Jump to content

Novopridosle skalamerije


Preporučeni Komentari

5 hours ago, Vix said:

Evo ih, stigli, mali, slatki... :shinymj5:

E sad jos par 15"- ica da nabavim, i.... :)

pilici.jpg

prc1.jpg

prc2.jpg

prc3.jpg

Odem na net otkucam ovo, i između ostalog videh link na hificompass za merenja. Pa, ovo malo čudo ima vrlo dobra merenja za FR, i još košta 20e komad. Vrlo zgodno za ograničen budžet i ko hoće da se zabavi sa FAST konceptom, dvosistemac sa FR i bass-om. Evo link za merenja, nadam se da ti nešto kazuju:

Peerless TC9FD18-08 - merenja

Ako hoćeš, mogu i da napišem factory data VS. mereno, prokomentarišem parametre, i da ti preporučim kako i koji 15" da biraš, i šta i kako da radiš sa projektom. Ali, možda bi bilo bolje da otvoriš posebnu temu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15" je u slucaju ako budem opet isao na OB. Ipak, bez obzira na moju ljubav prema 15" na dasci, realnije je (zbog stana, pozicije zvucnika) da cu gledati neki 8" bas, koji mogu da ubacim u postojecu kutiju (Celestiom Ditton 3, koji isto ima 8" bas, ali on ne ide dovoljno nisko).

Gledao nesto na lokalnim oglasima, lik prodaje par Peerless HDS 205...

Eventualno, gledam polovne kutije sa dobrim basovima, mozda lakse/jeftinije nego da se cimam... 

 

Screenshot_2022-10-28-17-47-47-507_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj HDS 205 bi super legao sa tim FR. Kupuj to, ako je ok cena, i u dobrom stanju. BR kutija oko 40 L, rezonantna freq. za BR tunel 37-38 Hz, nešto šira kutija, barem 32 cm, tako da je rezna freq. na oko 450 Hz. Posebna je priča kako smestiti taj FR. Generalno bih išao na poluotvorenu kutiju sa gomilom dampinga iza. Ti FR realno imaju oko 84-85 dB na području 500 Hz do 14 kHz, a bass bi realno (posle baffle step i skretnice) imao oko 86 dB, što se taman složi. Ne znam kolika je prostorija, ali bilo bi dobro da nije mala, barem 20 m2 ili više. A pojačalo barem 2x50 W ili više.

Izmenjeno od BokiTokiVoki
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napolju je cena novih manja razlika. Možda 80e naspram 95e, i to je realna razlika kada se gleda kvalitet/cena. SPH-210 je dobar bass.

Ja nikada ne bih kupovao polovno, pogotovo u Srbiji.  To "pola" je 70e za par... jedino ako si 100% siguran da su u super stanju. 

Izmenjeno od BokiTokiVoki
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 28.10.2022. at 20:04, Vix reče

Ceni ih 130 za oba, a novi su mislim oko 95 eura komad. 

Ako praviš skretnicu bojim se izgubićeš deo čistoće tih malih Vifa FR drivera. I ko zna kakvi su ti Pirles polovnaci.

Nego moj ti je predlog, uradi te Vifa kako su ljudi pre tebe uradili, znači proverenu stvar,  i kupi aktivan SUB, dosta je neki od 8-10". Tako ćeš dobiti bolji rezultat sigurno nego da praviš 2way sa neizvesnim rezultatom i bez merenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, od tog mleckog FR ne ocekujem da odradjuje bilo sta iznad 300 Hz. 

Postoje dve varijante koje se mogu uraditi sa njim, otprilike ovako:

WWW.DIYAUDIO.COM

Some sound clips of this speaker recorded with my phone and powered by my SuSyLu 100w Class A...

 

Ja bih vise voleo OB, ovako:

WWW.DIYAUDIO.COM

Absolutely. I couldn't find my pair of pots so I included them in an order to buy a pair for front and back firing tweeters for my subsequent project and included a pair with the...

