Jump to content

LM3886 - Katica za sve


Preporučeni Komentari

Pojačalce je pretstavljeno u Vrdniku.

 

Inspirisan kućištem, koje je istovremeno hladnjak, želeo sam da napravim univerzalno

 

izlazno pojačalo malih dimenzija sposobno da pokrene bilo koji zvučnik!

 

Upotrebio sam bazičnu šemu sa predimenzionisanim napajanjem, pažljivim rasporedom

 

elemenata i ožičenja.

post-197-0-67550800-1374527894_thumb.jpg

post-197-0-68985600-1374528073_thumb.jpg

post-197-0-61184300-1374528097_thumb.jpg

post-197-0-94278700-1374528145_thumb.jpg

post-197-0-66908500-1374528220_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 20
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Slike unutrašnjosti pojašnjavaju ideju.

 

Napajanje je odradjeno sa 250W trafoom. Ispravljanje sa šotki diodama i 10 komada 10000mikroF 105celziusa low ESR.

 

Žice transformatora direktno su zalemljene na gretz, a iza dioda provodnici, sa kondenzatorima u paraleli, 

 

neprekinuti idu do čipova. Pojačalo je odradjeno PTP. s tim što su nožice čipova ne vise u vazduhu, već su

 

zalemljene na tačkasti vitroplast da se osigura mehanička pouzdanost!

 

post-197-0-53718800-1374531424_thumb.jpg

post-197-0-28340100-1374531471_thumb.jpg

post-197-0-29798500-1374531488_thumb.jpg

post-197-0-93053800-1374531504_thumb.jpg

post-197-0-11907200-1374531524_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pojačalo radi pouzdano više od tri godine. Poteralo je više nezgodnih zvučnika bez problema.

 

Zvuk je čist, neagresivan i detaljan. 

 

Uz odgovarajuće malo pasivno pretpojačalo ( alps 10k) u bilo kom okruženju dobije se 

 

pouzdana amplifikacija. Više puta sam sa lakoćom detektovao nezgodne probleme u sistemima 

 

svojih prijatelja. 

post-197-0-78604100-1374533895_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolegione Simplicisius ! 

 

 Zapazio sam u Vrdnik-u Zaista Odlican zvuk tog `` pojacalca `` ! , neverovatno Dobar za ta malena LM kola ! 

 

Licno kao Bass fanatik ne mogu da ne kazem da je Bass spektar  bio Odlicno kontrolisan , ali isto tako nije zaostajao Nijedan drugi deo zvucnog spektra nimalo ! 

 

Moje je misljenje da je za  takav Odlican autoritet  tvog DIY pojacala nad zvucnicima pre svega odgovoran Pravilan a ne naizgled predimenzionisan  ispravljacki deo ! , ali isto tako i PTP tehnika ozicenja Amp-a ! ,

Smatram da oba ova primenjena principa  tako omogucuju bilo kom pojacalu  Odlican tranzijentni odziv , oba ova principa i sam primenjujem . 

 

Malo mi je zao sto nisam bio u mogucnosti da malo vise vremena poslusam to `pojacalce` u Vrdnik-u jer sam bio zauzet razgovorom sa raznim Zaista odlicnim  i zanimljivim kolegionima !!! , ali nadam se bice prilike i u buduce ! 

 

 Pozdrav ! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thx. Kažu da LM1875 svira bolje od 3875/3886, nisam probao. Na slikama je regulisano napajanje, ulaz je na inverted (Vin-). Opet kažu da bolje svira noninverted... ma ko će sve to probati, nek se t....u :D . U svakom slučaju, GC je obeležio jedno vreme što se tiče audio samogradnje i zaslužuje da se proba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ih naslagao nekoliko (pojačala sa LM3886) ali ni jedno nije bilo ovako lepo i kulturno izvedeno... Svaka čast.

Poslednje koje sam radio sam probao sa elektrostaticima. Ozbiljno je podbacilo... Pa sam odustao od toga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@simplicisius: Mozemo li dobiti semu po kojoj je uredjaj radjen?

Šema je standardna. Možeš je skinuti kao typical application. 

 

Mnogo je važnije izabrati dobar transformator i kondenzatore. Potom treba dobro osmisliti kako rasporediti

 

elemente u kućište, tako da se može logično ožičiti napajanje i voditi signale. Dobra je ideja da redosled bude 

 

sličan rasporedu na šemi.

 

Davno sam pročitao izjavu Džef Rolanda: "Kada konstruišem neki uredjaj ne razmišljam o estetici, ali kad ga dovršim

 

ako nije lep smatram da nije dobar!"

 

HiFi uredjaji koji nisu uredno napravljeni niti su pouzdani, niti dobro zvuče. To znači da treba razmišljati i o stabilnom i čvrstom

 

kućištu, kao i dobro pričvršćenim kvalitetnim elementima. Vibracije transformatora, kondenzatora, potenciometara, ožičenja, konektora ....

 

mogu doneti mikrofoniju i znatno degradirati zvuk.

 

Ovo pojačalce sam i pretstavio kao primer. Kada je tako jednostavna šema možeš se zaista poigrati.

 

Moja ideja je da treba minimalizovat broj spojeva i lemnih mesta. Svako je izvor prljavštine i šuma. Nikada ne treba tinol koristiti

 

kao lepak. Najbolje je spajati medjusobno elektronske elemente od tačke do tačke. Lem tada samo tanko naneseš da sprečiš oksidaciju

 

i mehanički osiguraš. Treba izbegavati, ako je ikako moguće da kalaj bude provodnik.

 

Ovo je moguće kod cevnih uredjaja ili veoma jednostavnih tranzistorskih. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

Hypex ću predstaviti na istom ovom mestu. Napravio sam ga prvenstveno da mi pokreće basove u mojoj kombinaciji

 

OB i RIPOL. Priča nije dovršena! 

 

Podrazumeva se da ćete videti i zvučnike!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A GC+lampe? Čitao negde da je dobra kombinacija.

 

Ja probao. Ni blizu toliko dobro koliko je nahvaljeno (rađeno po uputstvima Rasmusena sa preporučenim 6922)

Amp je prošao kroz nekoliko modifikacija, međutim, nije to bilo to. Nije moglo da se meri ni sa cevnim SE pojačalom, niti sa F5 a posle ni sa Bastardom...

Daleko od toga da je loše pojačalo, ali ima svoja ograničenja... Probano sa raznim zvučnicima i nije mi "leglo"...

 

post-13-0-91925100-1374844458_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se dopada zvuk GCa (3886) i nisam primetio da mi nesto fali dok slusam. E sadpitanje sta sve moze da istrpi kao teret, moji zvucnici nisu zajebani za pojacalo.

 

Probao ja i sa Fostexima koji nisu ama baš nikakvo naprezanje, sa Jamom koji takođe nisu ništa za poterati, Peerless/Vifa... Elem, moj je utisak da LM3886 bolje radi ako mu se ne tura cevka na ulaz. Daleko bolje. I baš tako kako je u predloženoj app šemi u datasheet-u. Na žalost, opterećen prethodnim spoznajama i iskustvima, a potom najviše neadekvatnim prostorom u Vrdniku (nisam nešto oduševljen šta su elektrostatici uspeli da prikažu -  a najviše razočarenje u sub koji je to trebalo da isprati) nisam iskoristio priliku da poslušam neke druge uradke, uključujući i ovo predivno složeno pojačalce.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...