju slabašno za ovako relativno veliki trafo. Takođe ima i ukrasnih poklopaca, moji su hromirani, međutim lično ih ne volim pogotovu kod izlaznih jer utiču na magnetno polje ako su gvozdeni ko u većini slučajeva. Nego, ogreših se malo na Đoku, stavljeni su prešpani ispod trafoa i matica ali šrafovi su čelični i ne izolovani tako da kontakt sa masom je vrlo moguć.  Sad sam pregledo amp i bez po muke mogu da izmontiram nov mrežnjak i da ga po svom ukusu vizuelno zatvorim.

 

post-786-0-83987200-1391373073_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam sta da ti kazem, ali nigde nisam do sada video da je mrezni trafo izolovan od kucista (mase, zemlje.. ). Cak je neretko jezgro dodatno umaseno...

 

Svega ima ali mi je verodostojno objašnjeno da to nije najbolje i jedan od mogućeg razloga crkavanja je curenje induktivnosti kad trafo gubi snagu. Nisam stručnjak i uvek pitam i tražim razložno objašnjenje a vrlo retko se povodim po sistemu svi i sva. Trafo je  vrlo kompleksna sprava iako sijalica sija. Imam SE preamp sa jedno 12 gvožđa, drvena cela kutija i nigde nema uzemljenja, skroz suprotno od uobičajenog. No, da ne zalazim gde ne znam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ninja, mislim da je to bila ranije praksa.

Trafo i ne bi trebalo, na ovaj način; kako se to danas praktijue; da se "prizemljava".

Zbog toga su na strim trafoima i postojale izolacije strfova koji stežu lamele.

Tako da oklpo trafoa nije bio u kontktu sa šasijom. Barem ne direktno na mestu gde trafo stoji

i to na 4 ili više tačaka odjednom, preko oklopa.

.

jezgro, telo trafoa se uzemljuje na način da se umetne bakarna lamela i E i I u paket.

naravno izolovane od ostlih lamela (koje su isto medjusobno izolovane, postoji ili tanak papir ili jako tanak sloj laka preko jedne ili obe strane lamela....)

Onda se te dve bakarne lamele (ili jedna ako je "M" tip paketa, vode na tačku ili na sklop uzemljenja.

Zajedno sa "slepim2 izolacionim namotajima između tela i namotaja i izmedđu primara i sekundara.

.

To sam video na jenom pakovanju teafoa "Iskra" sa filterom. Za potrebe napajanja filmskih reflektora i rekvizita...

Ali nisam onda imao čime da to fotografišem...

:)

Postioji to sve negde i nekim starim knjigam standarda. Čini mi se da sm vido u nekom TFK izdanju

A mislim da je bio neki reprint, oko uzemljenja, vođenja vodova i žica iu odnosu na šasiju,

i u elektoru i wireless world-u.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oma da se pojasnimo, ja nisam nikakav znalac. Postoji članak nekog pokojnog Alena u kome je izneo niz finesa za ovu našu demagogiju koje sam i ja primenio sa drvenom šasijom u preampu. Vođen  time nemam ništa oklapano i na lajn trafou iza CD-a sam skinuo 2 stezne šelne oko C jezgara sa procepom.

 

Idealno bi bilo da trafo bude monolitan komad gvožđa da nije vrtložnih struja, zato se i secka u režnjeve, limčiće što opet dovodi do gubitaka i sasvim sigurno veza šasije i lima ima uticaja, dal se čuje il ne itd. je pa individualna priča za sebe ali se merno verovatno može izmeriti razlika mada se lično se ne opterećujem previše na mernu čistotu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...