Ali, s'obzirom na poziciju slusanja (3 m, razmak izmedju zvucnika 1.5m) oni su do zida, a jedan je maltene u cosku, OB nema da zvuci kako treba.

Sto se snage tice, nije problem, zbog stana i komsija ne smem mnogo da odvrcem tako da je mozda i 3 w dovoljno :)

Ne zurim za Peerless basove, gledam jos neke polovne varijante... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Merenja deluju ok, ali ne bih se ja drzao tih projekata sa drugim zv. jedinicama. Mora da se radi originalno, osim ako nadjes projekat sa istim jedinicama koje i ti koristis. Posebno se ne bih drzao skretnice, jer cesto ili nisu dobre, ili slucajno ili namerno ima gresaka u shemi. Npr. taj prvi ima na FR prigusenje 8 dB....mislim, sa 86,5 dB koliko je efikasnost tog Scan-Speak FR, pa -8 dB nesto mi ne shtima. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj. Al je to čudo poveće onako. :smesna:

TECHTALK.PARTS-EXPRESS.COM

Want a second or third opinion about your speaker cabinet design or other audio related problem? Post your question or comment on the Technical Discussion Board. Hundreds of technicians, engineers, and hobbyists, nationwide read and discuss electronics related questions each week. We welcome your participation

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Ako praviš skretnicu bojim se izgubićeš deo čistoće tih malih Vifa FR drivera. I ko zna kakvi su ti Pirles polovnaci.

Nego moj ti je predlog, uradi te Vifa kako su ljudi pre tebe uradili, znači proverenu stvar,  i kupi aktivan SUB, dosta je neki od 8-10". Tako ćeš dobiti bolji rezultat sigurno nego da praviš 2way sa neizvesnim rezultatom i bez merenja.

Neš mi se čini da je Nixie u pravu :)

I da bacimo još jednu kosku: Nola Brio. Isekoše vene po sajmovima al ne čuh lično.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, ManicP said:

Neš mi se čini da je Nixie u pravu :)

I da bacimo još jednu kosku: Nola Brio. Isekoše vene po sajmovima al ne čuh lično.

Za Nolu Brio mi treba jos jedan par...

A opet mi se cini da nece imati dovoljno "masti" tamo negde od 150-500 Hz... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Meni nikako na pasuje 12-15" na OB sa 3-4" FR driverom. Doduše ima Martin J. King onaj projekat 15"+4"FR kažu uspešan. 

A sta pokriva ispod 100 Hz? Neki subwooferi? :lol:  Ima li negde adekvatnih merenja, sa pozicije slusanja, ne ove posalice sa pola metra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam, to je stari projekat. Bilo je nekih merenja koliko se sećam išlo je dosta niže sa Alpha 15A.

Ne mogu da gledam OB sa 15" kad nemam mesta u sobi. :smesna:

PS

Ovo nađoh, šta znam ne deluje tako loše. Nije skupo ni komplicirano za realizaciju. Da sam ja @Vix držao bih se projekta i driver-a.

http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Design_Part_1.pdf

http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Design_Part_2.pdf

 

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43 minutes ago, NIXIE said:

Ne možeš čuda očekivati nikakvih od tih malih driver-a. @ManicP merenje je sjajno za driver bez ikakve korekcije, ja bih se toga držao.

I šta bi sa onim Mark Audio, što njih ne uradiš + aktivni SUB?

Mark Audio svira u BR kutiji. I sub pored, mada ga povremeno iskljucujem. Nije lose, mada bi trebalo to bolje. Nisu jos razradjeni. On bi trebalo da svira u "Pensil" kutiji (MLTL). Problem je sto za sad ne mogu da pravim bilo kakve kutije, vec koristim postojece...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aman @Vix, javi sta ti treba od drajvera, skretnica/elemenata, drvenarije - tu smo da ti prosledimo/posaljemo.

Yebesh ove sve "kofice" sto se ne mogu poshetno izmeriti/izracunati. 

Patkologija, meraci, pipaci  . . . . brt-e, sve si to prosh'o.

Javi na pm sta treba. Tu smo. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...